Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Igiena pisicii
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Animale de Companie > Despre pisicute
kalua
Ce trebuie sa iau? Sampon? De care? De apa sau uscat?
Si mai ce?
Fanny
eu i-am luat sampon de baie... dar il folosesc destul de rar. Asa m-a sfatuit veterinarul care m-a lasat sa inteleg ca pisica oricum se toaleteaza singura. Al meu zici ca a picat in oala cu smantana. de cand era un bebe se ingrijeste mai ceva ca o muiere.
Cunosc si persoane care-si imbaiaza mata lunar, dar nu-s de acord cu asta. in primul rand ca -spune vetul- in blanita au vitamina D.

cred ca cel mai bien e sa alegi un veterinar pentru pisi si sa te consulti cu el.smile.gif
happyCat
Intrebarea mea nu are legatura neaparat cu igiena pisicii, dar nu am vrut sa incep un topic nou numai pentru asta.

Cum sa ii determin pe pisoii mei sa mearga sa isi faca nevoile in gradina, si nu numai la litiera? Sunt foarte cuminti in privinta asta, au facut la litiera intotdeauna, fara nici un ''accident''. Dar as vrea sa inceapa sa faca si afara, ca sa nu am de furca toata ziua cu curatatul dupa ei.
Fanny
incearca sa pui niste nisip ,,pisicesc" din litiera intr-un colt de gradina... vezi ce reactie au.
kiss.gif
happyCat
Eu nu le-am facut baie niciodata la motanii mei. nesigur.gif dar nici nu cred ca e nevoie, au o blanita curata tare. A, Jasper a cazut in cada din greseala, deci aia a fost baia lui unica. Saracul, arata ca un mic sobolan cu blana uda. Cred ca daca as incerca sa le fac baie s-ar lasa cu circ mare!
kalua
Pai matele nu se prea spala, decat daca, Doamne feri, se tavalesc prin noroaie. Ca ele petrec ore intregi pe zi cu "spalatul" blanii, zi de zi.
Nici eu n-am spalat-o pe Maui vreodata si nici n-am de gand s-o fac. Si-i miroase si blana atat de bine... indragostita.gif
happyCat
QUOTE(kalua @ May 9 2008, 11:41 PM) *
Nici eu n-am spalat-o pe Maui vreodata si nici n-am de gand s-o fac. Si-i miroase si blana atat de bine... indragostita.gif



Daa, Kalua, si mie imi place cum le miroase blanita, mai ales cand vin de pe afara, miroase a aer curat. indragostita.gif
kalua
Exact! Si acum si a soare. biggrin.gif
arinela
Mai, nici eu nu i-as face baie lui Matzi, dar domnisoara mea se urca in pat langa mine ohmy.gif
De sarbatori am fost plecata de acasa cateva zile si de cand m-am intors doarme aproape toata noaptea cu mine blush.gif , asa ca nu am ce sa ii fac, ii fac baita cam o data pe luna. Bine..cu sampon ptr pisici...nah...ocupatie serioasa indragostita.gif
Meg
eu ii faceam vara, ca acum iarna a fost mai frig in casa (temperatura nu a fost la fel in toate camerile) si cum se foieste peste tot, as risca sa raceasca.
sa vina vara si le facem frumoase pe gagici smile.gif

ps: din cand in cand, pisicile trec printr-o spalare de/pe labute. pe talpi laugh.gif
arinela
Eu tocmai i-am facut baie lui Matzi blush.gif .
Arata... zapacitul.gif , dar miroase frumos, frumos
Ice_qween
Motanelul meu este disperat dupa apa zapacitul.gif cand facem noi dus urla de il auzi pana in strada si sare pe vana ca sa il luam inauntru.Cand facem baie si mai si...este in stare sa sara in apa.L-am pus odata in vana si a inotat de numa.Ii place la nebunie.Astazi l-a pus sotul meu,dar numai cu labutele si atata dadea din labe si era fericit ca inoata biggrin.gif .Este asa scump indragostita.gif
Fanny
laugh.gif Nu pot sa cred! Ce dement e. indragostita.gif Sa aveti grija sa-l uscati bine dupa baita si sa nu-l lasati la murat prea des.
Chiar daca e vara, in casa se mai face curent si ar fi pacat sa se imbolnaveasca. Ah, si sa nu-l lasati sa-si ude capul.

kalua
Ice laugh.gif , chiar ca de coma.
Ice_qween
Stiu ca nu este voie des,il bagam cu labutele cat sa scapam de gura lui biggrin.gif si nu l-am lasat sa se ude pe cap...oricum vad ca este un inotator de exceptie smile.gif) si isi tine si singur capusorul la suprafata.Iar dupa il usuc cu fenul intotdeauna(partea asta nu este pe placul lui deloc,dar se sacrifica daca vrea sa inoate) si il tin in pat la caldurica smile.gif
Laura34215
Ce-am mai ras laugh.gif Nu pot sa cred ca exista si inotatori mustaciosi.
Al meu cand vede ca incerc sa-l bag in cada in apa, paralizeaza de frica si miauna de parca-l tai.
Am vrut sa-i fac baie inainte de Paste, dar ne gandeam ca va mieuna atat de tare incat vor crede vecinii ca tai pisica in locul mielului de Paste. laugh.gif Asa ca l-am spalat dupa. Dar tot a facut un scandal monstru.
Ice gwen, esti norocoasa ca ii place la baie. wink.gif
kalua
Eu stiu de tigri, ca exista specimene carora le place in apa si altele care se feresc de ea ca dracul de tamaie. Dar pana acum nu auzisem de un caz concret de pisica inotatoare. smile.gif
Altheea
Si motanul meu facea baie, acum este la tara si nu mai are unde. Ii placea foarte tare si statea neclintit si inchidea ochii de placere cand il masam cu dusul. Nici eu nu scapam de el cand faceam baie, ma asista si isi baga labutele in apa. Asa am ajuns sa-l spal des si am gresit foarte tare, nu prea se mai spala singur si daca nu-l spalam saptamanal mirosea ca un sconcs ....cred ca isi pierduse nu stiu ce simt zapacitul.gif

Gogu dupa baie laugh.gif
Ice_qween
Eu am mai avut o pisica birmaneza ff frumoasa si la fel,sarea in vana sa inoate.De multe ori puneam apa in vana doar pt ea si cat era apa calda ea se balacea biggrin.gif.Inota dintr-un capat in altul,era o scumpa indragostita.gif .
Fanny
Eu stiu cazul unui motan care plonja pe canicula fix in cada cu apa rece. Eram musai vara sa aiba acces liber la cada.
Credeam insa ca asta e maxim... dar pisoii vostri inotatori au depasit asteptarile mele! biggrin.gif

Blue nu iubeste deloc apa. In schimb e genul cochet care se spala singur de dimineata pana seara.
Ice_qween
Am noroc ca nu am probleme cand trebuie sa faca baita biggrin.gif La motanul lui maica-mea nici nu ii putem face baie.Se zbate si zgarie de numa,2 persoane nu l-am putut tine closedeyes.gif .Nu v-am spus ca stie sa dea si labuta Giony si pusi...cand ii spun sa dea pusi imi da cu boticul....si ma mai si linge biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.