Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Grecia. Viata in Grecia
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Emigrare. Viata in alte tari
Fraise
Daca esti turist pentru cateva zile nu-ti dai seama cum este, in schimb cat stai mult mai mult si iti doresti sa stai aici toata viata ducandu-te in tara doar in vizite, cunostit adevarata viata a Greciei. Pot sa spun ca orice inceput intr-o alta tara este greu, desi eu ma zbat cat se poate sa ajung la un stadiu unde sa traiesc cat de cat decent si sa fiu multumita de munca mea. Am avut si zile cand nu aveam ce manca, dar fara stres, pt ca asa am invatat de la grecul prietenei mele sa duc ziua cu bine a2a zi, ca sigur voi scoate ceva si ma voi bucura de ei. Oricum in Grecia mai fusesem ca turist acum 4 ani in alte locuri ale tarii, acum am nimerit sa fiu cu totul in alta, Salonic ... ne-am putut plimba sau sa zic am imbinat placutul cu utlilul: expozitii, munca, distractii si relaxare in Halkidiki pentru 3 saptamani jumate, peisajele m-au linistit complet uitand de greutati si tot. Duminica trecuta am fost cu prietenii mei in Edessa, un orasel din munti, o superba locatie cu o cascada mirifica. Am venit in Grecia doar pt 3 luni pentru expozitiile de arta cu vanzare, ulteori am avut norocul sa cunosc prieteni greci ai prietenei mele si sotului ei, apoi facandu-mi o relatie de asemenea cu un grec si gandul meu de reintoarcere catre tara a disparut, m-am hotarat sa nu ma plec, ci Romania, Constanta, orasul meu de bastina, va fi doar pentru vizite si nimic mai mult.
Oricum am o carte mini ghid de conversatie, am tras ochiul la pronuntii, am citit alfabetul si la cateva conversatii pe care le-am rasfoit de curiozitate doar ... De data asta trebuie sa deschid mai mult cartea respectiva, din cauza ca actualul meu prieten, cu engleza este la un nivel jos si el mi-a spus ca-si va lua aceasta carte pt a-mi invata limba ... sper ca pana in toamna sa leg si propozitii mai mult de cat stiu acum. Ma gandesc cand vom trai impreuna sub acelasi acoperis, sa se limiteze doar prin semne, cateva cuvinte in engleza si priviri huh.gif tongue.gif
Imi place Grecia si de ce m-a facut sa raman: peisaje, civilizatie, cultura, gastronomie, prietenii pe care in tara nu i-am avut, limba ... Ador tara asta si vreau ca radacinile mele sa se lege mult mai bine, mult mai adanc pe acest pamant. In tara ce sa fac? Sa ma chinui cu invatamantul, nici vorba! Aici fac ceea ce imi place mie ... sa pictez si stiu ca imi este apreciata arta si o pot vinde la adevarata ei valoare.

* De fiecare data cand scriu nu vad postul, de ce? Sau cand dau pe nickul meu sau o cautare pe forum, imi apar erori precum "Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information." Din ce cauza?


Inca o mentionare, am mai avut un cont pe forum, dar nu am mai putut sa intru, am incercat adresa de mail, parola, nickname si nimic n-a mers, tin minte ca parca am avut Dior ... asa ca sper sa nu fie vreo problema ca mi-am refacut contul cu un alt username. mellow.gif
Bia
Fraise, welcome.gif .Fiecare user nou are un nr. de posturi care trebuiesc verificate de moderatori pentru a se evita reclama, ai mai multe detalii la Regulament (click pe cuvant si te duce direct).
static
Salutare tuturor, asa ca de primul post..... smile.gif

Am citit ce a scris mai sus Fraise si sunt intru totul de acord cu ea.

Primul meu contact cu grecia a fost in 2002 (cand noi nu eram inca in UE iar Bucurestiul era o cloaca de oras plina de gropi) si atunci am avut primul impuls sa raman acolo. Din pacate noi nu eram in UE, etc...
De atunci si pana astazi am fost de 6 ori in Grecia in vacante. Am vazut Paralia Katerini (bineinteles), Meteora, Nei Pori, Platamonas, Salonic, Asprovalta, Halkidiki, Thassos (de 3 ori!), etc...

Anul asta ne-am hotarat sa plecam cu totul in Grecia.

Asteptam niste vesti ori din Thassos ori din Paxos...vedem...

Pana atunci ne chinuim sa invatam limba.

Am citit tot threadul de la inceput si am luat toate linkurile si audio, etc.

Sper sa gasesc ajutor la voi in cursurile autodidacte.

Tinem legatura...
Diana.
welcome.gif la noi, Static. smile.gif
static
Multumesc de urari, sper sa gasesc ajutor aici.
citystella
Cu mare drag, orice intrebare vei avea, suntem aici pentru ati raspunde. Bun venit iti urez si eu. kiss.gif
static
OK, am o nelamurire.

Daca eu ma mut cu familie cu tot in grecia, voi lucra cat se poate de legal, cu taxe platie cu tot ce trebuie.

Intrebare: Daca stau 10 ani in grecia (timp in care platesc taxe) o sa iau pensie?
Diana.
Din cite stiu eu, Static, da. smile.gif
static
Diana, as vrea sa trimit un PM - at -Fraise. M-ar putea ajuta cu ceva informatii despre plecare.
Insa cand dau sa trimit PM imi spuna ca nu pot trimite PM.
Exista vreo limita de posturi pentru PM-uri?
Diana.
Pmurile sint dezactivate, din pacate, Static, pentru ca s-au foloist in scopuri publicitare.
De ce nu pui intrebarea aici, poate te pot ajuta eu? smile.gif
static
Pai se adresa cuiva care locuieste in GR. Nu stiu daca tu stai acolo. smile.gif

In principiu ma intereseaza sa aflu cum este cu gradinitele, scoala, etc.
Fetita mea are 5 ani jumate. PRcatic la anul trebuie sa o dau la scoala.
Si nu cunosc sistemul lor. O sa mi-o bage la gradinita si scoala?
Banuiesc ca intr-un an de zile ea are timp sa invete greaca mai repede decat noi.
Diana.
Static, nici Fraise nu sta demult in Grecia si nici nu are copii. De-abia acum incepe sa rupa greceste.
Pentru gradinita in Grecia - trebuie sa inscrii tu fetita. Este preferabil sa ii gasesti pe cineva care sa o invete putina greaca inainte de a pleca. Altfel, nu se va intelege cu educatoarea acolo.
In plus, daca nu cunoaste limba, risca sa fie marginalizata de ceilalti copii. Iar copiii sint rai, indiferent de unde sint.
Scoala e aproximativ ca la noi. Tot tu trebuie sa o inscrii.
Pentru gradinita in limba greaca in Romania- sa prinda macar putin limba inainte de plecare, ar fi bine sa te interesezi la Uniunea Elena. smile.gif
Cind e programata mutarea?

Ai aici niste informatii despre gradinite in Grecia
Pre-school education in Greece
Aims and Structure of the Kindergarten in Greece

In Greece, pre-school education has been established by law since the 19th century. The organization, the duration and the content of the training of Kindergarten teachers, was lastly defined in 1985 by law, along with the structure and, generally, the operation of Primary and especially of Pre-school education; the structure and operation of the latter are in force until today with added specific regulations concerning more specific subjects.

The objective of the Nipiagogeio (Kindergarten) is to give an equal opportunity to all young children to develop physically, emotionally, mentally and socially within the framework defined by the broader objectives of Primary and Secondary education. Specifically, Nipiagogeio helps young children:

To develop their senses and organize their motor and cognitive abilities
To enrich and enable each child to make sense of the experiences deriving from their physical and social environment and to acquire the ability to distinguish the relationships and interactions existing in it.
To develop the ability to understand and express themselves through symbols generally and especially in the fields of language, mathematics and arts.
To create interpersonal relations which will assist their gradual and harmonious integration in the life of the community.
To develop initiatives freely and easily within the framework of the organized environment and to become accustomed to the give-and-take relationship between the individual and the group.
Kindergartens in Greece are free and non-compulsory. Children can begin this stage of their education at the age of 4 years and stay until they are old enough to attend the first stage of primary school. There are 2 types of Kindergartens - half day schools with hours from 08:30 a.m. to 12:15 p.m. and all-day kindergartens ( Oloimero Nipiagogeio) which operate from 7.45 till 16.00. Generally speaking the morning kindergartens employ one teacher, who could be male or female. This teacher would have between 7 and 30 children between the ages of 4 - 5.5 years. the children would be together in the same class but activities are differentiated with regard to the pace and degree of difficulty in accordance with each child's ability . The all-day kindergartens would employ 2 teachers and could expect to have between 31-60 children between them.. The school year for Nipiagogeio begins on September 1st and ends on June 21st, while classes begin on September 11th and end on June 15th, at which time souvenirs are distributed to the children
static
Plecarea este programata cat mai curand posibil. Daca primesc un telefon favorabil (am intins niste antene prin grecia) plec in doau saptamani.
Fetita mea trebuie sa mai urmeze un an de gradinita pentru ca este prea mica de scoala. Deci ea va incepe scoala in Septembrie 2011.
Teoretic are ceva timp sa invete limba daca plec pana in Decembrie.
O amica care sta in paxos fetita ei a invatat sa se joaca cu fetele in 3 luni. Normal, limbaj de baza dar se intelegea cu ele.
Fraise
Diana ti-a raspuns bine inaintea mea ... nu aveam cum sa te ajut la problema ta ... din cate stiu ca pe 1 septembrie incep scolile ...
static
Revin cu amanunte: din octombrie vom fi in Paxos! smile.gif
Eu am gasit job, pentru sotie mai asteptam putin.
Suntem foarte fericiti si deabia asteptam sa plecam.


oan@
buna ziua; ma alatur si eu site-ului vostru si sper sa ne cunoastem mai bine; despre mine............eu sunt oana, sunt in grecia de 4 ani si din pacate nu am cu cine sa-mi impartasesc uneori offff-ul ca sunt departe de casa, de fam. de toti cei dragi mie crying.gif ; de aceea am si intrat aici, poate mai schimb si eu din cand in cand o vorba cu voi; iar daca va pot ajuta cu ceva, cu mare drag; 

QUOTE(static @ Aug 20 2010, 05:15 PM) *
Revin cu amanunte: din octombrie vom fi in Paxos! smile.gif
Eu am gasit job, pentru sotie mai asteptam putin.
Suntem foarte fericiti si deabia asteptam sa plecam.


spre sa va fie bine si sa nu intampinati prea multe greutati; cu limba cum e ?
Diana.
Bine ai venit, Oana! smile.gif
oan@
QUOTE(Diana @ Aug 22 2010, 04:45 PM) *
Bine ai venit, Oana! smile.gif

buna diana smile.gif ; si tu esti in grecia? poti sa-mi spui cate ceva despre tine? 
citystella
Bine ai venit Oana! Sper sa te simti bine aici pe iloveelady.gif

Scrie te rog numele proprii si literele de la inceputul frazei, cu litera mare .

Sedere placuta! kiss.gif
oan@
QUOTE(citystella @ Aug 22 2010, 05:07 PM) *
Bine ai venit Oana! Sper sa te simti bine aici pe iloveelady.gif

Scrie te rog numele proprii si literele de la inceputul frazei, cu litera mare .

Sedere placuta! kiss.gif

Ok; dar dc?  smile.gif
citystella
Nu cita antevorbitorul. smile.gif E inutil, se vede deja cui ii scrii. Poti sa scrii numele, in fata a ceea ce urmeaza sa scrii, daca vrei neaparat sa subliniezi cui ii raspunzi.

De ce? Pentru ca asa am invatat la scoala, pentru ca asa nu obosesti ochiul cititorului, pentru ca asa e frumos, pentru ca scrii mai elegant, pentru ca tot ceea ce e frumos si tie iti place. smile.gif
oan@
Mamaaaa cate "conditii".......Dar o sa ma conformez  smile.gif
citystella
Oana kiss.gif
oan@
Esti in grecia?  smile.gif
citystella
Nu, nu sunt in Grecia. Dar imi place mult Grecia, ca si tara, e frumoasa, din ceea ce am vazut in imagini, si imi plac melodiile lor pline de viata.
bebe_maria
Oana, Grecia e aproape de Romania, poti merge sa vizitezi, poate veni familia sa te viziteze smile.gif
Incearca sa te bucuri de ceea ce traiesti.
Ce ai zice daca ai fi in America/Canada/Australia sau alta tara mult mai indepartata? smile.gif

Corina
Oana unde anume esti in Grecia? Cum este acolo? Ne poti povesti cate ceva? kiss.gif
oan@
Neata corina; offff tare mult as vrea sa-ti spun ca e bine, dar ar insemna sa mint; Si nu ma refer dpdv numai financiar (ptr ca sau stricat treburile peste tot, peste tot s-a micsorat ziua de munca, se da afara) ci si psihic, fizic; sunt cu sotul meu aici, ba mai mult, lucram la aceeasi firma, dar nu avem prieteni  sad.gif e f.greu de unii singuri, aici; Suntem in atena; Despre atena mare lucru nu ai ce sa spui, in afara de acropole nu prea ai ce sa vizitezi; poluarea e ceva de nedescris, pietre cat incape, peste tot blocuri si iar blocuri in constructii, verdeata nu exista, praf f mult, si chiar si cu munca e mai greu; Fiind capitala nu prea se gaseste ca in celelalte zone, de ex ca pe insule, unde cererea e mult mai mare; kiss.gif  
Corina
De ce nu incercati sa va mutati pe una din insule? Ca am inteles ca e mai bine.
oan@
Nu-i chiar asa simplu; Firma la care lucram este a nasului nostru; deci daca am pleca ne-am pierde si locul de munca si ne-am "supara" ca sa zic asa si nasul; Iar ca sa pleci asa fara sa ai nici o baza nu poti, adica nici chirie, nici un loc de munca asigurat nu poti risca asa
Corina
Dar te poti interesa de locuri de munca in insule, poate gasesti ceva care sa-ti convina. Si din cate stiu te poti interesa si de chirii. Adica daca tu si sotul va gasiti va gasiti ceva de munca mai avantajos din punct de vedere financiar si-i spuneti nasului nu vad care ar fi problema. Ca pana la urma ati plecat din tara ca sa o duceti mai bine.
oan@
Sincer, nu ne-am gandit inca la varianta asta........dar la cum merg treburile cred ca nu va mai fi mult pana sa ne gandim; Tu, cu ce te ocupi? Esti in tara banuiesc, sau esti "calator"?
Corina
Sunt in tara nu-s calator smile.gif ! Daca ar fi sa ma mut vreodata din Romania m-as muta in Grecia. Deocamdata insa o duc destul de ok aici.
oan@
Dc grecia? Vreau sa te rog ceva, ptr ca tu esti deja un user "incurabil" , cine e in grecia dintre fetele care scriu? Te intreb ptr ca mi-ar placea sa le cunosc, poate mai schimbam o vb ceva; A nu se intelege ca, cu tine nu-mi face placere  kiss.gif kiss.gif  
Corina
Nu stiu sa zic exact de ce...dar am senzatia ca daca ar fi sa fie...ar fi Grecia laugh.gif .
oan@
Inteleg   kiss.gif
Diana.
QUOTE(oan@ @ Aug 22 2010, 07:48 PM) *
buna diana smile.gif ; si tu esti in grecia? poti sa-mi spui cate ceva despre tine? 

Oana, eu sint in Romania, doar ca vorbesc greaca de peste 18 ani. smile.gif
carmaw
Buna seara,
Yasou,
Vad ca unele dintre voi sunt deja instalate in Elada altele spera.
Personal sunt intr-o insula ,niste ani am lucrat legal acum ,in urma unui accident nu mai lucrez.Am cotizat degeaba trebuie sa am multi multi ani de lucru legal aici ca sa primesti ceva(oricum cifra 10...nu se pune)
Vin dupa ani buni de viata dintr-o alta tara a Europei asa ca neincetat fac comparatii.
Oricum daca aveti intrebari si stiu sa va raspund ...sunteti binevenite!
PS Pt cele din voi care doresc contacte cu alte grecoaice alte forumuri se impun.Daca este voie pot sa pun linkuri daca nu si atunci e OK.
Deci kalisprera,kalinirta dupa cum e cazul! biggrin.gif
Diana.
Γεια σου και καλο βραδυ και σ`εσένα! smile.gif
In ce insula esti, Carm? Imi pare rau de accidentul tau, sper sa fii sanatoasa acum. smile.gif
carmaw
Buna dimineata,
Sunt pe cea mai mare insula.
Cu accidentul este un proces in perspectiva sigur ca am fost escrocata lamentabil(pot sa dau numele da este marea societate EFNIKI ASFALIA).....sa vedem acum ce face avocatul meu plus avocatul ambasadei
Eu vad viata aici cu aspectele pozitive si negative in schimb sotul meu este teribil( ii plinge sufletul cind e departe de cretani) ce i drept face multa socializare(si a deschis si aici club de sah, face velo f mult ,sit-ul de popularizare iarasi ii ocupa timp ........de!)
Evit pe cit pot lunile iulie si august(e multa harmalaie, am 5 taverne linga mine este praf ,tintarime siiiiiiiiiii f cald! prea pt mine) dar acum a inceput al doilea sezon al anului pe care il ador si voi incepe excursiile
Imi place muzica lor ascult si lyra dar si buzuki si nu am intilnit decit cintareti de voce(si ce mai voce!)
Cam atit Diana.Tu deci unde stai caci am inteles ca nu in Grecia??
PS Merg PM aici?
Deci, o zi frumoasa lectorilor!!
Diana.
Tu vorbesti de Ethniki Asfalia, "asigurarile nationale" ? magindesc.gif
Eu stau si am stat intoteauna in Romania. Acum sint de aproape 10 ani in Craiova, inainte am stat apoape 10 in Iasi.
carmaw
La naiba da!
A dat tepe la multa lume la mine e cu patru zerouri! sad.gif
Ok Diana am o intrebare de ce nu pot accesa sa caut un 'membru'-imi da eroare???
In fine poate se va aranja, eu acum plec sa mai prind ceva plaja!
Va las cu bine!
ps nu va urez in zilele astea sa vizitati Grecia poate doar daca aveti elicopter camionagii blocheaza drumurile de ieri.
Diana.
Uite, asta nu am stiut... eu credeam ca sint de stat. Ca doar de-aia ii zice "ethniki"... zapacitul.gif
Raspunsurile la intrebari:
Important: Vizualizare profile si trimitere PM
Announcement: Important pentru useri noi
Fraise
QUOTE(Fraise @ Jul 21 2010, 09:17 AM) *
Daca esti turist pentru cateva zile nu-ti dai seama cum este, in schimb cat stai mult mai mult si iti doresti sa stai aici toata viata ducandu-te in tara doar in vizite, cunostit adevarata viata a Greciei. Pot sa spun ca orice inceput intr-o alta tara este greu, desi eu ma zbat cat se poate sa ajung la un stadiu unde sa traiesc cat de cat decent si sa fiu multumita de munca mea. Am avut si zile cand nu aveam ce manca, dar fara stres, pt ca asa am invatat de la grecul prietenei mele sa duc ziua cu bine a2a zi, ca sigur voi scoate ceva si ma voi bucura de ei. Oricum in Grecia mai fusesem ca turist acum 4 ani in alte locuri ale tarii, acum am nimerit sa fiu cu totul in alta, Salonic ... ne-am putut plimba sau sa zic am imbinat placutul cu utlilul: expozitii, munca, distractii si relaxare in Halkidiki pentru 3 saptamani jumate, peisajele m-au linistit complet uitand de greutati si tot. Duminica trecuta am fost cu prietenii mei in Edessa, un orasel din munti, o superba locatie cu o cascada mirifica. Am venit in Grecia doar pt 3 luni pentru expozitiile de arta cu vanzare, ulteori am avut norocul sa cunosc prieteni greci ai prietenei mele si sotului ei, apoi facandu-mi o relatie de asemenea cu un grec si gandul meu de reintoarcere catre tara a disparut, m-am hotarat sa nu ma plec, ci Romania, Constanta, orasul meu de bastina, va fi doar pentru vizite si nimic mai mult.
Oricum am o carte mini ghid de conversatie, am tras ochiul la pronuntii, am citit alfabetul si la cateva conversatii pe care le-am rasfoit de curiozitate doar ... De data asta trebuie sa deschid mai mult cartea respectiva, din cauza ca actualul meu prieten, cu engleza este la un nivel jos si el mi-a spus ca-si va lua aceasta carte pt a-mi invata limba ... sper ca pana in toamna sa leg si propozitii mai mult de cat stiu acum. Ma gandesc cand vom trai impreuna sub acelasi acoperis, sa se limiteze doar prin semne, cateva cuvinte in engleza si priviri huh.gif tongue.gif
Imi place Grecia si de ce m-a facut sa raman: peisaje, civilizatie, cultura, gastronomie, prietenii pe care in tara nu i-am avut, limba ... Ador tara asta si vreau ca radacinile mele sa se lege mult mai bine, mult mai adanc pe acest pamant. In tara ce sa fac? Sa ma chinui cu invatamantul, nici vorba! Aici fac ceea ce imi place mie ... sa pictez si stiu ca imi este apreciata arta si o pot vinde la adevarata ei valoare.

* De fiecare data cand scriu nu vad postul, de ce? Sau cand dau pe nickul meu sau o cautare pe forum, imi apar erori precum "Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information." Din ce cauza?


Inca o mentionare, am mai avut un cont pe forum, dar nu am mai putut sa intru, am incercat adresa de mail, parola, nickname si nimic n-a mers, tin minte ca parca am avut Dior ... asa ca sper sa nu fie vreo problema ca mi-am refacut contul cu un alt username. mellow.gif


In iulie cand am scris nu era nimic, nu vazusem absolut, vin cu o completare la tot ce am scris in urma.

Asa cum am zis viata nu e atat de roz, m-am lovit de multe chiar si de la "prietenii" care m-au tras catre Grecia pentru expozitii sa vin, cat si colega si prietena de 15 ani pe care o stiam, si cu toate astea prin ce mi-a facut am intrerupt definitiv prietenia. Dupa ce ma intorsesem cu buza umflata din Halkidiki fara bani, m-am asociat in afacere cu ea in pictura vestimentara. Am indurat 6 luni si numai 45 de euro am primit si pe astia in sila, cu cat am purtat discutii mai multe cu ea si prietenul ei grec, cu atat a fost mai rau, cu atat au purtat parintii mei discutii cu ei (cand au fost 2 saptamani la mine), cu atat a fost si mai rau, dar eu am sperat ca situatia se va schimba. Cand sa renunt in ultima zi in decembrie la afacere, mai mica decat mine la statura si nitel mai slaba, fatza ei i se desfigurase, am zis ca asta e diavolul, nu mai era ea si a inceput sa dea in mine cu picioarele si cu cea i-au iesit in cale. Nu-s omul sa bat, ci sa ma apar. Am plecat cu totul spre Romania, prietenul meu pe atunci era indecis de relatie din cauza influentelor si minciunilor bagate de "ea", desi i-a parut rau, nu se astepta nici la cei 2 sa se comporte cu mine astfel chiar daca si el le-a dat multe maini de ajutor finantandu-i sau nu numai. Cei "2 prieteni" de 2-3 ori tentantive de a ne despartii, nu le-a reusit, poate ca atunci s-au enervat peste masura si au provocat asta. De fapt totul a fost planuit pas cu pas de la venirea mea la ei. Draga de ea cum imi purta invidie din tara si eu proasta ca strainatatea a mai schimbat-o, ca a imbunat-o, dar din contra .. m-a tras spre ea, stiind ca situatia materiala mea (a familiei de fapt) era una mai buna decat ea. Plan cu plan si ce pot sa zic ca le-a reusit.
Am fost babysitter fara voia mea timp de 3 luni pt copilul ei si nu exista zi cand nu il dracuia, saracul avea colici si ea o mama denaturata, Dzeu ia dat ce nu trebuia sa-i dea. Pacat de copilul asta in ce mediu va creste si ce fel de parinti are.
Fie, am plecat spre Romania in decembrie, am stat o luna jumatate si am luat cursuri de greaca, desi profa avand treaba a plecat la Atena sad.gif si eu dupa o saptamana dupa ea in Salonic inapoi de data asta la prieten stand sub acelasi acoperis, ... muream de dorul lui.
Cu toate astea prietenul s-a schimbat total, zic eu ca si plecarea spre tara a fost benefica pentru relatie. Acum mi-este mai bine, el este protector si are grija sa nu-mi lipseasca nimic, oricum nu vreau sa depind de el, vreau sa-mi construiesc singura zidul chiar daca este ff greu. Sunt pe cont propriul cu mica afacere, numai ca uneori ma mai impiedic de "ei" pt ca pe site-ul unde am ca reclama sunt si domnii, cercul de clienti momentan este f mic, e greu dar sunt ambitioasa, desi prin ce am trecut sunt foarte retrasa de a-mi face prieteni chiar si greci. Poate ca este ceva pe psihic acum, pt ca stiu experienta unica avuta. Numai cu prietenul meu pot comunica liber, cat si cu prietenii lui este o asa zisa comunica mai silabisita, din cauza ca nu mai cred in nimic, decat in mine insumi.
Bianca Maria
Salutare tuturor. De multa vreme nu am mai intrat pe acest forum sad.gif din pacate timpul nu-mi permite...nu-mi permite nici macar sa-mi fac toata treaba pentru facultate...dar incerc sa ma descurc...Sunt in anul II la facultate si anul viitor plec la Atena, cu Erasmus, pentru un an. Pentru cei care au fost sau inca sunt acolo, daca aveti sfaturi despre oras si cum sa ma descurc pe acolo, le astept cu placere. De abia astept sa merg. De mult timp astept sa merg si in sfarsit mi s-a implinit dorinta.

De asemenea, in iunie merg in Thassos 8 zile. Deci daca sunt persoane care au vizitat insula, sa-mi spuna si mie impresii si ce locuri sunt de vizitat.

Ευχαριστώ πολύ !

O saptamana placuta si usoara tuturor !

PS: Daca aveti site-uri unde pot gasi apartamente de inchiriat in Atena, v-as fi recunoscatoare. Si daca sunt persoane care locuiesc acolo, as fi bucuroasa sa organizam o intalnire odata ce voi fi acolo.
Fraise
QUOTE(oan@ @ Aug 23 2010, 09:04 AM) *
Neata corina; offff tare mult as vrea sa-ti spun ca e bine, dar ar insemna sa mint; Si nu ma refer dpdv numai financiar (ptr ca sau stricat treburile peste tot, peste tot s-a micsorat ziua de munca, se da afara) ci si psihic, fizic; sunt cu sotul meu aici, ba mai mult, lucram la aceeasi firma, dar nu avem prieteni sad.gif e f.greu de unii singuri, aici; Suntem in atena; Despre atena mare lucru nu ai ce sa spui, in afara de acropole nu prea ai ce sa vizitezi; poluarea e ceva de nedescris, pietre cat incape, peste tot blocuri si iar blocuri in constructii, verdeata nu exista, praf f mult, si chiar si cu munca e mai greu; Fiind capitala nu prea se gaseste ca in celelalte zone, de ex ca pe insule, unde cererea e mult mai mare; kiss.gif


Eu din Saloniki, m-am mutat la tara si sincer viata este mai usoara fatza de oras. Intr-adevar vorbeai acum 3 ani, dar in orasele mari, joburile sunt aproape nule, cu toate ca vara asta se asteapta un val de turisti, ca rezultat vor fi locuri de munca pe la cafenele, restaurante, baruri, hotele, etc ... Cu toate ca am auzit multe, desi vreau sa vad si faptele.
Eu nu am de ce sa ma plang, financiar o duc bine, dau meditatii copiilor si nu numai , pt toate varstele, cursuri de pictura si pictura iconografica bizantina.
Diana.
Ma bucur ca esti, bine, Fraise. Mai ales ca situatia din Grecia nu e deloc roz. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.