Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Facultatea de turism
Forum pentru femei - eLady.ro > Hrana pentru Minte si Spirit > Invatamant si Educatie > Invatamint
copila
am intrat la facultatea de turism in bv..imi poate spune cineva cum e?cateva impresii sunt bine-venite:)
Fanny
Nu lucrez in domeniu, asa ca facultatea de turism din Bv imi este necunoscuta. Voiam doar sa te felicit si sa-ti spun ca atata timp cat iti doresti sa inveti, nu conteaza parerile altora. Orice facultate iti poate deschide orizonturi, daca esti pasionata de specializarea aleasa. kiss.gif
fantasy
Eu am termintat facultatea de turism dar in Bucuresti..Ce sa-ti spun..A fost cea mai tare perioada din viata mea!
La noi profesorii au fost extrem de exigenti si pot sa spun ca in facultate chiar am invatat.Se fac si o groaza de materii care n-au nici o treaba cu turismul,decat de umplutura.Eu iti recomand daca poti in timpul facultatii sa te angajezi la o agentie part time..o sa intelegi mult mai bine tot ce iti predau la facultate!
copila
mersi frumos fanny d urare.. kiss.gif

da ar fi o idee sa ma angajez la o agentie..eu ma gandisem la un hotel,eventual ca receptionera pentru a intelege cat de cat cum sta treaba cu turismul..nu stiu daca m-am gandit bine,daca postul asta are vreo legatura cu specializarea mea(inginerie si management in turism si alim publica) tu ce zici?
afobia
Facultatea de turism este o alegere foarte buna pentru ca este intradevar de viitor , este placut , materiile intradevar sunt unele care sunt doar de umplutura si oarecum enervante ... dar in esenta turismul este ceva frumos , ceva care iti poate oferi anumite posibilitati [depinde ce anume iti alegi sa lucrezi ca .. in turism] gen sa calatoresti foarte mult , eu fac facultatea de turism sunt foarte multumita si invat cu multa placere la anumite materii pentru ca mi se pare foarte usor si foarte frumos si ceea ce vreau sa fac si sunt foarte 'excited' about it indragostita.gif lol
beatrice stefania
as dorii sa stiu si eu ce materii se fac la turism?sunt in clasa a XII a si vreau sa dau la turism la Bucuresti. pls.gif
afobia
merceologie , info , geografia turismului , micro/macroeconomie , engleza , psihosociologie , drept - materiile din primul semestru din primul an.

din al doilea sems cica ne baga si mate , conta , in rest nu stiu .. smile.gif se face din anul doi si o a doua limba straina , plus ca vei avea in anii urmatori si marketing si catering si chiar nu mai stiu biggrin.gif kiss.gif

nik
buna...sunt eleva in clasa a XII a si as vrea sa urmez mai departe facultatea d turism din cadrul universitatii bucuresti insa sunt foarte nelemurita in privinta admiterii...imi poate spune cineva cum se intra si dak se da examen c ar trebui sa invat?...imi doresc foarte mult sa intru la aceasta facultate si orice detaliu legat de admitere mi-ar fi util...
afobia
e facultatea de geografia turismului si nu de turism pur .. la universitate.

cum nici la ase nu e , faci comert si in anu 3 incepi turism.

ptr universitate , nik , iti trebuie medie mare de medii generale , plus nota mare la geografie la examen , nush ce sa spun dar .. tre sa ti placa la maxim geografia ca sa dai la universitate , acolo te axezi f mult pe geografie si nu pe turism turism ..
Meg
daca voi spuneti ca e de viitor.. eu stiu pe cineva care a terminat prima pe facultate si are un salariu de 5 milioane. sleep.gif
just_an_angel
sunt cls a12a si vreau sa dau mai departe la universitate la turism....vreau si eu sa stiu ce anume se da la examenul de admitere...cu ce medii se intra etc...toate detaliile daca se poate
Diana.
La secretariatul facultatii ai fost? nu exista "universitate de turism"
afobia
maat , nici nu am spus ca exista universitate de turism.
Fanny
Pisicuto, stai linistita ca nu de tine zicea!
Cred ca just-an-angel a uitat sa puna niste semne de punctuatie.
Cindy
QUOTE(Meg @ Feb 17 2008, 01:25 AM) *
daca voi spuneti ca e de viitor.. eu stiu pe cineva care a terminat prima pe facultate si are un salariu de 5 milioane. sleep.gif

Ei Meg si tu acum, asta poate fi valabil peste tot, nu are neaparat treaba cu facultatea! closedeyes.gif
Meg
Sweet, geografia si istoria sunt pentru pasionati in primul rand. nu o sa faci bani cu ele. gandeste-te: profesor?
trebuie mult noroc pentru a prinde ceva.
turismul in schimb ar fi ceva mai de viitor.
parerea mea si mi-o respect.
afobia
Fetelor , eu vreau sa devin stewardesa laugh.gif sa calatoresc + salariu super bun . si din cauza filmului cu gwyneth paltrow wub.gif laugh.gif
afobia
cele mai mici salarii sunt in turism , pe locul 3 in romania , nu mai sh ce industrii erau inainte , dar .. bleh , am aflat o de la profu de finante acum vreo saptamana.
Fanny
Daca ar fi sa ne alegem domeniul doar dupa cat se castiga, inseamna ca nimeni n-ar mai lucra in educatie si sanatate, doua din domenii sustinute de bugetul de stat. Profesia trebuie aleasa si cu inima, nu doar cu mintea si practicata cu drag.
afobia
si daca nu esti in stare sa alegi nici un domeniu si nu iti place sa faci nimic..?
fantasy
Afobia eu lucrez in turism si intr-adevar la inceput am lucrat pe un salariu foarte mic, dar nici nu aveam pretenii avand in vedere faptul ca nu aveam pic de experienta in domeniu.
Cu timpul a inceput sa-mi creasca salariul si acum dupa un an jumate e rezonabil..si o sa mai creasca. La noi in firma cam la 6 luni se cresc salariile, pe timp de vara se iau bonusuri in functie de vanzari.
Se munceste foarte mult, cateodata imi blestem toti sfintii si zic ca as merita dublu, dar banii o sa vina odata cu cresterea in experienta si poate in cativa ani voi putea sa-mi deschid eu propria firma...

Nu poti pretinde ca tu, fara nici un pic de experienta intr-o agentie, sa castigi din prima mult.Nici un angajator din tursim nu o sa-ti ofere mai mult de.. poate 600 ron la inceput..

berbecutza
noah.... pai salariul minim pentru cei cu licenta in domeniul respectiv nu e 800 roni? sau am luat-o razna de la ceai? zapacitul.gif
afobia
heh , thx fantasy kiss.gif

berbecutza , asta eu una nu o stiu ametit.gif

nush , cum ne a explicat noua profu ... era ca si cum asa e tot timpul de mic salariul , nu ca doar la inceput , dar tu ai dreptate , fantasy.
fantasy
Berbe ar trebui sa fie asa..dar nu este.Cel putin din atatea interviuri la cate am fost pana sa ma angajez aici in firma, si sa fi fost vreo 10-15 interviuri, nici unii nu mi-au oferit mai mult de 500 ron...
In fine depinde si de cat de mare e agentia.Dar am fost la interviu si la una din cele mai mari agentii din tara si pe cartea de munca imi punea 440 ron si in mana imi dadeau 700 ron, ceea ce nu e deloc ok.
berbecutza
deci fantazi, angajatori nesimtiti sunt destui. si mie mi s-au facut oferte "nesimtite" in masura in care atributiile pentru posturile respective erau destule si mai mult ca sigur ar fi crescut in timp, ceea ce m-ar fi facut sa ma gandesc ca pana la urma fac munca patriotica si ar fi declansat asa zisele depresii de angajat: nu mai fac fata cu munca iar salariul nu-mi ajunge pana la sfarsitul lunii. asa ca am invatat sa le dau peste bot elegant pentru ca stiu la ce sa ma astept si nu ma mai las fraierita de absolut nimeni. unii au asa mari pretentii ca ar vrea sa faci de la munca de secretara pana la spalat veceuri sau mai stiu eu ce pt 10 mil ceea ce pt bucuresti e absolut absurd biggrin.gif odata am zi zambit ironic (ceea cenu se face la un interviu chiar daca te iau de maica teresa laugh.gif )
R0xyadel
buna...as dori sa stiu si eu ce facultati de turism sunt prin constanta...sunt a 12-a si cred ca asta mi-ar placea
Lilisor
Da un search pe Google! Sectie de turism poate fi fie la o facultate de economie fie la geografie. Bafta sa gasesti ceea ce vrei!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.