Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stirile socante
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
Mistaco
Verdictul juratilor militari americani in procesul puscasului marin care l-a ucis pe Teo Peter inseamna profanarea mormantului unui om care s-a aflat intr-un taxi in calea jeep-ului unui curvar betiv. Pentru care uniforma si imunitatea asigurate de apartenenta la un stat puternic erau suficiente - si iata ca asa a si fost - ca sa-si permita strivirea unui bastinas dintr-o tara cu spinarea covrig.
                                                                      libertatea online

Socat de vestea primita, fiul lui Teo Peter a spus ca e foarte dezamagit de faptul ca avocatii americanului au reusit sa ii convinga pe cei sapte juri ca tatal sau nu se afla in taxiul lovit de masina condusa de Christopher VanGoethem si ca totul a fost o “mascarada” de proces. “Trebuie sa facem ceva, pentru ca se creeaza un precedent puternic. Cetatenii romani nu sunt protejati. Romanii nu mai conteaza in lume. Pana la urma, aici nu mai e vorba doar de tatal meu, ci de tot poporul roman”, a spus fiul lui Teo.
                                                                libertatea online :'( :o
oare atit de .......................... slab cotati suntem incit sa ajungem batjocora unor "nenorociti" de magistrati americani????
black_widow
Mistaco: DA!  :(
Asa cum zicea chiar fiul lui Teo Peter: suntem prea mici sa ne facem dreptate! Lucrurile au mers prost, justitia este si acolo corupta la fel ca si la noi, sunt alte interese la mijloc. S-a facut atat tam-tam ca a murit Teo Peter... dar daca murea un nimeni, un necunoscut... nu stia nimeni, cazul se inchidea si mai rapid. Fiecare viata omeneasca stinsa in mod brutal este o pierdere pentru prieteni, rude, parinti, indiferent daca persoana era cunoscuta sau nu, cineva tot sufera. Insa suferinta este cu atat mai mare cu cat cineva moare si criminalul nu ia nici macar o luna de arest!!! Viata isi reia cursul ei normal... Trist!  :'(
Mistaco
eu cred ca acestea sunt adevaratele probleme pe care ar trebui" sa ne batem" nu cele cu "ce, cum, cui," a postat!!!!!!!!!! :o :( :( :o
Ciresica
e intr-adevar frustrant sa vezi o astfel de batjocura. esti omorat in tara ta de un strain si nu ai parte de dreptate...  :(
tits_herbert
Dar noi sunt pro americani, ne-am bagat in NATO, ii lasam sa-si faca baze militare in tara, nu m-ar mira catusi de putin, ca pe viitor sa se repete aceasta poveste ingrozitoare   :- :- :-
Mistaco
Poate ca nu se va repeta , daca cei care au fost la intocmirea actelor vor fi invatat din acestea ce trebuie sa faca pe viitor !!!!!!!!!!!!
Cunosc anumite probleme de cercetare si pot spune ca anumite chitibusuri le afli doar cind te lovesti de ele!!!!!  :o :o :o >:( :o :o :o
Meg
cata nesimtire  >:(
tits_herbert
Poate ai dreptate Mistaco, dar eu sunt dezamagita. Si sa zicem ca am invatat din aceasta greseala, daca ei ar vrea sa-i faca scapati pe ai lor prin orice mijloace (evitand crearea unor tensiuni politice )sunt sigura ca nu ar ezita.
Mistaco
ce sa zicem si cu ai nostri care dau cu noroi si apoi incearca sa te curete:
Dar dincolo de toate, gestul lui Cristian Tudor Popescu de a-i cere scuze Monicai Macovei pentru atacurile neprobate din ultima vreme ma obliga sa-i multumesc. Intr-o lume asezata, n-as fi avut de ce. Insa, intr-o tara descentrata ca Romania, astfel de reactii merita protejate si respectate. Si chiar nu conteaza ca de maine CTP va lovi cu ziarul in cine merita mai putin. Chiar nu conteaza ca ii va servi direct sau indirect pe „comunistoizii” care le strecoara reporterilor soparle de esenta pecerista antireforma. Ce conteaza este ca presedintele Clubului Roman de Presa si-a calcat pe orgoliu si a dat o sansa presei. Fie si presat de conjunctura.
                                                                    evenimentul zilei
??? :( :o
fortelady
legat de teo peter: am auzit de dimineata la stiri ca soferul de taxi a refuzat sa se duca sa depuna marturie in state desi i s-a oferit mancare cazare transport si diurna. no comment....
catalina77
Daca a refuzat inseamna ca a avut un motiv...unul cu cel putin 5 zerouri in coada si nu unul de conshtiintza. :- :- :-

Mi-e sila de tot ce inseamna statul acesta >:(
Mistaco
statul poate ca este bun insa unii oameni care-l formeaza????????????????????????
:fluierat: :hainoroc: :hainoroc: :hainoroc: :fluierat:
fortelady
cica omu a zis ca 'tre sa muncesc domne, am copii, intretinere, telefon de platit nu pot sa ma plimb in state'
Mistaco
de ce .............. nu-i deconta nimeni transportul, pe linga taxa care-i inchidea gura???????
sau se putea fistici si nu mai iesea pasenta???????????????  :hainoroc: :hainoroc:
catalina77
Eh...ii decontau tot dar, dat fiind ca el era soferul taxiului si ca mortul nu se afla in taxiu la ora aceea....

Oricum au preferat sa-k tina acsa ca nu s-ar fi descurcat prea bine in fatza asa zisor juratzi. Am citit in Libertatea de astazi un articol cu aceasta tema.Interesant cum a dat declaratie doctorita de la IML. Mai bine spus cum i s-a cerut.  :o

http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=145829
black_widow
Pasenta, ne-pasenta ... omul ala e mort si moartea lui a fost stupida! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Fiecare om primeste ceea ce merita in viata, si fiecare fapta comisa... se intoarce impotriva noastra mai devreme sau mai tarziu! Nu noi trebuie sa judecam, Judecator exista deja si el decide ce se intampla cu noi toti! Noi trebuie sa invatam sa fim oameni!!  :(
Mistaco
"Romanii au protestat in fata Ambasadei SUA
 
Dezamagiti si revoltati, cateva zeci de romani au simtit nevoia sa-si exprime sentimentele fata de modul in care Curtea Martiala a judecat dosarul puscasului marin Christopher VanGhoethem, omul care l-a omorat pe Teo Peter. Ei s-au adunat, ieri la pranz, in fata Ambasadei SUA la Bucuresti."

                                                                                          libertatea ONLINE


:'( macar atit ?????????
Mistaco
25 sept. 2002 - Un feribot senegalez se scufunda dupa o furtuna violenta in largul coastelor Gambiei, facand circa 1.000 de morti
21 mai 1996 - Un feribot se scufunda in Lacul Victoria din estul Africii, facand intre 500 si 800 de victime
28 sept. 1994 - Feribotul Estonia se scufunda in timpul unei furtuni in Marea Baltica, facand 852 de victime
16 feb. 1993 - Un feribot supraincarcat se scufunda intre Jeremie si Port-au-Prince, in Haiti, facand intre 500 si 700 de morti
20 dec. 1987 - Intr-una dintre cele mai mari catastrofe navale pe timp de pace, 4.340 de oameni se ineaca dupa ce feribotul Dona Paz intra in coliziune cu nava de transport MT Victor, in Filipine
31 aug. 1986 - Circa 600 de bengalezi mor dupa ce un feribot se scufunda in fluviul Meghna
27 ian.1981 - 580 de oameni sunt ucisi dupa ce nava de pasageri Tamponas II ia foc si se scufunda in marea Java
7 mai 1915 - Nava britanica de pasageri Lusitania este torpilata si scufundata de un submarin german in apele oceanului Atlantic, facand 1.195 de victime
12 aprilie 1912 - Titanicul - cel mai mare vapor de pasageri de la acea vreme - loveste un aisberg in Atlantic si se scufunda, accidentul soldandu-se cu cel putin 1.496 de morti (Livia Cimpoeru)

http://www.evenimentulzilei.ro/topstory/?n...d9043b55e09bd8c
Mistaco
Doar 354 de persoane din 1.414  au fost ieri salvate dupa scufundarea feribotului egiptean Al-Salam 98, in Marea Rosie, potrivit datelor oficiale. 187 de cadavre au fost, de asemenea, recuperate, iar peste 800 de pasageri continua sa fie dati disparuti.
            http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=146050 :o

si inca o "perla electorala"  http://www.ziua.ro/display.php?id=193071&d...006-02-04  :o :o :o
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.