IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
Crynna
post Oct 11 2007, 06:55 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Vad ca nu s-a mai scris de mult la acest topic. Nu stiu daca ce am eu de povestit se incadreaza la acest topic..dar am sa scriu..totusi:
Fiul meu este clasa a IX-a si a crezut ca in sfarsit la liceu va scapa de profesori incompetenti. A fost o surpriza ca la o clasa de matematica-informatica-intensiv, e nevoit sa faca muzica si desen artistic .
Dar daca tot face muzica, are pretentia ca profesoara sa fie competenta. Profesoara le dicteaza fara sa explice nimic, citind din carte. Fiul meu i-a spus cu dezinvoltura: " Doamna profesoara, de ce va stresati ? Lasati ca stim si noi sa copiem ce scrie in carte. facem noi asta acasa,va promitem. Mai bine ajutati-ne sa recunoastem operele marilor muzicieni, de la primele acorduri.
L-am certat ca a fost obraznic, dar are dreptate. Este inacceptabil sa mergi in fata unor adolescenti de 15-16 ani si sa le dictezi o teorie citind din carte.
In schimb are un respect deosebit pentru profesoara de fizica, care este f tanara si ea, dar stie sa predea o lectie, sa inteleaga toata lumea si mai ales stie sa se faca respectata. Iar pe profesorul de engleza l-a pus cu adevarat pe un piedestal, are cea mai trasnita si eficienta metoda de a-i invata pe copii limba engleza.
CONCLUZIA: Sunt profesori incompetenti in invatamantul romanesc, dar sunt si profesori capabili sa informeze si sa formeze viitori intelectuali ai tarii. Nu trebuie blamat tot invatamantul romanesc. Cred ca incompetenta a existat totdeauna in orice domeniu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 11 2007, 07:25 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiile in fata.
mi se pare totusi ciudat ca face muzica... la mte info (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 11 2007, 08:30 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(Meg @ Oct 11 2007, 08:25 PM) *
Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiile in fata.
mi se pare totusi ciudat ca face muzica... la mte info (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Asa o fi Meg. La facultate eu aveam profesori care aveau in fata cel mult niste fise, pe care le consultau din cand in cand si tineau un curs de 2 ore. Nu citeau din carte. Iar cu muzica fiului meu, e adevarat. Noi am cerut explicatii si ni s-a spus ca acest liceu, doreste sa formeze si sa dezvolte si o cultura generala, pe langa studiul de specialitate. Vor face si o istorie a artelor si istoria religiilor, mergand tot pe acest considerent.Consider ca aceste doua cursuri chiar sunt utile,dar nu si muzica. Se putea renunta la muzica si desen, in felul acesta ar fi avut si ei 2 zile pe saptamana cu 6 ore de curs, nu cate 7 ore de curs.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 11 2007, 08:34 PM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



o sa fiu un pic OffTopic: Crina, nu-l certa pe fiul tau pentru ca-si cere drepturile. e foarte important sa stie ca are dreptul la o educatie de calitate. E suficient ca am inghitit noi atatea pe vremurile cand eram copii si ni se spunea sa tacem din gura, sa inghitim tot ce ni se ofera ca sa nu ne ia nimeni la ochi.
eu il felicit pe fiul tau pentru reactie. (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 12 2007, 06:58 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Fanny, pe de o parte e bine.. dar pe de alta de multe ori ar fi mai bine sa iti tii parerile acasa in ceea ce priveste profesorii, sa nu le raspunzi.. cine stie peste ce ticnit dai si te ia la ochi.
noi aveam doar o zi in care aveam 7 ore si mi se parea destul de obositor pentru a9a. ajungeam acasa si vedeam doar pat. abia peste o ora de somn eram in stare sa ma apuc de invatat scris.
totusi, e frumos ca au si materii care le dezvolta cultura generala, chiar de laudat ideea. si religia ar trebui sa se faca in continuare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 12 2007, 08:00 PM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



orele de religie... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) mi se par o chestiune delicata, totusi pentru ca nu suntem o natie 100% de aceiasi religie. In schimb, un curs introductiv de istorie a religiilor... un curs introductiv de antropologie, ore despre drepturile omului sau de educatie civica... astea chiar mi s-ar parea utile. Pacat de curicula atat de posaca... si de atitudinea "conservatoare" a unor profi.

Eu urmez un master din aceasta toamna, iar primul curs a fost o crunta dezamagire. Noroc ca astazi asistenta unui profesor a salvat situatia, ca altfel (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Oct 13 2007, 03:50 PM
Post #7


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



La noi in tara predomina ortodoxismul. Nimeni nu ii obliga pe cei de alta credinta sa asiste la orele de religie si nu vad de ce s-ar renunta la aceasta materie. Macar pana in clasa a 10-a, ar trebui inca sa se mai faca. Un pic de cultura religioasa nu strica nimanui.
Eu am facut si ore de cultura civica in generala. Antropologia mi s-a parut grea si in facultate si aproape toti stundentii fugeau de ea. (la unele module era optional), asa ca nu stiu cat de indicata ar fi pentru un copil de clasa a 9-a.

E bine ca baiatului tau nu ii este teama sa isi spuna parerea, dar sa nu para obraznic pentru ca sunt multi profesori care te iau la ochi si tin cu tot dinatinsul sa iti ingreuneze cat mai mult situatia mai tarziu! Cunsc cazuri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Oct 14 2007, 07:16 AM
Post #8





Musafir






Crynna "are cea mai trasnita si eficienta metoda de a-i invata pe copii limba engleza."

Care este metoda aia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 14 2007, 07:31 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(mititik @ Oct 13 2007, 04:50 PM) *
E bine ca baiatului tau nu ii este teama sa isi spuna parerea, dar sa nu para obraznic pentru ca sunt multi profesori care te iau la ochi si tin cu tot dinatinsul sa iti ingreuneze cat mai mult situatia mai tarziu! Cunsc cazuri...

Mititik', nu-mi fac probleme cu privire la pericolul de a fi perceput obraznic. Am incredere in capacitatea lui de a transmite profesorului un mesaj fara sa para obraznic. Culmea este, ca si la desen are o situatie neobisnuita. Profesoara lor este bolnava de cancer, face tratament, (saraca vine cu peruca) deoarece nu-si permite sa stea acasa, dar mai ales considera ca ii face mai bine sa munceasca. Baiatul meu i-a spus cu toata sinceritatea sa nu se streseze sa predea teoria aceea plictisitoare, ci sa le spuna lucruri interesante. Chiar asta face profesoara de trei saptamani. Le-a explicat efectul culorilor asupra psihicului, cu lux de amanunte si i-a initiat in intelegerea unor picturi ce apartin diferitelor curente, astfel incat a ajuns la concluzia ca ii place impresionismul.
Isi da si el seama unde nu trebuie sa indrazneasca sa-si spuna punctul de vedere, oricat de multa dreptate ar avea. Exemplu: profesoara lui de matematica, e celebra in liceu pentru felul absurd in care preda si pretentiile pe care le are de la elevi. Concluzia lui, este ca mai bine studiaza inzecit acasa (daca n-a inteles din cauza vitezei cu care explica), decat sa-i spuna ei sa vorbeasca mai rar. Cine a indraznit ori si-a luat palme peste maini, ori a fost dat cu capul de tabla. Lui nu-i e frica de eventualele lovituri, ci de reactia pe care ar putea sa o aiba daca profesoara ar indrazni sa-l loveasca. (ar fi tentat sa o jicneasca). Diriginta ii incurajeaza sa-si sustina drepturile,iar noua ne-a spus ca baiatul nostru a devenit "avocatul clasei",lucru care recunosc imi creaza oarece grija.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 14 2007, 07:42 PM
Post #10





Musafir






aveti grija, sa nu-l ia profesorii la ochi.
stii, partea proasta e ca e foaaarte comod sa fie un lider de opinie undeva, daaar restul se vor da inapoi cand va fi sa-l sustina si in fata altora (si parinti, si copii) - de teama unor eventuale sanctiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:56 PM