Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Recomandari laptop
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Tehnica si Tehnologie
claudia_electra
Am primit vestea buna ca o sa mi se finanteze un laptop  :hainoroc: si voiam sa va rog frumos sa-mi recomandati si mie o firma si o configuratie foarte buna. Daca tot fac o investitie de viitor, macar sa merite ::).

Multumesc anticipat. :-*
Meg
nu stiu termeni, asa ca o sa-ti spun ce ma intereseaza pe mine: sa nu ma doara ochii dupa un timp de stat in fata lui si .. sa fie usor  :P

sa ne trimiti poza cu tine si cu lapu'..
desi.. eu iti tineam mai cald, fata  :'(
claudia_electra
Megutza  :-*, e loc si pentru tine, nu iau asa laptop mare.

Eu vreau detalii de alea de RAM, procesor, dureri de astea :-X

Si cat de mare sa fie ecranul: 15.4" e destul sau ar fi mult mai bine 17"?
walpurgik
mai, e enorm de 17"  :o ca laptop. cele mai scumpe sunt cele notebook cu ecran cat mai mic. sa fie slim si usor. 14" e de ajuns daca vrei sa stai cu el pe birou si sa te mai uiti si la filme. 12" daca ai prea mult de umblat cu el, aici conteaza si bateria mult. ca firme iti recomand Dell, IBM, Toshiba portege de mers in excursie, toshiba satellite, o minunatie de utilizat acasa. Am un prieten care cumpara din Germania; si eu mi-am luat de la el si e super, nu e nou-nout dar in stare impecabila ca design si operationalitate. Daca imi spui cam cati bani esti dispusa sa investesti il intreb si iti comunic ca variante ai. Oricum cu mult mai ieftin decat nou de la noi din magazin. 
claudia_electra
:-* Saru'mana, Walpu'. Eu locuiesc anul asta f aproape de Germania si chiar din Aachen am de gand sa cumpar pentru ca m-am uitat si eu pe site-ul Media Marktului de acolo si sunt preturi mai bune ca in Romania.

Il vreau nou si pot sa dau intre 1000-1300 euro pe el. Am chiar pus ochii pe un model, dar nu stiu daca are configuratie super buna sau nu:

http://www.mediaonline.de/shop/ProductDisp...CategoryDisplay

Ce parere aveti?
walpurgik
configuratia e bestiala, dar ce vrei,  :o mama, sa faci cu el, pentru ce iti trebuie un laptop asa de bun? ceva amendamente ar fi, ca de exemplu bateria care nu te tine asa de mult, depinde pt ce vrei sa il folosesti. Asa de home use are o placa grafica f buna, tu te joci jocuri noi?, apoi ecranul e ultra flat, procesorul zbarnaie. Ce iti mai pot recomanda, tinand cont ca vrei unul ultimul racnet, sunt urmatoarele modele:

http://www.mediaonline.de/shop/ProductDisp...CategoryDisplay

http://www.mediaonline.de/shop/ProductDisp...CategoryDisplay

http://www.mediaonline.de/shop/ProductDisp...CategoryDisplay

Primul model e un ACER foarte bun cu dotari mai multe decat Toshiba (inclusiv un stand-by de 3,5h fata de 2,5h la Toshiba), si din cate stiu ACER face laptopuri bune, poate aproape la fel de bune ca si Toshiba, iar urmatoarele modele sunt 2 Samsung vestite pentru fiabilitate si greutate mica si un stand-by pe cinste: 5-6h pe care nu-l mai intalnesti decat la alte modele de varf de peste 2000euro...  Al doilea model de Samsung e si mai dotat mai ales in privinta placi grafice, asta numai dc esti sigura ca vrei sa joci ultimele aparitii in domeniul jocurilor. 
Ariana
Clau tzuca in cazul in care ai de gand sa stai mult cu nasul in comp eu zic ca unul de 14 nu e ok...Da, cum spune wal e mai usor de carat unul de 14 dar confortul ochilor nu sa  se compara zic eu cu faptul ca ai un kg in  plus la carat (si nah presupun ca nu il plimbikilometrii intregi).
Eu lucrez acasa si la birou pe comp cu diagonala de 21 ai am un laptop de 14 si e crunt.Pana si sa lucrez in excel ma enerveza din cauza ecranului.
La configuratie nu ma bag pentru ca nu ma pricep.
Pupici si succes cu megalaptopul.
claudia_electra
Doi pupici pentru doua timisorence tare dragute :-* :-*

Asadar, Walpu...vreau sa iau un laptop foarte bun pentru ca sunt intr-un moment in viata mea profesionala in care nu am idee despre viitor, deci as vrea sa fiu acoperita in orice situatie tehnologica viitoare (adica fie ca voi avea laptop dat de serviciu sau nu). Plus ca stiu ca nu il voi schimba muulti ani de acum inainte (asa am facut si cu PCul de acasa, il am de secole) si de aia am zis sa fie ceva de capul lui ca sa stau linistita. Nu in ultimul rand, daca sponsorii sunt dispusi sa plateasca de ce sa ratez ocazia  :fluierat:.

Multumesc mult pentru explicatii...deci pare bun Toshiba ala mai putin ca standby-ul e micut...uf, pai de Samsung nu prea am auzit eu in domeniul asta...stiam si eu ca Toshiba sunt cele mai bune si cam atat...sunt comparabile firmele acestea?

Despre ecran, da Ariana stau foarte mult cu nasul in jucaria asta, deci ai dreptate...14" e cam criminal...dar 15.4" o fi de ajuns? Ca ala de 17" deja sare cu 200 de euro la pret... :'(

Sper ca dupa discutiile cu voi sa iau cel mai tare din parcare laptop! :floricele:
Ariana
Mai e o chestiuta daca ai de gand sa te folosesti de el pt viitor ca sa lucrezi in programe de grafica sau proiectare gen Photoshop,Corel,Autocad musai ecran mare.No eu cam fac propaganda pentru ecranul mare pt ca stiu prin ce trec cand in afara de luat notite la faculta vreau sa mai si lucrez pe el.
Laptopul meu al mic si nashpa ii Toshiba.Eu l-am mostenit , il am de un an timp in care saracul a fost supus la cazaturi,frig mare (l-am uitat un weekend in portbagaj si a fost undeva sub - afara)...
Meg
si al meu e toshiba si e un scump  8)
Densen
IBM-urile sunt cele mai bune. Sunt mai scumpe, dar in afara de ele, toate celelalte... Scartaie, se indoaie... etc... Mergeti intr-un magazin si faceti comparatie. Pana sa pun mana pe un IBM, nici nu-mi imaginam diferenta...
Cat despre configuratie, depinde foarte mult la cel il folosesti. Si va trebui sa decizi daca vrei cu adevarat un laptop, adica un calculator pe care sa il cari dupa tine sau un asa numit "desktop replacement" pe care doar sa-l tii pe birou.
Fahnell
Procesorul sa fie un Pentium M (Dothan) RAM macar 512. Placa video ar fi bine sa fie un X700 (ATI sau un echivalent de la NVIDIA). HDD de minim 40. DVD Writer. Eu as mergempe un HP
bubulina
Hmm bine au zis fetele depinde la ce iti trebuie. Eu am Fujitzu Siemens si well desi multa lume vb e rau FS mie imi place .... si l-am frecat si -l frec mult (sapt intregi lucraind la cpu 100%). L-am cumparat acum 1.5 ani. Eu lucrez in numerical modelling si am avut nevoie de unu care sa poata face treaba, daca vreau sa lucrez acasa. As fi mers pe desktop dar imi mut locatia la fiecare cam 1 an asa ca e mai simplu cu bagajele. Ce imi place la el e ca arata fain, e subtire si ...sexy. Cind am cautat sa cumpar toate de "puterea " lui aratau butucanoase. Cind l-am vazut pe asta m-am indrogostit imediat.
Acum hmm e mai ciudat dar eu nu l-am folosit niciodata pe baterie. Pur si simplu nu a fost nevoie niciodata sa lucrez in aeroport (cum e in RO:)), sau in alte locatii izolate. La meetings, conferinte se face pe cel comun...Il folosesc doar acasa!
Eu am mers pe AMD si 64 biti! smile.gif

Asta e:
miloA 1630 WXH A64 3700+ Notebook

Micro Processor AMD Athlon 64 3700+ Processor
Memory 1024MB
Cache Memory Not specified
Hard Disk(s) 80GB HDD
Optical Drive(s) DVD±RW/±R Dual Layer Writer
Graphics 128MB Mobility Radeon 9700 Graphics
Display 15.4" WXGA 1280x800 TFT Displays
Multimedia Sound Card
Interface(s) 3x USB 2.0 • S-Video • S/PDIF • InfraRed • Parallel • VGA • 4 In 1 Card Reader (MMC/SD/MS/MS Pro)
Modem Integrated 56k V.90 data/fax modem
Networking 56k V90 Modem + 10/100 LAN
802.11g 54Mbps Wireless LAN
Battery Li-Ion Battery
Average Run Time* Up to 3 Hours
Features Not specified
Included Software Drivers & Utilities, Works Suite 2004; Word 2002, Encarta 2003, Picture It 7.0, Autoroute 2003, Money 2002, Norton AntiVirus, Nero 6
Included Accessories Learning/reference documentation, Modem cable, AC adapter, Recovery CD
Provided OS Windows XP Home Edition
Warranty 1 Year Manufacturers Warranty

QUOTE(Densen @ Feb 25 2006, 09:05 PM) *
IBM-urile sunt cele mai bune. Sunt mai scumpe, dar in afara de ele, toate celelalte... Scartaie, se indoaie... etc... Mergeti intr-un magazin si faceti comparatie. Pana sa pun mana pe un IBM, nici nu-mi imaginam diferenta...
Cat despre configuratie, depinde foarte mult la cel il folosesti. Si va trebui sa decizi daca vrei cu adevarat un laptop, adica un calculator pe care sa il cari dupa tine sau un asa numit "desktop replacement" pe care doar sa-l tii pe birou.


Mei Desnen hai ca ma superi! Bleah cum adica scirtie si se indoie? Da ce merge pe roti laptopul? E na si Apple cum sunt?
Densen
Bubulina, Apple n-am vazut de aproape. Asa ca nu stiu. Cat despre IBM si restul, pana sa pun mana pe unul, n-am stiut ca exista o diferenta. Dar este.
Ariana
Clauuuu!!!! Ce computer ai ales pana la urma?smile.gif
Asteptam sa ne spui...

Densen sa ma scuzi dar sa inebunesc daca am pomenit laptop care sa scartaie! magindesc.gif
claudia_electra
kiss.gif Ariana

Daca nu scriai tu acum nu-mi mai aminteam de topic...dovada ca ultimele posturi nici nu le-am vazut blush.gif decat acum.

Multumesc mult de tot tuturor, stiu ca parerile sunt impartite, tot asa de zapacit e si capul meu acum dupa ce le-am citit pe toate...de aici si din alte parti nesigur.gif .

Deci, cel mai probabil voi lua un Dell...stiu ca IBM sunt cele mai bune dar sincer nu-mi permit sa dau 2000 de euro pe un laptop, caci atat e un IBM aici. In SUA e mai putin, dar deh, bafta americanilor!

Problema mea e ca de fapt orice as lua de aici (sunt in Olanda), nu voi avea garantie decat in orice tara UE (cazul Dell) sau in tara de achizitie (cazul celorlalte). Deci in Romania oricum NU. Si nu prea imi prieste ideea asta...dar tot de aici trebuie sa iau.

Daca vreti sa stiti exact ce Dell ma tenteaza, va zic smile.gif .
Bia
Fetelor, sunt in mare mare dilema. Vreau ca in luna iulie sa-mi cumpar un laptop insa nu stiu ce configuratie sa aleg. In principiu vrea sa aiba cam 2GB de RAM, 200 GB HDD, Procesor de 2200 Mhz cu 4096 Cache, display din acela lucios si sa nu fie mai greu de 3 kg. smile.gif

Am gasit pana acum un Toshiba la 3400 de lei ce se muleaza perfect pe ce vreau eu, pe langa are placa video Intel GMA X3100, Camera web integrata 1.3 Mp, Microfon integrat pentru Voice over IP, 2 kg si diagonala display 13.3. Are si Vista preinstalat. Mi-a tot zis lumea ca e mic ca si display si sa iau unul de cel putin 15. Acum nu stiu ce sa zic.

De 15.4 am gasit un Fujitsu-Siemens cu aceeasi configurare ca si Toshiba + 50 HDD in plus numai ca are Linux si nu are camera web si nici microfon iar display-ul este WXGA si nu WXGA TruBrite ca la Toshiba. In schimb costa cam 2600 de lei.

Ar mai fi un Dell, free DOS la 3115 lei, frecventa procesor 2000 (2048 cache) cu display WXGA+ TrueLife de 15.4, placa video Intel GMA X3100, HDD 250 GB, RAM 3072 MB, Camera web integrata 2 Mp, 2.7 kg.

Voi cele ce va pricepeti ce ma sfatuiti?
Si cum e cu display-ul? WXGA este lucios sau e din acela moale si mat? Offf, sunt confuza rau. unsure.gif
clara
eu sunt f multumita de mackbook, e compatibil cu sistemul windows, nu necesita antivirus, e designul e f atragator, ce mai e in topul preferintelor mele....
Bia
MacBook Air imi doresc si eu dar e cam scumput, ajunge la 11.000 de lei mellow.gif . Asa ca am spus sa ma rezum la ceva ce-mi pot permite. MacBook normal ajunge pe la 4700 de lei, care iar mi se pare cam scumput. Desi Mac OS X v10.5 Leopard ca si sistem de operare nu se compara cu Windows Vista din cate am auzit, adica e mai bun OS.
Diana.
Eu am de mai mult de 3 ani un banal Acer Asipre 3003WLM- de la el scriu acum. Nu e cine stie ce, insa imi fac treaba foarte bine cu el. wink.gif
Cind l-am cumparat am dat pe el vreo 35 de milioane, acum insa nu cred ca unul nou valoreaza mai mult de 15... laugh.gif

Al meu e ca asta:
http://www.ciao.co.uk/Acer_Aspire_3003WLMi__6269410
Bia
Ei bine, am mai intrebat un amic si pana la urma cred ca iau ori acel Toshiba (cu diagonala de 13.3) ori Fujitsu-Siemens (cu diagonala de 15.5), in functie de cati bani strang pana in luna iulie. smile.gif Pana atunci poate mai apar si modele noi. biggrin.gif Acum, nu stiu cat de importanta este acea camera web integrata si acel microfon pe care le are Toshiba. Sincera sa fiu eu nu prea folosesc asa ceva si parca n-as da 1000 de lei in plus pentru ele. Ce ma tenteaza insa este Windows-ul Vista cu care vine preinstalat Toshiba.
Nu stiu in schimb cum e cu luatul in rate, eu nu am carte de munca ci doar contract de colaborare. M-ar tenta sa-l iau pe 12 luni in rate chiar daca platesc mai multicel. biggrin.gif
Diana.
It` up to you. Dar de ce vrei laptop, ai probleme cu desktopul? Ca sa stii ca desktopurile sint mult mai rezistente decit lapurile... Eu scriu de la el de-acasa ca mi-au crapat doua desktopuri si inca nu am ajuns sa cumpar altul. smile.gif
Bia
Pentru ca ma plimb cu el des si cu desk-ul nu pooci. biggrin.gif Plus ca nu am chef sa duc/aduc mereu lap-ul de la agentie pe care nu-l pot tine numai eu biggrin.gif .
kalua
Vezi ca modelele noi costa mai mult doar pentru ca-s...noi. Stii doar ce repede scad preturile la electrotechnice.
Roxana_
Pinkule, abia acum am descoperit topicu' asta.
Eu as prefera unu laptop cu ecranu' mare, ca lucrez si-n excel si-am nevoie sa vad cat mai mult dintr-un tabel. Deci depinde la ce vrei sa-l folosesti. Si pentru filme, ar fi mai util unu' cu ecranul de 15''.
La serviciu, am avut pana anul trecut Toshiba Tecra (luat la sfarsitul anului 2003 si costase in jur de 50 mil), dar si-a dat duhul exact dupa ce iesise din garantie. A citit al meu pe net si-a spus ca aceasta serie avea un defect la placa de baza, din fabricatie. Apoi mi-au luat HP, care-i destul de bun. Pana acum n-a facut figuri.
Tot al meu (care se pricepe la computere) i-a spus unei prietene sa ocoleasca Fujitsu-Siemens. Sunt laptopurile care se strica cel mai des.
Mie mi-a luat anul trecut, in decembrie un Asus si-a costat 17 mil. Acum mai toate laptopurile vin cu Vista.
Clara, daca te-ai obisnuit cu Macbook-ul e ok. Stiu ca reusise si al meu sa-si instaleze sistemul de operare de pe Mac, dar nu prea i-a placut. In State erau destul de in trend si arata super asa ca design. Ce-i drept si bugetul necesar pentru achizitionarea lor e pe masura.
Cindy
Laptopul meu e Fujitsu Siemens, il am de 4-5 ani si nu am avut deloc probleme cu el. Nu mi s-a stricat, nu nimic, desi eu am fost destul de neglijenta cu el, recunosc. blush.gif La cate a indurat in anii astia, ma asteptam sa nu supravietuiasca. Nu stiu ce experiente a avut sotul tau cu Fujitsu, Roxi...
Frate-miu are Sony, cu camera web incorporata si probabil si microfon magindesc.gif. Arata mai bine, este mai performant, dar sincer nu vad cum mi-ar fi mai util decat al meu. Noi deja avem o relatie speciala. biggrin.gif
clara
eu am un macbook pro cu sistem xos, am dat 50 de mil cu pachetul office student, nu mi-a fost grea trecerea pe acest sistem, e drept ca mi-a placut f mult cum arata. prietenul are unul nou acum cu vista pe el dar nu e deloc multumit de program. mac book air mi se pare mai mult marketing, trebuie sa iti iei separat pt cd ( imi scapa acum cum se numeste) ca sunt wireless. adica ai laptopul si inca vreo 3 chestii vitale wirless dupa tine. daca ai pe cineva in state si nu te grabesti, iti iei de acolo muuuuuult mai ieftin.
Bia
Cred ca raman sa aleg intre Delll si Toshiba. Am gasit un Dell ceva mai performant la 3 666 lei, Dell Vostro 1500. Toshiba era Toshiba Satellite A200-23U si la bani 3 548 lei. smile.gif

Noi avem un Fujitsu de aproximativ 3 ani si avem intr-adevar probleme la Display si un Acer de vreo 4 ani care a mers brici pana i-a picat hard-disck-ul biggrin.gif. L-am schimbat si e ok. Bine, eu nu ma pot folosi de nici unul intrucat Fujitsu e al mamei si Acer-ul i l-a dat matusii ei. De-aia vreau sa-mi cumpar. smile.gif
lxn
Pinkule, eu n-as alege sub nici o forma ecran lucios, sunt pacatoase rau. Ti se reflecta tot in ele, orice sursa de lumina, tot-tot! Insa tu decizi cum iti place sa fie, eu zic sa te duci la o firma care are expuse laptopuri si sa te uiti cu atentie.
Acum tastez de pe laptopul alui meu, un Acer TravelMate 5310 si e foarte ok, are 1gb ram si 80 gb hardul, la 1,6ghz... e luat numai pentru purtat informatii de la birou la clienti si inapoi si, de multe ori, sta la mine, asa ca am misunat destul pe el. biggrin.gif

Sa ne spui ce ai ales!
zoliky
QUOTE(claudia_electra @ Feb 18 2006, 01:16 PM) *
Am primit vestea buna ca o sa mi se finanteze un laptop :hainoroc: si voiam sa va rog frumos sa-mi recomandati si mie o firma si o configuratie foarte buna. Daca tot fac o investitie de viitor, macar sa merite :smile.gif.

Multumesc anticipat. :-*

Sper ca nu dati cu bolovani in mine blush.gif eu recomand un laptop Apple. Este o investitie serioasa. http://store.apple.com/us/browse/home/shop...ook?mco=MTE3MjA

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.