Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Celulita
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijire ten & corp
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
raly
Celulita, cum scapam de ea daca voi atia avut si ati scapat ziceti-ne shi noua :-X
daca nu ati scapat cititi aci poate aflatz:D ???

supliform de la hoffigal
2 l de apa pe zi
masaj
plus exerciti...asta stim si noi adica io( cu toate ca mii cam lene cateodata Kiss)
voi ce ati mai incercat?
angeldust
Poate ca trebuia sa mut topicul la frumusete, dar il las aici pt ca pana la urma celulita e o boala.
Cauzele aparitiei nu au fost stabilite cu certitudine dar se pare ca exista unii factori care pot duce la aparitia ei: excesul e estrogen, lipsa de miscare, dieta, stressul, etc

Am incercat si eu cu Supliform o vreme : e bun insa nu spectaculos. Daca nu combini cu miscare  si dieta nici o sansa.
Singura perioada cand am constatat ceva imbunatatiri a fost cand dadeam ture de teren cu o prietena in fiecare seara. Apoi a venit frigul si adio miscare :(
raly
mda sa stii ca e o boala si uite ca incet incet poate ma scap si masaj si dieta si crema.. si sport..sper sa ma tina macar vro doua saptamani:D unsure.gif
catalina77
Eu fac masaj in fiecare seara cu zatzul de la cafeaua pe care o consumam in casa...am citit in revistele de frumusete ca ar da rezultate...si chiar asa e. Pielea devine altfel...fina, chiar arata muuult mai bine...nu mai are aspectul ala de brobonitze sub piele daca le pot spune asa...doar ca trebuie sa urmez acelashi ritual de fiecare data: dupa frecarea cu zatz, limpezesc bine si pielea ramane maronie, cu miros de filtru de cafea nespalat laugh.gif Atentie cum limpeziti zatzul ca s-ar putea sa-l gasiti in cele mai ascunse locuri wink.gif. Folosesc apoi un gel de dush de la Nivea (toata maroneala curge de pe piele si dispare si mirosul) si dau cu gel Supliform. Senzatia e super deoarece pielea e incinsa de la zatz (trebuie frecat energic) iar gelul da senzatia de racorire. Fac treaba asta de o saptamana si rezultatele chiar se vad....abia acum, deshi folosesc Supliform de un an. sad.gif
angeldust
Bine zici cata....faza cu zatul de cafea e foarte buna. Iti exfoliaza pielea si ramane super fina apoi, plus ca ajuta la celulita, deoarece si Supliformul si multe alte creme pentru asa cefa contin cafeina.
Mi-ati facut pofta si am fost azi si am luat si eu Supliform, iar....
Chiar daca celulita nu mi se duce, cel putin imi place ca face pielea fina. biggrin.gif
catalina77
Da, pielea ramane foarte foarte fina...eu m-am curatat chiar si pe fatza cu zatz zapacitul.gif (mi-a zis o verisoara si am facut-o si eu biggrin.gif ) ...bineinteles, nu masez energic ca pe restul corpului. Cert e ca SE VEDE kiss.gif
elle_ni
QUOTE(catalina77 @ Feb 24 2006, 08:09 AM) *
Da, pielea ramane foarte foarte fina...eu m-am curatat chiar si pe fatza cu zatz :zapacitul: (mi-a zis o verisoara si am facut-o si eu :D ) ...bineinteles, nu masez energic ca pe restul corpului. Cert e ca SE VEDE :kiss:

Ce anume se vede?Pielea e mai ....imbunatatita in ce sens?Ma intere si pe mine sa pun ceva zatz pe mine, numa' pe fata, ca pe copr nu am nevoie.

Iar pentru celulita, mergand le electrostimulare, se pare ca celulita medie dispare prin impaketari, dar nus tiu cu ce anume, ca sunt mai multe tipuri parca....eu nu fac impaketari ca nu prea am celulita, la mne gradul ei este 1 spre 2, adica in stare incipienta, si asta dupa o nastere.

dar fetele de acolo sunt tare dragute si iti explica tot tacamul.Stiu ca iti fac un peeling inainte, apoi iti dau cu crema respectiva, apoi te impaketeaza intr-un film osmotic, te tin 45 min si apoi te sterd si iti mai dau cu o crema termoreductoare.Cred ca voi incerca si eu o sedinta, sa vad cum e....

Nu ma uitati cu cafeaua.....cum e?
catalina77
Ce nu intelegi? smile.gif
Pur si simplu iei zatz de cafea pe degete si te freci usor pe fatza, pe obraji, pe nas...DAR NU TARE...clatesti cu apa rece si iti dai cu crema pe care o foloseshti pentru ten. wink.gif
Si da, pielea e mai fina, pe nas nu mai am punctele alea negre oribile care ma dispera...
angeldust
Elle_ni eu pe fatza nu te sfatuiesc, stiind ca tu ai un ten cu probleme. E mult prea agresiv zatul de cafea. Pe corp in schimb merge f bine
catalina77
Ce-i drept...daca Elle_ni are probleme nu shtiu ce sa zic...eu nu am avut niciodata probleme cu tenul. Slava Domnului!
17girl
O solutie ca sa scapati de celulita dar si ca sa aveti pielea fema si fina este impachetarea cu alge... cumparati de la farmacie/plafar/etc praf de alge, il amestecati cu apa conform instructiunilor, il aplicati pe picioare, burta etc si inveliti cu folie de celofan (ex cea alimentara) stati asa 45 min minim ... rezultatele se vad dupa a 5 a sedinta

pup`s & hugs
angeldust
Am vazut ca au aparut acum o gama noua de produse Sysmed le zice si au o crema anticelulita care contine : iod organic, suc de grapefruit, extract de castan si iedera. Costa 600 de mii dar nu stiu unde se gaseste, intr-o revista am vazut. Cine se risca sa isi cumpere sa ne zica si noua dc e buna de ceva tongue.gif
punct
... zat de cafea... praf de alge... interesant! Nu stiam nici de una, nici de alta. Voi testa... biggrin.gif

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc.
Sunt sanatoasa si am 45 kg.

mwah1.gif
raly
Mda fetelor si io stiu faza asta cu zatzul de la cafa dar...cu lenea mea caracteristica nu-l folosesc chiar in fiecare seara...ci doar atunci cand mi se face pofta de un scrub.
De fapt nu mi-i lene sa ma dau ci sa curat vana dup-aia...poate stiti voi cum sa fac sa n-o umplu de cafa.
Oricum efecte pozitive are...catifelarea pielii.
La celulita nu stiu daca ajuta foarte....poate daca folosim in fiecare zi da
pup u
raly
vad
ca nu pre are succes treaba asta cu celllulita:((
asta insemna ca nimeni nu are???? sau ?
claudia_electra
Ba da, dar ea e mai tare ca noi zapacitul.gif
Szimcsi
Ba are, dar singurul remediu este sportul +dieta+creme pentru tonifiere. In rest, nu stiu ce s-ar mai putea spune kiss.gif
claudia_electra
Suntem deznadajduite sad.gif...eu una m-am plictisit de investitii uriase in creme huh.gif...dar na, si daca nu le iau ma simt vinovata ca stau cu mainile in san.
Szimcsi
Electro, am dat si eu o gramada de bani pe ele, pana mi-am dat seama ca nu ma ajuta deloc. Acum am o bicicleta medicinala si dau la pedale smile.gif Functioneaza !
claudia_electra
Taci, tu, ca ultima am luat-o saptamana trecuta cu 45 de euro ohmy.gif, asa ca TREBUIE sa ajute fir-ar ea sa fie! Eu sunt tare lenesa cu sportul, anul asta a trebuit sa pedalez in mod real ca in Olanda e musai, dar in afara de asta ma mai trezesc din cand in cand sa fac niste winsor pilates in camera si asta e...

Oricum, respectele mele mwah1.gif
angelina
ati incercat crema anticelulitica de la Ardes? mi-a tot recomandat-o o prietena, dar .. nu stiu ce sa zic..
ea face masaj acasa si maseoza i-a spus ca o va ajuta crema respectiva.. acum, stau si ma gandesc: o fi crema, o fi maseoza? ceva-ceva imbunatatiri au aparut..
voi stiti ceva de crema asta?
Szimcsi
laugh.gif Iubita, nu am zis ca nu ajuta, nu m-a ajutat pe mine, ca cica trebuie combinate cu regim si sport. Iar eu sunt cam lenesa, vroiam sa ma dau cu "magic cream" si gata, sa arat ca o fotomodel biggrin.gif
claudia_electra
Angelina, dupa ce am facut n reprize de masaj cu n creme, am ajuns la o singura concluzie: maseuza are 90% din merite, crema doar 10%.

Zimtisor kiss.gif, si eu sunt cam lenesa nesigur.gif, dar ultima mea "inventie" pe care vreau sa o pun in practica este sa ma dau dimineata cu crema asta (prea) scumpa de la Collistar care iti da senzatia de frig si fermitate, si seara cu una cu actiune termica (adica se inroseste chielicica si se incinge)...pfff, nu ati cazut pe spate inca laugh.gif?
17girl
am facut pana acum doua impachetari cu zat de cafea.... nu zic, are efect dar dauneaza tare pielii.. o deshidrateaza, o lasa asa terna si desi moale, pare imbatranita... pe de o parte lupta cu celulita, pe de alta parte strica... cred k mai bune sunt impachetarile cu alge, si k efect si pt piele

pup`s & hugs
angelina
merci frumos, claudia. smile.gif
o sa caut o maseoza buna..
o zi faina tuturor!
ioannaraluka
Mi-am facut aseara masaj cu zat de cafea amestecat cu gel de dus si dupa aceea m-am dat cu crema anticelulitica Gerocossen cu iedera, cofeina, ceai verde...si m-a usturat pielea destul de tare. Sa fi fost crema asa de "agresiva", sau mai degraba de la cafea?
Oricum nu ma astept sa dispara celulita, dar imi place cum arata pielea dupa cate un tratament din asta.
Diana.
Fetele, aveti idee cam care sint preturile la biciclete?
Din ce spuneti voi, se pare ca da rezultate. Cremele la mine nu au functionat din simplul motiv ca nu sint in stare sa ma tin de "tratamentul" de uns si masat zilnic... crying.gif
Ala80
Sunt intre 2 si 5 milioane. Vreau si eu sa-mi iau, dar nu stiu ce sa aleg intre normala si eliptica. In plus toate prietenele mele ma sigura ca dupa prima luna o voi folosi pe post de cuier. smile.gif
claudia_electra
Am inteles ca eliptica, Ala smile.gif. Succes!
albinuza
eu in nesimtirea mea totla astept sa treaca de la sine.. biggrin.gif sper sa mearga...
aaa si mai fac cate un abdomen...mai sar coarda din cand in cand...da' rar tare de tot....cateodata mi se pare ca dispare... nesigur.gif
someday
eu ma duc seara pe stadion si alerg cam de 4 ori pe sapt cel putin o jumatate de ora, din martie pana in octombrie iar iarna merg la sala.... asta de vreo 3 ani blush.gif dar celulita nu a disparut, cred ca ar trebui sa fac si ceva masaje... tongue.gif
Diana.
Na, alta belea... normala si eliptica... care e diferenta? Si mie mi-e frica ca o sa se transforme in cuier, dar ma bazez si pe faptul ca fiind la indemina si o sa ma "impiedic" de ea, o sa imi vina cheful si sa o si folosesc. smile.gif
Ala80
pe asta mizez si eu, diana! vreau sa o pun in fata televizorului si sa nu ma mai dau jos de pe ea. smile.gif
eliptica este cea care nu are sa, deci esti nevoita sa pedalezi stand in picioare. iti pune mai multi muschi in miscare si cred ca e mult mai eficienta.
angeldust
Daca aveti probleme de orice fel cu spatele, nu e recomadata cea eliptica. In schimb cea cu sa e chiar buna si pt spate, eu faceam bicicleta cand faceam fizio pt spate.
17girl
supliformul e bun de ceva? reduce /previne celulita sau nu? sad.gif
Szimcsi
Tocmai am citit un articol despre combaterea celulitei. Se pare ca acele creme minune trebuie masate seara pe locurile afectate, apoi impachetari cu folie de plastic, aluminiu, etc pentru a se incalzi si a transpira zonele si in acest timp cate 15-20 minute de miscare: bicicleta, mers pe jos, alergari, banda, etc.

Trebuie sa renuntam la lift si la scara rulanta, orice lichide acidulate, cafea in exces, fumat, paste fainoase...
Ala80
Eu de cand beau 2l de apa/zi nu mai am probleme cu celulita. Si nu am folosit creme sau tratamente specifice. Pur si simplu a disparut. smile.gif
Szimcsi
Si eu beau tot atata apa, dar nu conteaza. Cele 10 ore petrecute pe scaun la birou anuleaza efectul apei...
someday
din cate stiu eu celulita nu dispare doar se amelioreaza. celula grasoasa nu dispare decat prin lipoabsorbtie iar in rest isi mareste sau micsoreaza volumul in functie de cat de slab sau gras esti. sunt persoane foarte slabe dar care au celulita. evident o dieta adecvata, masaje locale. impachetari cu parafango, electrostimulare, sport facut cu regularitate duc la o ameliorare vizibila a celulite. dar sa dispara de tot nu, doar prin lipoabsorbtie kiss.gif
Ala80
poate la mine s-a ameliorat. cert e ca aspectul de coaja de portocala nu mai este vizibil. eu nu am facut nici un efort sa scap de ea si am gasit justificare in cei 2l de apa pe care ii beau zilnic.
affra
QUOTE(angeldust @ Mar 4 2006, 08:50 PM) *
Am vazut ca au aparut acum o gama noua de produse Sysmed le zice si au o crema anticelulita care contine : iod organic, suc de grapefruit, extract de castan si iedera. Costa 600 de mii dar nu stiu unde se gaseste, intr-o revista am vazut. Cine se risca sa isi cumpere sa ne zica si noua dc e buna de ceva tongue.gif

Nu cosmeticele se numesc Sysmed. E numele firmei care le importa. E vorba de niste dermocosmetice din Italia si anume Erbasol. Eu mi-am luat din Centrofarmul din Mall Vitan o crema anticelulitica termoactiva si mi-a placut mult. Si mai ales mi s-a parut foarte ok ca pret.
kalua
Azi mi-a zis o colega ca i-a disparut aproape de tot celulita cu uleiul de mesteacan de la Weleda. Dar s-a dat aproape in fiecare seara (fara sa maseze foarte mult) timp de cateva luni. In rest n-a facut nici sport, nici dieta (dar se hraneste sanatos oricum si nu face exceses de dulciuri, grasimi sau carbohidrati). Eu una de-abia am inceput o crema Collistar, dar cand o termin imi voi lua uleiul asta. biggrin.gif
Laryss_A
kalua cam ce pret are uleiul asta minune? si prietena aceea ...oresupun ca avea o forma nu foarte avansata nu? se gaseste si prin romania? dau acum o cautare google smile.gif

sad.gif nu am gasit. nu este si pe plaiurile mioritice? ...offf si cat ma bucurasem cand am citit postul tau....sad.gif(
kalua
Nu stiu, la tarile de pe site-ul lor Romania nu apare sad.gif
100 ml costa in Germania cam 14 Euro.
Si colega mea n-avea chiar celulita de-aia de bagi degetu' in gropile din piele, dar nici dreapta si intinsa nu-i era pielea.
claudia_electra
Uff, Kalua, o ureche vrea sa creada intr-o noua speranta, cealalta e acoperita de maini dupa cate incercari esuate am mai avut smile.gif) . Tot pe Collistar sunt si eu acum, sa incerc si Weleda dupa aia...poate iei tu inainte sa vad daca merita biggrin.gif.

Deci s-a masat superficial o data pe zi cam cate luni?
zetta
unde pot gasi in romania coolistar anticelulitic? eu am de la ei o masca de argila dar adusa de-afara, si pe aici prin farmacii nu am vazut..... mad.gif
claudia_electra
QUOTE(zetta @ May 5 2006, 09:19 AM) *
unde pot gasi in romania coolistar anticelulitic? eu am de la ei o masca de argila dar adusa de-afara, si pe aici prin farmacii nu am vazut..... mad.gif

Nu e in Romania inca...
just blue
Peria pentru masajul anticelulitic ajuta? Ati incercat?
just blue
Eu am folosit lapte hidroactiv anticelulitic Gerovital Plant de la Farmec, Cluj, cu vitamina E, extract natural de iedera si seminte de castan. Se recomanda asocierea cu medicatie interna si regim alimentar adecvat! Da rezultate!!!
17girl
cum e supliformul, mei fetelor? k tocmai am gasit in casa, probabil al lui mama si ma gandeam sa il folosesc, are efect asupra pielii?daca cafeaua , bauta constant strica pielea, inseamna k zatul aplicat direct pe piele o distruge complet?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.