Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Microdermabraziune?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Acnee si probleme cu tenul
Pages: 1, 2, 3
ciciep
'Neata fetelor!
In urma anilor interminabili de lupta "corp la corp" :P cu acneea am ramas cu niste "cratere" pe fata de toata frumusetea :'(. Problema este ca eu in vara asta ma marit si, evident ca imi doresc sa fiu cat mai frumoasa pt eveniment. Dar la halul in care arata fata mea, cred ca nici un fdt nu ar acoperi complet, doar Photoshopul saracu' m-ar mai salva :o... Buun, din documentari intesive a reiesit ca singura metoda care ar da rezultate ar fi microdermabraziunea. Si acum vine intrebarea: a incercat cineva dintre voi si a avut rezultate bune? Caci din cate am inteles, e nevoie de mai multe sedinte care sunt destul de scumpe...dar, asta e, "baba la frumusete sufera"...macar sa aiba efectul scontat...
Am citit articolul si pe site: http://www.elady.ro/articole/Frumusete/Mic...abraziunea.html
Va multumesc mult :-*
Cici
Densen
Am vazut ca a scos L'Oreal un pachet pentru microdermabraziune acasa. Dar nu stiu cum se foloseste...
Diana.
O sa caut si eu.
Densen, cum arata pachetul respectiv?

MonicutzaB
a aparut de la Clinique - Turnaround 15-Minute Facial

iata descrierea de pe site: "Delivers all the radiance and smoothness of microdermabrasion—with significantly less irritation or stress. Immediately reveals brighter, smoother, more even-toned skin via an advanced cocktail of exfoliants. Use weekly, or for an anytime radiance boost."
oanaf
Scriu prima oara pe acest (nou) forum. Sper sa-mi iasa...
Eu am facut microdermabraziune la 2 cabinete in Bucuresti. Le pot recomanda la : "ASA NU!"
angry.gif
baby_nfs
spune-mi te rog la ce cabinete si de ce nu o recomanzi? eu chiar vroiam sa apelez la microdermabraziune cat de curand..acum sunt putin dezamagita cand vad ca nu o recomanzi
Densen
Am vazut cutia de microdermabraziune intr-un pliant de reclama si nu prea mai stiu exact cum arata. Am cautat pe net si am gasit poza asta... [attachment=14:attachment]
Ariana
welcome.gif Oana!
Ne poti da mai multe amanunte?Toata lumea e f curioasa.
oanaf
Scuze fetele...
Am crezut ca voi fi anuntata pe mail in cazul in care se raspunde la topic...Asa am vazut pe alt forum pe care sunt inscrisa.
So...
1. Blooms - are o reclama f frumoasa pe net (o puteti vedea dand search pe google). Acolo am fost o singura data si am dat cu ochii de o fatuca de nu stia mai nimic + ca folosea pt demachiere, tonifiere, masca tot, tot produse....ELMIPLANT!! ohmy.gif Si se stie ca la microdermabraziune sunt fff importante cremele pentru ca ajuta la regenerarea pielii.
2.....uff. Mii de scuze...Am un mare lapsus acum: nu mai stiu cum se numeste cel de-al doilea cabinet unde am fost. Tebuie sa caut pe aici sa vad si revin... zapacitul.gif

Gataaaa
KATA SALON se numeste. Cosmeticiana de acolo este o tipa asa nesuferita cum rar am intalnit. In plus astia te pun sa semnezi la inceput o foaie in care, pe scurt scrie ca daca nu iti prieste tratamentul GHINION, ei nu isi asuma in nici un fel responsabilitatea. Prima bila neagra.
A doua: eu am acneea inca activa si am intrebat la inceput daca este vreo problema, mi-au spus ca NU. Apoi "nesuferita" dupa 4 sedinte ( a 1.700.000 lei magindesc.gif ) mi-a zis ca de fapt ea imi face doar 50% din tratament pentru ca daca mi-ar da cu toate smacurile care ar trebui, mi s-ar inflama fata foarte tare.
Si vin eu si intreb: de ce nu mi-a spus de la inceput???
angry.gif

Efecte de la microdermabraziune asupra semnelor? ZERO
Poate au fost si putine sedinte...dar parerea mea este ca nu e o investitie prea fericita. Intr-un caz fericit cica se vor vedea rezultate (notabile) dupa aprox 30 de sedinte. Si v-am spus mai sus cat costa o bucata sedinta blush.gif
Diana.
Multumesc, Densen... kiss.gif
Oana, e clar, au vrut doar sa iti ia banii si dupa aia... nu le pasa.
Din pacate asta se intimpla in Romania - si nu numai in cosmetica... sad.gif
oanaf
Mda...asa e.
De aceea am zis sa spun aici. Macar fetele care vor sa dea banii pe microdermabraziune sa nu mai ia teapa care am luat-o eu. angry.gif
Poate procedura in sine face bine la cele care au NUMAI semne (sau pt efectul antiriduri) dar este nejustificat de scumpa. Am inteles ca un aparat din acesta se gaseste in Germania cu 2-3mii Euro. Si ei iau pe sedinta 45 Euro??? nusepoate.gif
angelito
Offf, urate povesti, Oana!

Bine ca nu ai si patit ceva (adica sa-ti agraveze starea tenului)!

Ma gandesc ca totusi peeling-urile poate dau rezultate bune?! Dar oricum trebuie gasita o clinica foarte serioasa (mie m-a recomandat cineva una, daca vreti voi cauta si va spun despre ce e vorba).
ciciep
Uff, deci microdermabraziunea cade sad.gif ...pachetul ala de la L'Oreal se gaseste prin Romania? Chiar daca nu prea am eu incredere in L'Oreal l-as incerca macar...
Densen
Diana, pentru putin.
Ciciep, am auzit ca ar exista un magazin L'Oreal pe Calea Victoriei in Bucuresti. Poate fetele stiu mai bine...
Oanaf... sad.gif
someday
QUOTE(angelito @ Mar 1 2006, 05:47 PM) *
Offf, urate povesti, Oana!

Bine ca nu ai si patit ceva (adica sa-ti agraveze starea tenului)!

Ma gandesc ca totusi peeling-urile poate dau rezultate bune?! Dar oricum trebuie gasita o clinica foarte serioasa (mie m-a recomandat cineva una, daca vreti voi cauta si va spun despre ce e vorba).

buna! am citit pe forum despre semnele adanci lasate de acnee si daca sunt foarte adanci chiar nu exista nici un remediu cu cremele din comert sau saloane. stiu pe cineva care s-a comfruntat cu aceasta problema a incercat cam tot ce se gasea in comert si tot felul de tratamente cosmetice care evident ca nu au avut efectul scontat. asa ca a apelat la un peeling chimic care practic este ca o interventie chirurgicala. esti anesteziata esti data cu niste solutii pe fata care produc o ardere controlata a dermului ( cu aceasta solutie stai 24 de ore pe fata si esti acoperita de o masca care nu permite patrunderea aerului). dupa cele 24 de ore te anesteziaza din nou ti se curata tenul de solutia cu care ai stat si ti se aplica o alta masca de fortare de regenerare a dermului cu care stai o saptamana dupa care ti se v-a da jos la clinica. dupa ce ti se da jos a doua masca tenul arata ca si cum ai stat la soare si te-ai ars foarte puternic dar ai nevoie cam de 3 luni ca pielea sa revina la normal. progresele le vei vedea saptamanal dar trebuie sa te protejeji de razele soarelui cu creme cu factor de protectie100% si nu ai voie sa stai la plaja 1 an! rezultatele sunt spectaculoase depinde de cat de adanci sunt leziunile iar in urma peelingului chimic iti dispar si ridurile! tin sa-ti mentionez ca procedura este foarte dureroasa si trebuie sa fii fregatita psihic pentru perioada posoperatorie cat stai ac cu cea de-a doua masca de regenerare nu ai voie sa razi sa vorbesti si trebuie sa mananci cu paiul supe ti sa bei lichide pt ca nu poti sa mesteci pt ca masca iti tine fata si daca te fortezi sa vorbesti, mesteci sau razi risti sa sa ramai cu semne. multa bafta ! cam asta stiu de la o prietena cu care am stat in camera la clinica la care a facut interventia si am pastrat legatura cu ea si am vazut-o pe perioada convalescentei
17girl
la microdermabraziune rezultatele dureaza mai putin decat la peeling, si nu elimina gropitele accentuate lasate de acnee (doar pe cele mici & medii)... am auzit pareri despre microdermabraziune si am tras o concluzie: cred ca cel mai bine e sa se inceapa cu microdermabraziune... pt ca peelingul e f bun si la riduri (deci dupa 30 ani) ...nu prea are sens sa-l faci la 20 si ceva d ani...
asa cu microd. se mentine epiderma exfoliata (de fapt asta e principiul la amandoua, chiar si la cremele de riduri, acnee & co.)... o exfoliere profuna, care sa ia odata cu celulele moarte riduri, cosuri, puncte negre...

pup`s & hugs
bebe_maria
Buna fetelor. Si eu am semne de la acnee asa niste gropite gaurele nesuferite (chiar asa m-a intrebat o .. fata?! cam la 14 ani.. de ce am gauri asa angry.gif mad.gif de imi venea sa o bat parca le facusem eu!) si am fost la dermatolog pt ca citisem despre microdermabraziune f mult si mi se parea cea mai buna solutie. Doctorita este dna leventer defapt (asta asa ca idee ca nu e o doctorita neinformata). Si mi-a spus ca procedeul de microdermabraziune este total ineficient, nu o recomanda, cel putin nu pt semne de la acnee riduri.. adica efectele dureaza ffff putin pana ce ajungi acasa deja nu se mai vede imbunatatirea. Mi-a recomandat peeling chimic, despre care a povestit si someday defapt ea a spus despre peelingul cu fenoli, cel mai puternic si intr-adevar cu cele mai spectaculoase rezultate daca sunt urmate toate absolut toate instructiunile. Eu am facut peeling usor spre mediu pt ca nu am vrut sa risc depigmentarea pielii sau alte probleme si nici nu ma simteam in stare sa ma chinuiesc asa 1 an de zile!! Pot sa spun ca semnele sunt atenuate putin, au fost mult mai bine dupa peeling dar cum glandele mele sebacee produc intens porii s-au dilatat din nou (nu ca inainte de peeling dar..) si prin urmare si semnele sunt mai vizibile. Oricum este mai bine ca inainte de peeling si probabil pt cineva care nu mai are acnee sau ten gras efectele sunt si mai bune si de durata.

kiss.gif
michellemary
La blooms mi-am facut si eu un contur semipermanent pt buze. Dezastru total. Ar trebui desfiintat salonul asta.

Si in timp ce imi desena conturul imi tot zicea sa vin la microdermabraziune, ca o sa se curete total fatza si o sa fiu foarte multumita. Dupa ce esecul conturului si atitudinea ostila a celor 2 tzoampe de acolo, am hotarat sa nu mai calc niciodata pe acolo.
bubulina
Mai eu am un aparat de microdermabraziune- cel de la Neutrogena. L-am luat acum vreo 2 ani cred, cind era in mare voga in usa. Avea review uri f bune. Cam toate firmele de cosmetice au: Netrogena, roc , loreal, olay of olaz etc...Sincer eu cind am inceput sa fac m-am facut numai pe o parte. Si o imbunatatire mica se oberva imediat. Acum ala vibreaza detsul de tare si chiar daca se pp ca nu trebuie sa apesi e cumva neplacut. Crema ce vine cu ea nu mi s-a parut interesanta...NU l-am folosit prea mult, dar bine ca mi-ati adus aminte: o sa-l folosesc cu seul meu de vitamina c.
zetta
bubulino in romania nu am vazut nimic de genul asta sad.gif
17girl
nici eu, am vazut insa pe beaute test pareri f bune de cel Roc
Ariana
Am setul acela de la L'oreal...nimic spectaculos insa...nu stiu daca am mai mentionat despre el.sad.gif

Apropos...peelingul chimic profund costa in jur de 1500 de eoru (parca pe eva povestea cineva despre asta).
bebe_maria
eu am facut peeling mediu (toata fatza) si a fost 150 euro.. iar cel profund este cu fenoli si probabil e mai scump pt ca trebuie si anestezie de 2 ori + tratament dar chiar 1500 euro? huh.gif Poate pe o suprafata mai mare de corp.
katarina
QUOTE(MonicutzaB @ Feb 28 2006, 08:10 PM) *
a aparut de la Clinique - Turnaround 15-Minute Facial

iata descrierea de pe site: "Delivers all the radiance and smoothness of microdermabrasion—with significantly less irritation or stress. Immediately reveals brighter, smoother, more even-toned skin via an advanced cocktail of exfoliants. Use weekly, or for an anytime radiance boost."



tu l-ai folosit? merita pentru urme lasate de acnee...nu f severe, dar sunt niste pete rosii, inestetice.
ai idee cat costa la noi? daca nu, sa-l iau de undeva din freesop.
mersi
Diana.
welcome.gif pe eLady, katarina!
Speram sa te simti bine cu noi !
floricele.gif
katy87
si eu care credeam k dak fac microdermabraziune scap de "gaurele". crying.gif crying.gif sad.gif ((((((((
Cindy
pe mine ma tenteaza sa imi iau kitul de microdermabraziune de la Roc..ariana, tie de ce nu ti-a placut cel de la L'Oreal?
katy87
sweet_girl,te rog zii si mie cat costa kitul de dermabraziune de la Roc?:* magindesc.gif
Cindy
cam 2,5 milioane
cioba mihaela
Haideti sa va spun despre Blooms asta. Eu am inceput microdermabraziune acum vreo 2 luni, tot ptr. semne lasate de acnee ( unele mai mici, altele un pic mai adanci ). Am prins un abonament de 6 sedinte, cu reducere, in sensul ca in loc sa ma coste vreo 1000 Ron m-au costat doar 700 Ron. Drept este ca daca pun si drumul pana la Bucuresti, suma se rotunjeste binisor....
Ce sa va spun? Patroana nu am vazut-o niciodata. Am vorbit doar la telefon si pe email, dar mi s-a parut o femeie normala, mi-a vorbit frumos ( ar fi si culmea sa nu fie asa?!?!). Fata care lucreaza acolo e super de treaba, isi respecta programarile si isi face treaba, atat cat pot aparatura si cremele sa faca acest lucru.
Folosesc gama o gama nemteasca, buna, dar scumpa, din cate am vazut pe internet pe site-urile nemtesti. Cert este ca sa nu va inchipuiti ca aparatul respectiv e minunea. Nicidecum. De creme e vorba. Ele fac sa se regenereze tenul.
Tratamentul prin microdermabraziune nu face nici pe de parte minuni. Semnele f. mici se estompeaza, se exfoliaza tenul, dar straturi f. subtiri, nu mai este atat de gras cul il aveati de obicei, dar.......atat. Cele dintre voi care au puncte negre trebuie sa stiti ca le curata, dar vor reapare, iar cele a caror fata mai "lucreaza" nu cred ca e o terapie f. indicata.
Oricum, una peste alta..... avand in vedere preturile pentru microdermabraziune nu cred ca merita.
E sfatul meu......Pentru mine e cam prea tarziu.... deja am platit, dar pentru voi......
Plus de asta o cosmeticiana buna, mers regulat la ea....... curata mai bine tenul + Reviderm = rezultat sigur. Eventual daca faceti rost de reviderm aratati-l cosmeticienei. Sigur il va folosi corect.
Orice ati hotari va doresc succes! smile.gif
Cindy
unde se gasesc cremele astea? si cam cat costa?
si eu cred ca nu prea se merita sedintele astea de microdermabraziune mai bine investesti intr-un kit de microd pe care poti sa il folosesti de cate ori vrei si cand ai nevoie..
cioba mihaela
QUOTE(sweet_girl @ May 2 2007, 11:50 AM) *
unde se gasesc cremele astea? si cam cat costa?
si eu cred ca nu prea se merita sedintele astea de microdermabraziune, mai bine investesti intr-un kit de microd pe care poti sa il folosesti de cate ori vrei si cand ai nevoie..

Iti promit ca o sa o intreb exact pe tipa de la Blooms de unde se pot achizitiona. La momentul cand voi sti o sa te anunt. Nu te uit. Tinem legatura. Eu m-am chinuit cu tenul asta ani de zile si daca pot ajuta pe altii sa nu treaca prin ce am trecut eu, cu placere o fac.
Apropo. Am intrat azi pe un alt site si am trimis un email unei doctorite referitor la peelingul chimic. I-am propus sa ma vada pe 12 mai cand oricum merg la Bucuresti pentru microdermabraziune. sa vedem raspunsul ei si daca merg o sa-i cer toate relatiile si vi le spun si voua. OK? pupicei.gif
Diana.
welcome.gif la noi, Mihaela!
floricele.gif
Cindy
mersi, mihaela..esti o draguta.. kiss.gif
cioba mihaela
Dragele mele...... la tipa cu peelingul chimic n-am ajuns..... am avut niste probleme si am ajuns numai la 13.00 in Bucuresti excat la fix pentru microdermabraziune..... sorry!!!!!!!!!!!
Cosmeticiana de la blooms a zis ca de la ei se pot achizitiona cremele.... majoritatea sunt intre 70-100 Ron, deci nici putin nici exagerat.....
Mie cea mai eficienta mi se pare cea reparatorie ( pentru asta este), dar ustura tare rau, trebuie sa suportati ci stoicism.... tenul se inroseste, apoi se aplica una de calmare cu oxigen si tenul isi revine la culoare.....( v-as sfatui insa sa incercati intr-un colt sa vedeti reactia tenului sa nu aveti alte surprize neplacute....)
Faza este ca cea "piscacioasa" curata in profunzime si in urma ei apare si exfolierea pielii ( ceea ce visam de fapt toate in urma dermabraziunii)
Nu stiu ce rezultate da tratamentul de la Kata salon, am inteles ca ei au un alt aparat.... nu stiu ce sa zic...........
Cert este ca la ce am fost eu......nu a fost nici o minune.... tenul e curat... si atat crying.gif
Adresa de la Blooms probabil o aveti si voi.... Ei vand si cremele.... Daca aflu nr. celei care distribuie produsele in Romania ( Buc. ) o sa vi-l dau si voua. Direct de la ea e probabil o idee mai ieftin.
Acum folosesc toata gama de produse Floritene ( pt. ten gras) acasa. Nu sunt creme minune, dar sunt relativ ieftine si fata mea se sinte bine cu ele.
Alte sfaturi pe care le-am primit si eu: O fiola de vitamina C o data pe saptamana pe tenul perfect curat.
Tot o data pe saptamana o exfoliere ( cu cremuta voastra preferata) dupa care faceti urmatoarea masca: o lingurita oxid de zinc ( de la farmacie ) +5 grame de argila cosmetica ( alba - de la ana aslan e buna ) + crema hidratanta pana ce devine o pasta. Se sta cam o juma' de ora cu uratenia si se spala tenul.
Pe masura ce mai aflu cate ceva va mai spun.
Va pupacesc!
Poate vom discuta cate ceva si despre noi. Sunt convinsa ca voi sunteti tinerele, eu nu mai sunt chiar asa tanara (38 ani), dar am o fetita de 14 ani care ma tine in "priza".
Numai bine! Ne mai auzim! friends3.gif
Cindy
daca e buna crema aceea exfoliant, nu e mult..crema din kitul de microdermabraziune de la Roc este cam 100ron, luata separat..crema de care spui tu trebuie data tot cu un aparat sau te dai pur si simlu cu ea? de suportat, suport eu, numai de ar avea efecte..
mihaela, tu de unde iei fiole de vitamina C? eu am mai intrebat pe la farmacii si se uitau la mine ceva de genul: "huh..?!?!"
oxidul de zinc ce rol are? eu stiam ca e bun ca sunscreen ingredient.
multumim pentru informatii.. kiss.gif
gar_bage
Am fost la microdermabraziune la blooms. M-am inregistrat ca sa va povestesc cum a fost si sa nu se mai pacaleasca si altcineva. Patroana evident stie marketing pentru ca isi vinde afacerea cu succes. Te convinge rau site-ul.

Am platit 175 RON pe "microdermabraziune + tratament acneic". Cosmeticiana a fost super de treaba dar eu nu m-am dus acolo sa se poarte frumos cu mine ci sa-mi rezolve problemele. Am niste semne fine de la acnee pe tample pe care le-as fi vrut slefuite, indepartate,vindecate si tenul nu e luminos si nu pare sanatos si as fi vrut o imbunatatire. M-as fi dus la 6 sedinte cum recomanda ei daca tratamentul ar fi macar aproape de termenul tratament.

Aparatul de microdermabraziune este cea mai mare pacaleala. Ei au un mic aspirator care chipurile absoarbe impuritatile din ten dupa ce in prealabil cosmeticiana a inmuiat pielea cu cremele lor. Alta chestie: cristale corindon. Cica e de fapt sulfat de oxigen sau ceva de genu. Dar cum ziceam mai sus: marketingul isi face treaba si ii zice cristale corindon si te prosteste din cauza ca esti necunoscator bineinteles.

Si aspiratorul asta e exact ca unul normal dar in miniatura si are ca un fel de pai in loc de teava mare a unui aspirator iar puterea lui de aspirare e adaptata(mult, muult prea mica dupa parerea mea).

Si nici macar nu te face pe toata fata. Iti da numai un pic pe nas si pe frunte si in treacat pe barbie. Si daca si-ar da toata silinta din lume nu ar imbunatati nimic pentru ca ei nu au cu adevarat aparat de microdermabraziune. Acela ar trebui sa exfolieze pana la 5-6 straturi din totalul de 24 ale epidermei(daca nu ma insel).In schimb la blooms nu exfoliaza nimic. NIMIC. Doar te aspira pe fata cu ala. Si nu are niciun efect. Si te da cu creme(pentru protectie solara sau chipurile crema reparatorie) si te spala pe fata cu niste buretzei cu apa. Pentru 175 de lei... este incredibil. Am primit tratament cosmetic mai bun pentru 20 de lei de la cosmeticiana mea veche care imi intoarcea fata pe toate partile si scotea toate punctele negre si micile depozite de grasime din ten.
Eu mersesem la blooms pentru "tehnologia" avansata, pe care cosmeticiana obisnuita nu o poate depasi cu ustensilele uzuale.

Ei iti spun ca nu are efect din prima sedinta. Dar de cum mergi iti dai seama ca nu are efect punct. Eu va scriu aici ca sa nu va pacaliti pentru prima sedinta. Ca oricum de indata ce ati merge si ati plati banii pentru inselatoria asta, a 2a oara n-ati mai calca pe acolo. Doamna dinainte platise abonament si na, banii odata dati nu-i mai vezi.

Am mai citit pe net de un cabinet care face microdermabraziune dar din aia pe bune. Iti explica clar ca iti indeparteaza 5 straturi ale epidermei pe sedinta. Si ca dureaza cateva zile recuperarea. Nu ca la blooms unde iti spun ca recuperarea e 0. E imposibil asa ceva. Recuperarea e 0 pentru ca tratamentul e 0.

Daca are cineva intrebari o sa mai intru pe aici si o sa raspund.

Celalalt cabinet nu mai stiu cum se numeste dar oricum nu e in bucuresti si deci nu am acces la el, asa ca nu ma intereseaza.

Diana.
Oau... am ramas cu gura cascata...
welcome.gif la noi, Gar-bage!
bebe_maria
gar-bage mie mi-a spus chiar medicul dermatolog ca microderabraziunea este apa de ploaie, poate este buna pentru cei care nu au nimic si vor doar sa-si intretina aspectul sanatos al pielii. incearca un peeling chimic daca vrei o imbunatatire vizibila, mai ales daca nu ai semne gen gaurele de la acnee pentru ca alea nu se duc atat de usor nici cu peeling.
gar_bage
QUOTE(bebe_maria @ Jul 12 2007, 04:39 PM) *
gar-bage mie mi-a spus chiar medicul dermatolog ca microderabraziunea este apa de ploaie, poate este buna pentru cei care nu au nimic si vor doar sa-si intretina aspectul sanatos al pielii. incearca un peeling chimic daca vrei o imbunatatire vizibila, mai ales daca nu ai semne gen gaurele de la acnee pentru ca alea nu se duc atat de usor nici cu peeling.



pai daca nu ai nimic ce rost ar mai avea un tratament atat de scump? pentru intretinere? daca esti genul fara probleme cu tenul atunci si un sapun de 1,5 lei de la carrefour te coafeaza. tu ai spus foarte bine: "apa de ploaie". dar ei nu-ti zic asta pe site. "In urma utilizarii tratamentelor de microdermabraziune imperfectiunile sunt eliminate (puncte negre, acnee, pete, riduri, semne, cicatrici), pielea este intinerita si cu un tonus bun iar textura pielii devine mai fina, mai ferma si mai sanatoasa!"

Eu am niste gaurele daca le pot numi asa de dimensiunea unui varf de ac pe 2cm patrati din pielea de la tample. Nu e suficient pentru un peeling chimic care am inteles ca e o procedura foarte serioasa. Si am apelat la dermabraziune. Care mi-a cantat in struna. Mi-a dat de inteles exact ce as fi vrut sa aud. Numai ca era o pacaleala.

De la blooms am plecat cu o mangaiala pe fata de 175 de lei.

Nu vreau sa exagerez dar eu nu as repeta experienta nici daca mi-ar face-o cineva cadou. Am cine sa ma mangaie pe gratis, fara sa mai bat drumul pana la pta victoriei.

Diana.
Ei, si tu ... laugh.gif
Serios, acum a aparut si microabrazarea, microdermabrazarea... sau cum i-o mai fi spunind.
Orice sa sune bine si sa dea speranta celor care au nevoie. Normal, nu pe gratis.. biggrin.gif
bebe_maria
gar-bage exista peeling chimic superficial pt probleme mai mici smile.gif. Recuperarea se face in 2-3 zile.
Ala80
QUOTE(gar_bage @ Jul 12 2007, 01:47 PM) *
Am fost la microdermabraziune la blooms. M-am inregistrat ca sa va povestesc cum a fost si sa nu se mai pacaleasca si altcineva. Patroana evident stie marketing pentru ca isi vinde afacerea cu succes. Te convinge rau site-ul.


Am fost si eu la Blooms pentru acelasi procedeu. Mi-a placut la nebunie. indragostita.gif
Tenul meu este fin ca pielea unui bebelus. Crema lor speciala pentru pete mi-a stompat foarte bine cearcanele.
magindesc.gif Cred ca depinde foarte mult si de ce asteptari ai. O sa repet aceasta experianta. wink.gif
bebe_maria
QUOTE(ala80 @ Jul 22 2007, 10:37 AM) *
Am fost si eu la Blooms pentru acelasi procedeu. Mi-a placut la nebunie. indragostita.gif
Tenul meu este fin ca pielea unui bebelus. Crema lor speciala pentru pete mi-a stompat foarte bine cearcanele.
magindesc.gif Cred ca depinde foarte mult si de ce asteptari ai. O sa repet aceasta experianta. wink.gif



Ala poate ca tu ai probleme f mici, ai vrut doar o improspatare a tenului si de-aia ai avut rezultate pt ca in general eu am auzit numai despre persoane nemultumite .. cum poate microderabraziunea sa estompeze cearcanele magindesc.gif sau ai facut un alt tratament pt cearcane? cand ai facut tratamentul, sunt curioasa cat timp tin efectele pt ca mie imi zisese dna dct ca nu dureaza cate cateva ore cel mult zile.. oricum sper ca la tine sa nu fie asa si sa fii in coninuare multumita smile.gif
Ala80
Pai da, eu nu am decat foarte mici probleme. Am vrut ca pe langa micro, sa insiste mult pe hidratare pentru ca am tenul uscat. Cosmeticiana mi-a explicat ce efecte are fiecare crema/masca si mi-a aplicat doar ce am vrut eu. smile.gif
gar_bage
Eu nu zic acuma ca tratamentul de la Blooms e echivalentul unei spalari pe fata cu apa chioara de robinet. Ci doar ca ei nu fac microdermabraziune. Cremele alea le poate cumpara oricine. Nu trebuie sa platesti la salon 175 de ron ca sa te dea cineva cu ele pe fata. Or fi folosind ei creme bune dar costul efectiv al tratamentului nu cred sa depaseasca 20 de lei. Iar un profit de 900% il gasesc putin exagerat.
Ala80
Mie mi-au placut la nebunie cremele/mastile. Am inteles ca ei nu vand si nici nu se gasesc in Romania. Daca stii cumva o sursa, te rog sa mi-o spui si mie. kiss.gif
hanny
Yep.Microdermabreziunea e singura ta salvare daca n-ai timp sufiecient pentru alte interventii cum ar fi peelingur TCAsau altele.Am avut rezultate bune cu gaurile astea cu microdermabresiunea dar ai nevoie de cel putin 2-3 sedinte, depinde de adincimea craterelor.Mai exista doua posibilitati de ameliorare.Unul e mezoterapia injectare locala de acid hyluronic si-alta injectarea de propria ta grasime in cratere. Iarasi depinde de adincimea gaurilor ramase. Daca ai timp si bani mergi pe micro .

QUOTE(gar_bage @ Jul 23 2007, 12:31 PM) *
Eu nu zic acuma ca tratamentul de la Blooms e echivalentul unei spalari pe fata cu apa chioara de robinet. Ci doar ca ei nu fac microdermabraziune. Cremele alea le poate cumpara oricine. Nu trebuie sa platesti la salon 175 de ron ca sa te dea cineva cu ele pe fata. Or fi folosind ei creme bune dar costul efectiv al tratamentului nu cred sa depaseasca 20 de lei. Iar un profit de 900% il gasesc putin exagerat.


ce-i aia microdermabresiune cu creme? asta se face cu aparat si cu cristale.Este ma scuzati un procedeu de belire a figurii nu foarte adinc dar nici superficial.E procedura medicala nu de salon de infrumusetare.E ca si cum cineva te freaca pe fata cu glasspapir de ascutime medie.Dupa care te cojesti si piele sanatoasa creste din nou.Ce masti doamnelor?
bebe_maria
QUOTE(hanny @ Jul 25 2007, 12:27 PM) *
Yep.Microdermabreziunea e singura ta salvare daca n-ai timp sufiecient pentru alte interventii cum ar fi peelingur TCAsau altele.Am avut rezultate bune cu gaurile astea cu microdermabresiunea dar ai nevoie de cel putin 2-3 sedinte, depinde de adincimea craterelor.Mai exista doua posibilitati de ameliorare.Unul e mezoterapia injectare locala de acid hyluronic si-alta injectarea de propria ta grasime in cratere. Iarasi depinde de adincimea gaurilor ramase. Daca ai timp si bani mergi pe micro .
ce-i aia microdermabresiune cu creme? asta se face cu aparat si cu cristale.Este ma scuzati un procedeu de belire a figurii nu foarte adinc dar nici superficial.E procedura medicala nu de salon de infrumusetare.E ca si cum cineva te freaca pe fata cu glasspapir de ascutime medie.Dupa care te cojesti si piele sanatoasa creste din nou.Ce masti doamnelor?



Probabil ca in Romania microdermabraziunea este pacaleala angry.gif altfel n-ar mai fi atatea persoane neumultumite de ea. Iar injectii de-alea cu acid hialuronic (parca!?, oricum i se injecta ceva in 'gaurele') a facut andreica si a zis ca nu a avut nici un rezultat nusepoate.gif
gar_bage
"ce-i aia microdermabresiune cu creme? asta se face cu aparat si cu cristale.Este ma scuzati un procedeu de belire a figurii nu foarte adinc dar nici superficial.E procedura medicala nu de salon de infrumusetare.E ca si cum cineva te freaca pe fata cu glasspapir de ascutime medie.Dupa care te cojesti si piele sanatoasa creste din nou.Ce masti doamnelor?"




Asa speram si eu. Un fel de glasspapir-uire a fetei cu un aparat special si cu un tratament adecvat de regenerare a tesutului epidermic indepartat. Dar n-a fost nicidecum asta. Ei se bazeaza mult si pe bunul simt al clientului. Care nu ii pun pe cei de la blooms in incurcatura si dificultate, sa le zica in fata ca a fost o pacaleala tratamentul si ca nu vrea sa plateasca.

Sa fac o comparatie brutala: Comanzi pizza carbonara cu de toate pe ea si acasa iti vine o lipie unsa cu ketchup si costa 500 de mii. O platesti? Probabil ca da. Dar mai comanzi si alta data? Nici vorba, numai ca iti pare rau ca te-ai pacalit prima oara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.