Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De-ale graviditatii
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie > Viitoare mamici... cu burtici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Alexa
Monicutza, acidul folic l-am luat de cind am aflat ca sint insarcinata, nu am asteptat sa-mi spuna medicul ca trebuie sa-l iau, stiam ca e necesar din luna a 2-a si pina la sfirsitul lunii a 3-a. Magne-B6 nu l-am luat pentru ca eu am deja magneziu peste limita maxima admisa si nu ar fi bine, iar medicul meu nu mi-a dat sa fac niste analize in prealabil, ca sa vada cum stau cu magneziu. Utrogestanul nu l-am luat pentru ca mi-a scris pe reteta doar cite pastile sa iau si nu mi-a specificat si perioada-durata consumarii lui iar pregnylul-desi este chiar gonadotropina corionica umana, am considerat ca e mai bine sa nu il iau, pentru ca la control totul s-a prezentat in parametrii normali si nu am avut nici-o problema de genul singerarii sau contractii uterine, etc. Am luat in schimb tinctura din mladite de zmeur, care printre altele este recomandata si pentru iminenta de avort si cred ca mi-a prins bine. Acuma l-am intrerupt, ca sa nu fie prea mult. Eu am intrat in saptamina a 9-a de sarcina si deja ma gindesc la nastere cu o oarecare teama-cred ca nu sint singura.
Monicutza, tu in cite saptamini esti si la ce doctor? Te-ai hotarit unde ai vrea sa nasti si cum? Te pup kiss.gif

QUOTE(Alexa @ Mar 8 2006, 09:05 AM) *
Monicutza, dupa cite stiu eu-legat de intrebarea ta, burtica se intareste atunci cind se contracta uterul si de aceea ti s-au recomandat acele medicamente, ca sa nu fie probleme. Eu una nu am luat medicamentele prescrise de doctor pentru ca nu am avut pina acuma nici-o problema slava domnului, in afara simptomelor clasice, greata iar de citeva zile ma simt asa de obosita, ca as dormi pe mine. Si poftesc la pizza la greu! blush.gif Ieri am fost la IDS-Dorobanti si mi-am facut analizele imunologice, miine merg sa-mi fac papanicolau si examenul de secretie+culturi iar luni imi fac restul analizelor. Iar pe 21 sint din nou la control, sa vedem ce face bebe. Va astept si pe voi cu noutati, detalii, cite luni de sarcina, etc. Va pup cu mult drag. kiss.gif
MonicutzaB
sunt in 7 saptamani., deci suntem destul de aproape, eu am due date: 23 Oct. am scris eu mai multe aici: http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=640&st=40
Merg la Dana Oprescu, la Polizu si sunt foarte incantata de ea, e foarte calda si se poarta extraordinar de frumos, iar pt mine asta e foarte important. sora mea si toate verisoarele (3) au nascut cu "marele" Horhoianu de la Municipal dar mie nu mi-a placut ca si om. angry.gif plus ca nu vreau sa aud prelegeri cum ca ar trebui sa-mi dau cainele, asta fiind una din obsesiile lui.
vreau sa nasc la Romar (se afla chiar in curtea spitalului Polizu), preferabil prin cezariana. tu?
acid folic am luat si intre cele 2 sarcini pt ca am inteles ca e chiar mai important inainte de sarcina.
kiss.gif

QUOTE(MonicutzaB @ Mar 8 2006, 09:26 AM) *
Alexa, merci mult pt raspuns, pt ca inca nu stiu de ce am pierdut prima sarcina acum am tendinta sa ma panichez la orice. sad.gif stiu ca nu e bine si incerc sa ma controlez.
deci tu ai decis sa nu iei nici magne-b6, nici acidul folic? am citit si eu ce scrie pe prospectul de la magne-b6 dar eu chiar am o problema cu mg: dupa 6 luni in care am luat in fiecare zi cate 4 tablete eram in limite normale dar f aproape de limita minima. nu stiu, vreau sa am incredere in dr. mea.
somnolenta ma omoara si pe mine, intr-o zi am adormit cu capul pe birou la serviciu. eu iau si utrogestan care are ca efect secundar somnolenta.
pofte nu am, poate din cauza ca mi-e greata aproape non-stop. magindesc.gif
inca o data, multumesc mult pentru mesajele voastre frumoase si pentru ca va pasa!
kiss.gif
Alexa
Cecylly, sanatate multa si o sarcina cit mai usoara. Am mai scris si ma repet, iau acid folic inca de cind am aflat ca sint insarcinata si continuu sa iau pina la sfirsitul lunii a 3-a. Daca medicul va considera ca trebuie sa iau si mai incolo, o sa-l iau, de restul medicamentelor nu am vrut sa ma ating-asa am considerat eu ca e mai bine, pentru ca totul a decus normal pina acuma. Mi-a dat oricum acest tratament-preventiv, pentru ca anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie. Sper ca de data aceasta insa, sa fie totul in regula pina la capat si dupa aceea, astept un bebe sanatos si voios-indiferent de sex, desi marturisesc ca mi-ar placea sa am o fetita. Mai multe persoane mi-au spus ca o sa am un baietel-nu stiu cit se pricep dar o sa vedem mai incolo. Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa, cu multa caldura sufleteasca si iubire din partea celui drag, ungest frumos de 8 Martie, care sa va reaminteasca ca sinteti femei in toata puterea cuvintului. kiss.gif wub.gif lamultiani.gif

Monicutza, Cecylly, voi in cite luni de sarcina sinteti si in ce luna ar urma sa nasteti? Eu ar trebui sa nasc pe 13 octombrie, la Elias cu dr. Tutunaru Dan.
Fortelady, ai dreptate, nu conteaza daca esti maritata sau nu atunci cind hotarasti sa aduci un copil pe lume, conteaza mai mult sa fii suficient de matur ca sa-ti asumi aceasta responsabilitate si sa fii capabil sa cresti acest copil in conditii cel putin decente.Te pup dulce si-ti doresc numai bine. kiss.gif
Diana.
QUOTE(cecylly @ Mar 8 2006, 03:27 PM) *
e randul meu sa va multumesc! si va trimit si un kiss.gif
monicutza si eu am dormit cu capul pe birou, de la utrogestan ti se trage. ti-am spus ca si eu ma simteam rau de la el dar cu timpul organismul se va obisnui.
asa, acum ca sa satisfac curiozitatea lui meg, da sunt casatorita, desi, dupa parerea mea, nu are nicio importanta.
inca ceva, trebuie neaparat sa luati acidul folic care contribuie la dezvoltarea normala a copilului, este ffff important. nu va jucati cu asta, urmati sfaturile medicului.
va doresc numai bine si sarcina usoara.

Haine pentru gravide
MonicutzaB
hai ca s-au cam zapacit mesajele astea asa ca mai scriu o data: sunt insarcinata in 7 saptamani (desi azi la ecografie mi-a scris 6 sapt si 2 zile, probabil e un decalaj din cauza faptului ca am avut ovulatia mai tarziu in luna in care am ramas). Ar trebui sa nasc in jur de 23 Oct, merg la Dana Oprescu la Polizu. De nascut, daca ajung acolo, vreau sa nasc la Romar unde sunt conditii mai civilizate.
oricum, sunt tare deprimata, am facut azi eco si se pare ca am o anomalie a placentei. Dana (dr.) m-a dus si la Herghelegiu sa-si dea si el cu parerea. ma rog, el a zis ca "sa vedem ce se mai intampla, se poate sa-si revina si s fie bine". mi s-a parut tare blazat si plictisit. Dana imi zice ca embrionul e bine si asta conteaza, cu placenta ne descurcam. acum trebuie sa stau si sa astept.
stiu ca Herghelegiu e printre cei mai buni dar ma gandeam sa mai merg si la un alt ecograf. voi ce ziceti?

last but not least, nu sunt casatorita dar nu am nici o apasare din cauza asta. probabil pana o sa se nasca bebe, daca o fi sa fie, o sa o facem si pe asta. am vrut sa ne casatorim in Grecia vara trecuta dar nu am reusit sa rezolvam cu actele la timp. oricum, asta nu mi se pare important, indiferent daca ne casatorim sau nu, copilul nostru va avea 2 parinti care se iubesc, se inteleg super bine si care o sa-i ofere tot ce-i mai bun pe lumea asta.
va kiss.gif si va multumesc ca sunteti alaturi de mine.
sa-mi tineti pumnii, va rog, am nevoie. sad.gif
Diana.
Pai sintem alaturi de tine si iti tinem pumnii!
MonicutzaB
multumesc mult, diana. chiar va simt foarte aproape. pupaceala.gif
fortelady
Herghelegiu saracu este extrem de ocupat pt ca toata lumea trage de el la Polizu... si nu numai; are colegi si de pe la alte spitale care ii trimit pacienti cand nu stiu ce sa le faca
vezi la dr Lemnete, este un doctor de nota zece
Diana.
Auziti, m-a pus pe ginduri faptul ca pe unele dintre viitoarele mamici le-au pus medicii sa ia medicamente... Eu stiam ca e bine sa se evite chestia asta... si ca pina si o banala aspirina ori un antibiotic pot fi periculoase...
Ala80
am fost si eu la lemnete. in urma cu cativa ani mi s-a parut extrem de preocupat de relatia cu pacientii. am discutat despre viata mea sexuala si despre satisfactia si afectivitatea din relatia mea.

anul trecut cand m-am dus cu o mica problema (micoza) a fost extrem de superficial si mi-a dat un tratament extrem de scump care nu a avut rezultate.

in ambele cazuri am fost la cabinetul lui particular.

fortelady, cu tine cum s-a purtat?
MonicutzaB
un articol despre sarcina si medicamente:
http://www.nou-nascuti.ro/sarcina.html?id=323

fortelady, Lemnete e tot la Polizu? am auzit lucruri bune de Adina Bosneac de la Sanador. Cica e foarte de treaba, are rabdare si iti raspunde la toate intrebarile.
multumesc ... inca o data. smile.gif
Diana.
Si un articol despre voi, "mamicile" noastre viitoare!
http://www.elady.ro/articole/Familie/Bucur...-a-fi-mama.html
O sa mai bagam.
Pupici!
fortelady
raspund ambelor:
eu sunt pacienta colegului sau de cabinet (dr.Cioflan). si pana acum nu am avut ce sa ma plang de el ba dimpotriva, e un om extraordinar si un medic f bun. de dr Lemnete am auzit numai lucruri f frumoase pana acum (nu am fost pacienta lui directa, dar am multe prietene care merg la el; am inteles de asemenea ca e foarte vertical - nu accepta bani de la paciente). este seful maternitatii de la polizu.
cand am fost sus in maternitate (e la ultimul etaj la spital) am dat peste paciente din toate categoriile sociale si nu am vazut sa le trateze diferit.


mai vorbeam cu cineva pe alt forum - sunt o serie de medicamente care sunt permise pe sarcina - atat antibiotice cat si alt tip de medicamente.
mie mi-a dat dentistul sa iau amoxicilina si nurofen pt dinti; intr-o perioada credeam ca am ramas si eram panicata rau pt ca luam antibiotice; am sunat imediat la medicul meu care mi-a explicat ca tocmai de aia mi-a recomandat dentistul amoxicilina - pt ca nu afecteaza o eventuala sarcina.
Alexa
Sint putin zapacita de mutarea postarilor noastre dar v-am gasit in final. Monicutza, nu fii disperata si nici trista, si mie la prima ecografie trans-vaginala mi-a zis doctorul de la Medicover ca am un hematom decidual si ca trebuie neaparat tratament ca sa nu pierd sarcina si la nici 5 zile cind am ajuns la Tutunaru, nu se mai vedea nici-un hematom-sa se fii resorbit in timp asa de scurt?, si era totul ok. Asa ca, se poate sa fii vazut ceva ce de fapt nu e si sa nu ai nici-un motiv de ingrijorare. Eu ma rog sa iti mearga totul bine si sa continuam sa povestim aici, de evolutia bebicilor si de starile noastre. Eu o sa nasc la Elias cu Tutunaru, inca nu stiu cum-posibil prin cezariana pentru ca am un chist ovarian destul de maricel-6 cm. Tutunaru dupa cite stiu eu, este adeptul nasterilor normale dar o sa vedem, o sa vorbesc cu el si o sa ne consultam.
Eu am intrat in saptamina a 9-a si mai ajung la doctor pe 22 martie, chiar sint curioasa sa vad cit a mai crescut bebe si ce mai face.
Eu mi-as dori fetita dar daca o sa fie baietel-asta e, tot copilasul meu o sa fie, principalul este sa fie sanatos.
Voi ce v-ati dori? Va astept cu noi amanunte si va pup cu drag kiss.gif

Diana si Fortelady, vreau sa va multumesc din suflet pentru faptul ca ne faceti sa ne simtim atit de bine, ca va preocupati de "starea" noastra si ca ne puneti la dispozitie diverse materiale, care ne aduc informatii noi si ne sprijina pe parcursul acestei etape deosebite din viata noastra. Sinteti 2 persoane cu un suflet mare si curat si eu una, ma simt emotionata si bucuroasa totodata, ca sineti alaturi de noi. Va pup cu mult drag kiss.gif
Diana.
Pai ce, crezi ca numai noi?! Nuuu!
Toate sintem asa!
Ii musai sa gasim un zimbaret cu burtica!
Sa vaz pe unde gasesc... magindesc.gif
Si o sa mai punem si articole despre graviditate, pentru ca e un subiect foarte important!
pupicei.gif
MonicutzaB
Alexa, multumesc pt incurajari. incerc sa nu ma gandesc, stiu ca trebuie sa gandesc pozitiv. sad.gif
ma omoara neputinta asta, cam tot ce mi-am pus in cap in viata am realizat si cand apare ceva atat de important si eu nu pot face nimic ...
vreau doar sa pot sa ma bucur de sarcina, nu conteaza cat de rau imi e mie, promit sa nu ma mai plang, dar as vrea sa ma asigure cineva ca bebe o sa fie bine. nici nu vreau multe, nu?!
o sa vad, mai stau o saptamana si ma programez la un alt ecograf.
oricum, de data asta embrionul a evoluat, se vede inimioara deci poate o sa fie bine.
si noi am vrea fetita dar nu suntem obsedati de chestia asta. oricum, de data asta parca simt ca e fetita! wink.gif

simt nevoia sa va tot multumesc pt ca vorbiti cu mine dar parca am facut-o de atat de multe ori incat cuvintele si-au pierdut valoarea.

sper sa aveti un week-end cat mai frumos! eu abia astept sa-mi scot finutul si catelul in parc daca o fi vreme frumoasa!
kiss.gif
Alexa
Monicutza, eu cred ca o sa fie totul bine si ca in realitate nu a fost nici-o problema. faptul ca bebe a evoluat, ca ii bate inimioara, este un lucru cit se poate de bun. Si eu dupa ce am aflat de asa-zisul hematom m-am cam intristat dar am preferat sa ma gindesc numai la ceea ce am vazut pe ecran si parca auzeam intr-una bataile inimioarei lui micute. Asta mi-a dat putere si am gindit pozitiv si uite ca nu mai e nici-o problema.
Azi am fost la medicul de familie care m-a laudat dar care mi-a zis sa am grija cu greutatea ca am deja burtica. magindesc.gif Pai ce sa fac, eu sint oricum mai plinuta dar de mincat maninc parca mai putin ca inainte si merg si mult pe jos circa 1-2 ore/zi si mai urc si 7 etaje pe scari, asa ca nu se poate spune ca sint o sedentara. O sa am grija insa, ca nu vreau sa iau 20-30 de kg cum am auzit in alte cazuri-doamne fereste!
Luni merg la restul analizelor si la sfirsitul saptaminii viitoare, o sa am toate rezultatele. Asa ca sper sa fie totul in regula, ccea ce va doresc si voua Monicutza si Cecylly si nu numai. Astept si alte fete sa intre in clubul nostru. Deocamdata sintem o comunitate mica in continua formare. tongue.gif
Azi am aflat ca peste 2-3 saptamini, pot afla la un aparat mai performant, sexul copilului. Abia astept.
Va pup cu drag si va urez un sfirsit de spatamina cit mai placut, cu mult soare, ca sa puteti iesi pe afara si sa va plimbati cu dragalasii vostri sotiori si iubiti. kiss.gif
Diana.
Citeva articole despre graviditate:
http://www.elady.ro/articole/Sarcina/
smile.gif
Alexa
Doamne, ce de singe ti se ia cind esti gravida! Saptamina trecuta mi-au luat 2 eprubete mari pentru analizele imunologice iar azi la medicul de familie unde am facut restul analizelor, mi-au luat 3 eprubete si m-a cam luat cu ameteala, cred ca mi-a scazut tensiunea. partea proasta este ca nici nu am avut voie sa maninc. Miine mai fac doar papanicolau si examenul de secretie si gata, am scapat, pina in saptamina a 14-a, nu mai fac nimic. Am inceput sa fac gimnastica, cite o jumatte de ora-45 de minte pe bicicleta ergonomica si merg cam 1-2 ore/zi pe jos si mai urc si 7 etaje pe scari. Nu exagerez cu miscarea dar vreau sa evit sa ma ingras prea tare. Pe 22 martie merg la Tutunaru la control, cu toate rezultatele analizelor si o sa-l vad pe bebe, cit a mai crescut, ce mai face, etc.
Voi fetelor ce mai faceti, ce noutati mai aveti? Eu am intrat azi in a 10-a saptamina de sarcina. Va astept si pe voi cu vesti! smile.gif
Alexa
Mi-am luat in sfirsit rezultatele analizelor si toate sint mai mult decit bune insa am o nedumerire si totodata...o teama. La virsul hepatitei C, rezultatul este nonereactive. sad.gif La virusul hepatitei b rezultatul este negativ, la fel ca si celelalte insa nu mi s-a mai intimplat sa vad acest gen de rezultat-nonreactiv. Stie cineva oare ce presupune acest rezultat? Mi-e teama sa nu fie ceva rau doamne-fereste! Ajung la medicul meu abia miercuri si am innebunit pe toata lumea cu intrebarea asta, majoritatea spunindu-mi ca non-reactiv inseamna ca e bine, ca nu e cazul sa-mi fac probleme. Din pacate eu sint mai prapastioasa din fire si pina nu aud o parere avizata, nu ma pot linisti. nesigur.gif Sper sa existe cineva, care sa-mi dea un raspuns cit de cit edificator si sa ma mai linistesc si eu. Va pup. kiss.gif
Diana.
Draga mea, eu am asa o presimtire ca totul va fi bine!
Nu te nelinisti, ca toate starile tale (inclusiv cele de neliniste, teama, tristete) le transmiti si lui bebe mic si nu trebuie sa se intimple asta, nu?
pupaceala.gif
fortelady
alexa, stai linistita, nu te mai stresa ca ii faci rau lui Bebe! mergi la medic si iti explica el despre ce e vorba cel mai bine.
ma apuc sa caut linkuri daca vrei pe net (doctissimo.fr de ex e un site tare bun) si le postez aici; dar indiferent ce scrie pe site-uri tot medicul zice cel mai bine
MonicutzaB
Alexa, stai linistita, sunt sigura ca nu e nici o problema. eu nu ma pricep dar o sa o intreb pe o prietena care are hepatita b si s-ar putea sa stie despre ce e vorba.
imi pare rau ca nu am mai scris dar imi este atat de greata incat si cand scriu pe calculator imi vine sa vomit. sad.gif dar, deep down, ma bucur, probabil ca asta inseamna ca bebe e bine. cel putin asa ma incurajez eu. smile.gif
in rest, am intrat azi in sapt. 9 si trebuie sa ma programez la analize.
ce ma nedumereste pe mine e faptul ca desi mananc mai putin am impresia ca ma umflu pe zi ce trece. poate retin apa?
vineri am fost la baby expo sa cumpar niste cadouri si am aflat ca s-a lansat in Romania firma Mustela. de pe beaute-test.com stiu ca produsele lor sunt foarte bune, in special gama pentru copii. eu mi-am luat crema pentru sarcina, pentru prevenirea vergeturilor si am mai primit mostre de crema pentru bust si crema pentru picioare. toate miros frumos, a piersica. tinand cont ca in general nu mai suport nici un parfum e un mare lucru ca nu ma deranjeaza. am inceput deja sa ma dau pe burta si pe sani. sa vedem ...

Alexa, kiss.gif si pupaceala.gif , din partea mea, inca o data te rog sa stai linistita si promit sa me interesez de problema ta.
Alexa
Diana si Fortelady, multumesc pentru incurajari, chiar aveam nevoie de ele. kiss.gif Intre timp m-am mai documentat si am aflat ca acest nonreactiv inseamna ca nu sint probleme si ca totul bine. Am o verisoara care este medic si care a reusit sa ma mai linisteasca. La doctorul meu-Tutunaru, ajung abia poimiine asa ca abia atunci o sa aflu cu adevarat ce presupune acest rezultat al analizei. M-am panicat pentru ca hepatita c nu e un lucru minor, care sa poata fi ignorat insa atita vreme cit rezultatul nu este pozitiv, imi dau seama ca nu am de ce sa-mi fac probleme.

Monicutza, imi pare rau pentru faptul ca nu te simti bine, insa tocmai faptul ca iti este greata si ca poate si vomiti, indica functionarea normala a placentei si dezvoltarea armonioasa a bebelusului. Pentru ca esti in 9 saptamini, mai ai de asteptat inca 3 si ai sa vezi ca vei scapa daca nu in totalitate-macar in mare parte de acesta stare neplacuta. Eu am avut stari de greata destul de puternice insa nu am vomitat. Unele alimente pe care inainte imi facea placere sa le consum-acuma nici sa nu le mai vad in fata, de exemplu laptele.
Toate astea insa vor disparea cu timpul si dupa nastere o sa fim ca si mai inainte. Cel mai tare ma deranjeaza oboseala care uneori ma doboara practic si ma simt de parca as fi luat uin somnifer.
Asa ca draga Monicutza, mai rabda putin si va fi totul bine si la tine si la mine.

Cecylly, sper ca si la tine lucrurile se desfasoara normal si te asteptam cit de curind cu vesti. Va pup pe toate si va doresc o saptamina cu mult soare. wub.gif
Alexa
Bine v-am gasit! Vin cu noutati, vad ca eu scriu cel mai des! tongue.gif Am fost azi la medicul-ginecolog cu onor sotiorul meu, care a cascat ochii mari cind a vazut ca ma dezbrac de toate hainutele si ramin asa cum m-a facut mama. ( ma rog, nu aratam chiar asa, dar tot in pielea goala eram biggrin.gif ). Am luat un halat cam transparent-era singurul de altfel care se gasea pe acolo si m-am asezat cuminte pe pat, in timp ce sotul meu, il urmarea pe doctor cu ochi de cerber, mai-mai sa sara asupra lui daca i s-ar fi parut ca pune mina prea mult pe mine. Doctorul usor stinjenit de aerul de body-guard al sotului meu, si-a facut datoria si l-a monitorizat pe bebe. Bebe are 3,2 cm, e format cum trebuie, si-a dus o minuta la gura, l-am vazut fata si profil si i-am admirat piciorusele nazdravane. Am reusit sa copiem filmuletul cu bebe pe un stick de memorie si l-am mai vizionat odata acasa. E uimitor! M-am linistit si cu acel rezultat nonreactiv, sper sa foloseasca si altor persoane care vor trece printr-o situatie similara cu a mea, nonreactiv inseamna ca nu ai imunitate la virusul respectiv, cu alte cuvinte nu exista anticorpi pentru ca nu ai avut boala respectiva. In cazul meu, ma bucur ca nu am avut si sper sa nici nu am vreodata hepatita c sau b. Asa ca am rasuflat usurata azi si mai merg la doctor abia peste 2 saptamini, cind voi intra in 4 luni.
Restul fetelor ce mai fac, ce noutati mai au, am ramas singurica pe aici? magindesc.gif
Diana.
Nu ai ramas singurica, noi te citim!
Bebe al tau e bine, asta conteaza. Eu deja mi-l inchipui mic-mititel, miscind !
aplauze.gif
Alexa
Multumesc Diana, o sa ma chinui sa postez filmuletul cu bebe diseara-asta daca o sa pot. Vroiam sa le aud si pe celelalte fete, nu vreau sa fiu singura care se "lauda" cu bebele ei. Dar stiu ca Monicutza nu se simte prea bine iar Cecylly nu a mai scris de multisor-sper sa nu fi patit nimic rau. Si mai sper sa mai apara si alte candidate noi la statutul de mamica in anul 2006. Va pup pe toate si toti! kiss.gif
cecylly
buna dimineata!
n-am mai postat pt ca nu prea am avut vesti si am fost si putin suparata. nu stiu ce calcule am facut eu, cert este ca am ajuns la concluzia ca o sa nasc in septembrie. si eram chiar f fericita pt ca, ma gandeam, ca pana de sarbatori o sa slabesc bine de tot si voi putea sa ies in lume. luni cand am fost la medic mi-a comunicat cu aproximatie data nasterii 5 octombrie. angry.gif in momentul ala am crezut ca s-a daramat cladirea pe mine. eu nu stiu ce calcule se fac, cum se fac, dar dupa eco transvaginala reiese ca sunt in 11 saptamani si 5 zile. so, am ramas insarcinata in ianuarie, suntem in martie la sfarsit si ....... si nu mai inteleg nimic. poate stiti voi cum se calculeaza. desi l-am intrebat pe medic ce socoteli a facut el, si a si incercat sa-mi explice tot n-am inteles.
in rest, totul decurge normal, i-am vazut inimioara, piciorusele si manutele. o sa fac si triplul test pt sindromul down si eco 4D si dupa ce voi vedea ca sunt ok acestea doua ma voi declara fericita.
as vrea sa stiu cum stati la capitolul odihna, pt ca eu nu prea reusesc sa dorm. ma trezesc dimineata pe la 5 sa merg la baie si dupa aceea nu mai pot adormi. deci dorm in medie 6 ore pe noapte, iar a doua zi sunt zombi. ametit.gif
va pup si va doresc sanatate
ella
QUOTE(cecylly @ Mar 23 2006, 10:25 AM) *
eu nu stiu ce calcule se fac, cum se fac, dar dupa eco transvaginala reiese ca sunt in 11 saptamani si 5 zile. so, am ramas insarcinata in ianuarie, suntem in martie la sfarsit si ....... si nu mai inteleg nimic. poate stiti voi cum se calculeaza. desi l-am intrebat pe medic ce socoteli a facut el, si a si incercat sa-mi explice tot n-am inteles.

Cecy, buna
nu stiu cum calculeaza medicii dar mie mi se pare simplu. (sa nu razi dar dupa ce am citit ce ai scris, am pus mana pe calendar si...ti-am calculat, luand ca data de pornire 1 ianuarie)
deci,
copilul in burtica poate sa stea maxim 40-41 saptamani. (informatie luata din manuale, nu e gogoasa sau ...din vecini)
te uiti pe calendar si incepi sa numeri saptamanile incepand cu data ultimei.... blush.gif (cand ti-a venit ultima oara) blush.gif .
numeri 40 de saptamani si apoi adaugi 2 saptamani (pt ca se presupune ca ai ramas insarcinata la aprox. 14 zile de la acea data...). si asa afli termenul limita / MAXIM (asta inseamna ca dupa acea data copilul nu are de ce sa mai stea in burtica si sigur sigur nici nu-si mai doreste smile.gif ).
te pup,
de fapt va pup pe toate care sunteti asa curajoase kiss.gif
despre slabitul de dupa, am sa intreb un amic doctor ce se poate face si mai vorbim kiss.gif
fortelady
lasa mai, important e ca tu si bebele sa fiti bine smile.gif nu conteaza ca o sa iesi cu cateva kile in plus in lume smile.gif
despre varsta sarcinii.... nu stiu cum se calculeaza am vazut formula pe undeva. e ceva legat de data ovulatiei si data ultimei menstruatii


later edit: ella a fost mai rapida decat mine
daca imi aduc bine aminte asta e formula folosita si de ei smile.gif si este foarte logica biggrin.gif
cecylly
ella hai ca am calculat si 41 saptamani inseamna 5 octombrie. desi e cam mult (eu am citit ca o sarcina normala are 36 saptamani nu 40 sau 41), daca scad 2 saptamani copilul ar trebui sa vina pe lume la sfarsitul lui septembrie! yes biggrin.gif
cat despre slabit forte, pt mine e f important felul in care arat. sunt in stare sa ma incui in casa pana slabesc sicsic.gif ce sa fac? stiu ca sunt nebuna, dar asta e.

fortelady am facut si testul ala si e si mai grav morderis.gif
Perioada cea mai probabila a nasterii: 20.09.2006 - 25.10.2006
Data cea mai probabila a nasterii: 11.10.2006
Sarcina īmplineste azi: 11 saptamāni si 1 zile. dar dupa eco transvaginala am 11 saptamani si 5 zile tongue.gif
asa ca gata, nu ma mai gandesc. sa vina cand vrea, sanatos sa fie si baiat dance.gif
v-am pupat si va multumesc
fortelady
smile.gif pai si ceeeee crezi ca dupa 2-3 saptamani de "veghe" langa maria sa bebelushul cand are chef de papa/pipi/vorbit/leganat/plimbat/mers de-a bushilea etc nu o sa topeasca kilele?
cecylly
sper!!!!! oricum deja mi-am facut dieta. biggrin.gif
ella
cecylly,
magindesc.gif probabil, 36 de saptamani este timpul unei sarcini normale (inclin sa cred ca este minimul).
40 saptamani este maximul.
si bebe alege intre 36-40. asta in cazul in care nu alegi tu, prin cezariana.

e bine ca ai grija si de tine. daca reusesti sa nu iei in greutate mai mult de magindesc.gif 10-12kg scapi si de stresul slabitului.
cecylly
ella crede-ma ca ma rog la Dzeu sa nu pun mai mult. si da, voi naste prin cezariana din cauza varstei si si pt ca asa vreau eu. asa ca poate totusi se naste in septembrie. biggrin.gif
catalina77
Adicatelea preferi fecioara? magindesc.gif
Alexa
Cecylly, ma bucur ca ai reaparut! kiss.gif Nu te lua dupa calculele medicilor, eu am azi 10 saptamini si 3 zile de la prima zi a ultimei menstruatii-dupa asta trebuie sa te iei cind faci calculele iar la eco transvaginala mi-a spus medicul mai mereu ca as avea cam cu 4-5 zile mai mult, ceea ce era imposibil. Eu am avut ultima menstruatie pe 10 ianuarie si dupa calculele mele, o sa nasc undeva pe 16-17 octombrie. Acuma vezi si tu care a fost prima zi a ultimei tale menstruatii si fa un calcul ca sa vezi clar cind ar trebui sa nasti.
Referitor la greutatea luata pe parcursul sarcinii, poti evita sa iei prea multe kilograme facind un pic de miscare si ne-exagerind cu mincarea. Dar in nici-un caz sa nu incerci sa tii o dieta pe parcursul sarcinii, pentru ca risti sa ai un bebe obez-am citit asta, nu te pacalesc eu. Si eu am fost certata de medicul de familie pentru kg luate in plus-am luat doar 2 kg in 10 saptamini si le-am dat jos prin miscare ( mers mult pe jos, urcat de scari) si de aici inainte o sa fiu mai atenta la ce anume si cit maninc, e nevoie de un echilibru, nu trebuie nici sa te imfometezi dar nici sa maninci exagerat numai pentru faptul ca esti gravida si asta te justifica.
Eu am inceput sa ma gindesc la nastere-marturisesc ca imi este cam frica, mai ales ca medicul meu este adeptul nasterii pe cale naturala-vaginala iar eu as cam vrea cezariana. Acuma com o da Dumnezeu.
Ma bucur ca o sa nastem cam in aceeasi perioada, iar Monicutza vine imediat dupa noi.
Tu ce sentimente ai vis-avis de nastere? magindesc.gif Te pup si te mai astept cu vesti.
cecylly
da catalina, mi-as dori sa fie fecioara. barbatii balanta sunt colerici si nu au noroc in dragoste, cel putin asta am constatat la balantele din jurul meu.
alexa, ultimul ciclu a fost 4 ianurie. nici eu nu m-am ingrasat decat 2,5 kg, dar la mine nu se pune in discutie sa fac sport. doctorul mi-a interzis cu desavarsire avand in vedere ca fac gravibinon pt sustinea sarcinii. nu exagerez cu mancarea, iar pt mine scuza ca "mananc pt ca sunt gravida" demonstreaza ca este vb de o femeie slaba, fara vointa. ultima masa o iau la ora 18 si daca mi se face foame mananc multe portocale si beau un pahar cu lapte cald. in felul acesta evit si constipatia, o mare problema a femeilor insarcinate.
eu nu sunt adepta nasterii pe cale naturala, m-am importivit intotdeauna acestei idei. daca as fi ramas insarcinata acum 10 ani, garantat cautam un medic care ar fi fost de acord sa nasc prin cezariana. prin urmare nu mi-e frica de nastere cu atat mai mult cu cat am stabilit ca ma va adormi. asa ca atunci cand ma voi trezi voi fi ca o floricica si cu "bestia" in brate. biggrin.gif sigur, mi-a trecut prin cap ca e posibil sa nu ma mai trezesc din anestezie, dar am alungat gandul asta pt ca nu sunt eu chiar asa de ghinionista si iubesc viata prea mult.
singurul lucru care ma speria este slabitul. toate femeile din familia mea sunt obeze eu sunt singura scandura. si mi-e teama sa nu ajung ca ele. insa ma voi reapuca de sport, voi face tae-bo pana la epuizare, voi manca numai branza dietetica si legume fierte. dar mai este mult pana atunci, tot ce-mi doresc este sa iasa analizele bune si copilul sa fie sanatos. lucru pe vi-l doresc si voua.
te pup kiss.gif
ella
atunci Cecy, septembrie sa fie. smile.gif
ola2005
Draga Cecy.
Medicii calculeaza data nasterii si in functie de dezvoltarea bebeului.Eu sunt insarcinata in 34 de sapt si pana ieri cand am fost la o noua eco trebuia sa nasc intre 3 si 7 mai iar acum mi s-a spus 13 mai pt ca bebe a ramas nitel in urma.Sarcina e de 40-41 saptamani pt ca ei calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii insa fecundarea are loc la 2 sapt sau poate ceva mai mult de acea data.Cat despre cezariana daca nu te superi ce varsta ai?Pt ca sunt si medici care nu vor sa accepte cezariana la cerere.Si eu cerusem dar nu mi s-a aprobat si acum ma gandesc la varianta normala desi mi-e teama.Depinde de spital si medic si daca ai motive sa nasti prin cezariana desi daca vrei doar pt durere sa stii ca urmarile sunt uneori mai dureroase decat la cea normala.Eu astept sa vad cand voi naste ca se pare ca bebeaca se grabeste,colul s-a micsorat si incercam s-o tinem macar pana la 37 sapt.Sanatate tie si la burtica tongue.gif
pupici
cecylly
buna ola. ooooo deci esti pe cale sa scapi si sa-ti vezi copilul! ce dragut, cred ca abia astepti. ce ai fetita sau baiat?
eu am 37 ani si nu doresc cezariana doar de teama durerilor, ci pt ca asa mi se pare civilizat. o sa iau calmante daca vor fi dureri, si sunt constienta ca vor fi, insa prefer asta decat sa patesc ca toate prietenele mele care au nascut normal. o doamne, nici nu vreau sa ma gandesc cat au suferit.
iti doresc nastere usoara si un copil sanatos! kiss.gif
fortelady
sunt medici si medici cecylly. o nastere normala cu un medic bun poate fi usoara (cel putin eu asa am auzit...). si eu tot adepta operatiei sunt (dar deocamdata nu e cazul). discutia intre "nastere naturala/cezariana" e luuuunga si complicata - pe unele forumuri a generat adevarate lupte de strada. oricum dupa 30-35 de ani e recomandata cezariana am inteles.
Alexa
Cecylly, vad ca sintem apropiate ca virsta, eu am 33 de ani si cind o sa nasc o sa 34. Si eu as opta pentru cezariana dar cu anastezie partiala-de la bazin in jos, imi este frica de anastezia generala, am ceva probleme cu inima-nu grave dar nu se stie niciodata. Esti cu o saptamina inaintea mea, deci ar trebui sa nasti undeva pe 9-10 octombrie. Dar daca o sa nasti cu cezarian, o sa poti naste mai devreme-de comun acord cu medicul tau. Am uitat sa te intreb la ce spital o sa nasti si cu cine?!
Eu am pierdut o sarcina anul trecut si pina sa ajung sa fac chiuretaj, am trecut printr-un avort spontan si-ti spun ca a trebuit sa indur niste dureri groaznice. sad.gif M-au apucat seara niste dureri de spate apoi am inceput sa am contractii uterine ca la nastere, o senzatie ca te spinteca cineva cu cutitul si ma ridicam din 5 in 5 minute sa meg la toaleta si pierdeam cheaguri de singe, pina am eliminat si placenta cu bebe. Cind ma bagam in pat, se lipea sotul meu de spate si probabil datorita caldurii-mi se mai calmau durerile asa ca il tineam lipit de mine. Dimineata am simtit ca-mi scade tensiunea din cauza pierderii de singe si am luat repede o pastila de multivitamine. Apoi am plecat la spital sa ma curete, ca sa nu risc sa ma infectez. Acolo alta "distractie"-chiuretajul, o injectie in vena fara sa ma intrebe nimic, am simtit ca vomit instantaneu iar asistenta m-a impins inapoi pe pat si am simtit ca se invirte camera cu mine. Practic, am simti tot chiuretajul, senzatie asemanatoare cu scosul de mate pe fund desi bietul doctor imi spunea bancuri ca sa mai destinda atmosfera si desi am fost incapabila sa zimbesc, am apreciat totusi gestul. Ti-am povestit toate astea nu ca sa te sperii ci ca sa intelegi ca nu mi-e frica de durere practic ci de complicatiile care mai apar, tensiune mare sau mica, hemoragii,etc.
Peste 2 saptamini, o sa discut totusi cu medicul si o sa-l intreb daca nu se poate totusi sa nasc prin cezariana - in fond eu sint cea care va naste, nu el. tongue.gif
Ei, or sa treaca toate si sper sa povestim cum a decurs nasterea fiecareia din noi si poate sa ne si intilnim-nu ar fi o idee rea. te pup! kiss.gif
Diana.
Un articol nou despre care medicamente sint sigure in sarcina si care nu, plus citeva remedii pentru tratarea anumitor boli minore in timpul sarcinii:
http://www.elady.ro/articole/Sarcina/Trata...in-sarcina.html
Eu m-am speriat cind am vazut cit rau pot face anumite medicamente in timpul sarcinii, medicamente care altfel sint considerate total inofensive. zapacitul.gif
cecylly
buna dimineata
woaw, sper sa n-ai dreptate cu data nasterii, nu de alta, dar 41 saptamani de fac pe 5 octombrie, data pe care a fixato cu aproximatie medicul meu. eu sper totusi sa nasc pe la sfarsitul lunii septembrie, e tot ce-mi doresc. medicul meu se numeste filipescu si voi naste la elias.
imi pare f rau ca a trebuit sa treci printro asemea experienta, cred ca a fost cumplit pt voi.
mai fetelor, indiferent de ce spune lumea, eu vreau cezariana. stiu ca nu ma va adormi de tot si ca voi simti ceva ceva, dar asta e dorinta mea si daca medicul a fost de acord..... stiu ca pot aparea complicatii, dar sa speram ca nu se va intampla asta.
oricum mai este destul pana atunci, chiar nu vreau sa ma stresez de acum.
va pup
Alexa
Neatza! Cecylly, vad ca o sa nastem amindoua la acelasi spital_Elias! De Filipescu parca am auzit dar nu sint foarte sigura, banuiesc insa ca e o persoana competenta. Daca o sa nasti prin cezariana cu anestezie peridurala-adica de la briu in jos, te asigur ca nu o sa simti nimic, numai ca fiind constienta, vei auzi tot ceea ce se intimpla, taieturi, cusaturi, etc. Dar il vei primi pe bebe imediat in brate-mai bine zis pe piept, se spune ca asa trebuie pus bebe imediat cum este scos din casuta lui, apoi dupa citeva minute, ti-l ia ca sa-l spele, cintareasca etc, iar pe tine te vor coase si aranja frumos.
Si eu sint mult mai linistita in privinta nasterii, o sa am timp sa ma gindesc destul cind o sa vina momentul, insa cred ca e bine sa ma gindesc din timp cum as vrea sa nasc si care ar fii cea mai buna optiune pentru mine in acest caz.
Diana, problema aceasta cu medicamentele administrate femeii in timpul sarcinii, este cu dus si intors.Pe vremea cind mamele noastre, erau insarcinate cu noi, nu existau atitea aparate de monitorizat sarcina si nici pe mama, inima fatului se asculta cu stetoscopul si daca fatul nu se dezvolta normal, nu aveai nici de unde sa stii si nici sa faci in vreun fel ca sa rezolvi problema.
De exemplu, cind mama a ramas insarcinata cu mine, era deja la al 3-lea copil. Era in perioada faimosului decret cind femeile erau obligate sa aiba cel putin 3 copii-indiferent ca aveau sau nu posibilitatea de-ai creste si de a le asigura cit de cit, un trai decent. Din aceasta cauza, si pentru faptul ca avea deja 38 de ani, a incercat sa scape de sarcina, luind tot felul de pastile si de plante care mai de care daunatoare si tot nu a reusit sa scape de mine tongue.gif . A ajuns chiar si la medicul ginecolog-pe ascuns, norocul meu a fost ca sarcina era destul de mare iar doctorita avea o mina in ghips si nu a vrut sa riste. Asa ca mama a trebuit sa ma lase sa vin pe lume si singura problema pe care am avut-o, a fost greutatea mai mica la nastere, in rest nu am patit nimic, m-am dezvoltat cum trebuie si ani de zile, pe fisa mea medicala a scris-armonie.
Azi din pacate, cu tot progresul medicinii si al aparaturii medicale, femeile sint mult mai sensibile, pierd primele sarcini, au probleme de fertilitate si primesc tot felul de tratamente ca sa pastreze o sarcina si asa, obtinuta cu greu. sad.gif
Cind am pierdut sarcina anul trecut, un doctor bun si cu o vasta experienta, m-a tras deoparte si mi-a spus ca nu are rost sa fiu trista-din contra, sa ma bucur ca organsimul a detectat faptul ca sarcina a pornit gresit de la inceput si ca a ales sa o opreasca din evolutie, ca sa nu am nefericirea de a ma chinui 9 luni dupa care sa dau nastere unui copil defect sau sa ma chinui pentru ca mai apoi sa pierd copilul exact la nastere-lucru mult mai tragic decit pierderea unui embrion.
Am stat multa vreme si am chibzuit si am ajuns sa-i dau dreptate. Mi-a mai spus ca daca o sarcina este viabila si se dezvolta armonios, se va dezvolta de la sine, fara sa fie cazul sa iau pastile sau sa umblu cu grija de parca as fi bolnava si nu insarcinata. Azi imi dau seama cita dreptate a avut.
Imi pare rau insa pentru cele care nu au sansa de a avea o sarcina usoara si care pe parcursul ei intimpina tot felul de probleme, fiind nevoite astfel sa ia tot felul de pastile.
Va pup si mai revin cind o sa mai am noutati. kiss.gif
Ala80
Ce mai fac gravidutzele noastre preferate? Nu ati mai dat nici un semn de viata. Sper din tot sufletul sa fiti sanatoase.

Pupici!
cecylly
hai sa incep eu. am aproape 4 luni si ma simt perfect. m-am ingrasat 3 1/2 kg si a inceput sa se vada si burtica. tongue.gif luni am fost la ecograf, i-am vazut manutele, piciorusele, inimioara, capsorul si i-au aparut deja mugurii degetelelor. sper ca data viitoare sa-mi spuna si sexul. abia astept!
saptamana viitoare urmeaza sa fac triplul test si sincera sa fiu deja incep sa ma stresez. dar sper din tot sufletul sa iasa bine.multumesc pt grija ta ala! kiss.gif
MonicutzaB
buna fetelor! ezit sa scriu de cateva zile pentru ca as fi vrut ca topicul asta sa ramana unul optimist.
totusi ...
pe 27.03 a trebuit sa fac chiuretaj pentru ca si sarcina asta s-a oprit din evolutie. pentru ca ecografia arata ciudat s-a facut analiza placentei. stiti cum e cand crezi ca nu ti se poate intampla ceva mai rau si cineva parca se incapataneaza sa-ti dovedeasca ca se poate? cam asa e cazul meu, luni am primit rezultatul analizei: mola hidatiforma/sarcina molara. dupa ce am citit pe internet ce inseamna, ca timp de 1 an nu pot sa mai raman insarcinata, ca din 2 in 2 sapt. trebuie sa-mi fac analiza sa verific nivelul beta-HCG si ca in plus exista riscul sa dau in cancer de la treaba asta, nu mai sunt om.
in fine, ieri mi-am facut prima analiza, sa vedem ce o sa iasa. refuz sa cred ca o sa iasa prost dar in ultimele 6 luni am auzit de atatea ori ca "o sa fie bine" si nu a fost niciodata ...

cecylly si alexa, aveti grija de voi si abia astept sa vad primele poze cu bebelusii. o sa citesc in continuare ce o sa postati la topicul asta.

p.s. am vazut ca vorbeati de calculul datei nasterii. va mai dau si eu niste link-uri:
http://pregnancy.about.com/od/yourbaby/a/pregcalendar.htm
http://pregnancy.about.com/cs/pregnancycal.../blpregcalc.htm
http://www.pregnancy.org/pregnancycalendar/
Ala80
Mi-au dat lacrimile. Am cam ramas fara cuvinte. Iti doresc din tot sufletul multa sanatate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.