Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Partitionarea
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Tehnica si Tehnologie
blondina
Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am o problema cu calculatorul si trebuie neaparat sa il formatez.In schimb eu am o singura partitie,am doar C: , si am muzica acolo.Este posibil ca inainte de formatare sa creez o partitie unde sa salvez muzica,si dupa aia sa il formatez? Va multumesc anticipat. :-*
tits_herbert
Nu cred ca e posibil... dar eu nu ma pricep extraordinar. Poate gasesti pe cineva cu un hard sa faci transferul de muzica. Cum Blondino sa ai doar o partitie ??? ?
:-*
blondina
Nu stiu titsicule..Asa mi-a facut prima data persoana care mi-a formatat pc-ul si asa a ramas.  :'( Am doar C:,unde se salveaza totul.. :'(
tits_herbert
:'( :'( chica nu e bine, meyy, nu stiu ce sa-ti zic. Trebuie facuta neaparat imparteala ;)
blondina
Eu nu stiu sa fac..Stiu doar sa formatez..  :'(
tits_herbert
i'm there with u, ca l-am formatat pe al meu cand aveam net  :'( :'( :'(demult... de vreo 6 ori in 3 luni...
Pentru partitionare iti trebuie un program Partition Magic parca se numeste, in plus cineva care se pricepe. :-*
blondina
Eu am vazut la o prietena de-a mea ca i-a facut fra-su o partitie E:,si dupa aia eu i-am salvat acolo muzica,si am formatat pc-ul.  :fluierat:  :-*
tits_herbert
Si prietena ta avea tot una singura? ???
blondina
Dap.Avea numai C: Dupa aia i-a facut el E:si dupa ce am formatat E: s-a transformat in D:  :fluierat:
invisible
ce windows ai blondy?

tits are dreptate, daca nu vrei sa reinitializezi tot HD, iti trebuie partition magic. Si suficient spatiu liber cat sa incapa noua ta partitie goala pe care vrei sa o creezi. Insa este intotdeauna un risc sa pierzi tot la o astfel de scamatorie.
blondina
Am windows Xp Professional inviii.La fel avea si prietena mea.. :'(
invisible
ia intra pe mess. mai bine daca poti. Daca nu:

1. Cat ai HD de mare?  :fluierat:
2. Ce spatiu ai pe el?
3. Ce sistem de fisiere (FAT32 sau NTFS)? - > asta afli din my computer dand right click pe Drive Properties
4. Cat ocupa muzica ta?
4b. Chiar iti place muzica aia? :evil:
blondina
Melodiile de la tine sunt la loc de cinste invi.  :fluierat: Am hardul de 14,6 GB si vreau sa salvez 2 GB de muzica.  :fluierat:
Mai am 2,90 Free GB.  :)
fortelady
de ce nu incerci sa faci backup la muzica pe CD?
sorin
QUOTE
Melodiile de la tine sunt la loc de cinste invi.  :fluierat: Am hardul de 14,6 GB si vreau sa salvez 2 GB de muzica.  :fluierat:
Mai am 2,90 Free GB.  :)


Buna :) In mod normal se poate impartii hardul si in zece....dar in situatia ta e incarcat la maxim :( De aia nici nu-ti merge cum trebuie pc.-ul!  O zona pt. programe si XP. si alta zona in care sa ai celelalte chestii. Important ca zona in care ai programele, sa fie ocupata maximum pana la jumate, altfel iti face figuri si merge incet....repet...nimic altceva acolo!!

In cazul tau incearca sa imparti in D' si sa bagi muzica acolo, iar restul C' sa poata fii reformatat.

Personal...15 Giga e ceva depasit de mult...tre' sa adaugi inca un hard in care sa copiezi muzica si pe cel actual sa-l reformatezi si sa-l pastrezi doar pt. programs!!

In nici un caz sa nu le dai pe CD. si sale introduci din nou :(


Sorin.

ps. care e problema cu pc.-ul??
blondina
QUOTE
de ce nu incerci sa faci backup la muzica pe CD?

Nu am CD-Writer  :fluierat:
Sorine problema cu pc-ul sunt virusii si faptul ca merge super greu,cand mi-e lumea mai draga se restarteaza  :fluierat:
sorin
Blondiiiiiiiiii  :)

Daca esti sigura ca e vorba de virusi, las-o balta......sterge tot ( absolut tot ) si reformat cu totu!!

In legatura cu backup pe CD........CHIAR DACA AI FACE ASA CEVA....in momentul in care le descarci, ai sa descarci si virusii!! :(

Concluzie.....reformat tot...absolut tot!!!

Pare rau, dar asta e situatia :(

Mult succes si dupa ce rezolvi problema, am sa te invat cum sa nu mai ajungi in asemenea situatii!!

Sorin.
blondina
:floricele: merci mult sorine. Trimite-mi si mie un pm cu id-ul tau de ym daca se poate..  :)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.