Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti despre "Hamas"?
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Pe langa drum, pe langa gard ... > Suete si taclale.
Pages: 1, 2
Mistaco
M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!
angeldust
Nu mai zice-m nimic ce sa zice-m . Am ramas fara cuvinte . God Help  us all :D
Mistaco
Mi-aduce aminte de alegerile din Austria de vreo citiva ani in urma!!!!
Si exact cum spuneai sa ne ajute DUMNEZEU!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Tsunami
QUOTE

M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!


este un raspuns la politica israelului. mi se pare normal
ella
sa nu uitam ca miscarea Hamas este pe "lista neagra a terorismului"
acest lucru interzice administratiei americane orice raport cu reprezentantii alesi ai gruparii paramilitare. cred ca acum cei de la Casa Alba se zgarie pe ochi ca au acceptat decizia presedintelui palestinian de a permite Hamasului sa participe la alegeri!

la asta se adauga si refuzul Hamas de a recunoaste dreptul la existenta al Israelului !!!

:magandesc: sunt curioasa sa urmaresc evolutia evenimentelor tinand cont de intorsatura pe care au luat-o lucrurile!

ps. ia uite aici:
"toti copiii viseaza la Hamas si orice tânar militant cauta sa patrunda la vârful ei, Ezzedine Al-Qassam, ramura militara a organizatiei Hamas.
Iata modelul lor: atletic, barbos, cu tenul palid, un barbat foarte calm, cu o arma de calibru 9 mm la centura, care se asaza aruncand priviri scurte imprejurul sau: “Fiecare dintre noi stie ca va muri. Eu sunt deja mort.”"  mmmddaaaa
"În Gaza si în Cisiordania, ramura militara Ezzedine al-Qassam ar numara pâna la... de combatanti a caror disciplina este proverbiala, formati la scoala guerillei urbane. Mult timp acestia se limiteaza la atentate cu kalachnikovul sau pumnalul, la care se adauga metoda "bombelor umane"" :magandesc:
Mistaco
Tsumi, se pare ca esti un pic prea evaziv, insa te-as intreba ce cunosti tu despre poporul israelian!!
Ella , ai atins puncte esentiale, insa intrebarea este daca se va intimpla la fel ca in Austria?
Desi nu prea cred!!!!!!!!!!!! :fluierat:
ella
Mistaco
daca ca te referi la extremismul de dreapta din Austria, pe mine ma ingrijoreaza altceva.
incepand din ianuarie Austria a preluat presedentia UE pt 6 luni.

in Austria acum la putere este o coalitie formata din PPA (Partidul Popular Austriac)-centru dreapta si AVA (Alianta pt Viitorul Austriei)-care-l are ca lider pe Haider (un extremist de notorietate).
Accesul la putere a extremei drepte in Austria a facut ca statul evreu sa isi recheme ambasadorul in ideea de a reduce la minimum orice contacte cu Austria.  ca forma  de respingere a rasismului care capata dimensiuni din ce in ce mai mari in aceasta tara.

dar Mistaco
urmatoarele alegeri urmeaza sa aiba loc pana in noiembrie 2006 si se spera ca la putere va ajunge PSD-ul austriac :)
sorin
QUOTE

QUOTE
M-am cutremurat cind am vazut cine a cistigat alegerile in Palestina!!!???Eu cred ca daca vor ramine mai mult de un an pe scena politica va fi foarte greu sa nu izbucneasca ceva nasol pe plan mondial!!!


este un raspuns la politica israelului. mi se pare normal


Tsunami   :)

Pe bune, eu sunt cam pe langa cu ce se intampla in zona aia si mai ales la politica lor......Dupa cate stiu sunt doar o grupare terrorista aia de la Hamas!!

Deci daca e raspuns la politica izraelului, inseamna ca si izraelu sunt terroristi!!

Sorin.
vad_voci
nu vad cine s-ar aseza la masa negocierilor acum cu Hamas. oricum nu cred ca va fi vreodata liniste in zona aia.
Mistaco
si tptusi cum crede-ti ca se va rezolva problema? :o
Tsunami
QUOTE
Deci daca e raspuns la politica izraelului, inseamna ca si izraelu sunt terroristi!!

Sorin.


Bineintzeles
Tsunami
mistaco, e vointza poporului.

dpdv politic mi-ar place mai mult sa stiu hamas la putere PE FATZA decat lucrand in obscuritate cu vehicule pline cu trotil. hamas trebuie instaurat la putere si hamas trebuie sa-si ia responsabilitatea actiunilor.

dpdv militar, am spus ca alegerea palestinienilor este un raspuns al politicii israeliene.

si da, politica externa a israelului fatza de palestina este una de terorism. un suicide bomber se arunca in aer si 20 israelieni sunt ucisi la mc. donalds, israelul trimite 2 avioane si zeci de oameni vinovati numai pentru ca s-au nascut acolo sunt omorati, mutilati. e terorism si de o parte si de cealalta.
pana acum israelul n-a stat de vorba cu palestina pentru constituirea unui stat plaestinian legal in zona.

deci votul lor este unul de raspuns, unul care arata pe fatza ca palestinienii se opun politicii israelului. pana la urma este sau nu democratie?
sorin
Prietene :)

Sint pe langa tema rau de tot :(

Explica mai detaliat..........

Sorin.
no_ua
Tsunami este putin cam greu sa faca astia pace acolo.
Hamas va avea nevoie de timp sa isi "spele" imaginea.

Nu tin cu aiuritii astia dar ei lupta cu pietre si altii cu avioane, exact cum ai spus.

Crezi ca ne va mira alegerea al quaeda in guvern sau mai stiu eu ce foruri au talibanii in Afganistan?!?
>:(
Tsunami
QUOTE
Tsunami este putin cam greu sa faca astia pace acolo.
Hamas va avea nevoie de timp sa isi "spele" imaginea.

Nu tin cu aiuritii astia dar ei lupta cu pietre si altii cu avioane, exact cum ai spus.

Crezi ca ne va mira alegerea al quaeda in guvern sau mai stiu eu ce foruri au talibanii in Afganistan?!?
>:(


mie mi se pare un pic cusuta cu ata alba. adica evreii si sua implicit au dorit chiar sa castige hamas alegerile. e un fel de sah aici. daca nu castiga hamas, atunci toata lumea era obligata sa-si tina promisiunea de a recunoaste un stat palestinian.
de ce spun asta? precum a precizat si no_ua, in afganistan al quaeda ESTE UN GRUP "terorist" INTERZIS. deci nu poate castiga alegerile caci nu participa.
in palestina s-a dorita asta.
claie peste gramada israelul propune rezolutia pentru ziua internationala a holocaustului la onu cu catva timp inainte de alegerile din palestina, si se aproba. tzara in care tortura se practica legal la "interviurile" din inchisori. tzara care are puterea si luxul de a respinge inspectiile onu de verificare a drepturilor omului.
apoi vine cnn-ul si termina treaba inceputa aratand oameni care se bucura pe strada ca alegerile le-a castigat un grup care in ochii opiniei publice formata tot de cnn este terorist. deci ideea generala de acum este: palestinienii nu merita un stat. exact ceea ce vrea sa auda sua si implicit israelul.

qed
ella
ma uitam dimineata pe Realitatea la reactia Americii...

si Mistaco
mi-am reamintit de momentul de dupa alegerea lui HAIDER in Austria. ce taraboi a fost atunci. UE a amenintat cu excluderea statului austriac din structurile europene. supararea Austriei...cu acuzatia de amestec in treburile interne
pe urma luarile de pozitii de o parte si de alta...ca actiunile UE impotriva guvernului austriac nu pot fi considerate un amestec in treburile interne ale Austriei. ca respingerea rasismului este o obligatie, in caz contrar te situezi in afara Europei. interventia americanilor si declaratiile  Madeleinei Albright care afirma ca Washingtonul va supraveghea atent Austria pentru a vedea daca noul guvern isi respecta promisiunile in materie de pluralism democratic si drepturile omului, etc etc.

in legatura cu ce se intampla in Palestina...
acum ne asteptam la o fierbere internationala care va dura mult mai mult timp. si cred ca s-au inrosit deja firele telefoanelor rosii...
kalua
Comparatia cu Austria nu o inteleg oricata silinta mi-as da  :fluierat:
Mistaco
conducatorii extremisti ar fi legatura, atit la palestinieni cit si ce au avut austriecii!!!!!!!!
kalua
Hai sa fim seriosi: cum se materialzeaza extremismul in Austria si cum in Palestina!  ::)
Cleo
am citit o carte .... si actiunea se intindea pe vreo 10 ani, de cand a inceput hilter sa faca valuri in Europa si pana la formarea statului Israel in '48.

Evreii de frica nazistilor au inceput exodul spre Palestina colonizata de englezi. Traiau in chibutzurile care infloreau din ce in ce mai tare datorita sistemelor de irigare construite (ma refer strict la partea agrara).
Taranii arabi in schimb traiau intr-o mare saracie si se uitau cu jind peste gard la vecinul evreu care avea o oaza pe pamanturile LOR, ale palestinienilor.
Statul Israel s-a format datorita jocurilor politice ale englezilor care initial au promis protectie arabilor apoi s-au spalat pe maini de toata afacerea.

Asa ca ura arabilor e adanc inradacinata si daca stam sa ne gandim evreii au venit in tara pe care arabii o locuiau de mii de ani, chiar daca era pamantul sfant pt crestini evreii poporul ales nu l-a locuit mii de ani. 

Concluzie: eu nu vad finalitate la ce se intampla acolo si Hamas a castigat tocmai ca raspuns a sentimentelor arabe fata de Israel .
ella
QUOTE
Comparatia cu Austria nu o inteleg oricata silinta mi-as da  :fluierat:


Kalua
nu se pot compara evenimentele. 

extremismul din Austria, indreptat in special impotriva imigrantilor,  nu se poate compara cu extremismul din Orientul mijlociu. evident.

uitandu-ma la tv, mi-am adus aminte de intrebarea pe care mi-a adresat-o Mistaco pe forum. atata tot
ella
QUOTE
Statul Israel s-a format datorita jocurilor politice ale englezilor care initial au promis protectie arabilor apoi s-au spalat pe maini de toata afacerea.


h_2004  :)
e posibil.
eu stiu asa  :) :
ca... Adunarea Generala a ONU a recomandat impartirea Palestinei in state arabe si evreiesti separate si crearea unor enclave internationale care includeau Ierusalimul si Bethleemul, ambele avand locuri cu o deosebita importanta religioasa pentru musulmani, evrei si crestini. In timp ce planul de impartire a fost acceptat de majoritatea evreilor, arabii din interiorul si din afara Palestinei au gasit aceasta solutie ca fiind inacceptabila.
Ostilitatea produsa de crearea Israelului este cea care ameninta pacea si stabilitatea in Orientul Mijlociu.
Iar infiintarea Israelului la trei ani dupa infrangerea Germaniei a fost un efect intarziat al Holocaustului.  :)
sorin
Mahmud Al-Zaher sa aiba grija sa nu ajunga la fel ca precedentul lor lider Rantisi :o :o



Sorin.
Mistaco
citi dintre voi au fost in Israel, sau aveti o cunoastere reala a fenomenului din aceasta zona?!? :fluierat:
sorin
Parca ai mai intrebat!!!! ???

Sorin.
Mistaco
se poate dar ma refeream la ceea ce cunosc........palpabil nu din news, sau din auzite!!!!!!????????????????? :o
Diana.
Daca stim sa "cernem" si nu sa luam ce ni se baga pe git de anumite parti din massmedia, nu e nevoie sa fim chiar acolo.
Cert  e ca mor oameni, copii... si nu e bine.
Si nu stiu de ce, am senzatia ca lumea araba a procopsit secolul trecut cu cei mai multi teroristi...  :-X
Mistaco
aici ai perfecta dreptate si chiar ca nu trebuie decit sa vezi care este realitatea, insa analizind situatia arabilor din acea zona, eu am vazut care este realitatea!!!!!!!!!!
daca ai vedea care este starea lor materiala din '48 incoace si ce era inainte, sa ma ierte DUMNEZEU, dar arabii sunt niste timpiti!!!! Cei din Palestina!!!
Pai cum se poate ca tu sa "musti mina" celui care te hraneste??????????
Citi ani de independenta si citi ani de ocupatie au avut palestinienii pina la infiintarea statului Israel??!!!!!!
Au fost tot timpul "sub talpa" cuiva care ia asuprit, pe cind evreii, le-au dat de lucru, le-a oferit hrana!!!!!!!
Multi dintre arabi au case pe care  nu le-ar fi construit in veci!!!!!!!!!! :fluierat: :o
Tsunami
QUOTE
Daca stim sa "cernem" si nu sa luam ce ni se baga pe git de anumite parti din massmedia, nu e nevoie sa fim chiar acolo.
Cert  e ca mor oameni, copii... si nu e bine.
Si nu stiu de ce, am senzatia ca lumea araba a procopsit secolul trecut cu cei mai multi teroristi...   :-X


la ce te referi cand spui "cei mai multi teroristi"?
la numar?
dar america? sau ala e terorism "bun"?
sorin
Tu stii ce inseamna Terror sau Terroristi ::) ::)

Ia baga o definitie ???

Sorin.
Tsunami
utilizarea violentei pentru a realiza un scop.

act de terorism este si cel care se arunca in aer cu trotil cu scopul imediat de a omora si cu scopul psihologic de a introduce frica-n oasele locuitorilor nevinovatzi, este si folosirea armelor moderne de distrugere a ambasadelor, spitalelor, farmaciilor, scolilor, caselor particulare.

probabil ca in dictionare o sa gasesti la terorism numai primul meu exemplu, iar cel de-al doilea o sa-l gasesti la "collateral damage". efectul insa e acelasi. de teroare.
sorin
Am rugat definitia si nu descrierea ;)

Sorin.
invisible
QUOTE
utilizarea violentei pentru a realiza un scop.


Este ceea ce se numeste "Definitia Oficiala"
sorin
Zau???  N-am stiut ??? ??? Totusi..................

Sorin.
Tsunami
QUOTE
Am rugat definitia si nu descrierea ;)

Sorin.


sorinule, asta inseamna pentru mine. eu asa utilizez termenul.
dictionarul poate fi scris de american. important e dupa mine, efectul in populatie. si repet, INDIFERENT de oameni.
si mai omule, n-am nimic cu nimeni referitor la scara nationala. raportez totul la om, la persoana. si exista oameni buni peste tot. indiferent de locul si familia in care s-au nascut.
intamplator, unul dintre amicii mei asezati foarte sus pe scara preferintelor e evreu. dar asta nu inseamna ca evreii sunt buni. sau rai. nope. mie-mi face placere sa vorbesc, sa rezolv anum,ite lucruri cu el. si l-am ajutat slava domnului. si asa face si el. si ne-am apropiat, pentru ca el a vrut asta, nu pentru ca as fi cersit eu prietenia. acum imi pare bine.
in aceeasi masura am fost prieten si cu un iraqian. ce-mi placea la el era ca nu bea. deci beam io doua beri in loc de una.
Diana.
QUOTE

QUOTE
Daca stim sa "cernem" si nu sa luam ce ni se baga pe git de anumite parti din massmedia, nu e nevoie sa fim chiar acolo.
Cert  e ca mor oameni, copii... si nu e bine.
Si nu stiu de ce, am senzatia ca lumea araba a procopsit secolul trecut cu cei mai multi teroristi...  :-X


la ce te referi cand spui "cei mai multi teroristi"?
la numar?
dar america? sau ala e terorism "bun"?


Am sa te rog sa mai citesti o data mesajul meu.
Raspunsul e acolo. Dar, ca sa nu existe neintelegeri: nu sint de acord cu nici un fel de actiune terorista sau de intimidare, indiferent care i-ar fi scopul.
Tsunami
QUOTE

Dar, ca sa nu existe neintelegeri:nu sint de acord cu nici un fel de actiune terorista sau de intimidare, indiferent care i-ar fi scopul.


Then you'r ma friend
Diana.
Iti eram prietena de mult, dar nu ai bagat tu de seama.

Si ca sa nu mai fiu laconica: indiferent ca se cheama Hamas, IRA, AL QAEDA,  separatisti, naiba sa ii ia, nu e bine.
Daca esti barbat, te lupti cu barbatii nu cu oameni neinarmati... cu copii... cu civili.

E culmea lasitatii sa spui ca lupti pentru o cauza sfinta si sa plateasca cu viata nevinovatii, indiferent ce natie ar fi ei.
Tsunami
QUOTE
Iti eram prietena de mult, dar nu ai bagat tu de seama.

Si ca sa nu mai fiu laconica: indiferent ca se cheama Hamas, IRA, AL QAEDA,  separatisti, naiba sa ii ia, nu e bine.
Daca esti barbat, te lupti cu barbatii nu cu oameni neinarmati... cu copii... cu civili.

E culmea lasitatii sa spui ca lupti pentru o cauza sfinta si sa plateasca cu viata nevinovatii, indiferent ce natie ar fi ei.


ai uitat administratia americana si israeliana din sirul tau de teroristi
sorin
Mistaco am inteles ca are ceva ani de Israel ???

De unde stii ca aia sunt terroristi??  Ai fost pe acolo, ai vorbit pe private cu Mistaco sau te informezi doar din CNN, BBC, BBS, EVZ sau Ziua??????? ??? ???

Te rog sa bagi ceva exemple concrete si nu afirmatii fara baza..........

Sorin.
Tsunami
elicoptere israeliene au tras cu rachete de razboi in case asa zis de conspiratie?
au bagat frica-n oasele copiilor de acolo sau nu? e adevarat ca in puscariile israeliene se foloseste/ s-a folosit tortura?

sorin, si hai sa ne oprim. e clar ca noi doi nu putem avea aceeasi parere cu privire la evrei si israel. tu spui ca ei, inclusiv administratia actioneaza crestineste. eu zic ca politica pute, oriunde ar fi ea. am convenit ca nu putem avea aceeasi parere. si-am mai spus ca n-am nimic nici impotriva ta si nici a evreilor, in general, cum nu am nici impotriva altor neamuri. sa ne oprim aici, caci sincer, nu-mi mai place conversatia cu tine: "baga o definitie" ,"baga exemple" etc. nu esti pe locul profesorului si nici eu pe al elevului.
sorin
Dupa cate stiu eu au tras o data din greseala si au murit 16 nevinovati :(  Bad, bad Very bad :(

Oare stii cate mii de nevinovati au murit in cealalta parte?? >:(

De ce frica-n oase vorbesti???  Copiii aia cu AK-ul in mana sunt speriati de ceva??? Unde ai mai vazut in lume copii de gradinita cu arme automate in mana so pancarda verde pe cap pe care scrie Jahid?? >:(

Tortura?????  Sigur ca se foloseste >:(  Tu ce ai face cand ai prinde unu care a lasat pe langa o scoala sau centru de cumparaturi un rucsac plin cu 20 kg. C-4 cuie de patru si bilute cat mazarea??  Probabil ca dupa ceai si prajitura l-ai intreba frumusel....ia zi nene, unde detoneaza bomba..unde ai pus-o???? :( :( Tare logica si de efect acest metod de interogare :-X :-X

Prietene...noi niciodata nu o sa avem aceasi parere despre evrei si Israel......ei si administratia lor actioneaza evreeste si nu crestineste...mai exact daca vrei:

Ochi pt. ochi si dinte pt. dinte. Pt. ca ei nu au unde sa se duca...acolo e locul lor, unde sunt siguri si fac ce pot ca sa nu mai pateasca ce au patit acum 60 de ani!

La ei nu e vorba de politica...e vorba de a supravietuii!!

Nici mie nu-mi place conversatia cu tine ( cel putin aici )....si fii atent!!

Eu de meserie sint prof'.....in legatura cu tine, iti dai singur definitia!!

Sorin.
Tsunami
se vede ca esti profesor. am incercat de fiecare data cand imi cereai sa "bag", eu sa raspund. in scopul unei discutii civilizate. tu insa nu ai dat definitiile pe care mi le-ai cerut. mda, pot fi elev sau student dupa tine. refuz insa cursul tau.

io prefer intr-o discutie si-n relatiile cu oamenii sa raman om si crestin. si nu ma pot schimba. indiferent daca ma lasi corigent. indiferent daca ma ameninti: "fii atent". sincer, mi se rupe-n 14. am si eu convingerile mele. sorry.
ella
:offtopic:
c`mon boys.

va rog!

chiar e necesar ceea ce faceti?

ma intristeaza!
serios.

Ela Lupescu
sorin
QUOTE

Dupa cate stiu eu au tras o data din greseala si au murit 16 nevinovati :(  Bad, bad Very bad :(

Oare stii cate mii de nevinovati au murit in cealalta parte?? >:(

De ce frica-n oase vorbesti???  Copiii aia cu AK-ul in mana sunt speriati de ceva??? Unde ai mai vazut in lume copii de gradinita cu arme automate in mana so pancarda verde pe cap pe care scrie Jahid?? >:(

Tortura?????   Sigur ca se foloseste >:(  Tu ce ai face cand ai prinde unu care a lasat pe langa o scoala sau centru de cumparaturi un rucsac plin cu 20 kg. C-4 cuie de patru si bilute cat mazarea??   Probabil ca dupa ceai si prajitura l-ai intreba frumusel....ia zi nene, unde detoneaza bomba..unde ai pus-o???? :( :( Tare logica si de efect acest metod de interogare :-X :-X

Prietene...noi niciodata nu o sa avem aceasi parere despre evrei si Israel......ei si administratia lor actioneaza evreeste si nu crestineste...mai exact daca vrei:

Ochi pt. ochi si dinte pt. dinte. Pt. ca ei nu au unde sa se duca...acolo e locul lor, unde sunt siguri si fac ce pot ca sa nu mai pateasca ce au patit acum 60 de ani!

La ei nu e vorba de politica...e vorba de a supravietuii!!

Nici mie nu-mi place conversatia cu tine ( cel putin aici )....si fii atent!!

Eu de meserie sint prof'.....in legatura cu tine, iti dai singur definitia!!

Sorin.





Te rog raspunde aici...sau daca nu, poate altii!!

Sorin.
Tsunami
poate altii, eu nu mai iau cursul asta. la mine "s-a sunat"
sorin
Regards :)

Sorin.
Tsunami
okay, back in class:

fapte:
1. hamas a castigat alegerile.

au fost comentarii. nu putem face aici din pacate/fericire nimic pentru a schimba o situatie de fapt. am comentat un pic din punctul meu paranoic de vedere ca acest rezultat a fost "dorit" de sua si israel. nu ma pune sa explic mai in amanuntime caci asta-s temerile mele. nu le-am copiat. sunt rezultatul logicii creierului meu

2. terorismul. eu am explicat ceea ce numesc terorism. ti-a sarit mustarul, destul da rau cand am bagat si administratia israeliana aici. NU PE EVREI, NU PE AMEICANI, ci administratiile celor 2 tari. nu numai ca mi-ai dat dreptate, avand la baza definitia mea a terorismului, dar ai venit si cu exemple.
terorismul se poate justifica de ambele parti in conflict.

intrebarea ta e: bine giculitza, si cum vezi tu rezolvarea?

pai sorine, e "out of line" rezolvare pare sa nu existe. eu n-o vad acum. rezolvarea mea daca traiam in zona era: "roiu' nene", caci altfel risc ca din om normal, daca cumva se intampla mie ceva sau familiei mele sa devin un "sucide bomber". nu atat din cauza religiei, cat din cauza disperarii. rezolvarea in zona eu n-o vad prea curand. dar terorism exista de ambele parti. daca ar fi ceva de intzeles aici, terorismul practicat de israel e mai de inteles decat cel practicat de sua. dar, la naiba ca tot terorism e.

o problema mai "simpla" ar fi rezolvarea situatiei tiganilor in romania. tu o vezi? eu nu.

sa fii sanatos si sa te dai cu atv-ul ala si pentru mine

cezar

Inima de tigan
Diana.
Divergente de opinii exista de cind lumea.
Mi-i ciuda ca nu va intelegeti, pentru ca va asemanati extraordinar de mult, chiar daca voi nu stiti inca acest lucru.
Poate daca v-ati fi cunoscut in viata reala o puneati de un gratar cu bericica saptaminal, dupa ce veneati de la aruncat cu capu`nainte prin coclauri...

Pe Sorin il cunosc "virtual" de vreo 4 ani, pe Tsunami de mai putin de-un an, dar "nasul" meu stie ce simte.
Sinteti leit, si va multumesc ca v-ati purtat ca niste gentlemani, chiar daca prima intentie ar fi fost sa maturati pe jos unul cu altul.
In ochii mei, faptul ca incercati sa discutati si sa va argumentati pozitiile ca niste domni, ma fac sa va respect si mai mult.

Si sa revin ontopic:

SUA si Israelul practica mai stiu eu ce. Buuun... (vorba bine "bun" ca numai "bun" nu e...)

Insa-i musai sa facem diferentele: SUA sau Isarelul nu inseamna americanul sau evreul de rind carora le-au murit mamele, tatii, copii, prietenii in brate din cauza terorismului.
Nu.

Inseamna guverne si politica- inseamna jocuri de putere si economice la ale caror detalii noi nu avem acces.

A fost aseara in tara pe HBO Romania un film foarte interesant : "Perchezitia" cu Glenn Close. Vi-l recomand.
Este vorba despre reactia autoritatilor vis-a-vis de terorism.

Cind e vorba de securitate nationala, se mai poate vorbi de drepturile omului?!
Inima de tigan
Tsunami
QUOTE


Cind e vorba de securitate nationala, se mai poate vorbi de drepturile omului?!

asta e scuza politicienilor. securitate nationala. yeah right, si pentru securitate nationala administratia americana a experimentat arme chimice si bilogice pe alti oameni, incluzand aici chiar si pe cetateni americani care au fost pusi in rol de cobai fara ca ei sa stie.
la mine cand e vorba de terorism nu merge nici un argument d-asta cum e securitatea nationala sau religia. cu ce e mai deosebit un bulgar nascut in ruse de un roaman nascut in giurgiu. unde incepe diferenta dintre un roman si un bulgar?

QUOTE

Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...


Inima de tigan
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.