Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bambus norocos
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Flori de apartament si gradina
mithunela
Am primit o astfel de planta si nu prea stiu ce sa fac cu ea... Ati avut, ma puteti ajuta?
Ariana
Din cate stiu eu trebuie sa fie mereu  in apa.Am vazut la o prietena stiu ca avea bambusul pus intr-un canita patrata din sticla si bambusul era fixat cu pietricele.Arata foarte bine.
Si eu imi doresc un bambus.Se spune insa ca nu e bine sa ti-l cumperi singura.:)
Asa ca sper ca prietenul meu sa aiba vreo idee buna si sa ma cadoriseasca.Daca nu ...cred ca o sa il cadorisesc eu si ziceam ca doar eram ingrijitoarea bambusului nu stapana lui.:)
mithunela
Asa am citit si eu, ca se preteaza foarte bine la crescut doar in apa. Eu am primit unul lung (cam un metru si jumatate) si ma gandeam sa-l "ciopartesc"  :P in mai multe bucatele mai scurte care sa stea impreuna, cum vazusem in mai multe reviste...Dar deocamdata trebuie sa-i cumpar recipientul-gazda  :D
Ariana
:) eu zic sa nu il ciopartzesti ca e pacat de el si poate ca nu e ok.
Sunt la Selgros vazele acelea  patrate din sticla(ce ti-am pove ca le-am vazut si la prietena mea) pui pietricele si o sa arate superfain.
mdc2212
il pui in apa (pe care o schimbi din cand in cand)
scufita
E o planta norocoasa dpdv Feng Shui. Si daca o sa cauti cu Google "Lucky Bamboo" o sa afli ca fiecare segment din ea inseamna cate ceva. Nu e bine s-o ciopartesti.
mithunela
Multumesc pentru raspunsuri, fetelor! Cred ca a scapat de cioparteala  :P  :-*
Ariana
Mithu scuze ,te-am informat gresit,la Practiker gasesi vaza de care povesteam.:)
Libe
Si eu am bambus din acela spiralat la varf si sunt tare mandra de el  :D   dar al meu nu e asa maree... :o 
as vrea sa-mi mai cumpar vreo 2 "fire" si sa le tin impreuna intr-o vaza de sticla transparenta si e buna si idea cu pietricele albe...  :magandesc:
Deci... bambusul asta se tine in apa si se schimba apa o data pe saptamana!  Nu-i place lumina prea puternica si nici sa fie sprijinit de ...ceva, orice...

Aaaa...si tot de la Practiker l-am luat, unde a vazut si Ariana vaza...  :) 
Dore
L-am vazut pe bambusache asta spiralat pe peste tot, dar nu stiam ce reprezinta - acum ca are o semnificatie aparte imi voi face cadou unul :P. Ma bucur ca ati scris aici despre el. Am o multime de plante si plantute, bambusache se va potrivi perfect in peisaj  ::).
Ariana
:)...cica trebuie sa il primesti cadou la cineva ca sa fie norocos :)...pe bambusache...
...eu la socrela merg sa ii iau azi vaza patrata,pietricele si bambusache...:)

Sper sa nu ma trezesc de Craciun cu o padure de bambusi...de Nicoale am primti 2 elefanti cu trompa-n sus ca m-a inebunit Diana ca aduc noroc si eu la randul meu am capait pe toata lumea din jurul meu cu vanatoarea mea de elefanti cu trompa-n sus.:)
tits_herbert
si eu sunt cu elefanteiiii, imi plac de nu mai pot. Am si eu unul mic, din lemn maro lacuit. Vreau o turma  :D
b_unica
Ariana, are vreo importanta daca elefantelul este cu trompa in sus sau in jos?
(intreb din motiv obiectiv)  :)
Ariana
De la bambus am ajuns la elefanti...:)
:offtopic:
Diana mi-a spus ca musai sa fie cu trompa-n sus.
:) Sa nu va spun cum se uitau vanzatoarele la mine cand ceream medalion cu "elefant cu trompa-n sus".:)
b_unica
OK, da' tot nelamurita sunt.
>:(Pentru ca am primit unul cu trompa in jos. :o
ToothFairy
mi`am luat si eu un lucky bamboo ...spiralat ca tare mi-a placut...n-am mai avut rabdare sa`mi ia prietenu`..e fain...dar parca unu` singur nu merge...tre` sa fie mai multi,sa fie mai de efect...acu` o sa astept sa`mi ia si prietenu`... biggrin.gif
lxn
Empty, eu i-am facut unei prietene bune cadou un bambus spiralat pus intr-o vaza inaltuta pe care am umplut-o cu pietre si cu apita. I-a placut la nebunie cadoul meu si acum aflu si eu ca poarta noroc. Si mama a avut un bambus primit de la o prietena si l-am tinut cativa ani pana cand s-au palit frunzele de sus si l-am aruncat. Oricum, el in timp sa mai inalta...
E placut un bambusic la casa omului biggrin.gif
3A
Am fortat si eu nitel norocul si mi l-am cumparat singura...am luat mai multe fire, cred ca sunt vreo 3 si le-am pus intr-o vaza lunga si subtire, doar cu apa. Nici nu apuc sa schimb apa, ca seaca...la cat de rar il ud...dar e ok, i-au crescut frunzele mama, mama...dar nu s-a inaltat.
ToothFairy
m-am gandit pana la urma sa i`l ofer mami de Pasti...daca tot nu are efect,cumparandu`mi`l singura...smile.gif macar sa ii aduca ei noroc...si pana una-alta,ii bat apropo prietenului smile.gif
lxn,da,e un cadou frumos...


mamei*
kary_pink
Am primit si eu cadou azi unul spiralat. indragostita.gif Scrie pe un 'fluturas' ce are cu el ca apa se schimba la doua zile si nu trebuie sa stea in bataia soarelui.

ps: al meu nu are nici urma de frunze, apar mai tarziu sau ? magindesc.gif
Valentina30
QUOTE(kary_pink @ Apr 5 2008, 09:23 PM) *
Am primit si eu cadou azi unul spiralat. indragostita.gif Scrie pe un 'fluturas' ce are cu el ca apa se schimba la doua zile si nu trebuie sa stea in bataia soarelui.

ps: al meu nu are nici urma de frunze, apar mai tarziu sau ? magindesc.gif

Da kary_pink, frunzele pot apare si mai tarziu. Bambuselul tau spiralat e decorativ si se spune ca aduce noroc si bunastare. smile.gif Sa te bucuri de el!
Cleo
mi-am luat acum vreo 2-3 saptamani o dragalasenie spiralata.
scumpic
Mmm ce frumos e Cleo! Vreau si eu unul!
Daniela25
Am multi bambusi primiti cadou cu diferite ocazii.Pana nu demult i-am tinut in apa,dar au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele(asta dupa mai bine de 2 ani), asa ca m-am hotarat si i-am mutat in pamant si acum le merge bine.
kary_pink
Bambusul meu iubit intre timp a dat frunze, are doua ramurele foarte frumoase de-mi vine sa le pap de drag blush.gif

Am achizitionat si o chestie (nu stiu cum sa-i zic) cu mai multi bambusi in trei trepte pe care am desfacut-o si am mutat bambusii separat pentru ca mi se parea ca stau prea stransi unul de altul si se ingalbeneau. Cica chestia aia cu trei trepte ar fi purtat noroc dar imi era prea mila de saracii bambusi ca sa-i tin acolo. closedeyes.gif
Cindy
Ce frumos e, Cleo! indragostita.gif As vrea si eu asa ceva.
Si ca o concluzie..chiar aduce noroc? laugh.gif El a adus soarele si pe strada ta, Kari? (desi nu ii place soarele tongue.gif)
kary_pink
Nu stiu daca coincidenta sau nu dar de cand am bambusul imi merge bine, mai bine decat inainte. Cel putin in clipa asta sunt foarte fericita si este mult soare pe strada mea tongue.gif

ps: ca regula trebuie sa-l primesti cadou
Cindy
Kary, dar daca dau cuiva un mic impuls sa mi-l faca cadou, se pune?! laugh.gif
kary_pink
Eu am rugat-o pe sora mea sa mi-l cumpere, deci se pune laugh.gif

In general, apropo de bambus si norocul lui, eu am observat ca atunci cand oferi unei plante/animal/om dragoste si grija in jurul tau exista multa energie pozitiva. Eu nu-s genul care crede in superstitii, amulete sau mai stiu eu ce bazaconii purtatoare de noroc dar sunt genul care crede in dragostea oferita si influenta ei pozitiva.

Credeti-ma nebuna dar eu m-am atasat de bambuselul meu. Si pana la urma stiti ce se spune: cand reusesti sa ai grija de o planta/floare si de un animal cel putin trei luni pastrandu-i sanatosi vei sti apoi sa-ti intemeiezi si familia perfecta closedeyes.gif
citystella
QUOTE(kary_pink @ Jul 27 2008, 11:27 AM) *
Eu am rugat-o pe sora mea sa mi-l cumpere, deci se pune laugh.gif

In general, apropo de bambus si norocul lui, eu am observat ca atunci cand oferi unei plante/animal/om dragoste si grija in jurul tau exista multa energie pozitiva. Eu nu-s genul care crede in superstitii, amulete sau mai stiu eu ce bazaconii purtatoare de noroc dar sunt genul care crede in dragostea oferita si influenta ei pozitiva.

Credeti-ma nebuna dar eu m-am atasat de bambuselul meu. Si pana la urma stiti ce se spune: cand reusesti sa ai grija de o planta/floare si de un animal cel putin trei luni pastrandu-i sanatosi vei sti apoi sa-ti intemeiezi si familia perfecta closedeyes.gif



Foarte frumos ai spus. Asa cred si eu. Ca persoanele care au grija de plante, animale, pot sa fie iubitoare si grijulii si cu oamenii. De regula ai mai multe satisfactii de la plante si animale decat de la oameni, dar merita sa le acorzi incredere, ca niciodata nu stii de unde se intoarce bunatatea oferita. Apropos de bambus, fratele meu isi doreste mult unul. Iar el a primit cadou o turma de elefantei (evident cu trompa-n sus ) pe un corn de fildes. Nu e genul sa creada in superstitii si in astfel de practici, dar "vorba volant" si uite asa se fac cadourile. artist.gif Sefa mea are o pasiune pentru Feng-Shui, si nu neaparat, si are un impresionant buchet de bambusi, foarte frumosi, si plini de frunzulite. Ii tine pe masa (birou) si nu bate soarele niciodata acolo. Cu adevarat te impresioneaza o astfel de planta. indragostita.gif
Tudor
Dupa ce l-am tinut la soare o perioada si i s-a ingalbenit varful, l-am mutat la umbra, am schimbat pamantul si a facut un pui smile.gif Nu ma complic sa-l tai si sa-l rotesc dupa lumina pentru a se ondula.. il las sa stea langa monitor - sa absoarba energii zapacitul.gif Nu-i prea frumos acum dar sper sa cresca cat mai mare, eventual sa-mi mai faca pui.
Jo-Anna
am avut si io 5 bambusi in apa , s-au ingalbenit 2 si i-am aruncat... dar nu stiam ca pot creste si in pamant hmm magindesc.gif

am sa le fac o poza curand ..
Teocris
Eu am facut cadou educatoarelor, de sfarsit de an scolar, cate un buchet de flori care continea si un fir de bambus cu radacina. Le-a placut foarte mult 322.gif Una dintre educatoare chiar m-a oprit pe hol sa-mi multumeasca pentru bambus laugh.gif
Personal nu am avut niciodata in casa bambus, insa am auzit ca poarta noroc si alunga spiritele rele smile.gif Poate primesc unul de ziua mea. smile.gif
citystella
Teocris. Cand e ziua ta? blush.gif

Eu am vrut sa-i cumpar si fratelui meu, dar nu mi-au placut cum aratau. In schimb am vazut din aceia grupati mici. Poate am sa-i cumpar din acela.

Teocris
Pe 29 iulie. De ce?
Tudor
QUOTE(Teocris @ Jun 15 2010, 08:33 AM) *
Pe 29 iulie. De ce?


Sa-ti daruim o floare (virtuala macar) iloveelady.gif
citystella
Eu sunt cu o zi inaintea ta. kiss.gif Pai spuneai ceva de bambus, nu? kiss.gif
Teocris
Multumesc frumos de pe-acum kiss.gif
citystella
Win-win, de unde ai luat bambusul de pamant? Trebuie sa cumpar fratelui meu unul.

Teocris. Tu cum il preferi de apa sau de pamant? smile.gif

Am fost in Mr.Bricolage si aveau buchetele de bambus in vas de ceramica cu inscriptii chineze, japoneze. Nu am fost foarte atenta, sa vad de care sunt. M-am uitat la pret si am spus ca il iau peste o luna. Ori din acela ori din cel de pamant. Dar Win-win trebuie sa ma ajuti, sa-mi spui de unde. smile.gif


Tudor
QUOTE(citystella @ Jun 17 2010, 11:46 PM) *
Win-win, de unde ai luat bambusul de pamant? Trebuie sa cumpar fratelui meu unul.

Dar Win-win trebuie sa ma ajuti, sa-mi spui de unde. smile.gif


Hm .. eu il am de la o nunta de acum 2 ani:)
L-am tinut o jumatate de an in apa, a inceput sa se ingalbeneasca si l-am mutat in pamant.
Fa o tura prin Mr. Bricostore, Baumax, Practiker(reclama la supermarket-uri se pune?) ele vand de obicei flori relativ ieftin si modele variate si sigur gasesti bambusi norocosi. Daca ar fi sa-mi cumpar unu mi-as lua o constructie de genul de mai jos, care desi nu-si va pastra forma prea mult timp, arata f bine




QUOTE
Dacă vrem să avem o plantă de un verde incredibil de crud acasă sau la birou, bambusul este una dintre alegerile inspirate


Bambus (genul Bambusa) este denumirea generică pentru o categorie foarte variată de plante ierboase perene, a căror înălţime poate varia foarte mult, de la unele pitice la giganţi de peste 40 m înălţime. Tulpina prezintă, la anumite intervale, noduri care contribuie la rezistenţa remarcabilă a acesteia, asemănătoare cu a oţelului, desi tulpina este goală pe dinăuntru. Frunzele sunt înguste si alungite, ascuţite la vîrf. Din tulpină cresc lăstari cu frunze. În ghivece se cultivă variantele pitice de bambus, iar în glastre cu apă cresc variante de Dracaena sanderia, foarte asemănătoare, desi se comercializează tot sub denumirea de bambus.


Cum îl îngrijim

Cerinţele bambusului pentru a creste repede si armonios sunt lumină, temperatură relativ constantă, apă si umiditate atmosferică. Cerinţele de sol nu sunt mari, are nevoie de un amestec de nisip, turbă si pământ de grădină, care să-i asigure necesarul de nutrienţi si minerale. Îi este necesară multă lumină, dar evită ca soarele să cadă toată ziua pe coroană, în special în zilele toride de vară. De asemenea, are nevoie de aer proaspăt, prin urmare nu-l creste în încăperi neaerisite sau cărora nu li se pot deschide geamurile, pentru că i se vor îngălbeni frunzele.
Se udă zilnic vara si de două ori pe săptămâna iarna. În afară de udare, care e preferabil să se facă cu apă de ploaie sau apă de la robinet lăsată să stea 24 de ore, se pulverizează coroana copăcelului cu apă, pentru menţinerea umidităţii atmosferice. Să nu uităm că este, totusi, o plantă tropicală. Nu rezistă la temperaturi sub 10 grade C.

Cum se înmulţeste

Bambusul se înmulţeste prin divizarea rădăcinilor. Primăvara, bambusul se transplantează într-un ghiveci doar cu o idee mai mare decât precedentul, pentru ca rădăcinile să se poate întinde.

Dăunatori si alte informaţii

Nu sunt cunoscuţi dăunători insecte ai bambusului la noi, dar lipsa de umiditate a aerului din jur poate duce la îngălbenirea frunzelor si la căderea lor.
citystella
Win-win.Eu am vazut la Mr.Bricolage manunchiuri de bambus ca in prima ta poza. Dar asta am scris in postul trecut. Interesante ornamentele din bambus. Am sa incerc sa ajung si unde mi-ai spus tu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.