Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Portul (costumele) traditional la alte popoare
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Cultura
Diana.
Vorbins astazi Kalua despre portul altor popoare, m-am gindit ca nu e rau sa avem un topic cu fotografii si comentarii vis-a-vis de acest subiect...

Iata portul traditional al femeilor din zona Karnataka , India.






Femeie peruana
Meg
din peru am eu o maimutzarie cu costum traditional.. dar nu stiu pe unde e.. daca o gasesc, ii fac o poza smile.gif
sunt scumpele smile.gif
kalua
Bavaria (in sudul Germaniei), dirndl mai clasic:


Se poarta pana-n ziua de azi si de tineret, mai ales la Oktoberfest:
Diana.
Sint faine... am avut si eu in copilarie ceva asemanator, ii spuneam "rochita tiroleza"...Kalua, nu poci pronunta "dirndl " ala nici sa ma pici.. mi-ai dat de lucru... laugh.gif


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Port armenesc (vlah, aroman )
Ce nu se vede este tatuajul in forma de cruce pe care fetele si femeile armince si-l faceau in frunte. Ca sa se stie ca sint crestine.
Am avut ocazia sa probez unul asemnatator cind eram adolescenta la niste prieteni machedoni.
Fusta e de catifea neagra brodata cu auriu, camasa alba de borangic.
Ce se vede la git sint podoabe din aur: salbe mari, grele de citeva kilograme...

kalua
Mai ales acum, in timpul Oktoberfestului, poarta lumea dim München costumul popular. Am o colega care vine si la serviciu in fiecare zi cu un alt Dirndl:



Diana.
Brava lor estiok.gif, ca nu isi uita radacinile; daca ne-ai pune pe noi, romanii, sa ne imbracam in port popular, pun pariu ca majoritatea nu ar face asta!
kalua
Si mie-mi place de mor. indragostita.gif Si mi s-ar parea minunat daca fiecare om de pe lumea asta ar avea in dulap macar un rand de straie traditionale.
irinica
Ce frumos!!!
Costumele alea se gasesc in magazin?? Minunat!

Pe mine m-a batut de multe ori gandul sa ma imbrac in costum popular dar... mai la inceput nu gaseam momentul apoi, cand am realizat ca de Pasti ar fi potrivit sa ma imbrac, m-am ingrasat tare si... as fi arat nasoala rau. Da' vine si ziua aia, nici o grija!

Hai sa va arat un costum de pe la noi, va rog.

Am pus pe grup un costum maramuresan wink.gif .
Diana.
Uire si astea ce faine sint!

Cindy
Astea puse de Kalua sunt si foarte sexi..traditional si sexi!
fortelady
eu am o ie foarte vechie, ar peste 100 de ani - oavem de la bunica mamei wub.gif e cu adevarat frumoasa...
am fost cu ea la curatatorie in bucuresti, cand am fost sa o recuperez, sefa de acolo a venit sa-mi multumeasca ca am avut incredere sa le las asa ceva la curatat la ei
kalua
Am si eu o ie de-asta veche, de Bucovina, si panza e tesuta de mana, am primit-o cadou de la lelea Irina, femeia care aducea lactate la bunica. Si-nca doua de panza topita, cumparate. Le port din cand in cand, de obicei la o fusta neagra.
Si doua Dirndl-uri, unul lung pana-n pamant si unul pana la genunchi.

Teocris

Se mai poarta costumele populare la serbarile scolare si prescolare.
********************************************************
Costum popular austriac
Costum popular grecesc
blekytza
costum traditional niçois
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.