Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
Diana.
Idei pentru meniuri Montignac partea a II-a.
Topic nou .
ToothFairy
Neata dragutelor!!!
Ce faceti voi de nu ati postat nimic?
Nu mai papati ?smile.gif
Eu pana la ora asta mi-am luat si mic-dejun si pranz...care au constat in :
MD:o cana de apa,2 Wasa cu Almette
P:snitele in ou si susan,fasole batuta,2 ardei grasi(sunt plina pana`n gat...m-am "varsat" in pat)
*G:e facultativa,consta`n cateva alune si apa.
C:am un cascaval foarte bun afumat,obtinut prin oparire...cu ceva rosioare...si cre`ca-s cam satula
pescarush,i-am trimis eu cartea lui CyL,stai linistita...
am fost acum intr-un supermarket si`mi venea sa ma iau cu mainile de cap cand vedeam cate prostii-s in rafturi...foarte putine chestii sanatoase si mai ales conforme prin rafturi..
Pupici si o zi faina
pescarush
na, ca acum a primuit Cyl cartea... dublu. i-am trimis-o si eu, inainte de a intra aici. mersi Empty kiss.gif
sa pun si eu meniul pe azi:

D - un grapefruit, pauza, fulgi de ovaz, germeni de grau, cu apple sauce
P - taiteti cu varza (iar n-am avut timp sa fac salata, au inceput copchii scoala de azi, au avut vacanta o saptamana zapacitul.gif )
C - supa de fasole verde, salata de vinete cu castravete, ardei, rosii, ceapa verde
Matra
Neata fetelor,

Revin si eu dupa ceva vreme. Am avut o periaoada mai aglomerata care se pare ca va continua.
Am ramas datoare cu impresii privind mancare de naut.......delicioasa! 322.gif v-o recomnad cu caldura.
Mie mi-a placut asa de mult ca am facutsi saptamana asta.
V-am pupat! O zi frumoasa!
Mai intru si eu pe forum cand apuc.
albinuza
helau!!!
io nu prea am mancat weekendul asta biggrin.gif

da' mi.am facut ieri o mancarica de aredi copti de plangi cu vorbe biggrin.gif
buna rau maii!!!

stoina
Buna ziua, dragelor,
MD: omleta cu cascaval si 2 rosii mari, cafea cu lapte0,1%
acum am papat 2 portocale.
Pup!
roxanica10
Dragutelor, va salut si eu dupa un weekend agitat. N-am mai scris, dar v-am urmarit din umbra. Dat fiind ca mi-au decuplat aragazul inca de sambata dimineata, la capitolul hrana zilnica am stat cam prost. Am mancat f haotic, pe alocuri neconform si la ore tarzii. Chiar m-a distrat maica-mea, ca dupa 1 an si 4 luni de cand stie ca nu mananc cartofi, imi pregateste, cu ocazia vizitelor noastre la ea (care-s destul de rare) de fiecare data piure. Si de data asta, dupa ce i-am facut morala de drept, m-am pus si-am mancat c-aveam o foame de lup.
Sunt cam obosita, c-am tot alergat de colo-colo. Am savurat la maxim inalnirea cu fetele de pe Elady.
Meniul meu de azi de pana acum:
D: iarut cu fulgi de grau
P: ciorba de pui a la grec; pulpa superiora de pui la cuptor cu salata greceasca fara branza
G: alune

Gloriana, tu nu esti in tara?
Irinici, las' ca-ncet incet or sa se topeasca kg. smile.gif
Kalua o sa-mi fie dor de tine indragostita.gif, dar ma bucur ca esti in vacanta intr-un loc frumos si te relaxezi. Am inceput sa planuim si noi excursia Budapesta-Viena-Praga. Din pacate, se pare ca nu voi putea merge cu gasca picilor (asa-i numesc eu pe prietenii sora-mii) in Noua Zeelanda. E o perioada imposibila pentru mine dpdv al serviciului (dec 2008-ian 2009).
Pesca imi amintesc de o fosta sefa de-a mea care manca taietei cu varza. Era de prin Banat. Pe acolo se fac. Eu cand am auzit prima data, am inceput sa rad, dar dupa ce i-am gustat mi-au placut. M-ai distrat cu 'Las femmes' (span-franceza).
pescarush
roxy laugh.gif le mai incurca omul, mai ales cand imbatraneste. oricum nu stiu nici franceza, nici spaniola, deci nu prea aveam ce incurca. biggrin.gif
da, taietei cu varza se fac in Banat si in Crisana, eu cand fac nu ma pot opri din mancat. ii mananc si reci, oricum.
sunt mandra de mine ca a adus colega tot felul de prajituri de ziua ei, si nu am gustat niciuna. e drept ca ma ajuta si atitudinea ei fata de mine. ohmy.gif
gloriana
Roxanica, eu sunt in tara mai mereu ca sa nu zic tot timpul . Locuiesc in Romania intr-un oras la 100 de km de Bucuresti.
irinica
Azi: ora 10: 2 mere
ora 13: ciorba de fasole, fasole prajita ca salata ( salata verde, ceapa verde,ulei masline). Soacra mea sta cu Maria si ea a gatit ca altfel nu pup eu asa boierie! Nu stiu ce sa zic de ciorba asta de fasole , Kalua zicea candva ca nu e conforma ciorba cu bors de putina daca are si ulei ( ciorba mea avea si ulei si bors), asa ca se pare ca am dat-o in bara azi cu mancarea. crying.gif
Diseara nu stiu ce o sa mananc, poate o bucatica de tofu cu o rosie sau poate un mar, revin cu raportul.

Va pup!
Alinice
Buna fetelor.Meniul de azi:
MD muffins cu mere si scortisoara+ branza proaspata 0,2% (pozata in topicul anterior ;am luat si eu de la kaufland )+cafea cu lapte degresat
G 10 migdale
P supa de rosii cu galuste de branza ,pulpa de pui cu salata verde,ridiche,ceapa
G jumatate de grapefruit
C salata de rosii,castraveti,ardei,ceapa + telemea de capra rasa.
Kalua distractie placuta si voi intra si eu pe "turism" sa vad pozele.Vreau si eu un pahar de vin ...sec!!! fluierat.gif
O intrebare:am gasit pe net unele retete asa-zise MM de paine cu gluten.Glutenul asta e conform?! Mie ,drept sa spun, imi "suna" cam ciudat...a glu-co-za!Are cineva informatii sigure despre gluten pls.gif
Painicile alea aratau fabulos in poze!
O SAPTAMANA PLACUTA DRAGELOR!!!
gloriana
Salutare!!
Meniul de azi:
D: iaurt cu fulgi, cu gem si o cafea
G: alune
P: brocoli cu kaizer si cu cascaval la cuptor
S: mere
Sper sa nu mai pun gura pe nimic in afara de mere in seara asta.
Si nu in ultimul rand, ATENTIE, am inregistrat 1 kg in minus. Am 71 kg. Adica dimineata la prima ora aveam atat. Nu e mult dar pentru mine care stagnez de 3 saptamani e o performanta.
ToothFairy
CyL,ai Monti sa iti ajunga...smile.gif doza dubla...s-o citesti da?
Eu nu mai pap fasole batuta...ma baloneaza ca naiba... crying.gif parca as fi in luna a 4-a...
pescarush,ma gandeam sa te "ajut" sa ii trimit eu cartea...ca si tu ai fost draguta si mi`ai trimis`o mie.....ce ciudata suna combinatia aia de varza cu taitei..
roxanica,ai mancat piure?smile.gif wow...da` las`ca ti-ai permis si tu o abatere la o mie de ani...
O seara faina gagici...ma bag la un film .Pup
stoina
Hello,
P(pe la ora 6 seara)
aperitiv:salata de rosii cu ceapa si castraveti
pastrav cu lamiie si dovlcei pe gratar.
C: un mar
CyL
m'am pierdut pe aici.. ati mutat locatia smile.gif
multumesc fetelor pt carte, inca nu am apucat sa o citesc.. doar am rasfoit'o. multumesc tare mult! pana acum nu o aveam deloc.. acum am sa'mi ajunga smile.gif))
pescarush... iti trimitem noi niste raze de soare.. sa se topeasca zapada si sa'ti aminteasca si de primavara de pe meleagurile nationale

meniul meu de azi:
MD: mere rase cu scortisoara ( am mancat pentru prima data si chiar mi'a placut, desi mi s'a parut un pic cam prea dulce.. dar suuuuper bun )
G: portocale, mere
P: orez basmati cu ciuperci, borocoli si ceapa si o salata mica verde+morcov+telina
C: portocale, mere si niste alune (cam multe alune cred.. am o problema cu ele, imi plac prea mult nesigur.gif )

today am fost si la sala... trebuie sa scap de "puf" cat mai curand .
o seara placuta fetelor. pupicei
pescarush
vad ca face maat curatenia de primavara pe site. kiss.gif
maat, topicele vechi unde le pui? nu le-am cautat, dar sa stiu in caz ca am nevoie sa ma uit la ceva mai in spate.
irinica
Fetele, m-am balonat si eu de la fasolica soacra-mi zapacitul.gif. Abia acu' mi-am dat seama ca nu a lasat fasolea la inmuiat ( nu avea cand ).
Drept pentru care nu am mai mancat nimic in seara asta dar, daca ziceti ca trebuie neaparat, pot sa mananc un mar.

Am fost la o conferinta ASCOR unde a venit Dan Puric si... m-am umplut de fericire incat nu-mi mai trebuie nici mancare , nici somn, nici nimic.

Noapte buna!
dr_wise
'Neata, ladies!
tararam.gif Va anunt ca, incepand de ieri dupa amiaza, sunt nasa unui baietel de 3.800kg!!! Teoretic, practic, mai peste o luna incolo! Dau de baut Nero d'Avola la toata gasca de MM-te!!!! Asa, de dimineata, sa ne mearga bine toata ziua! wink.gif
Astazi s-ar putea sa ne cunoastem, depinde de cum se simte proaspata mamica, dupa operatia de cezariana.
Roxy si Nimphe, v-am vazut ieri seara pe grup...mai, mai, ce de femei sexoase acolo!!!
Parerea mea:
Roxy dear, nu mai trebuie sa slabesti absolut deloc, altfel te vei ascuti la fata precum lupta de clasa. In schimb noua culoare si coafura iti dau un aer chic, de scolarita! kiss.gif wink.gif
Nimphe: mai, esti fotogenica foc! 322.gif Ptiu, sa nu te deochi! Eu nu reusesc sa dau asa de bine in poze, decat f rar...si-mi iese exact atunci cand nu ma astept.
Sa traiti, sa infloriti! punkistul.gif
Meniul de ieri:
d - kiwi, painica filisofala prajita cu gem fructe padure, lapte, cafea cu lapte
p - varza la cuptor cu carnat de casa, salata de rosii
s - spanac, ou ochi, ceapa rosie, tofu simplu...cioco, fir-ar sa fie!
Va doresc o zi minunata!
ToothFairy
Neata dragelor,
Tocmai ce mi-am luat micu` dejun...: iaurt cu fulgi de grau,o bucatica de cascaval afumat
G:mar verde
P:am pofta de-o omleta cu de toate...smile.gif
C:fructe
Eu am ajuns la o concluzie...nautul,fasolea ma baloneaza ca naiba...mai ales in combinatie cu legume cred...nu e obisnuit colonu` meu cu atatea fibre...probabil si lintea baloneaza,ca face parte tot din aceeasi grupa...nu am incercat`o....naut am papat mai demult,cand nu postam p-aici si a fost horror...ca ma durea burtica de la el...off...o sa le pap mai rar astea...
irinica,crezi tu ca daca nu e lasata la inmuiat fasolea,baloneaza? magindesc.gif
De cateva zile,am pofta de mici...n-am mai mancat de la Craciun cred....si ii visez cu multa salata verde... tongue.gif
Alinice,eu stiu ca glutenul nu este o glucida ci o proteina...si unele persoane sunt alergice la el...si exista`n grau...cam atat...pana vine kalua sa te lamureasca,poti sa mai cauti pe google.
Pup si o zi buna dragelor.

dr_wise,sa-ti traiasca finutu`...sa fii o nasa mandra de el!
si sa nu ma excluzi si pe mine de la bauta cu Nero. biggrin.gif haninoroc.gif
stoina
Buna neata!
MD: 2 painici filozofale cu gem de prune conform, lapte 0,1%, cafea, ceai.

Doctoreaso, sa-ti traiasca si sa va bucurati mereu!
Nimphetamin
QUOTE(dr_wise @ Mar 18 2008, 08:21 AM) *
tararam.gif Va anunt ca, incepand de ieri dupa amiaza, sunt nasa unui baietel de 3.800kg!!! Teoretic, practic, mai peste o luna incolo! Dau de baut Nero d'Avola la toata gasca de MM-te!!!! Asa, de dimineata, sa ne mearga bine toata ziua! wink.gif

Nimphe: mai, esti fotogenica foc! 322.gif Ptiu, sa nu te deochi! Eu nu reusesc sa dau asa de bine in poze, decat f rar...si-mi iese exact atunci cand nu ma astept.


Dofto, sa fie intr-un ceas bun nasirea si felicitari!
Fotogenica zici? Mie nu-mi place cum arat in nicio poza. In una singura mai arat cat de cat acceptabil, dar nu-s multumita de niciuna zapacitul.gif Mi se pare ca fara ochelari n-am niciun fason nusepoate.gif
Oricum, multam mult pt observatii kiss.gif
Si da, sunt de acord cu tine, Rox nu mai trebuie sa slabeasca niciun gram! Cred ca i-ar sta mai bine cu 1-2 in plus chiar! magindesc.gif

Revenind la topic, eu va zic pe partea dreapta. M-am plictisit sa postez meniul. De 1 an de zile il postez si mi s-a cam luat.
Nu inseamna ca renunt la Monti nusepoate.gif Pur si simplu mi s-a luat, nu va suparati pe mine blush.gif
O sa mai postez din cand in cand, totusi.
roxanica10
Felicitari din inima nasico! Vai ce ma bucur pentru fina ta! Hai sa traiti! haninoroc.gif
Nimphe, capitulezi? Eu si doftoreasa postam de 1 an si 4 luni meniul zilnic, crezi c-am obosit? tongue.gif Iti spun eu, ca daca n-o sa-l mai postezi, vei fi tentata sa faci abateri. Nu te las domne in pace, am ceva cu tine smile.gif.
Dupa piureul de sambata seara, astazi iar am comis-o cu 2 merdenele si-un strudel cu mere. Poftesc la merdenelele astea de mai bine de un an. Va spun asta, dar voi sa nu faceti ca mine, ca nu-i bine. Pe viitor, daca o sa mai fac cate o abatere, ma gandesc, ca-i mai bine sa nu scriu, ca sa nu va fac pofta.
Irinici, Stoinici, Gloriana, Alinice , adica fetele care trebuie sa mai slabeasca mai mult de 2 kg, sa fiti pe pozitii, c-acus vine vara peste noi si trebuie sa purtam costume de baie tongue.gif.
Nimphetamin
Rox, am zis ca nu capitulez. Nu pot sa ma las de Monti.
Ok, s-ar putea sa ai dreptate cu postatul. In ultimele zile am facut abateri si...nici nu am mai postat.

Of, bine...o sa incep sa postez din nou.
dr_wise
Doamne ajuta!!! Sa le traiasca si sa aiba parte numa' de bucurii, ca prea mult au asteptat pana sa apara! Dau de baut la tot poporul!!! Ihaaaa!
pescarush
felicitari nasico! sa-ti traiasca finutu', sa fie sanatos.
nimphe, eu mai am un pic si fac 2 ani de cand postez meniul (in iulie) si roxy are dreptate: daca nu-l mai postezi, vei face mult mai multe abateri.
roxy, sa-ti fie de bine! oameni suntem, poftim si noi la cele lumesti. nu stiu cum se face ca tot ce ne place mai mult e interzis. sad.gif
sa pun si eu meniul meu pe azi:

D - un grapefruit, pauza, fulgi de ovaz, germeni de grau, apple sauce, un ceai
P - mancare de linte rosie (doar cu putin ulei, usturoi si patrunjel verde) cu salata: castraveti, rosii, ardei, ceapa verde
C - supa de fasole verde (mai am pe azi si o termin), salata de vinete cu legume.

asa stiu si eu ca glutenul e o proteina continuta de grau, vrei nu vrei, e acolo.
irinica
Doctoreaso, asteptam ziua botezului! Sa ne sfintim si noi impreuna cu tine de omulet! Sa va ajute Dumnezeu sa il cresteti frumos floricele.gif !

Eu azi, cantaresc mai putin cu 500 grame decat duminica ! Mare chestie si hambat cu cantar in casa! De ce nu am ascultat eu mai demult de Roxanica ?!

EmptyG sunt sigura ca fasolea nu baloneaza la fel de mult daca e pusa la inmuiat, eu am experimentat. Depinde de fiecare organism dar , eu cand o fierb dupa ce am lasat-o 12 ore la inmuiat si ii schimb apa, nu am probleme deloc.

Azi: ora 10: 2 mere
ora 13: o bucatica de tofu si un pate ( ambele Inedit). Nu am mancat mai mult ca nu aveam nici o verzatura alaturi si..am mancat doar sa-mi potolesc putin foamea.
ora 17: un pic de ciorba de fasole ( am ales mai mult urzicile din ea) si mancarica de fasole cu salata de spanac
Mai tarziu..nu stiu. Revin cu raportul.
ToothFairy
Eu ma simt tare slabita de 2 zile...o stare de greata,de somn,apatie...probabil o fi astenie sau poate lipsa de nimic dulce...ma rog,aproape...pt mine alunele nu-s dulce...sau fulgii de grau...pt mine dulce-s alte chestii...cu muuulta multa ciocolata si frisca...am scris asa ca sa nu se observe prea tare neconformitatea scrisa:))
Am papat o mega-omleta din 2 oua...cre`ca bubuie colesterolu`-n mine deja...dar l-am "ars" cu niste ardei pe dnu` colesterol...
irinica,tks pt pont...daca functioneaza,ar fi super...sa nu ma mai trezesc balon dupa ingurgitare de fasole...e de incercat! thanks.gif
Am fost la o iesire cu colegii...am baut o decofeinizata...tare greu de inghitit a fost...amara ca naiba!cre`ca a fost cea mai ieftinatura cafea decof. de pe piata! nusepoate.gif nu mi-a priit deloc.
Sper sa scap de starea asta nasoala,sa apara soarele afara...sa-mi revin...ca meteo-dependenta ma da peste cap.
Pupici.
roxanica10
Empty si eu ma balonez de la fasole, linte, naut, oricat de puse la inmuiat ar fi inainte. Dar mie-mi plac si nu pot sa ma abtin. Asa ca sufera baba.
Si pe mine ma apuca stari din astea de lesin mai ales intre 16-18, cand sunt la serviciu. Daca e prea rau, iau un cub de cioco sau mananc niste migdale.
Pesca, nu stiu cum se face ca te-am uitat, tocmai pe tine, care esti si mai veche decat noi.
Nimphe, banuiam eu ca iar ai calcat stramb. Asa cat o abatere pe zi-i suficent sa nu slabesti. De cantarit te-ai mai cantarit?
Irinici, ce-i cu tine la orele astea matinale pe aici?
dr_wise
Salutare!
Gata, am facut primele cumparaturi de nasa!!!
Acum ma pregatesc de imbaiere, halesc un mar in cada, dupa care imi pregatesc cina.
Meniul de astazi pare a fi:
d - 1 portocala (acra!!!!), iaurt cu fulgi ovaz, cafea cu lapte
p - legume preparate in wok cu cubulete din piept de pui
18:45 - un mar
s - un triunghi de branza brie cu 1/2 pahar de vin rosu...in cinstea micutului Cristian
Pot sa pun costumasul lui la shopping?! imi place de mor! mie mi se pare minuscul, da' cica-i pt 3 luni....hmmmm magindesc.gif
ToothFairy
Mi-am cumparat azi germeni de grau...ca am inteles ca-s f sanatosi,contin multe vitamine...si ce m-a frapat...m-am uitat valoarea nutritiva si nu am vazut decat proteine,fibre,grasimi,vitamine...sa-nteleg ca nu contin glucide??pai ar fi perfect :)desi cred ca e o greseala...ca deobicei grau` are si glucide in el...voi ce ziceti?
Incerc sa elimin cat pot de mult glucidele din alimentatie...pt inceput...sa restartez pancreasul biggrin.gif d-asta ma cramponez de germenii astia de grau..ca fulgii de grau au destule glucide/100gr.
stoina
P: salata verde cu marar, ceapa verde, rosii+ tofu Inedit(f bun asta in ulei)
C: tocmai am baut o cana de lapte din soia simlu, tot de la Inedit .
Va puuuuuuuuuuup!
CyL
QUOTE(irinica @ Mar 17 2008, 11:26 PM) *
Am fost la o conferinta ASCOR unde a venit Dan Puric si... m-am umplut de fericire incat nu-mi mai trebuie nici mancare , nici somn, nici nimic.



of irinica.. eu l'am pierdut pe dan puric, a fost si la noi sapt trecuta.. am auzt ca a fost grozav.. poate gasesc conferinta pe net. te invidiez, zau sad.gif
doctore.. sa'ti traisca finutzu si sa faci din el un crestin adevarat smile.gif

meniul meu:
MD: mere rase cu scortisoara si cacao + fulgi de ovaz
P: salata verde cu telina, morcov si orez basmati cu brocolli, ciuperci si ceapa + o bucatiza mica de branza tofu cu ardei.
g: doua portocale, un mar.
c: mere

azi iar am "aerobit" un pic si am mer si mult pe jos 322.gif

. o seara placuta fetelor, numai bine smile.gif
gloriana
Hop si eu ! Salutare!
Azi am mancat astfel:
D: iaurt cu fulgi cu gem de coacaze si o cafea
G: migdale prajite
P: crenvursti cu rosii, castraveti si cu iaurt
S: mere si portocale. Am fost si pe la ai mei si mama facuse o ciorba de legume din care am mancat si eu zeama de deasupra (cam o portie). Cred ca am rasolit-o cu ciorba dar m-a revigorat.
Doctoresa, sa-ti traiasca finutul .Si eu am unul de patru ani.
Nimphetamin
QUOTE(roxanica10 @ Mar 18 2008, 05:46 PM) *
Nimphe, banuiam eu ca iar ai calcat stramb. Asa cat o abatere pe zi-i suficent sa nu slabesti. De cantarit te-ai mai cantarit?


M-am cantarit...s-au pus la loc toate crying.gif Na, ca am zis-o! blush.gif
Fanny
Nimphe, Roxanica are dreptate. Atata timp cat nu postezi meniul zilnic, risti sa pierzi controlul. iti zici in gand "ce se poate intampla daca gust putin din aia. Ce gust o avea cealalta"... Si, una peste alta, te trezesti mancand la fel de pacatos ca pana sa te apuci de Monti. closedeyes.gif
Eu am incercat sa nu fac foarte multe exceptii pe zi dupa ce am inceput faza II, dar dorul de dulciuri e mare. Astazi am pus piciorul in prag si o sa pap cat mai corect de faza I, cateva saptamani. smile.gif
irinica
Roxi, faptul ca Maria e acasa ( plictisita si satula de atata sechestrare) ma face sa nu termin tot ce am de facut peste zi si sa vin cat de repede pot.

Nimphe, ce sa zic, nu sunt eu tocmai omul potrivit sa te incurajez. Important este sa stii ce vrei!

Cyl, este conferinta ( nu cea de la Iasi dar, are acelasi titlu) pe site-ul lui dar... alta e trairea cand il auzi si ii simti vibratia. Minunat om!!!

In seara asta nu am mai mancat decat un mar, fiindca nu imi este foame ( fasolea este de vina , chiar daca nu am mancat multa).

Va pup cu drag!!
pescarush
Empty, germenii de grau contin glucide, ii poti amesteca cu cerealele dimineata. eu mananc germeni de grau in fiecare zi pentru vitaminele B.
si eu ma balonez de la fasole uscata si naut, oricat as schimba apele. am incercat sa arunc inclusiv apa in care a fiert, si tot m-am balonat. parca nu ma balonez asa tare de la linte. lintea rosie imi place la nebunie. indragostita.gif aia verde, mai putin.
Alinice
Buna seara.Meniul de azi:
MD painica ,pate vegetal,gem de portocale MM+ cafea cu lapte degresat
P piept de pui la cuptor ,salata verde,ridichi si ceapa(salata) + piure de urzici cu salata de hrean
G un grapefruit + cateva migdale
C piure de urzici cu salata de hrean + rosie , branza de vaci si 3 feliute de muschiulet montan.
Azi am baut sucul de la urzici...cam cu noduri.
dr_wise
Fetelor, era sa mor otravita!!!
Dupa baie m-am dus la frigider sa-mi pregatesc cina...buuuuun...scot eu sticla de "vin" din frigider, imi pregatesc paharul si starea sufleteasca, torn in pahar...se aprinde beculetul rosu in capsor...cea patit vinul meu de colectie de-i asa ciudat colorat? magindesc.gif il miros cu mintea bantuita de cele mai negre ganduri...cand colo, ce credeti ca era in sticla?!....zeama de la urzicile fierte zilele trecute de maica-mea. Ea are probl cu colesterolul si de cate ori imi prepara piure de urzici, isi pastreaza zeama de la ele s-o bea.Domle, sa mor din cauza sperieturii! Am crezut ca mi s-a depreciat vinul!
roxanica10
Doftoreaso, morderis.gif Si pe mine ma batea gandul sa beau o gura de vin, dar e departe frigideru'. M-am simtit un pic cam ametita pe seara si-am bagat o inghetata conforma cu alune de padure. La pranz ciorba de vacuta, piept de pui cu salata greceasca fara branza.
Nimphe, sa nu te superi pe mine, dar tie iti cam lipseste ambitia sau nu-ti doresti suficent sa slabesti ca altfel nu inteleg ca dupa ce ai dat 2 kg jos, le-ai si pus la loc. Te chinui o luna, ca sa recuperezi in 4 zile. Sa stii ca nu toata lumea poate tine o dieta. Eu ma uit la maica-mea; e tare pofticioasa si de fiecare data zice ca se apuca, dar nu mai vine ziua aia.
Am uitat sa mentionez ca si eu sunt amatoare sa-l ascult pe Dan Puric. Ultima data l-am vazut in 'Simfonia fantastica' la Opera Romana si mi-a placut. Trebuie sa recunosc insa ca-n ultima vreme emana o superioritate in vorbe si o distantare voita fata de restul auditorului, care nu mi se pare fireasca. Sunt constienta ca-i un om f citit si are o inteligenta fina, dar...nu-i singurul. Chiar stateam si vorbeam despre acest subiect cu o prietena. Si ea ajunsese la aceeasi concluzie. Modestia mi se pare o calitate, pe care nu prea o mai regasesc la dansul in ultima vreme.
Va pup, ma bag la somnic.
pescarush
doctore morderis.gif Doamne Fereste! cum sa mori? si pe noi sa ne lasi aici sa plangem dupa tine?
ToothFairy
Neataaaa,
Ma trezi si eu mai fresh,da` fresh m-ar face o cafea parca... closedeyes.gif da` mai bine nu.
pescarush,inseamna ca au uitat astia sa inscriptioneze pe punga germenilor mei tot ce trebuia...cum sa uite tocmai glucidele? nusepoate.gif tocmai am ras o cana de germeni cu iaurt...are ceva daca era 2%grasime iaurtu`? ohmy.gif
Nimphetamin,daca ai slabit totusi cu Monti,inseamna ca functioneaza si pt corpu` tau...dar tre` sa-ti iei gandu` de la abateri...te sustin,da-i inainte si-o sa fii multumita de rezultate! wink.gif
Ma bate gandu` sa creez un gem...am niste grapefruit-uri si niste kiwi...ar merge combinatia?Ca as vrea sa vad ce gust are...decat sa bag Arovit in mine,mai bine imi fac eu conform...
Meniul pe azi ar suna:
MD:germeni de grau cu iaurt
P:paste integrale cu ton si verdeteri,bag si`un morcov si`un ardei sa fie si`o leguma `colo
G:portocala/alune/mar (mi se pare ca trece mult timp de la pranz la cina...imi tre` o gustare)
C:pate inedit cu ardei,cascaval afumat
Parca mi-am mai revenit azi din starea aia nasoala,vad ca se anunta si o zi insorita azi...Doamne ajuta...ca altfel,daca e innorat sunt ca o leguma...in mod cert,tre` sa ma mut intr-o tara calda,ca sa am bunadispozitie all the time.
Pup gagici.O zi minunata
stoina
Neata, dragelor!
Completez meniul de-aseara cu 2 mere rase cu scortisoara.
Astazi, MD: 2 painici(aproape) cu gem de prune conform si lapte 0,1%, cafea, ceai
Ptr prinz vizez o salata de primavara cu tofu, iar diseara, fructe.

Nimfe, nu te descuraja. Faptul ca ai pus la loc tot ce-ai slabit te determina sa renunti.E clar ca ai un metabolism lenes si ptr a slabi,eforturile tale trb sa fie constante. Eu personal, visez la perioada de intretinere, ptr ca mincind Monti eu ma mentin excelent, doar slabirea e greoaie rau. Da nu ma laaas( gindeste-te ca eu am 40 de ani, iar ptr ce beneficii mi-a adus Monti mie si familiei mele, ramin credincioasa pour toujours)In plus, iubesc gasca asta la nebunie!
pescarush
Empty, e de faza 2 iaurt 2% grasime cu germenid e grau, e ok.
combinatia aia pentru gem eu n-as incerca-o, s-ar putea sa-ti iasa o acritura (sa-l mananci pe post de muraturi), daca nu il indulcesti cu nimic.
eu mi-am facut de cap aseara, am mancat vegetable spring rolls cu un sos iuuuuteee. a fost bun, nu am mustrari de constiinta, s-o spun pe aia dreapta. nusepoate.gif
dar... desi am avut pofta de cioco (si mai si aveam sub nas), nu m-am atins de ea!
pe azi mi-am propus:
D - un grapefruit, pauza, paine integrala cu gem, un ceai
P - ciuperci umplute cu legume si sos salsa maxican, o salata
C - magindesc.gif sa vad ce tentatii mai am in frigider. sper sa fiu cuminte deseara.
Alinice
Ziua buna. Azi ne-am propus sa tinem post...
MD painica cu tofu ,rosie , masline + coffee.gif
G jumatate de mar
P supa de legume(ceapa,mazare,fasole verde,conopida,dovlecei si ardei gras,telina)+piure de spanac si gogosari in otet
G un pumn de boabe de soia coapte(a la Irinuca...gustoase!)
C restul de piure din spanac cu tofu
Felicitari pentru nasit doftore!Sa-ti traiasca finutul.Am si eu un fin care termina facultatea de psihologie in curand!!!

shades.gif wave.gif
dr_wise
Eu trebe sa recunosc ca am pacatuit aseara cu miez de nuca...mai, a pus mama "strategic" cutia cu miez de nuca la uscat pe caloriferul din dormitor, oblu in spatele PC-lui. Cum ma asez la PC, cum imi aluneca privirea spre cutie.
Aseara am luat cutia langa mine, m-am incolacit ca o anaconda in pat...dupa baie, cina si-un pahar de vin rosu (TNT curat combinatia asta!) si am vegetat cu ochii la Tv, mancand miez de nuca...buna de bun! Da' cam mult.
Vedeti voi, eu cred ca mananc conform, problema mare e la cantitati.
Cand ma apuc de rontait cioco, apai mananc, treaba asta cu 2 cubulete nu-mi iese niciodata. La fel si cu restul alimentelor.
Acu, ca sa inchei intr-o nota optimista, bag meniul de today:
d - mere rase cu scotisoara si "grisat din grau germinat". cafea cu lapte
Obs: grisatul asta arata ca niste fulgi de grau macinati grosier; am zis sa schimb cerealele, da' nu stiu daca am facut bine, parca/ sigur tot ovazul se inmoaie mai repede
p - fasole iahnie cu salata verde
s - mancarica de spanac, tofu simplu, ceapa verde

Alinice, merci pt urari!
Si eu mi-am propus sa tin post macar miercurea si vinerea (in mod normal nu obisnuiesc) si in Saptamana Mare.
...stiti ca cioco Heidi 85% cacao e de post? wink.gif
roxanica10
Meniul meu de azi:
D: iaurt cu fulgi si gem conform
P: pui cacciatore (adica piept de pui, conopida, fasole verde, mazare si sos de rosii), piept de pui si salata greceasca; desert 2 cuburi (eu reusesc sa ma tin de cantitate)
G: alune
C: fructe (e musai sa ajung la Billa sa le cumpar, ca saptamana asta nu prea am mancat multe)

Astazi, fetele au mancat o chestie tare interesanta si cred ca o putem adapta la monti: paste integrale cu legume si usturoi (brocolli, conopida, mazare si fasole verde). Mirosea demential. Am primit azi o veste cam nasoala: cantina va fi daramata si se pare ca se vor muta din aceasta locatie. Ma apuca durerile de cap cand ma gandesc ca trebuie sa-mi iau mancare la pachet zilnic.
Doftoreaso, de ce zici tu ca miezul de nuca e neconform? Ca-i bun domne si ce daca ai mancat un pic mai mult, nu-ti strica niste Iod.
Va pup!
gloriana
Salutare , fetelor,
Azi:
D: iaurt cu fulgi si gem si o cafea
P: paste integrale cu ciuperci, ceapa si usturoi si putin iaurt
S: alune (mi-am luat din alea in casute ca sa folosesc multa sare) si mere
Cred ca am dat-o in bara cu pastele integrale dar pe astea le aveam si nu am gasit conopida pe care eu o folosesc mai mereu in loc de paste ca sa nu spun ca imi place mai mult.
stoina
Dragelor, completez si eu meniul de astazi:
P: mazare cu piept de pui, salata
C: lapte de soia si probabil mai tirziu, merele cu scortisoara.
Nu-s' ce am, dar mi-e foarte bine fara nimic dulce...sa ma tot tin-asa! tongue.gif
dr_wise
Pai roxy dear, asta zic si eu, se pare ca mananc conform, da' mult, mai ales seara.
Asta seara am mancat doar 2 mere in cada, ca de obicei, sa ma incalzesc, fiindca am intepenit de frig in drum spre casa. Bate vantul, ba ploua, ba nu, si e rece.
Da' acum mi s-a facut foame, fir-ar sa fie...sa ma dreg cu spanac si tofu? Si-o ceapa verde? magindesc.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.