Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vaccin antirabic
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Sanatate
Amicutz
Buna fetelor,

La cine sa apelez cand am o nelamurire daca nu la voi... :)
Am nevoie sa stiu daca e vreo problema daca amani una din injectiile antirabice cu o zi, fata de planificare. Mai exact, am o prietena care e cam la jumatatea tratamentului, ar trebui sa faca maine o injectie, dar nu e in Buc si vine luni. E grav daca face injectia luni in loc de maine?
Va rog, daca imi puteti raspunde cat mai repede, ca sa stiu ce sa ii spun.
Daca e cazul sa incerce sa vina maine totusi.
Pupicei multi
angeldust
Asta e cam tot ce am gasit , mai multe nu stiu ce sa iti spun

QUOTE
3. Masuri faţa; de receptivi

Comportamentul în faţa unei plagi, produse prin muşcatura de câine sau animal salbatic:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

1. Daca animalul este sanatos şi poate fi ţinut sub observaţie (2 saptamâni):

- tratamentul plagii (spalare cu apa şi sapun, cu apa oxigenata, cu sol1/1000 compuşi cuaternari de amoniu, fara suturare), vaccinare sau revaccinare antitetanica şi vaccinare antirabica numai daca apare boala la animal; daca plaga survine la cap, organe genitale sau muşcaturile sunt profunde, multiple, se administreaza ser antirabic sau imunoglobuline specifice antirabie, dupa care se continua vaccinarea numai daca survine boala la animal.

2.  Daca animalul este suspect, se începe imediat vaccinarea; daca  nu apare boala, dupa 5 zile se întrerupe; în plus la muşcaturile grave situate la cap, sau la cele profunde sau multiple aflate la trunchi sau membre, se administreaza ser antirabic sau imunoglobuline specifice.

3.  Daca animalul este turbat, mort neexaminat sau disparut, se începe imediat vaccinarea completa în plus  la muşcaturile grave situate la cap,  la cele profunde sau multiple aflate la trunchi sau membre şi la cele produse de animale salbatice,  se administreaza ser antirabic  sau imunoglobuline specifice.

4.  La muşcaturile profunde, multiple sau cu localizare periculoasa, produse de un animal turbat, sau la cele produse de animale salbatice, se fac infiltraţii în jurul plagii cu ser antirabic.
Amicutz
Mersi mult pt informatii Angeldust. :-*
Dar mi se pare ceva ciudat, aici scrie ca daca nu sunt probleme se intrerupe tratamentul dupa 5 zile, iar prietena mea face injectii de aproape o luna. Probabil ca sunt mai multe modalitati de tratament.
Acum cred ca nu o fi chiar asa bai daca se duce luni, ca doar nu-i ca la antibiotice , sa le ia la ore fixe, nu?  :-X
Va sarut fetele
Meg
si pe mine m-a muscat maimuta aia de matza a mea..
si nu am mers la nici un medic nimic (desi mi se umflase mana).
si pana acum nu am turbat laugh.gif

numai ca avea tot ce se putea face la un animal in materie de vaccin smile.gif
azo
as vrea sa stiu.....daca,dupa ce faci vaccinul antirabic ai voie sa fumezi sau sa consumi alcool?...??????
va rog...raspundeti: nesigur.gif magindesc.gif zapacitul.gif crying.gif
Diana.
Nu ai voie alcool, pentriu ca vaccinul contine antibiotic - neomicina (prezenta sub forma de urme in vaccin).
Medicul ar fi trebuit sa iti spuna care sint restrictiile: fara alcool, cofeina, ciocolata si fara expunere la razele soarelui timp de doua luni.
azo
QUOTE(Maŕt @ Aug 17 2008, 12:33 PM) *
Nu ai voie alcool, pentriu ca vaccinul contine antibiotic - neomicina (prezenta sub forma de urme in vaccin).
Medicul ar fi trebuit sa iti spuna care sint restrictiile: fara alcool, cofeina, ciocolata si fara expunere la razele soarelui timp de doua luni.




o shit..:|8-|....2 luni... crying.gif
ok.dar tutunul?are cv?:"> magindesc.gif
Diana.
Nu e bun ca e vasocontrictor, pe termen lung e naspa (si eu sint fumatoare). Insa si alcoolul in combinatie cu antobioticele e naspa rau.
welcome.gif la noi!
Apropos, cum de ai ajuns sa te vaccinezi? Ce fel de cutu te-a muscat si in ce imprejurari?
azo
[quote name='Maŕt' date='Aug 17 2008, 01:11 PM' post='186382']
Nu e bun ca e vasocontrictor, pe termen lung e naspa (si eu sint fumatoare). Insa si alcoolul in combinatie cu antobioticele e naspa rau.


de alcool nu imi fac probleme...rezist eu fara el:)) nu sunt alcoolista...dar...tigarile? ce pot patzi daca fumez??sad.gif(pls answer me crying.gif zapacitul.gif zapacitul.gif zapacitul.gif pot fuma?:|:-ss

pai...ma mucat un caine vagabont pe strada la ora 22 smile.gif)....si mi-a distrus totata vacanta;;):-<
ahh...mergeam pur si simplu printre blocuri...:| :-l il urasc! cutzu prost angry.gif
ms de raspunsuri;;)
azo
atat vreau sa stiu.....daca POT FUMA,odata ce am facut vaccinul asta blush.gif crying.gif crying.gif
iar daca fumez...ce mi se poate intampla?mie doctorul nu mi-a zis nimic de tutun.
im scared:-s
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.