Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cresterea parului si stoparea caderii parului
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Diana.
Masca impotriva caderii parului
Folositi asemenea produse sau scheme de tratament?
someday
anul trecut am folosit si eu solutia de la gerovital cu gaz, ulei de ricin etc si a avut rezultate, in toamna am facut niste analize medicale si mi s-a descoperit o anemie si mi s-a recomandat sa iau pastile de ferro gradumet, rezultatul a fost oarecum neasteptat am scapat de anemie dar nici parul nu mi-a mai cazut! daca inainte imi era frica sa ma spal pe cap la cat imi cadea dupa 2 sapt de administrare a pastilelor nu imi mai cadea aproape de loc. dupa ce am terminat tratamentul propriu-zis in fiecare luna iau o sapt pastile de ferro-gradumet dar cu recomandare de la medicul de familie. pupici 322.gif
Bacardi_Girl
Eu nu am probleme cu parul din punctul asta de vedere....insa as vrea sa stiu daca exista solutii/tratamente pt ca parul sa creasca mai repede?
Va pup!
walpurgik
M-am vopsit sambata cu Color&SOin. Eram blonda cu radacinile saten deschis crescute. Mi-am luat blond aluna pentru a fi cat mai aproape de culoarea mea naturala. Pe parul natural, la radacini, a iesit intr-adevar un saten usor aramiu, ca invelisul alunei iar surpriza, pe parul blond mi-a iesit aproape culoarea mea naturala, adica saten. Culoarea nu e stridenta, e destul de uniforma, foarte naturala, parul luceste si pentru ca l-am si tuns arata mai viguros. VOpseaua aceasta intr-adevar nu pare sa-mi fi daunat parului pe care il simt foarte natural ca textura precum si culoare. O recomand.
In rest, mastile cu gaz si ulei de ricin sunt intr-adevar fenomenale, singurul amendament ar fi consecventa. Rezultate garantate dupa 2-3 saptamani. Eu m-am convins de ricin si de la efectul de pe gene, care fara nici un dubiu, dupa 2 saptamani de aplicari in fiecare noapte aratau implinite.
Pentru par seboreic, matreata, eficiente sunt frectiile cu tonic capilar, cel mai bun mi s-a parut de la TIs farmaceutic, cu extract de capsicum, adica ardei iute, care stimuleaza vizibil si cresterea.
Din auzite va pot spune de usturoi: cine are disponibilitate temporala si conjunctura favorabila pentru frectii cu usturoi pe pielea capului va fi uimit. Stimuleaza pielea capului, circulatia sangelui si are efect benefic asupra radacinii parului. AM citit in Formula As ca si persoane cu goluri de par in cap si-au redobandit podoaba capilara dupa un tratament cu usturoi, extern pe pielea capului.
Have a nice day, darlings! 322.gif
17girl
Dercos de la vichy e un tratament (lichid, cam ca uleiul) pt stoparea caderii parului atat la femei cat si la barbati... costa 100ron, sau mai mult , depinde de farmacie... ! e o oferta in perioada asta , daca il iei primesti 6 fiole gratis sau cam asa .. dupa testele lor, e fff bun... pe forumuri parerile sunt impartite, dar mai multi sunt multumiti dacat dezamagiti ... cam 65%-35% sa zicem...rezultatele se vad cam la o luna (sau mai devreme putin)


pup`s & hugs
Densen
Vitamine cu siliciu. Se pare ca e foarte bun pentru cresterea parului si a unghiilor.
Diana.
17girl, ce contine "dercosul"? Tot ricin, petrol, alcool si eventual ceva apicol?
17girl
diana, am luat de pe site-ul lor:
Formula (pt tratamentul la femei)
Concentré à 1,5% d'aminexil + vitaminesPP/B5/B6.
Hypoallergénique...

in afara costa 25 E, sunt 18 fiole a 6ml. difera ambalajul si continutul (cred) dintre solutia la femei si la barbati... deoarece si motivele raririi/chelirii sunt diferite ...

pa pa
walpurgik
un amendament la Color&SOin, vopseaua pe care o tot laudam pe aici. M-am spalat de 2 ori pe cap de cand m-am vopsit si culoarea a scazut in intensitate pe o scara de la 1 la 10 de 7 ori. S-a dus de pe par bine de tot. Zici ca-i nuantator. PAcat, ca-mi iesise o culoare atat de frumoasa, acum sunt ceva blond aramiu, de la saten-aramiu intens. Si inca ceva, nu mi s-a deteriorat parul, dar s-a inspicat un pic, poate ca l-am tuns inainte de vopsit si parul era poros la capat, cine stie. Eu nu am mai avut probleme cu inspicatul parului de vreo 4 ani cred. M-am cam desumflat. Era prea frumos ssa tina faza, vopsea naturala, hraneste parul, il imbraca filmic... glare.gif
Cleo
sincer n-am citit tot ce s-a scris aici dar am observat chestia cu usturoiul .... calitatile nu i le contest dar mirosul? eu cand am nascut am stat in camera cu o fetisoara de undeva dintr-un sat, care mi-a povestit ca ii cadea parul ingrozitor si a sfatuit-o cineva sa stoarca ceapa si sa stea cu zeama aia pe cap o noapte intreaga ... zis si facut si zicea ca intradevar e miraculoasa si nu-i mai cade parul ....par avea mult nu zic nu asa ca si eu, deh! ce sa fac din disperare? mi-am pus zeama din aia ... asta prin iarna..... mi-aduc aminte ca prin vara m-am dus sa ma tund si la coafor cu parul umed, INCA imi mirosea pielea capului a ceapa!!!! ... ingrozitor!! mi-era asa rusine ... cocheta, delicata si .... mirosind a ceapa nusepoate.gif .
walpurgik
oh, da, mirosul! Eu mi-am pus intr-o seara cu petrol, si pe langa ca nu am dormit toata noaptea, intr-adevar de pe pielea capului s-a simtit mult timp un vag miros de usturoi. De aia ziceam cine e disperat si are conjunctura favorabila si disponibilitate temporala. Calitatile sunt exceptionale, efectele secundare olfactive nedezirabile.
someday
de aproape 2 luni de zile iau niste vitamine de la Amway, Nutrilite se numesc sunt 90 de pastile si chiar au efect! mi le-a recomandat o prietena care le stia la randul ei de la o alta prietena ca dupa o luna si ceva de la administrare a inceput sa i se regenereze parul. nu prea am crezut-o dar pana la urma le-am luat si chiar am inceput sa vad fire de par crescute si mai inchise la culoare(eu am parul natural saten deschis). astept sa termin cutia dar cu siguranta imi voi mai lua una.
pe eticheta scrie: supliment alimentar de biotina, vitamina c si colagen recomandat pt par, unghii si piele!
tongue.gif
cand am recitit ce am scris parca suna a reclama.... nesigur.gif
Szimcsi
Eu am incercat Revalid. E foarte bun. Se foloseste acest tratament timp de 3 luni. Plus: masca de placenta, balsam si sampon de la Lush, care sunt super, masca de ulei de masline, ou....
Laryss_A
aduc pe prima pagina topicul acesta pentru ca am niste mari probleme cu caderea parului , dupa o perioada destul de stresanta , m-am trezit ca imi cade suvite-suvite de am ajuns sa-mi fie frica sa ma mai spal pe cap . am fost la dermatolog si mi-a recomandat Beauty Hair capsule si am inceput sa le iau de cateva zile. voiam sa va intreb ....a mai luat cineva aceste pastile? stiti daca au vreun efect? mai auzisem de vitamine pentru par de la wallmark insa acestea de le iau mi le-a recomandat medicul asa ca am optat pentru ele.
Cindy
eu am Phytocyane de la Phytology si mi se pare foarte bun, nu mai imi cade parul, lasa parul super, plin de volum, pare mult mai des si sincer am observat ca si creste mai repede..eu am avut si Phytorhum, care este de asemeni foarte bun si in mare parte mi-am rezolvat problema caderii parului cu el..mie imi place mai mult Phytocyane, dar este sampon tratament si nu poate fi folosit tot timpul..
fortelady
si mie imi cade parul RAU in ultimele luni.
am tuns cam jumatate din el dar degeaba.
o prietena mi-a recomandat produsele kallos- m-am aprovizionat ieri cu balsam si masca de par.
rezultate bune am avut in trecut si cu produsele aslavital (masca mai exact)
mari
QUOTE(sweet_girl @ Sep 13 2006, 02:14 PM) *
eu am Phytocyane de la Phytology si mi se pare foarte bun, nu mai imi cade parul, lasa parul super, plin de volum, pare mult mai des si sincer am observat ca si creste mai repede..eu am avut si Phytorhum, care este de asemeni foarte bun si in mare parte mi-am rezolvat problema caderii parului cu el..mie imi place mai mult Phytocyane, dar este sampon tratament si nu poate fi folosit tot timpul..


Puteti sa-mi spuneti dupa ce perioada de tratament cu Phytocyane a inceput sa creasca noi fire de par.
multumesc

stie cineva dupa ce perioada de tratament cu Phytocyane incepe sa creasca par nou.multumesc
In_grid
QUOTE(Szimcsi @ Apr 27 2006, 02:47 PM) *
Eu am incercat Revalid. E foarte bun. Se foloseste acest tratament timp de 3 luni.



Eu nu recomand Revalid. Efectul dispare imediat dupa incetarea tratamentului, si, in plus, provoaca pofta de mancare.
Rezultatul: bani mai putini in portofel, si kilograme mai multe. huh.gif

Oricum, sunt de parere ca orice medicatie interna trebuie prescrisa de un medic, dupa analizele de rigoare.
Szimcsi
Eu acum sunt in a doua luna de Revalid. Am mai folosit si inainte si nu am avut probleme cu caderea parului multi ani. Si nici pofta de mancare nu am mai mare decat de obicei. Totul tine de autocontrol wink.gif
In_grid
Ok, daca tie iti "prieste", da-i inainte! Asta e o dovada in plus ca fiecare organism e diferit, si nu e recomandabil sa luam pastile "dupa ureche", ci numai dupa o analiza atenta.
Eu doar mi-am spus parerea, nu fac anti-reclama (Doamne fereste), dar e mai bine sa fii informat si sa previi decat sa vindeci wink.gif
Iubitzica_Bombonica
QUOTE(someday @ Apr 5 2006, 09:11 AM) *
anul trecut am folosit si eu solutia de la gerovital cu gaz, ulei de ricin etc si a avut rezultate, in toamna am facut niste analize medicale si mi s-a descoperit o anemie si mi s-a recomandat sa iau pastile de ferro gradumet, rezultatul a fost oarecum neasteptat am scapat de anemie dar nici parul nu mi-a mai cazut! daca inainte imi era frica sa ma spal pe cap la cat imi cadea dupa 2 sapt de administrare a pastilelor nu imi mai cadea aproape de loc. dupa ce am terminat tratamentul propriu-zis in fiecare luna iau o sapt pastile de ferro-gradumet dar cu recomandare de la medicul de familie. pupici 322.gif


Pastilele astea se pot lua de la farmacie si fara reteta de la medic? Ce pret au? Mersi mult!
Cindy
mari, scuza-ma ca nu ti-am raspuns..mai esti interesata? smile.gif
divi2007
si eu iau ferrogradumet dar impreuna cu acid folic ca sa se absoarba mai bine fierul.

cine a folosit solutia de la gerovital cu gaz, merge si la par blond vopsit nu se schimba culoarea parului?
Szimcsi
Da, se foloseste si la par vopsit. Eu am folosit-o si nu am avut probleme. Si eu sunt vopsita.
divi2007
ce bine o sa incerc si eu ms smile.gif
ZIBBA
Buna,dragele mele...Mi-am adus aminte de o patanie de-a mea de acum vreo doi ani,cand din intamplare...am observat ca aveam o zona de calvitie de aproximativ 3 cm diametru,lucru care m-a ingrozit pe moment.Avand parul des si destul de lung,n-am observat ce mi se intampla,iar cand am vazut am crezut ca ma urc pe pereti.
Imediat am mers la dermatolog care mi-a dat o gramada de medicamente costisitoare...si mi-a spus ca vor avea efect...dupa o luna de tratament ,era si mai mare...diagnosticul fusese,am uitat sa spun..."calvitie activa datorata stressului"...imi facuse si alte teste de micoze si alte nebunii si iesisera negative...mergand din nou la el...mi-a dat alta sarja de medicamente...si nimic...norcul meu a fost sa gasesc o reteta undeva impotriva caderii parului...si am aplicat-o,dandu-mi seama ca e mult mai folositoare...am sa v-o scriu si voua,ca daca,Doamne-fereste,vi se intampla...sa o puteti folosi!
Tratamentul dureaza 20 zile si se face asa:

In prima zi si in ziua20 se adminstreaza injectabil cate o fiola de Diprophos.

In restul zilelor :2 fiole de Gluconolactat de calciu injectabil

2 comprimate vitamina E X 3 ori pe zi

1 comprimat de vitamina A X3 ori /zi

seara inainte de culcare masaj in zona afectata cu un unguent revulsiv...eu am folosit Revulsin

In ziua 20 se repeta fiola de Diprophos.
La sfarsitul celor 20 de zile,imi crescuse parul...era ca un pufuletz...
Daca se vrea repetarea acestui tratament...se poate face dupa o luna de pauza.
Eu va doresc sa nu aveti nevoie! smile.gif


ioannaraluka
Stiu ca vreau cam multe, dar totusi incerc: stiti ceva care chiar accelereaza cresterea parului (stiu, stiu...rabdare): tinctura, capsule, sampon? Pe incercate...
Mi-am luat Eurovita pentru par si unghii, ceva tonic capilar de Dacia Plant si mi-as lua si un sampon de urzica de la Corona, dar nu ma supar daca stiti altceva bun. Abia m-am apucat de ele, deci inca n-am cum sa vad efectele. Speranta moare ultima...
Ala80
Masajul la radacina cu tinctura de urzici face minuni. Nu ingrasa parul si nu miroase. De obicei, eu o aplic seara. wink.gif
ioannaraluka
Mersi, Ala. Tu te faci zilnic? De cat timp? Si cat dureaza o "cura'?
Ala80
Eu folosesc de prea putin timp si inca nu am observat rezultate notabile. In schimb, mama mea si-a regenerat parul in cateva saptamani. Si ii cadea ingrozitor de mult. Acum ii creste mai repede si mai viguros.
Mie nu imi cade, sper doar sa se regenereze si eventual, sa se indeseasca.
kiss.gif
ioannaraluka
Pai atunci trec tinctura pe lista.
ZIBBA

eu cum am ramas cam obsedata de problema parului de la mai sus-pusa patanie...inainte de fiecare spalare a parului...ma dau cu ulei de masline presat la rece si stau asa vreo 2 ore...apoi ma spal bine,sa nu raman uleioasa smile.gif ...si are rezultate bune...parul e mai lucios...mai puternic...
parca as face o reclama tongue.gif
Kitten
ioannaraluka, si mie imi pare rau pentru parul tau... chiar il admiram si ma gandeam poate ajung si eu vreodata la lungimea aia... mi-e groaza ca trebuie sa tai si eu "varfurile", sa nu ma nenorocesc doamne fere. la mine a mers long & strong de la garnier. si eu mai am niste convingeri, care nu stiu daca sunt mituri din capul meu sau sunt adevarate: parul ud creste mai repede (eu ma spal des), parul prins creste mai repede, parul periat des creste mai repede...... repet: nu am dovezi laugh.gif
ioannaraluka
Sa nu-ti para rau, eu sunt f optimista si convinsa ca a doua oara va creste si mai frumos. Decat lung si "asa si asa" (nu pot sa zic urat, ca nu era), mai bine mai scurt si cu forte "proaspete". Mai rau e ca nu gasesc niciodata o coafeza care sa tunda doar 1-2 cm, cred ca ma apuc eu de tuns.
Eu o singura data am incercat ceva de la Garnier Fructis si mi-a lasat un par pufos, care nu m-a incantat de loc sad.gif
Cu parul prins stau mai mereu, ca altfel ma "compatimesc" toti ca m-am tuns. Culmea e ca inainte nu zicea nimeni ca trebuie taiat din el, si acuma: Dar de ce l-ai taiat? laugh.gif
De spalat il spal mai des, cu periatul e mai complicat, ca imi stric buclele, si la lungimea asta numai asa arata ok.
ZIBBA, m-am apucat si de cura cu ulei de masline, dar imi scoate vopseaua din par (stiam asta dinainte, dar rabda baba...).
kalua
Zibba, ai cumza si concentratiile (asa se spune? zapacitul.gif ) la fiolele si comprimatele de la tratamentul care ti-a folosit? Ca se gasesc diferite...
Alinutza13
am si eu o problema....m-am tuns de curand si nu sunt prea incantata crying.gif si as vrea sa imi spuneti un produs(sau mai multe:D) ptr cresterea rapida a parului,dar as fi mai interesata de niste soltuii sau sampoane,stiu eu, pe kre sa le cumpar din farmacie....adik sa nu stau sa imi prepar eu aksa..
Manciu Claudia
QUOTE(Szimcsi @ Feb 7 2007, 06:47 PM) *
Eu acum sunt in a doua luna de Revalid. Am mai folosit si inainte si nu am avut probleme cu caderea parului multi ani. Si nici pofta de mancare nu am mai mare decat de obicei. Totul tine de autocontrol wink.gif



Si eu folosesc Revalid si nu mai am probleme cu caderea parului...chiar am observat o crestere mai rapida,mai matasos si mai multa stralucire.....este foarte bun! smile.gif
Diana.
welcome.gif la noi, pe eLady.ro, Claudia! floricele.gif
me_ralu_et
am avut parul nu foarte des din copilarie dar in ultimii 2 ani mi-a cazut groaznic ,este subtire si se rupe foarte usor...sunt atatea optiuni pe piata dar nu stiu ce sa aleg as vrea un tratament sigur in urma caruia sa-mi creasca noi fire de par si sa se intareasca cel deja existent .MA [poate ajuta cineva? crying.gif
ToothFairy
salut fetele.Sunt curioasa daca ati patit si voi ca mine vreuna dintre voi...acum o luna jumatatea m-am hotarat sa ma vopsesc pentru prima data..am luat o nunta de roscat frumusica la un pret cat mai costisitor ca am zis ca fiind prima vopsire sa am o oarecare siguranta ca fiind scumpa va fi si buna...fiind vorba de L-oreal Feeria...uf...am inceput s-o urasc in scurt timp,parul incepand sa imi cada la scurt timp,sa se ingrase,sa am matreata...eu care nu am avut niciodata problemele astea...imi fac cat mai des acum tratament cu ulei de masline,care ma tine vreo 2 zile si nu`mi mai cade iar apoi revin la par gras,matreata,caderea parului... crying.gif cred ca-l voi "trata" cu foarfeca...din pacate...si ajunsesem la o lungime care ma satisfacea...asta e...voi ati patit asa ceva?cum ati rezolvat`o?va pup si astept sfaturi.multumesc
andre_andre_s
CIne-mi da si mie niste sfaturi ca imi cade paru?
Iau mai nou viaderm sa vad c poate ca tre ceva medicamentatie ca imi iasa din radacina deci din interior e problema nu?
Cleo
QUOTE(andre_andre_s @ Oct 2 2007, 04:26 PM) *
....din interior e problema nu?


absolut!
dar si din exterior caci daca-l intinzi in nestire cu placa fierbinte, il agresezi cu vopseaua, ii mai pui si niste fixativ si-l mai arzi iarasi ca sa stea liiins cam asa se intampla, iti 'iasa din radacina'

citeste de la inceput topicul si pe urma mai povestim wink.gif
splendora
QUOTE(andre_andre_s @ Oct 2 2007, 10:26 PM) *
CIne-mi da si mie niste sfaturi ca imi cade paru?
Iau mai nou viaderm sa vad c poate ca tre ceva medicamentatie ca imi iasa din radacina deci din interior e problema nu?


foloseste ulei de ricin cu 2 ore (sau mai mult..depinde cat timp ai la dispozitie) inainte de a te spala pe cap. iti faci 10 carari si tamponezi ulei de ricin la radacina. fa asta cateva luni regulat. closedeyes.gif
didilica
Ce sampoane vi s-au parut mai bune, pentru cresterea si regenerarea parului? Vhicy, Ducray, Phytocyane, Revalid, Foltene, etc? Ati avut ocazia sa incercati mai multe dintre variantele astea, ca sa puteti face comparatie? smile.gif
Meg
am mai citit pe net despre tinctura (sau solutia) de ardei iute. asta ar trebui tamponata usor la radacina parului si ar duce la regenerare, intarire - intr-un cuvant, beneficiu/ ajutor pentru par.
a folosit cineva? ma gandesc ca arde.. depinde de concentratie oare?
didilica
Pana la urma, mi-am cumparat samponul si balsamul de la vichy, cele pentru par degradat si solutia de la Gerovital (desi, asteia i-au schimbat compozitia si am un feeling ca era mai buna inainte... ).
O sa revin cu impresii. smile.gif
cris 82
Este fenomenala aceasta crema de par de la Viva Natura pe baza de petrol,miroase un pic dar,are rezultate ff bune,cel putin pt mine asa a fost,de la a doua aplicare a avut efect si parul nu mai imi cade aproape deloc,va pup
Cindy
Cred ca o sa incerc si eu crema asta de par..Cris, mai are si alte efecte in afara de stoparea caderii parului? A mai incercat-o si altcineva?
walpurgik
Da, io, o data aseara. Mi-am luat si niste vitamine de par, lotiuni revulsive si crema asta, bag tot tacamul ca parul meu e cam lost de vreo 2 ani incoace, poate, poate in readuc la linia de plutire.
Cindy
Si ce prima impresie ti-a lasat crema de par? Ce vitamine de par si lotiuni revulsive? Si eu iau vitamine de la Wallmark si am oarecum impresia ca functioneaza.. magindesc.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.