Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pierce si Tatuaje
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Meg
Hello, gagicile,
mi s-a pus pata pe piercing. in buric. din cate am mai citit pe net, nu e insa perioada buna sad.gif. ce ziceti? se merita, nu se merita? eu chiar vreau.. insist pe ideea asta.. blush.gif
se mai poarta, aveti, va plac? cand le-ai facut?
merci kiss.gif
claudia_electra
Si eu am patutza asta de ceva ani, dar niciodata nu am curajul sa o fac. Atat de teama de infectii (eu am un organism atipic care imi face mereu tot felul de "surprize"), cat si pentru ca mi s-a spus ca nu mi s-ar potrivi nesigur.gif.
kalua
Mie mi s-a pus pata asta cand aveam vreo 30 de anisori. laugh.gif Dar n-am facut-o.
Daca se mai poarta, nici nu stiu, prin reviste nu se mai prea vad. Nici colegele mele care au buricul infrumusetat tongue.gif , nu-l mai poarta.
Meg
bun, se poarta, nu se poarta.. dar cand e recomandat sa-l fac?
daca mi s-a pus piticul.. acolo sta pana il "satisfac" laugh.gif

a si.. stai ca am uitat.. uff.. ce voiam sa zic? da, chiar vreau.
aaa, da.. si de epilat mi-era frica.. dar mi-am facut programare.. si m-am dus.. mi-am luat inima in dinti.. si acu's fresh & cool. heheh smile.gif
pup
tits_herbert
Cand sa il faci? Cum adica? laugh.gif
Poate spre seara asa dupa ce ai mancat ceva tongue.gif
Cred ca mai important e, unde sa ti-l pui (si nu ma refer la buric..), intr-un loc unde se pricep, eventual cu recomandare de la un/o client(a).
angeldust
Pierce in buric nu ma atrage deloc...mi de pare banal, au o gramada.
Daca totusi te hotarasti, vorba lu tits ai grija unde ti-l faci, ca mie si acu imi vine sa imi dau palme cand ma gandesc in ce conditii mi-am facut eu tatuaju. Bine, aveam 16 ani si stateam intr-un oras mai mic unde nu erau saloane de tatuat cum is acum in TM. Faptu ca am scapat fara consecinte grave a fost....pure luck
17girl
si eu mi-as face, mai ales k daca nu se va mai purta pot sa-l scot imediat... o prietena are si nu imi pare vulgar, e chiar cute tongue.gif
Meg
pai fetelor, nu e vorba de .. dupa masa. din cate am mai citit, e recomandat sa fie facut toamna, pentru ca vindecarea completa dureaza cateva luni in care trebuie sa ai mai multa grija cu zona, sa nu o expui la soare, lovituri samd. e indicat si sa acoperi zona - si cu topuri stramte nu prea reusesti.

oricum, stie cineva un cabinet? poate au acolo.. informatie beton smile.gif
pupic
claudia_electra
Multa lume isi face in Mall (ala vechi), la etajul 2 parca.
Meg
oh.. care-i ala vechi? smile.gif eu cand am venit.. toate erau noi tongue.gif :* C_E
Laryss_A
mall vitan adica meg wink.gif , e o tipa tare draguta acolo...e un salon micut trebuie sa-l dibuiesti. ce pot spune...si eu am avut cam doi ani piticul sa-mi pun cercel in buric , am amanat din diverse motive iar apoi mi-a trecut piticul iar acum sunt mai mult decat incantata ca nu mi-am mai facut. dar fiecare cu gusturile lui smile.gif
didilica
Eu mai vreau vreo doua gaurele in ureche. blush.gif Sunt cuminte, nu-i asa?
Angel, hai, ca tu esti mai tinerica, spune-i la "baba" unde sa se duca sa isi gaureasca urechile aproape de centru? Ca sa poata merge in pauza de masa... tongue.gif
Diana.
Dom`le, in buric doare a` naibii. Mi-am pus si l-am dat jos dupa 3 zile.
Pentru urechi insa, nu.
Eu am gauri pentru 3 cercei per ureche (eh, amintire din epoca "rebela" a clasei a XI-a, adica de acu` 16 ani... cind mi le-am facut singura. biggrin.gif )
A, si ai grija ce natie de cercei folosesti dupa gaurire.
smile.gif
zetta
referitor la piercing: am cunoscut o tipa care avea un inelus in buric dar avea si un neg crescut in zona piercingului, acum nu stiu unde l-a facut si cat de mult s-a ingrijit in perioada vindecarii dar arata urat rau angry.gif
angeldust
Didi habar nu am ca nu m-a tentat niciodata sa imi fac gauri in plus, dar ma interesez pe la prietene si dc aflu iti zic. In Maria parca era dar nu sunt sigura.
Meg
am si eu 2 gauri intr-o ureche, mi-a facut o colega prin liceu cu un ac bagat in spirt si inrosit.. nu a durut, nu s-a infectat si acum nu stiu cum sa mai scap de ea smile.gif (m-am saturat de 3 cercei smile.gif)
17girl
daca nu-ti mai pui cercel, in cateva luni se astupa.... dar semn ramane 4 ever din pacate
Meg
pai nu mi mai pusei din iarna.. da' vad ca nu are nici o treaba.. e fix la fel gaurica.. se pare ca mi-a facut-o calumea calumea smile.gif
17girl
eu n-am purtat un timp cercei in urechi si mi s-a astupat, am trebuit sa fac alte gauri.... dar semn a ramas
mari21
Buna fetelor!
Azi mi-am facut piercing in buric! A durut un pic , da nu f tare!Acum sunt f multumita si imi place la nebunie!Acum trebuie doar sa ma ingrijesc sa nu cumva sa se infecteze!Mie mi s-a spus sa ma fac cu apa oxigenata si eritromicina unguent dimineata si seara!
Daca ati trecut prin asa ceva si aveti ceva sugestii, va rog imparatasiti-le!
Ariana
Didi desi eu nu is tinerica,is informata smile.gif iti recomand sa mergi pe Take Ionescu,langa Politie.

Si eu am vrut gaurica suplimentara in buric smile.gif dar m-am linistit intre timp ca is si cu tatuaj la bord si era prea mult.smile.gif
Bah ...chiar nu conteaza daca nu se mai poarta din moment ce tu iti doresti asta...deci succes la gaurit smile.gif...
Cindy
eu am cate 3 gauri in fiecare ureche si mai vreau sa-mi fac 2 in urechea stanga smile.gif
vreau si in buric, doar ca imi foarte frica, eu am pielea foarte sensibila, am avut probleme si cu gaurile din urechi dar au trecut in timp..
dupa bac imi fac sigur biggrin.gif va spun mai multe atunci..
birmaneza16
Meg, park ma vad pe mine acum un an.....
Am vreo 6 gauri in urekea stanga (dintre care una sus, in cartilaj) si am si pierce in buric tongue.gif

Pierce'ul mi l-am facut la sf lui august, la sf verii adik si pot sa spun k am nimerit f bine perioada pentru ca vindecarea completa (atunci cand poti skimba cercelul fara sa ai probleme, fara sa mai supureze rana si fara complicatii) dureaza in jur de 6 luni. In plus nu ai voie sa intri in apa la shtrand si nici sa stai la soare, deci nu e prea bine sa ti-l faci vara sau primavara.

Eu mi l-am facut la salonul Electric Tattoo ... e pe undeva pe la Romana (Str Piata Amzei nr. 5) si tipul de acolo, piercer'ul e f ok, intr-adevar profesionist si eu ti-as recomanda sa ti-l faci acolo. (Poti sa te duci cu o zi inainte sa vezi daca iti convin conditiile, eu asa am facut) In plus preturile sunt mai avantajoase decat la mall. Eu am dat 850 cu tot cu cercel dar pretzurile variaza intre 650-950 acolo, in functie de cercelul pe kre il alegi.

Anestezicele nu prea isi fac deloc efectul, eu am simtzit aproape "pe viu" crying.gif dar daca iti doresti cu adevarat, merita sa rabzi. Oricum nu dureaza mult, iar dupa ce se termina ai o senzatie ciudata.... de aceea e greu pana te obisnuiesti cu el. Daca totul decurge in conditii optime (instrumente sterile, etc) , nu prea sunt shanse de infectzii. In orice caz, daca apar complicatzii in primele 24 h se considera din vina piercer'ului, daca apar mai incolo se considera ca este vina ta. De asemenea e posibil sa fii intrebata daca ai avut in familie rude care sufera de anumite bolii unde este contraindicata operatzia sau daca tu insati ai o astfel de boala.

Ideea este ca nu trebuie sa acorzi o importantza deosebita piercing'ului tau (sa fii mereu cu mana pe el, sa il ungi cu tot felul de chestii, etc). Nu trebuie sa il atingi (in special cu mainile murdare!!!) sau sa intre in contact cu diverse subastantze care iti pot face rau (lotiuni de corp, parfumuri, etc).

E de ajuns sa-l curetzi de 2 ori pe zi pentru a inlatura secretziile si eventualele coji/cruste. Eu il curatzam de 2 ori pe zi cu un betzishor de ureki imbibat cu apa caldutza si sapun (e cel mai bun mod pt a inmuia cojile fara a agrava ranile) , iar dupa ce il curatzam bine-bine turnam si putzina apa oxigenata. Unguente nu am folosit deloc pentru ca pot mari shansele de infectie si nici nu au mare efect. In orice caz trebuie sa ai mare rabdare - in unele zile pielea poate arata mai bine, mai aproape de vindecare, pt ca apoi sa recidiveze, sa se umfle, sa supureze, etc - este perfect normal. De asemenea, NU incerca sa desfaci cercelul si sa-l skimbi. poti agrava rana si pot aparea complicatii. Ai rabdare pana se vindeca complet si nu vei avea neplaceri. Cam dupa 3-4 luni se observa ca rana este aproape de vindecare, dar depinde desigur de organism.

In plus, fii foarte atenta sa nu agatzi cercelul de ceva, sa nu te loveasca cineva, etc ... nu am experimentat asta pt ca am avut multa grija, dar imi dau seama ca e f dureros si prelungeste perioada de vindecare.

Ce ar mai fi de spus ... nu este chiar atat de incomod pe cat pare. Se poate sa iti creeze discomfort cand te apleci, cand faci abdomene, etc, mai ales in primele zile, dar nu la modul insuportabil. Eu in primele zile am evitat sa dorm pe burta, dar apoi a fost ok.

De asemenea, pt gaurirea buricului nu se prea foloseste pistolul, ci ace de tip canulla-branulla (un fel de ace mai groase - ca alea folosite la cusutul covoarelor smile.gif) ). Ai mare grija sa te asiguri de corectitudinea procedeului. Totul trebuie sa fie steril, sa desfaca tot in fata ta. Chiar daca ai ajuns pe "masa de operatzie" nu e prea tarziu pt a te opri si a refuza sa ti se mai faca piercing'ul daca observi ceva suspect. E mai bine sa fii precauta - gandeste-te doar la faptul ca poti lua boli grave.

A... despre bijuterii ... in maj. cazurilor iti achizitionezi cercelul de acolo. Cele mai bine tolerate materiale si de fapt cele recomandate sunt Titanul si Otelul chirurgical, deci intereseaza-te din ce material sunt cerceii inainte de a-i cumpara. Daca iti doresti un cercel din aur sau argint, va trebui sa astepti intai sa se vindece operatia pt ca acestea nu sunt recomandate in gaurire primara.

Cam asta ar fi de spus ... daca mai doresti sa afli ceva, iti voi raspunde cu placere. La 11 luni de cand mi l-am facut, piercing'ul meu arata f ok, mi-am luat deja cercei de skimb pe care ii asortez in functie de "outfit" si sunt f multumita de decizia mea pt k asta mi-am dorit, desi am doar 16 (aproape17) ani . Totul e sa fii sigura ca asta vrei, sa te asiguri k totul se face asa cum trebuie si ... sa ai multa multa rabdare smile.gif

Iti doresc un pierce de nota 10, fara complicatii in cazul in kre te hotarasti sa-ti faci. Ai grija de tine. kiss.gif
Cindy
birmaneza, poti sa faci si abdomene? tongue.gif
eu am o mica "obsesie" pentru abdomenul perfect plat si talia mica.. tongue.gif
Mistaco
biggrin.gif
oare cu ,"cerceluş" īn nas, cum o fi ??? laugh.gif
mai ales cīnd eşti răcit şi-ţi curge nasul !?!
birmaneza16
sweet girl, mai cu grija, mai greu, dar poti tongue.gif

bine, cam o luna asa poti face o "mica" pauza... si poti reincepe mai incolo, knd te va deranja si mai putin smile.gif
Meg
Salut, birmaneza (misto matza, identica . cu a mea:P)
merci de informatii... am citit si am citit .. si m-am mai luminat tongue.gif. am hotarat sa aman pana la toamna (pentru ca vreau si eu sa ma duc la mare ca tot omul, sa umblu prin apa, prin soare, si nu vreau sa am probleme). am o piele destul de sensibila, vad ca o gaura din ureche incepe sa faca moatze. asa ca m-am apucat rapid de ea, am dat-o cu o crema, cu nu stiu ce, si vad ca trece. sa vedem, poate pana la toamna nu-mi trece fluturelul.. smile.gif
Cindy
mersi pt raspuns birmaneza. smile.gif totusi,cred ca o sa aman si eu ca meg pt la toamna(desi imi doresc mult unul), sa aibe timp sa se vindece complet zona, mai ales ca am o piele foarte sensibila.. dar, sa compensez putin, o sa imi mai fac 2 gauri in ureche, in partea de sus biggrin.gif
birmaneza16
hihi meg... am si eu un birmanez identic tongue.gif pacat ca e castrat smile.gif)

pai cel mai bine e sa asteptati ca sa fie totul ok wink.gif kiss.gif
Meg
estifftopic.gif si a mea e castrata! laugh.gif se pare ca nu ne putem face neamuri!
mari21
Eu mi-am facut piercingul in buric acum o saptamana!Nu ma doare deloc, m-am obisnuit cu el dupa nici 2 zile si deja mie mi se pare ca s-a cicatrizat!Trebuia doar sa am grija sa il curat de 2 ori pe zi!Nu s-a format nici o crusta sau ceva de genu cum scria cineva pe aici!
Eu va sfatuiesc daca chiar va doriti sa va faceti!Nu doare asa cum spun majoritatea persoanelor si nici nu dureaza mult pana se cicatrizeaza (sau depinde de organism)
Eu mi-am dorit de f mult timp sa imi fac , dar am fost speriata de alte persoane care spuneau ca o sa mi se infecteze, ca doare rau, ca nu mai pot sa dorm pe burta,ca nu pot sta la soare etc
birmaneza16
mari21, asa cum ai spus si tu: depinde de organism! probabil tu esti o exceptie... iar eu personal cred ca este mai bine ca cele care doresc sa-si faca sa cunoasca toate efectele negative care se pot declansa decat sa trateze cu superficialitate subiectul wink.gif. daca sunt precaute au mai mult de castigat decat daca se iau dupa cele care sustin ca toate problemele enumerate sunt doar mituri. nu este o joaca... si asta o spune cineva care are pierce de aprox. un an ... este totusi o modificare in organism, deci trebuie tratata ca atare. eu n-am vrut sa sperii pe nimeni, am expus doar manifestarile generale si evolutia operatiei mele, atata tot! eu nu contest faptul ca la tine totul e "roz" si dupa nici 2 (!) zile da semne de vindecare... oi fi tu din alt aluat wink.gif sunt doar de parere ca e mai bine sa cunosti dinainte toate partile problemei.

oricum, ma bucur pt pierce'ul tau si .. sa-l porti sanatoasa.
bloodrayne
am si eu 3 gauri in urechea stanga si mi-am facut curaj si am facuto si pe a 2 a in urechea dreapta cu acul de seringa (singura,acasa, in fata oglinzii.. ca si celelalte 2 din urechea stanga) dar din pacate acul de seringa era prea subtire si nu a incaput cercelul asa k am fost nevoita sa renunt la ea .. zapacitul.gif si acum ma bate gandul sa imi mai fac si a 4 gaura in urechea stanga dar ceva mai sus ...pe la curba aia de sus.. nu stiu cum sa explic.. acu .. mii cam frica.. magindesc.gif dar o sa-mi iau inima in dinti si o sa mi-o fac.. bineinteles tot eu singura cu acul de serigna sper sa iasa biggrin.gif


EDIT : AM STERS POZA.
UITE CITESTE AICI DESPRE CUM E MAI BINE SA POSTEZI POZE LA NOI PE FORUM wink.gif
MERSI DE INTELEGERE
Angeldust.
Meg
ehm.. nu stiu ce sa zic.. si cu gaurile ce te faci dupa aia? ca semn ramane.. am inteles, una, doua trei.. dar patru intr-o singura ureche nu e cam mult? si apoi, la o tinuta eleganta, ce faci? iti iei 2-3 perechi de cercei? smile.gif
lara80
am 26 de ani eu am un tatuat un sarpe pe gamba piciorului incolacit si cu capul pe laba picorului si sunt tare mandra de el mai am si 10 piercin-uri(am avut 18 da pe cel din buza ,nas ,spranceana si 5 din urechi i-am scos acum anul trecut din cauza meseriei )( sunt profesoara)dar mai am 2 in limba, 2 in buric, cate unul in fiecare sfarc, unul in clitoris. vara aceasta mi-am mai facut un tatuaj pe spate un schletut de 5/5 cm si am marit gaurile din urechi ca sa pun un fel de dopuri numesc plug.
ceva de genul:

a durut groaznic deoarece se fac cu o spirala de genul :
pe care o invarteam un pic zilnic . oricum acum am reusit sa le aduc la marimea potrivita.
claudia_electra
terifiant valea.gif
tits_herbert
mama!
bebe_maria
oare de ce se mutileaza lumea asa?!... huh.gif
lara80
adica ce nu arata misto?
berbecutza
si eu care ma credeam viteaza in liceu ca mi-am facut singurica 3 gauri in urechea stanga blink.gif
Leea
Nu stiu cum arata, dar striga dupa compatimire! sad.gif
Misto e ceea ce vrei tu sa consideri misto, de obicei, sau ce ti-a fost indus de altii, sau lucrurile cu care te-ai obisnuit ti se pot parea misto. Dincolo de moda (vai, ce-or sa mai rada fiicele ;i nepoatele noastre de noi, cand ne-or vedea cu inele varate peste tot!), piercingul si tatuajul suna doar a forme mai subtile de automutilare.
Acu' 20-30 de ani unei tinere nici nu i-ar fi trecut prin minte sa-si faca asa ceva, si va asigur aceeasi va fi situatia si peste 20-30 de ani, cand tatuatii si ciuruitii vor arata cam cum arata acum batranii hippies - purtatori de marci.
Desigur, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ce am scris aici si fiecare e liber sa faca exact ce doreste cu corpul lui. Sunt constienta ca exprim un pdv usor radical. Stiu insa o multime de persoane carora le pare rau ca si-au facut tatuaje si chiar o tipa care, dupa o perioada skinhead in prima tinerete, acum isi poarta parul pana la umeri ca sa-si ascunda cele x gauri din urechi, fiindca intre timp statutul ei social s-a schimbat, si acum nu mai vrea revolta, ci acceptare.
bebe_maria
De obicei sunt metode prin care se incearca iesirea in evidenta, exprimarea mai radicala a unei idei etc... spun de obicei pt ca nu se poate generaliza si vorbi pt 100%. eu de ex am un tatuaj pe picior dar il am pt mine si pt ca imi plac enorm fluturii.
berbecutza
eu am o obsesie cu fluturii biggrin.gif nu de putine ori m-am gandit sa-mi fac un tatuaj dar mi-e frica nesigur.gif poate am sa ma imbat odata si gasesc o "tzara" de curaj biggrin.gif
angeldust
Fii serioasa berbe....eu care sunt speriata de bombe de tot ce inseamna ace and stuff crede-ma ca tatuajul a fost muuuuult mai lejer decat o vizita la dentist tongue.gif Si nu am baut decat vreo 50 de vodca inainte tongue.gif
Daca ti-l faci intr-o zona nu f sensibila chiar nu e vreo filozofie. Eu am 7 ani de cand l-am facut (gizaaaaas ce batrana sunt sad.gif ) si nu pot sa zic ca imi pare rau dar nici nu cred ca am sa mai imi fac vreunul degraba.
berbecutza
u got it girl....acele freak me out nesigur.gif acum nu ma pot decide unde il vreau magindesc.gif ca de frica scap eu....cu metoda pe care ai mentionat-o tu mai sus biggrin.gif
angeldust
Eu iti sugerez o zona pe care sa o poti acoperi la o adica . Eu il am pe omoplat si imi convine de minune ca nu il vad decat f rar de multe ori si uit ca il am si e usor de acoperit adica taica-miu nu stie nici in ziua de azi ca eu am tatuaj laugh.gif
berbecutza
pe omoplat nu m-as plictisi de el biggrin.gif si asa vreau sa o fac fara sa stie nimeni... sper sa nu citeasca tata forumul laugh.gif laugh.gif

hauzi ...dar la inceput nu ai avut prob cu el? hai ca sunt fricoasa ..... am auzit si eu neste cazuri care s-au lasat cu operatii etc biggrin.gif hope they were lies fluierat.gif
angeldust
Ce operatii fata? nesigur.gif Hai sa iti zic ce tembela am fost eu, dar tu sa NU faci asa auzi?? Deci eu mi l-am facut la un tip acasa pe care nici nu il cunosteam il cunostea un prieten si el facea toate chestiile astea intr-un apartament din ala infect dintr-un cartier si mai infect, de am vrut sa ma intorc de vreo cateva ori din drum laugh.gif Singurul lucru ce am avut grija a fost sa foloseasca ace sterile. Dupa ce mi l-am facut m-am dat vreo saptamana pe locul ala cu crema de galbenele si nu am avut nici o problema, nici macar nu mi s-a infectat deloc.
Stiu multa lume care are tatuaje, stiu ca unii au mai avut probleme usoare cu pielea dupa, DAR daca ti-l faci la un salon (ca acum sunt la tot pasul) la cineva care se pricepe, o sa iti spuna aia exact ce si cum sa faci dupa sa nu ai probleme.
Hai....curaj ce naiba! Arata-mi si mie ce vrei sa iti faci ....sau nu ai gasit modelul inca?
bebe_maria
berbe la cate boli se pot lua asa eu zic sa mergi la un salon care are aprobari medicale si tot ce trebuie.. nu are rost sa risti pt un tatuaj. eu mi l-am facut in bucuresti la fashion-tatoo si chiar arata a cabinet medical. www.fashion-tatoo.com

dupa ce ti-l face trebuie sa stai cu el "pansat" cu o folie protectiva cateva ore (ca sa se fixeze culoarea am impresia) apoi dai cu bepanthen din 2 in 2 ore 2-3 zile ca sa se vindece frumos si sa nu faca coaja pt ca daca face coaja se duce din intensitatea culorii.

si da erau si persoane care avusesera probleme cu tatuajele, se infectasera, nu erau la fel de colorate peste tot pt ca nu urmasera toate instructiunile de igiena si protectie. iar daca nici nu e facut ca la carte, fara riscuri pt sanatatea ta poate avea urmari si mai grave, nu e nici o inventie
angeldust
Da, vezi...are dreptate bebe, eu nu am stat cu nici o folie si drept e ca acum dupa 7 ani e destul de sters, a scazut mult intensitatea culorii, ar trebui sa ma duc sa mai imi dea o tura de culoare peste
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.