Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alimente care NU trebuie consumate cand tinem Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Gastronomie si retete culinare > Retete pentru regimul Montignac
Diana.
Mai nou am observat ca intr-o multime de produse prezentate drept "suta la suta naturale" (adica fara conservanti sau alte genuri de prostii) se adauga totusi "diverse chestii" cu IG mare sau ingrediente cu origine cel putin... " incerta".

Incep lista ciu alimente de evitat in timpul regimului de viata Montignac:
- icre din comert : contin amidon modificat, zaharuri, IG sare peste 100 pina in ceruri
- sunca "de Praga", sunca "presata" cu adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- muschi "tiganesc": adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- ceafa afumata/costita: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- salate cu maioneza industriala pe baza de amidon modificat, gelifiant (contine amidon!), "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- salamuri/cremvursti/parizere: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat, agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- mezeluri crud/uscate/carnati tip industrial: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- conserve de peste cu zaharuri, amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- conserve de carne cu zaharuri, amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- brinza tip "Feta" cu amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- iaurturi simple/ cu fructe cu "lapte praf in ochii prostilor",cu amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, zaharuri fara limita.
- gemuri/dulceturi/marmelade "dietetice" pline de amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, zaharuri necunoscute.
- bulionuri/paste de tomate pline de amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, coloranti necunoscuti.
- sucuri 100% "naturale": zaharuri, agenti de ingrosare in cele tip "nectar".

Completari la lista:

- salata de vinete (chiar daca-i fara maioneza, tot neconforma e, datorita adaosurilor) (roxanica)

roxanica10
Super ideea ta Di! As adauga si eu:
- salata de vinete (chiar daca-i fara maioneza, tot neconforma e, datorita adaosurilor)
fortelady
fara sa fiu carcotasa si sa tin partea vreunei diete, astea sunt de evitat si in viata de zi cu zi, fara sa fii la regim. cel putin mezelurile, conservele si sosurile industriale
Diana.
Roxanica, plus ca are un gust infect!
Forte, de acord cu tine! estiok.gif
Nimphetamin
Dar eu citesc etichetele produselor si daca nu contin substantele mai sus mentionate, le iau. Este posibil sa nu se scrie toate ingredientele pe eticheta?
Ca de-aia nu iau nimic vrac, ca sa pot citi ingredientelor.
kalua
Nu stiu care-s legile romanesti, in Germania nu trebuie sa declare detaliat ingredientele care-s sub cateva procente (nu mai stiu exact cat, 1, 2 sau %), daca sunt schimbate genetic. In plus exista E-uri care nu trebuie declarate. sad.gif
Nimphetamin
Asta ar fi culmea sa nu declare toate ingredientele!!! angry.gif
Adica stau degeaba atatea ore in supermarket sa citesc etiketele si tot ma pot pacali??? angry.gif
Asta chiar ma seaca!
In fine, am observat ca nu prea se mananca mezeluri, dar eu nu prea poci trai fara ele nusepoate.gif
Of crying.gif
katia
pai cum se poate asa ceva? nusepoate.gif
si eu stau permanent si citesc eticheta... zapacitul.gif nu crede-ti ca ar putea fi amendati astia care nu scriu ingredientele exact? nesigur.gif
Diana.
Ba crede-m. biggrin.gif La fel ar trebui amendati si cei care nu stiu sa conjuge un verb la indicativ prezent.
dudu
Buna , eu sunt noua pe forum eu mananc des salata cu ton conserva si recunosc nu m-am uitat pe eticheta magindesc.gif

Globetrotter
morderis.gif
Pai si nu te uiti?
ana30
Fiti dragute, nu avem voie nici iaurturi ,de nici un fel?
lotte
Se poate manca iaurt 0% grasimi.
Uita-te la topicul Ce mancam azi: Dieta Montignac si ai sa vezi ca unele fete mananca dimineata iaurt.Una dintre ele sunt chiar eu biggrin.gif
kalua
Ana, dupa intrebarile pe care le pui, am impresia ca tu te-ai aruncat in Montignac fara sa te informezi deloc. Scrie si in carti, si pe site aici, si pe forum, si despre iaurt, si despre alte produse lactate.
Eu una raspund cu mare drag toate intrebarile posibile (bine, cat imi permite invatatura insusita), celelalte montignace la fel, dar avem pretentia ca intrebatoarea biggrin.gif sa fi citit cu atentie macar o carte de-a domnului Montignac.
ana30
Ma scuzati, am sa citesc intai cartea si pe urma am sa mai intreb
Va multumesc iloveelady.gif
ioana.holt
Fetelor buna ce stiti de faina lui teo? e ok? ei o pun pe site`ul lor la indige glicemic foarte mic. parreri va rog chiar m`ar scuti de o gramada de complicari faina asta daca e ok...
Diana.
1. NU e voie cu linkuri,ca se lasa cu BAN.
2. Faina respectiva NU e conforma.
2. Ne-ar scuti si pe noi de multe spamerii daca s-ar lasa de "meserie"
ioana.holt
Ma scuzati inca o data pentru link. Pot sa intreb de ce nu e ok? Mama a cumparat nu de alta si ar fi fost o idee sa facem de sarbatori dulciuri cu ea ca sa pot papa si eu. Oricum mersi ca mi-ati raspuns. :-)
Globetrotter
Pai scrie aici ce anume contine mai bine, si iti spunem dupa. happy.gif
Diana.
Faina de grau macinis total, proteina de soia, faina de soia, fibre, tarate de grau, gluten, enzime naturale.
Cum nu stiu provenienta componenetelor, eu zic pas!
Rody
Bine ai venit Ioana!:)
Globetrotter
Hmmm... nu ma prea pricep la astea... sleep.gif Dar nu scrie cat de rafinata este faina respectiva. Sau care este procentul de tarate din ea. Eu zic sa o ocolesti, dar daca este nevoie cred ca poti sa mananci din cand in cand, sa vezi ce efect are asupra greutatii...
ioana.holt
Mersi de welcome`uri si sfaturi smile.gif . Sunteti foarte dragute. Am decis sa o evit.
Mami de Rares
Eu cred ca e conforma, se vede dupa cum arata si gustul painii facuta din ea.
Nu are cum sa dea cantitatile exact pentru ca altfel ar divulga secretul afacerii.
Cele care au facut acest produs sunt montignace. Va puteti da seama de asta daca cititi metoda de slabire propusa si fac inclusiv legaturi catre site-ul montignac.
Diana.
Legea obliga producatorii sa faca publice pe eticheta TOATE ingredientele folosite.
Si unde-i lege nu-i tocmela. In plus, doamna a venit sa isi promomoveze produsele neetic. smile.gif
anca-ioana
sunt noua in ale dietelor si in ale acestei diete, cred ca o sa va termin cu intrebarile, caci nu vreau sa dau gres.
o prima nelamurire: branza dietetica de la milli, se poate mananca dimineata la mic dejun glucidic?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.