Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rujuri rezistente la transfer si nu numai
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Make-up. Machiaj
Pages: 1, 2, 3
loredana
Caut si eu un ruj rezistent la transfer,fara particule sclipicioase si care sa reziste cit de cit. Lip Finity l-am folosit ,e destul de bun dar nu-mi plca nuantele.As vrea unul mat si sa fie  bej natural.Aveti idee care ar fi?
Meg
nu avon, anyway.. cica nu e bun.
catalina77
Nici unul din rujurile rezistente la transfer pe care le-am incercat, nu mi-a placut...si asta pentru ca usuca foarte tare buzele. :(
Chiar as vrea sa shtiu si eu daca ati incercat ceva ce v-a multumit.
ciciep
Eu am fost foarte multumita de Lipfinity si l-am folosit pana l-am terminat :D (pt ca eu de obicei, nu termin rujurile....ci le abandonez :)). Dar vad ca tie nu ti-a placut. Un alt ruj care mi-a placut la fe de mult si functioneaza pe acelasi principiu este ROuge Hyperfix de la Bourjois http://www.bourjois.co.uk/lips/lipstick/72. Nu stiu cat costa insa, fiindca l-am primit cadou
Ala80
eu am folosit revlon colorstay si am fost super incantata. e adevarat ca usuca buzele (ca orice ruj rezistent la transfer) dar merita! 8-10h il ai pe buze.
Alma
eu am incercat cred ca o multime de rujuri si cel mai rezistent si fain a fost de la manhatan, dar l-am luat din USA, nu stiu daca se gaseste la noi, iar singurul care e rezistent, dar nu usuca buzele este de la artdeco, numai ca e foarte sidefat si nu am vazut la noi genul asta de ruj artdeco, e cu buretel, eu il primesc din germania, dar il folosesc doar la ocazii.
pupici
kalua
De care rujuri in look-ul nude sunteti cel mai multumite? Si cum arata? smile.gif
Ca trebuie sa-mi iau unul.
roxanica10
Nu stiu sa-ti spun exact nuanta, oricum depinde f mult de ph-ul fiecareia...dar eu sunt f multumita de produsele de make-up (farduri, rujuri, blush s.a.) de la ArtDeco, care-i firma nemtzeasca. Eu le-am gasit in Ina Center la noi. Eu zic ca un ruj trebuie sa fie mai mult hidratant, decat rezistent la transefer.

Ce nu-ti recomand de la ei e Magic Fix-ul care usuca f tare buzele....chiar daca da rezistenta. Gasesti gama de nuante si tipurile de ruj la ei pe site
kalua
Pe mine nu ma intereseaza sa fie rezistent la transfer, ci numai nuante "nude". Si sa n-aibe alte hibe. smile.gif
Ala80
Ce intelegi prin nuante nude? Pe mine ma depaseste termenul asta. nesigur.gif
roxanica10
Si pe mine m-a depasit, dar am dat un search pe google si m-am dumirit un pic. Adica nuantze pale...asemanatoare buzelor....asa am inteles eu...nu stiu...poate ma insel.
walpurgik
Machiajul nude difera de cel natural foarte putin dar nu in consistenta, ci in nuante. Machiajul nude fie al buzelor sau al ochilor tine de a emana o prospetime si a contura o fata care pare splendid radioasa, parca nemachiata dar irezistibila si fara defecte. Make up-ul nude este cel care aplicat nu da senzatia de vreun artificiu, ci fata ta natuala care ar arata f bine. Un make up natural poate foarte bine sa se compuna din tonuri sesizabile pe piele de fard pastelat cu contraste de ex sau ruj care intensifica culoarea buzelor dar sa arate foarte light si sa sublinieze frumusetea naturala, un ton mai intens decat nude make up. In machiajul nude de nu se prea foloseste rimelul sau se utilizeaza o baza de hranire, se poate f usor folosi rimel maro, brun, sau chiar tonuri ma indraznete cat mai apropiate cu ale pigmentului natural. Oricum cel mai greu e de realizat nude make up, mult mai greu decat un machiaj normal.

kalua, poate articolul asta te poate ajuta mai mult:
Perfect Nude Lips

Anyone can find the perfect nude!

Nude lipcolors should be sheer and light reflecting to avoid looking washed out. If you buy a nude that is too matte, mix it with a little eyecream to make it more sheer and hydrating to the lips. This season is all about sheer, glossy, shimmery lips. Matte lipsticks not only look flat but also can be very drying to the lips. I recommend a matte lipstick for occasional use. Always opt for a cream based lipstick. And don’t forget, gloss is what gives you those pouty, sexy lips.

With so many new sheer colors on the market pick an undertone that best compliments your skin tone. Whether it has a pink undertone or a peach undertone, there are hundreds of different versions of nude lipstick.

For fair to medium skin tones, cooler nudes look more natural. Olive to dark skin tones, warmer nudes look better.

For a more dramatic nude lip, switch. Use cooler based nude on a darker skin tone and a warmer based nude on a fair skin tone. The key is finding a color that doesn’t wash you out. Find a great lipliner like Chanel Nude, which looks great on just about any skin tone, and use that as a base shade by filling in the entire lip. You can follow with a great sheer nude gloss like MAC C-Thru or add a nude lipcolor over it. I love the Bourjois Duo Lipstick Pencil in Delice de Praline #32.

The key to wearing nude lipcolors is to always have a framed lip so “you don’t lose your lips”. Especially for darker skin tones, it’s important to frame the lip with a darker lipliner and then blend a lighter color to create a custom nude lip. For example, MAC Mahogany lip pencil looks great with MAC Freckletone lipstick.

Remember, it’s all about balance.

iar aici http://www.adversus.com/beauty/nomakeup/index.html poze ilustrative
kiss.gif
kalua
A explicat aici walpu ce inseamna buze dezbracate. biggrin.gif Si mi-a explicat o visagista ca acum sunt folosite mai ales nuantele pale rozalii.
Multumesc, walpurgic. floricele.gif Burjois nu se gaseste aici, deci imi voi lua lipliner Chanel Nude si un nude gloss MAC C-Thru. MAC gasesc numai in centrul Münchenului, tare mi-e incomod sa ajung acolo, comoda cum sunt. blush.gif
Ala80
Walpu kiss.gif !
Banuiam ca asta ar insemna, dar nu am avut timp de google-it.
Cand am citit descrierea postata de walpu, la Chanel mi-a sarit gandul. Din cate tin eu minte si la Clinique ar trebui sa gasesti nuante nude.

M-am dus intr-o zi la birou fara blush+rimel si m-au intrebat 3 persoane daca nu cumva imi e rau. laugh.gif "Nude" nu e de mine. blush.gif

edit: am gasit nuante nude si la Revlon: Colorstay-timeless nude, Moisturous-glistening nude si Lipglide-nude slip;)
kalua
ala, eu stiu ca se foloseste blush-ul la machiajul asta. Si genele sa fie rimelate natural, deci nu prea incarcate. Sa fii machiata, dar sa nu se vada, asta-i spilul. biggrin.gif
Aproape toate firmele au nuante nude, pe mine ma interesa daca cineva pe-aici e incantata de vreun ruj in culori de-astea (ca textura, confort pe buze, etc). Eu una n-am prea auzit foarte multe de bine (dar nici de rau) de cosmetica decorativa de la Clinique si, drept sa-ti spun, nu ma tenteaza deloc.
Ala80
Pai si daca ma machiez fara sa se vada tot bolnava o sa par. biggrin.gif Anyway, m-ai facut tare curioasa. O sa-mi iau si eu cateva produse nude.

Eu am de la Revlon ruj Super Lustrous-nude velvet de care sunt tare multumita. Din pacate gama asta nu se mai produce. sad.gif Oricum despre Revlon o sa auzi numai de bine de la mine. Doar ma stii, sunt mare fana! smile.gif
Imi mai plac foarte mult produsele Elizabeth Arden. Am blush
Terrarrose. Mie imi pare o nuanta nude. Nu ar strica sa testezi cate ceva de la ei.
kalua
O sa ma uit si la rujurile Revlon cand ma duc data viitoare la drogherie. Mie-mi plac rujurile de la Nivea mult (vorbind cam de aceeasi categorie de preturi), in general vorbind. smile.gif
Eu acum am rujuri Estee Lauder in nuante nude, dar e o cutiuta cu mai multe rujuri/glossuri si acusi se termina, ca nu-i mult intr-o gaoace. Rujurile ca atare nu le-am gasit. sad.gif
walpurgik
kalua, si eu am de la estee lauder o cutiuta cu 9 nuante de ruj si imi place, cu precadere, nuanta beige de acolo.
ala, sa stii ca cei care te cunosc si te vad mereu cu un machiaj cat de cat elaborat si la vedere mereu vor considera o schimbare mai pala ca esti bolnav sau nu te simti bine; e distractiv ca eu stiu ca mi se trage de la machiaj si nu de la boala; cateodata vad tabarand colegele mele de lucru pe cate una care pare mai daramata zicandu-i ca nu a aratat in halul asta de obosita de mult timp cand eu stiu ca e de fapt de la machiaj sau nemachiaj; nu multe se fardeaza de aia sunt eu mai agila si observ.
acuma intr-o zi cred ca m-am dat cu tus pe sus fara a-mi contura pleoapa de jos; bineinteles ca s-a trezit unul din prunci sa zbiere ca teacher e cam obosita astazi.
la mine problema e ca chiar atunci cand imi dau silinta sa ma machiez frumos si bine se apuca unu sa-mi zica ca sunt obosita; asta pt ca expresia fetei mele e poate asa, ar trebui sa rad tot timpul sa schimb ceva, sau e de la urmele de la ochelarii pe care i-am purtat ani la randul inca sunt evidente, nu stiu
anyways, de saptamana viitoare m-am decis sa ma ochelarizez din nou; wish me luck!

eu cam pe gloss mizez sa par cat mai naturala si astea sunt ceva din nuantele pe care le-am gasit prin pozele mele; mai tot timpul totusi le combin:
crystal pink estee lauder
beige EL+ brun glactic bourjois


beige + juicy tubes lancome bleu sidefat [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01687li.jpg[/img]
juicy tubes simplu [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01905lip.jpg[/img]


ceva piersica de pe la bourjois [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01674lip.jpg[/img]


crystal baby EL [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01965lip.jpg[/img]

pupa+juicy [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01489lip.jpg[/img]

pupa simplu [img]http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/DSC01472lips-1.jpg[/img]
ioannaraluka
Revlon are Lipfinity Nudes, o colectie separata din cate stiu.
Mie imi place mult look-ul nude, dar n-am nici un ruj care sa arate asa (inca laugh.gif). Am pus ochii pe doua nuante de la Rimmel, Flesh si Birthday Suit (mai este una, 9 to 5 parca, pentru mine e prea roz) si de la L'Oreal, Beige nu stiu cum, din gama Color Riche. Ma duc saptamana asta sa ma uit mai bine.
Am doar gloss-uri, Glam Juice si unul Seventeen Wet Lips no.05 (mai mult naturale decat nude, deci imi trebuie neaparat ruj).
Super Walpu, imi plac mult cele beige, am si eu Brun Galactic, dar arata cu totul si cu totul altfel.
Ala80
Walpu, imi plac foarte mult nuantele tale, mai ales cele nesidefate. smile.gif
kalua
@ioannaraluka: am mai citit pe nu stiu unde de bine de rujul Birthday de la Rimmel.

@walpu: bafta la purtat ochelari! Se gasesc acum modele asa frumoase de rame de ochelari, vei fi tare sexoasa. 322.gif Nici la mine nu mai dureaza mult pana trebuie sa port lunete si de-abia astept (mi-am si luat o rama mai clasica laugh.gif ), eu le vad si ca accesoriu de moda. laugh.gif
Cum se cheama exact juicy tubes simplu? Dar cel bleu sidefat? (nu-s eu mare fan juicy tubes, dar daca trebuie... zapacitul.gif ) Ma gandesc ca si cel bleu ar fi ceva pentru mine, ca-i nuanta rece.
Cutiuta mea de la EL are tot 9 nuante, bejul se cheama Crystal Coral si nu-mi sta deloc. Poate dac-as da cu bleu sidefat pe deasupra s-ar ameliora situatia.
Mie-mi stau bine nuantele reci, bejurile, piersica, nectarina nu ma prind deloc. sad.gif
walpurgik
kalua, al meu juicy tube e din gama veche de la lancome, caci acum au tot felul de noi difersificari pe tema asta, e nunata glacier, si e un bleu sidefat care nu se vede albastru dar lumineaza, deschide si face mai rece nuanta rujului. L-am luat la nimereala acum vreun an si cred ca e singurul gloss care ma tine cel mai mult, nu se aduna, miroase fain si are gust yummy. Si mie imi sta mai bine cu nuante reci, si pe buze si pe la ochi.


later edit: acum ca mi-am adus aminte, voiam s-o intreb pe zetta cum mai sta cu buzele, parca isi facuse cu ceva vreme in urma o marire, ma bate gandul si pe mine asa pt la vara; bine nu zic ca nu e un moft pe care m-a apucat pe mine acuma, dar asa o info mi-ar prinde bine.
kalua
ioannaraluka, am eu un ruj la servicu, pe masa, e bun ca ma pot da "pe de rost" cu el, nu-mi trebuie oglinda si-mi hidrateaza buzele. Si chiar in ultimele zile mi-a placut cum aratam cand ajungeam acasa rujata cu el. Am pus acum mana si m-am uitat de care e: L'Oreal Cristal Praliné din gama Color Riche. biggrin.gif
ioannaraluka
O sa ma uit si eu dupa nuanta, dar am o banuiala ca nu corespund nuantele de la o tara la alta.
ioannaraluka
Update la nuante nude:
Mi-am luat mult-doritul ruj Rimmel Birthday Suit, asa imi place cum sta pe buze, trebuie sa il mai ajustez putin din creion, ca am pigmentul roz inchis si fara arata strange.
Si in sfarsit apar doua chestii interesante:
L'Oreal Accords Naturels:

Si Bourjois 3D Les Nudes:


Primele ar trebuie sa fie deja in magazine; nunatele sunt pe tip de par/culoare ten:

pentru blonde: bej rosé, nuantele 233 Boreal, Taffeta si 235 Nude
pentru satene : bej sidefat, nuantele 236 Organza si 237 Sienna
pentru satene deschis: bej sclipitor 232 Cashmere si 241 Orchid
pentru brunete : bej brun 231 Sepia/Silk si 240 Dune
pentru cele cu ten portelan: bej corai: 230 Pashmina si 234 Pearl
zetta
walpu acum am vazut postul tau. pt amanunte da-mi pm in rest totul e ok.
elle_ni
QUOTE(roxanica10 @ Jan 6 2007, 04:32 PM) *
Nu stiu sa-ti spun exact nuanta, oricum depinde f mult de ph-ul fiecareia...dar eu sunt f multumita de produsele de make-up (farduri, rujuri, blush s.a.) de la ArtDeco, care-i firma nemtzeasca. Eu le-am gasit in Ina Center la noi. Eu zic ca un ruj trebuie sa fie mai mult hidratant, decat rezistent la transefer.

Ce nu-ti recomand de la ei e Magic Fix-ul care usuca f tare buzele....chiar daca da rezistenta. Gasesti gama de nuante si tipurile de ruj la ei pe site


Ce preturi au cei de la ArtDeco?
Ma refer la un pret de ex la un ruj, ca s aimi dau seama daca imi permit sau nu....ca am vazut o trusa de farduri testere tare faine, dar ...ma sperie pretul posibil...

QUOTE(ioannaraluka @ Mar 6 2007, 11:10 AM) *
Primele ar trebuie sa fie deja in magazine; nunatele sunt pe tip de par/culoare ten:

pentru blonde: bej rosé, nuantele 233 Boreal, Taffeta si 235 Nude
pentru satene : bej sidefat, nuantele 236 Organza si 237 Sienna
pentru satene deschis: bej sclipitor 232 Cashmere si 241 Orchid
pentru brunete : bej brun 231 Sepia/Silk si 240 Dune
pentru cele cu ten portelan: bej corai: 230 Pashmina si 234 Pearl



Si totusi pt roscatele cu ten comsi-comsa (nici portelan nici inkis) nu au scos nimic crying.gif ?
Laryss_A
nu stiu daca s-a mai mentionat dar max factor lipfinity , nu-l scoti de pe buze si daca vrei . e hiper-rezistent. si au multe nuante plus balsamul acela cu care te dai ca sa nu usuce buzele, eu il gasesc revolutionar smile.gif
ioannaraluka
Mi-am luat Accord Naturels wub.gif nr. 231 pentru brunete, cel mai inchis din poza. E super ca textura si nuanta, cred ca mai imi iau.
Am si eu Lipfinity, dar nu-l folosesc decat f rar si atunci pun intai vaseline pe buze, sa nu mi se usuce f tare.
Vitamina
eu mi-am luat rimmel birthday suit,culoarea e super faina, dar are un gust ciudat...e prea parfumat pt un ruj sad.gif Cred ca color last de la astor ar fi fost mai bun.
kalua
Eu am gasit prin gentile de vara de anul trecut un Juicy Gloss si un ruj foarte misto Estee Lauder (Pure color crystal lipstick in culoarea crystal pink - e numai bun pentru varianta de nude). biggrin.gif
divi2007
vitamina cum e rujul cu sifef, mat, hidratant?
ioannaraluka
E mat si hidratant si gustul e ok.
divi2007
daca e mat atunci mi l iau si eu smile.gif
divi2007
stie cineva cum e rujul de la MF? cel pt volum care a aparut acuma
walpurgik
Mi-am luat un YSL gloss pt volum; e placut ca e camforat si stimuleaza circulatia la nivelul buzelor, dar nu e o revelatie; il folosesc imediat dupa Carmex, balsamul de buze cu spf, care si ala e camforat.
walpurgik
Sa vedeti ce mi-a debitat mintea: deci am o periuta colgate 360 si nu ma frec pe buze cu perii ca sa-mi dea sangele, ci cu dosul capului periutei zapacitul.gif e usor abraziv ca e pt curatarea limbii. Dupa ce fac operatiunea asta bag o picatura de ser vit C care intinde pielea si apoi ma dau cu carmex si glossul YSL, alea de vorbeam mai sus. Rezultatul, niste buze fine si mai pline, cel putin pentru o jumate de ora, cat microcirculatia buzelor e mult sporita. kiss.gif
Cindy
Interesant, Wal! wink.gif
kalua
A folosit cineva Juicy Gelée (Lancome)? E bun?

Am incercat azi silk glossul de la Max Factor, imi place ca nu-i lipicios si ca nu-i chiar atat de stralucitor pe cat pare sa fie in tub.
happyCat


Ieri mi-am cumparat un gloss pentru buze Lancome Vinefit Levres cu SPF 8. L-am cumparat dintr-un magazin unde era la reducere de pret. M-am dat cu el pe buze si imi place cum miroase, miroase a fructe si da luciu buzelor, le face moi si placute.
Dar....astazi ma uitam pe net sa vad mai multe despre gloss-ul asta si am aflat ca gama Lancome Vinefit nu se mai fabrica de prin 2004 - 2005!!! Ata inseamna ca gloss-ul meu este vechi de cel putin doi ani?!! Hmm...pe unde o fi zacut, prin ce depozit pana acuma? Treaba e ca nu are gust de ranced si nu pare nimic dubios in legatura cu el...Oare ce sa fac? Sa il mai folosesc sau nu?
walpurgik
Daca nu da semne de vechi, de ce nu?
Ideea e ca e fabricat in 2005, sa zicem, nedesfacut e valabil pana in 2008, cam 3 ani, de la desfacere, 6-12 luni, poate chiar mai mult. Deci eu zic ca se incadreaza, mai ales ca nu da semne de decrepitudine. tongue.gif
divi2007
eu ieri mi am luat de la MF cel rezistent la transfer lipfinity , e superba nuanta, in sfarsit mi am gasit nuanta pt tenul si ochii mei deschisi de 2 ani caut closedeyes.gif

la mine rimelul l am aruncat dupa 3 luni deja ma ustura ochii de la el plus ca se uscase
walpurgik
Rimelul ar cam trebui sa aiba lungime de viata max 6 luni, la mine tot cam 3 luni ma tine ca fie se usuca, fie se termina.
Rujurile si glossurile tin mai mult.
Cindy
Si fdt? magindesc.gif
walpurgik
12-24 de luni dupa deschidere.
divi2007
creioanele si fardul de ochii cat timp le folositi de la deschidere ?
Cindy
12-24? E o diferenta cam mare. magindesc.gif
walpurgik
Depinde de ce fel e. Cele pt ten uscat rezista mai putin. Oricum, uita-te pe sticla, eu ti-am zis ce scrie pe ale mele, pe unele 12 luni, pe altele 24. Oricum, la mine mai mult de 2 luni nu-rezista ca se termina. spanzuratoare.gif
Cindy
Asa putin? ohmy.gif Pe mine ma tine mai mult de un an si nu pot sa spun ca sunt prea econoama la fdt.. zapacitul.gif
ioannaraluka
Creioanele, fardurile de ochi si rujurile/glosurile le tin pana li se modifica textura/mirosul.
Eu sunt oarecum "colectionara" si ma gandesc ca, daca fetele de pe makeuptalk de ex. au colectii de cate 200 nuante de fard de ochi nu le arunca dupa un an... nu cred ca e asa stresanta faza cu termenul de utilizare la unele tipuri de produse.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.