Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre Windows
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Tehnica si Tehnologie
ioannaraluka
Cred ca de acolo e problema, dar nu stiu exact ce si cum.
Ideea e in felul urmator, toate comenzile au fost setate, dar nu de la inceput, pur si simplu intr-o zi a aparut un amic de al colegei de birou, care se descurca mai bine decat in engleza in olandeza (natala pentru el), de genul: Vorige (Back) - Volgende (Forward) etc., respectiv Nieuw Map (pentru New Folder) and so on.
Problema e ca l-a lasat asa...cum sa lucrez cand nu stiu care e Save, Zoeken (History?)  :-X.
N-am gasit pe nimeni sa ma lamureasca cum il setez la loc, am auzit o varianta cum ca ar trebui reinstalat Windows.
Poate ma ajutati voi  :-*
Multumiri anticipate.
tits_herbert
Daca el a reusit sa schimbe setarile la language din engleza in olandeza fara sa reinstaleze Win, nu vad de ce ar trebui procedat asa la inversare. Mai multe nu stiu, sorry  :-*
ioannaraluka
Asa ma gandesc si eu, dar am auzit pareri si pareri...
Multumesc oricum  :floricele:
fortelady
pai cheama amicu'  :D
ca sfat (moralizator) nu mai lasati pe altii sa va lucreze pe calculatoare mai ales pe cele de la serivici. in cazul in care se instaleaza vreun virusache ghici a cui e vina?

acuma gata ca am facut morala

aici am cautat cu google
http://www.google.com/search?hs=tZu&hl=en&...btnG=Search&lr=
si aici am gasit un link

http://learn.afghanteens.net/computer/win/.../language.shtml

cu poze si tot ce mai trebe.
ioannaraluka
Well, amicul e in Olanda...for good.
In alta ordine de idei, multumesc pentru sprijin si morala  :P, desi cam greu de pus in practica, pentru ca aici au acces vreo 6-7 persoane care au la randul lor prieteni si nu avem fiecare computer "personal" la birou, ci il folosim pe cel care e liber cand avem nevoie. And, by the way, virusache colcaie...dar cum majoritatea nu prea le au cu grija pentru un lucru care nu le apartine direct, e clar in ce situatie suntem.
Am incercat link-ul trimis, surpriza e ca facusem deja ce scrie acolo zilele trecute si era deja bifat English (US) nu Dutch, deci nu am ajuns la nici un rezultat. In plus, am gasit doar urmatoarele chestii importante:
Changing the language does not change the language of the menus and dialogs of Windows or Windows applications like Internet Explorer.
si precizarea ca tutorialul este pentru Windows 2000 or later, noi avem inca Windows 98.
Dar mai incerc poate gasesc si varianta salvatoare.
Multumesc frumos inca o data si scuze pentru deranj.
P.S. Se pare ca pe inginerul de sistem il depaseste chestia asta, de aceea am apelat la voi.
diotima
fortelady, chestia mentionata in linkul dat de tine nu schimba mare lucru, asa cum si ioannaraluka a zis. Am incercat-o si eu acasa de curiozitate, schimband lb din engleza pe greaca. Si tot ce s-a schimbat a fost ziua curenta afisata jos dreapta pe ecran. Eu stiu ca daca vrei sa ai Windos-ul in alta lb, iti instalezi versiunea in lb respectiva.
Ioanna, esti sigura ca ala nu si-a instalat vreo versiune in olandeza, si a "uitat" sa spuna? >:(
ioannaraluka
Nu sunt sigura de nimic, deoarece nu eram de fata, stiu din auzite ce si cum. Nu imi dau seama ce a facut, unele comenzi sunt totusi in engleza, dar foarte putine.Tot ce am gasit pe net este ca ar trebui reinstalat peste o noua versiune in engleza a Windows-ului. Oricum se pare ca vom trece de la Windows 98 la XP si poate ca asta va rezolva problema...in viitorul apropiat.
Si inca ceva: daca nu avea nici un cd sau altceva, ar fi putut sa instaleze ceva doar de pe net?
Fahnell
ai cumva win xp?
daca da pot sa iti spun ca win xp are pt fiecare limba cate un fisier de 1-2..hai 3-4 mega care se baga precum un plug-in (sa zicem) si care are rolul de a face localizarea. a fost varianta aleasa de microsoft pt o localizare cat mai usoara. o metoda este sa iei localizarea pt romana si sa o bagi. banuiesc ca o poti gasi pe dc++
ioannaraluka
Nu am Windows XP, ci Windows 98, probabil de asta nici nu gasesc solutia  :(.
Dar o sa avem XP cand isi face inginerul de sistem timp sa il instaleze... :)
Thx anyway.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.