IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Stiati ca..., Curiozitati
blondina
post Feb 26 2006, 05:12 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



... singurul organ care nu inceteaza sa creasca este nasul?
...cresterea creierului se opreste īn jurul vārstei de 15 ani?
...creierul continua sa transmita semnale sub forma de impulsuri electrice timp de aproximativ 37 de ore dupa moarte?
...fatul visează aproape tot timpul. Cei care sunt născuti prematur vor visa mai mult la maturitate?
...se cunoaste deja faptul ca inima continua sa bata dupa ce este scoasa din corp. Chiar daca este taiata in buctati, muschii inimii vor continua sa bata.
...caii comunica intre ei folosind peste 100 de sunete?
...exista un mic pestisor, inarmat cu un ac ascutit, care e unul din dusmanii cei mai primejdiosi ai rechinului?
...albinele nu vad culoarea rosie, in schimb pot vedea razele ultraviolete, invizibile pentru ochii nostri?
...albina e unica insecta domesticita de om?
...prima editie integrala tiparita a Bibliei in limba romana este Biblia de la Bucuresti din 1688?
...primul ziar periodic din Romania "Curierul Romanesc" a aparut la Bucuresti la 8 aprilie 1829 (in limba romana). Au urmat apoi "Romanul", "Timpul", "Universul", "Adevarul", "Dimineata", "Curentul", "Cuvintul"?
...atunci cānd tesuturile si organele sunt private de oxigen, sangele capata culoarea albastra?
...atunci cand v-ati nascut aveati 350 de oase, iar dupa terminarea copilariei 144 dintre ele s-au unit intre ele?
...toti bebelusii se nasc cu ochii albastri?Dupa cateva ore de la nastere, culoarea se poate schimba. Majoritatea oamenilor ajung pana la urma sa aiba ochi de alta culoare.
...daca incerci sa iti retii un stranut, poti cauza spargerea unei vene
in creier sau in ceafa si sa mori?
...porcii sunt de fapt animale foarte curate? Daca li se ofera suficient spatsiu, porcii vor fi atentsi sa nu isi lase excrementele unde dorm sau mananca. Porcii nu "transpira ca porcii"; de fapt sunt incapabili sa transpire. Le place sa se balaceasca in apa sau namol pentru a se racori.
...o coala de hartie nu se poate indoii decat de sapte ori?
sa presupunem ca se poate indoii de 22 de ori, atunci grosimea acestei foi este echivalenta cu grosimea celei mai groase carti pe care o aveti in biblioteca. daca indoim o foaie de 50 de ori aceasta foaie va avea aceeasi inaltime cat si turnul Eiffel!!
...ca balena alba are cele mai mari testicule din lume si ca acestea sunt interne?
Sunt aproximativ cat o masina Volksvagen - broscutza:).
...urina pisicii este fosforescenta?
...Berlioz, compozitor romantic francez, nu stia sa cante la nici un instrument?
...buzele se mai numesc si structuri CUTO-MUSCULO-MUCOASE?
...o cana cu cafea contine peste 1000 de componente chimice?
...tigarile contin peste 4000 de substante chimice, din care 50 sunt responsabile de aparitia cancerului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink_step
post Feb 27 2006, 11:11 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 782
Joined: 6-February 06
From: neverland
Member No.: 187



omul inghite aproximativ 30 de paianjeni in somn, pe tot parcursul vietii? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/dry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 27 2006, 11:29 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



fara nici o suparare pink.... ce pana mea ai cu cei paianjeni??? ma inspaimanti....
cum sa inghit paianjeni in somn.....aaaaaa.....imi vine sa plang.... de ceeeeee???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink_step
post Feb 27 2006, 12:19 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 782
Joined: 6-February 06
From: neverland
Member No.: 187



eu n am nimic cu ei... cercetatorii spun asta... intreaba i pe ei ce au cu paianjenii... :|

si apoi, e bine de stiut... nu de alta, dar sa incercam sa nu dormim cu gura deschisa... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 28 2006, 12:51 AM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



.. se vorbeste despre o a 13-a zodie, plasata intre Scorpion si Sagetator, pe nume Ophiucus?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink_step
post Feb 28 2006, 01:21 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 782
Joined: 6-February 06
From: neverland
Member No.: 187



sau ca in lume, mai multi oameni mor din cauza ca consumului de carne de rechin decat muscati/mancati de rechini?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 28 2006, 03:53 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



aia cu turnul eiffel n-am inteles-o! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 28 2006, 08:11 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



..in secolul al II-lea, un anume Bar Cohba era considerat de catre evrei adevaratul Mesia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 28 2006, 08:25 PM
Post #9





Musafir






da, nici eu cu effelu si hartia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 28 2006, 08:47 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Sa va explic eu.Deci daca ar fi posibil sa indoim o coala de 50 de ori inaltime ei ar avea inaltimea turnului eiffel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:26 PM