IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mona Muscă - demascare sau atac politic?, Adevar sau manipularea opiniei publice?
Diana.
post Aug 11 2006, 09:07 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



"Mona Muscă recunoaşte că a semnat un angajament cu fosta Securitate pentru a furniza informaţii sub numele de cod Dana. Deputatul liberal a negat însă categoric că ar fi făcut poliţie politică.
Muscă spune că a dat doar decanului informaţii despre studenţii străini de la Universitatea din Timişoara, unde preda atunci. Aşa cum a promis, deputatul liberal a prezentat presei dosarele pe care le-a primit de la CNSAS, pentru a demonstra că nu a făcut poliţie politică.
Mona Muscă a semnat angajamentul de colaborare în 1977. Cele două dosare care au ajuns recent la CNSAS au fost scrise în decursul unui singur an, între 1977 şi 1978. Pe atunci, Mona Muscă era asistent universitar la Facultatea de Filologie din Timişoara şi le ţinea cursuri studenţilor străini din anul pregătitor.
Deputatul liberal a explicat că angajamentul se referea strict la furnizarea de informaţii despre studenţii străini şi viza aspecte legate de siguranţa naţională.
Dosarul de informator al deputatului liberal conţine o singură pagină - un tabel în care sunt enumerate 15 materiale informative pe care Mona Muscă le-ar fi furnizat Securităţii despre studenţii străini. Al doilea dosar, cel de urmărit, conţine angajamentul de colaborare şi mai multe note informative ale altor persoane despre Mona Muscă."

sursa: Realitatea.net

Intrebare: ce credeti ca s-a urmarit cind s-a adus in atentia publicului acest fapt:
Demascarea Monei Musca si pedepsirea pentru faptul de a fi facut politie politica?
Sau este vorba de un alt atac asupra unuia dintre putinii politicieni iubiti si perceputi drept oameni cu capul pe umeri, cu intentia clara de a scoate de pe scena politica un adversar de temut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 11 2006, 09:49 AM
Post #2





Musafir






Nu cred ca este un alt atac,se urmareste sa se aduca la lumina tot despre oricine,pacat ca abia acum dupa 16 ani,toti sunt in vizor nu doar Mona Musca.....mie personal imi place Mona Musca si indiferent de cat adevar este sau nu la mijloc prea putin ma intereseaza atat timp cat stiu ca ea a miscat un deget pentru a face ceva bun spre deosebire de altii care daca l-au miscat au facut-o doar in interes personal (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Aug 11 2006, 11:20 AM
Post #3


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



"cu intentia clara de a scoate de pe scena politica un adversar de temut?'


Sunt convinsa ca una ca Lavinia Sandru radiaza de fericire ca s-a intamplat ce s-a intamplat. Cel putin ieri, la TV, asa mi s-a parut. Numai ca ceea ce pierde Mona Musca (DACA pierde) in urma acestui...sa-i zicem...scandal, nu inseamna nicidecum ca va castiga "personajul " Sandru. Vreau sa spun ca, in materie de credibiltate, ce pierde Musca SIGUR NU castiga Sandru, chiar daca acesta din urma pare sa-si faca unele iluzii.


Altfel, ca sa spun, noi, astia mai varstnici, care am trait acele vremuri ca adulti, cred ca putem judeca lucrurile destul de obiectiv. Nu pot decat sa multumesc providentei ca n-am fost pusa in situatia de a mi se cere un astfel de angajament. Avand o biografie "nesanatoasa" cu un bunic fost detinut politic la canal si cu parinti nemembri de partid si dati afara de prin scoli, in tinerete.....nu stiu ce-as fi facut, zau asa! Tot ce pot sa spun e ca eram terorizati si infricosati. Cu toate astea, inteleg ca generatiile mai tinere nu pot realiza amploarea terorii din vremea respectiva; nici nu e drept sa pretindem sa realizeze asa ceva, devreme ce sunt atat de numerosi cei care au trait din plin acele timpuri si astazi declara cu convingere ca le regreta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Aug 11 2006, 01:25 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



ma feresc sa judec oamenii pentru ce au facut in perioada aia tocmai pentru ca, asa cum zicea si matusica, eram prea mica si nu pot sa inteleg multe lucruri legate de timpurile alea. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
strict vorbind de cazul asta senzatia mea este ca e o magarie ce se intampla. sunt aproape sigura ca Mona Musca o sa iasa nesifonata din povestea asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossdale
post Aug 11 2006, 03:47 PM
Post #5





Musafir






eu cred ca foarte multi din cei care sunt acum persoane publice au fost racolati in perioada aia. de fapt in fiecare birou trebuia sa existe cate un "cantator" d'asta. nu stiu cat puteai atunci sa refuzi o colaborare de genul asta. daca ti se propunea, ori erai cu ei, ori contra lor. nu stiu daca era mare alegere de facut..
e trist ca nu au iesit singuri pana acum in fata sa spuna cu demnitate: "da, am colaborat cu securitatea in perioada x-y. nu am avut ce face, dar acesta este adevarul". se asteapta 17 ani in curand de la diversiunea din decembrie, ca sa fie scoase la iveala lucrurile astea si doar pentru ca sunt folosite sa mototoleasca imaginea unuia sau altuia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 11 2006, 06:27 PM
Post #6





Musafir






mi-ai luat-o inainte ross.
asta voiam sa zic si eu - daca s-ar fi anuntat dinainte "da domne, marturisesc singur, am avut un angajament semnat la secu' " nu s-ar fi ajuns la situatia penibila de azi. gunoiul, oricat de bine ar fi ascuns sub pres, tot iese de acolo...
eu nu pot judeca- aveam aproape 10 ani cand a fost revolutia sau ce a fost. NU pot emite pareri si judecati despre ce faceau oamenii "mari" pe atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Aug 14 2006, 11:11 AM
Post #7


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



http://www.hotnews.ro/arhiva_avt/2950.PDF
Iata un site care m-a mahnit foarte tare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 14 2006, 12:02 PM
Post #8





Musafir






Ar trebui sa intelegem ca inainte de '89 nu aveai incotro....ori "executai" ori erai executat !!!!!!!!!!

Ma repet,mie chiar imi pare rau pentru scandalul care e creat in jurul Monei Musca.....si referitor la faptul ca ar trebui toti sa iasa in fata si sa-si recunoasca "pacatele" : lol..... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) ......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Aug 14 2006, 12:06 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



Din filele dosarului rezulta ca exista si alternativa refuzului colaborarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 14 2006, 12:29 PM
Post #10





Musafir






Exista aceasta varianta oare?!sau erau doar "vorbe in vant"?!......consecintele daca refuzai oare care erau?! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)

Propria parere este ca ar trebui mai putin sa pierdem timpul judecandu-i pentru trecut....ar trebui mult mai mult sa ne preocupe ce fac ei cu prezentul ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 10:11 PM