Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inca doua zile libere de Sarbatori in 2012!
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
Diana.
Guvernul a decis: inca doua zile libere de Sarbatori !

Guvernul a adoptat in sedinta de marti un proiect de hotarare pentru stabilirea zilelor de 24 si 31 decembrie 2012 ca fiind libere pentru bugetari, urmand ca acestea sa fie recuperate in 2013.
Probabil pe principiul… daca bani nu sunt pentru prime de Craciun, macar mai multe zile libere sa primim. Astfel, zilele de 24 si 31 decembrie 2012 vor fi declarate de Guvern drept zile libere, decizia fiind luata in sedinta de marti a Executivului.
Pe ordinea de zi a sedintei a fost inclus un proiect de hotarare pentru stabilirea zilelor de 24 si 31 decembrie 2012 ca zile libere.
Conform Codului Muncii, zilele libere din luna decembrie 2012 sunt 1 Decembrie (sambata, Ziua Nationala), 25 si 26 decembrie (marti si miercuri, prima si a doua zi de Craciun).
Globetrotter

Pacat ca sunt dupa sfarsitul lumii.. magindesc.gif
Bia
Deci particularii nu sunt obligati sa ofere liber angajatilor pe 24 si 31 Decembrie? Ar fi bine ca particularii sa lucreze...

Eu nu-s de acord cu atatea zile libere. Mi se pare ca se incurajeaza leneveala angajatilor (fara suparare) care abia asteapta sa aiba un motiv ca sa nu munceasca. Eu stiu ca in Romania situatia e nasoala si ca banii sunt putini comparati cu ce se poate castiga in alte tari pe joburi similare dar cred ca mentalitatea asta de a astepta "sa li se dea" tot timpul ceva a angajatilor este iritanta.

Eu stiu ca-s si oameni care muncesc din greu pe bani putini si foarte putini dar sunt atatia bugetari care freaca menta pe banii platiti din taxele altora ca ti se ridica parul in cap. De fiecare data cand am de rezolvat ceva intr-o institutie de stat sunt pusa sa astept pana isi bea X sau Y cafeaua si mai barfesc cu Tanti Z la telefon. Macar daca ar face-o mai pe ascunzisi dar nici gand, pe fata ca si cum te-ar sfida...

Si macar de-ar fi vorba doar despre bugetari... Acum toti angajatii la particulari asteapta zilele libere si-si iau eventual extra 1-2 zile de concediu ca sa-si prelungeasca sederea acasa. closedeyes.gif
Diana.
Bia, stii care e treaba? In preajma Sarbatorilor oricum nu are chef sa munceasca liber, sa fim seriosi. - toata lumea de gindeste cum sa ajunga mai repde acasa sa isi faca treburile Si, decit sa te duci si sa sprijini peretii asteptind , decit sa fie randament zero, mai bine stau oamenii home, sweet home. Crede-ma, stiu despre ce vorbesc . smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.