Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Idei de design interior pentru living (sufragerie)
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Design Interior
Pages: 1, 2, 3
Ariana
Am revenit in coltul meu. smile.gif
Datele problemei : apartament cu doua camere,clienti care mi-au dat mana libera
Living mare in jur de 25 de mp destul de ciudat ca forma in sensul ca era destul de lat si ca sa ingustez spatiul am ales ca unul din pereti sa fie bordeaux puternic(e culoarea sufletului meu pentru amenajari smile.gif ).Recunosc,am avut mari emotii vis-a-avis de impactul acestei culori puternice si am riscat putin dar in final am fost multumita de rezultat.
Mobilier minimal ,canapele din piele alba.Practic il vad ca pe o scena in care actorii urmeaza sa fie accesoriile care vor popula casa.

Bucataria deschisa spre living si am hotarat sa o delimitam prin mobilier si printr-un stalp fals din rigips.Asta dupa indelungi dezbateri daca sa o lasam ori nu deschisa.Fiind foarte mica eu insa am tinut sa nu inchidem spatiul caci ar fi rezultat ceva mic si ciudat.
Din pacate pozele nu sunt facute de mine.Nu am mai ajuns sa vad apartamentul in final dupa ce au pus si lustrele iar intre timp l-au inchiriat.

http://picasaweb.google.com/ariana.arsa/Amenajare

Relatia cu tamparul a parut excelenta la inceput dar spre final a fost un dezastru pentru ca omul desi tanar suferea de complexul tamplarului in fata designerului.Plus ca nu a respectat termene si nici indicatiile mele.
Zugravii raman preferatii mei. smile.gif Intotdeauna ne-am inteles bine.
Szimcsi
Wow, Ariana, am ramas fara cuvinte! indragostita.gif
Ariana
Ma bucur din suflet ca iti place.
Am sa caut sa vad daca mai am pe calculatorul simularile facute pe calculator.
Initial mobilierul din living a fost gandit altfel insa cand ne-a dat tamplarul oferta de pret era sa facem atac de cord toti.
Am urmarit sa folosim un buget cat mai mic.Perdelele,lustrele,covoarele,lavoarul din baie care este unul rotund pus pe blat si a costat in jur de un 1 milion jumatate...totul a costat putin in comparatie cu ce e pe piata.
Singurul lucru unde nu am facut rabat a fost zugraveala.Din experienta mea vopsesele San Marco sunt un best of in materie de culori din acestea mai curajoase sa zic asa.
Si canapelele si acestea le-am achizitionat din singurul magazin normal din Timisoara.E jale pe piata la capitolul acesta .Au costat in jur de 35-40 de milioane, nu mai retin exact.Noi avem de doi ani canapele de la acelasi producator,sunt din piele intoarsa si sunt "jos palaria".
ToothFairy
WOOOW Ariana,esti foarte inspirata...daca nu mi-as fi ales meseria de acum,designer m-as fi facut...felicitari!
roxanica10
Arata f bine Ari. N-as fi zis ca rosu-l ala atat de intens da bine intr-o sufragerie. Imi place ca-i f aerat. Arata ca o oaza de liniste. Asta-mi inspira mie acum.
Amica mea mi-a recomandat vopsea Caparol.
angeldust
WOW! Sa mori incet nu alta indragostita.gif
Eu una nu as fi avut curaj la mine sa imi pun canapele albe, ca si alea maro le fac terci laugh.gif

La mine a fost si problema ca apartamentul era semimobilat si nu am prea putut sa fac io cum m-o taiat capu sad.gif

Auzi Ari...da-mi si mie o idee. Acu am scapat de canapelele cu fotolii mari care imi ocupau tot spatiul din living ( ca e mic 3/4) si am doar o canapea, asta noua ce am cumparat-o...iaca i-am facut si o pocsa zapacitul.gif


Problema : am ramas cu un perete absolut gol (una din laturile mici) si parca nu stiu...e prea gol. Dar habar nu am ce sa imi pun acolo. Idei? Sugestii?
Philia
Ariana, super!
Ti se potriveste bine meseria asta!
LostWhispers
waw ariana nu mi pot dezlipi ochii de la poze indragostita.gif
kalua
Frumos, Ari! smile.gif
Eu am alta problema: unde-si tine lumea schinarea de carti, de cd-uri, jocuri, dvd-uri si ce se mai aduna pe la casa omului? Ca mie nu mi-ar ajunge dulapioarele alea nici pentru jumatate din lucruri. magindesc.gif
Chiar azi m-am uitat prin net tot dupa livinguri si am dat aproape numai de-astea foarte frumoase si aerisite, dar fara nicio modalitate de a adaposti lucruri. nesigur.gif
Diana.
biggrin.gif ai vazut sufrageria mea; io mi-am tras doua corpuri babane cu rafturi inauntru.
Ca si eu am o mare problema cu spatiile de depozitare. Cartile dupa ce le citesc le expediez la mama, se descurca ea, oriocum la parinti am o biblioteca cu peste 3.000 de volume, cam atitea erau cind eram eu printr-a douasprezecea... acum, sincer, nu mai stiu, ca eu tot am cumparat si am tot trimis, mama tot cumpara si ea... laugh.gif

Ari, foarte frumoasa si aerisita sufrageria amenajata de tine. Felicitari!
kalua
Eu n-am parinti cu posibilitati dintr-astea de depozitare. crying.gif Nici eu nu pastrez toate cartile pe care le citesc, ci numai pe cele de care cred ca le voi mai rasfoi candva. Cu toate astea s-au tot adunat. Am cateva cartoane cu carti si-n pivnita.
Ariana
Am sansa la birou sa fiu in contact cu o gramada de furnizori,cu toti nenii de pa santier ,zugravi si alte cele si mi s-au tot plimbat prin mana tot felul de paletare de la diferite firme.Ca si San Marco nu a fost insa niciunul.Culorile acestea turbate le-am pus fara sa am vreo emotie ca nu o sa fie ceea ce imi doresc.

Angelu ce covor ai tu pe acolo?Io zic sa-ti iei un pufos din bazar...au preturi bune si sunt ok.Schimba enorm interiorul un covor.Daca vrei dupa Paste dam o fuga pana acolo si vin si-mi arunc o privire si la tine in living sa vedem ce-i facem daca ai curajul sa te lasi pe mana mea.smile.gif

Io am in cap ce fel de biblioteca vreau.Numai ca acum dupa ce m-am certat cu megatamplarul trebuie sa caut unul pe masura care sa lucreze pal gros si sa nu ma bata pentru ca vin cu idei.
La noi a aparut problema ca nu puteam sa atarnam rafturi pe pereti pentru ca sunt de rigips si nu stiam unde sunt profilele.Asa ca am gandit megabilbioteca asa ca pentru mine.Trebuie sa caut simularile facute pe comp.

Si...multam pentru aprecieri. kiss.gif
angeldust
Da chiar Ari, cred ca cel mai bine te chem pe la mine sa iti dai cu parerea si asa nu m-ai vizitat niciodata si stai la 2 pasi de mine tongue.gif
roxanica10
Kari, si eu am aceeasi problema. Are socrela o biblioteca, sa-i traiasca. Deocamdata e in dormitorul mic, dar acolo va fi camera lui bebe. Asa ca m-am gandit sa pun cartile intr-unul din holuri pe o biblioteca Billy, din aia de la IKEA. Probabil nu-mi vor incapea toate, dar macar le mai aranjez.
chintesenta_raului
e pur si simplu wub.gif felicitari!
Ariana

kiss.gif ...multumesc mult de tot.
In povestea acestei amenjari am avut parte de o colaborare fericita cu beneficiarii.
Am avut in schimb anul acesta parte de extrema cealalta.Si am preferat sa ma retrag fara sa vreau vreun ban pentru timpul pierdut dar am simtit ca persoana respectiva imi toca nervii incet.Nu ma prea pricep sa privesc ca pe o afacere toata povestea asta.Ma consum enorm la fiecare casuta sau amenajare(mai ales la amenajari unde imi vine sa iau eu bidineaua in mana smile.gif ).
Problema mea e ca sunt destul de conservatoare.Nu imi place inoxul.Prefer metalele sablate fara luciu.
La imbinarea de culoare si texturi sunt f atenta insa.
scumpic
Imi place mult, mult de tot livingul. indragostita.gif
lxn
Waw, absolut superb, imi place la nebunie bordeaux-ul ala, si eu vreau sa-mi fac un perete de o culoare indrazneata cand voi amenaja case de la curte happy.gif Ai talent, Ari, sa-l fructifici cat de mult poti ca-i pacat sa nu se lase oamenii pe mana ta!
mititik
Foarte frumos living-ul.
Insa am o nelamurire, tu nu esti ariana care era educatoare la o gradi? Acum esti designer?
Altheea
Imi place mult rosul folosit la interioare, si noi l-am bagat la baie. Super linvingul!
Ariana
Off topic:
Mititik eu sunt 3 in 1.Am avut o directie putin mai curioasa.
Am lucrat in invatamant imediat ce am terminat Liceul Pedagogic iar dupa ce am terminat Colegiul de arhitectura am muncit in paralel dimineata la gradinita si dupa-amiaza la birou.Intre timp am gatat si Designul si din octombrie am ales sa fac o pauza de un an in invatamant pentru ca mi se cam terminasera bateriile.
mititik
Asa da, nu am stiut ca ai facut si colegiul de arhitectura. Bravo, ai talent si gust!
Si din cate am prins de pe forum, obisnuiai sa te dedici trup si suflet si copilasilor de la gradi. Esti un om deosebit! kiss.gif
Ariana
Am atasat cateva imagini si cu propunerea initiala.Undeva pe acolo e si biblioteca de care povesteam.Niste paralelipipede suspendate.
Mie mobilierul acela masiv mi-a placut f tare pentru ca oferea mult spatiu de depozitare care era practic mascat.

Off topic:-o sa ma certe fetele ca divalghez discutia spre mine
blush.gif...sunteti dragute.Multumesc din suflet pentru aprecieri.
Da, am iubit mult prima mea meserie si poate de aceea nu am reusit niciodata sa ma dedic trup si suflet arhitecturii.
Acum lucrurile s-au mai legat si incep sa ma bucur de fiecare interior sau casuta pe care mi-am pus amprenta.
Master of Norules
Mie cel mai tare imi place masa din mijloc e tare misto.
Mie nu prea imi plac culorile astea pretentioase ca se vede orice pe ele, da' asa de vazut la altcineva e frumos.
Ariana
La masuta cele doua parti trebuiau sa fie mobile.
Asta dupa ce am renuntat eu la ideea de masa-acvariu caci asa am vrut initial dar din nou m-am izbit de tamplar care era plin de lucrari si nu avea chef de piticii mei creativi.
Si noi in living tot un bordeaux din asta avem si s-a comportat f bine.Zugraveala are doi ani.
La urmatoarea redecorare vreau sa introduc si niste fasii de tapet pe ici pe colo.Mi-am topt propus sa pictez eu ceva pe pereti dar nu am mai apucat. sad.gif
O sa fac poze si livingului de acasa daca oi avea vreme.

A si parchetului i-am pus gand rau.E un parchet laminat culoarea stejarului si mie nu imi place deloc.De fapt nu imi prea place mie ideea asta de parchet laminat ieftin.
Parchetul triplstratificat mi se pare superok.Se monteaza ca si cel laminat doar ca are un strat de lemn desupra.
Master of Norules
Apai si eu m-am apucat Ariana sa -l fac pe Winnie in camera fetitei si inca nu la-m terminat, da' tre' sa ma mobilizez sa-l termin.
Hai fa poze cand ai vreme si pune-le ca mie imi place ca esti tare creativa, ti-ai ales bine de tot meseria.
Ariana
smile.gif Sa ne pui poze cu el dupa ce termini okiedokie?
Eu i-am facut o surpriza mamei prin liceu cand am inceput sa fac un colaj pe usa.Un Putzi mare (cel de la reclama de la periuta de dinti) imi pare rau ca nu mai am nici o poza cu marea creatie..Era sa faca mama mea atac de cord. smile.gif
angeldust
Off topic ca nu ma pot abtine sa ma laud si io : in clasa a 11-a m-au apucat crizele intr-o seara si am desenat toti peretii din camera mea cu creion si acuarele morderis.gif Am picatat o sirena, niste paianjeni si alte cele si am scris tot felul de minuni si citate dupa care imi guvernam eu viata in perioada aia de genul "Live fast, die young and keep a good looking corpse" morderis.gif
Nu va zic ca s-a apucat mama-mea de cap daaarrrr....dupa ce am plecat la faculta a ezitat ani buni sa imi zugraveasca acea camera de teama sa nu distruga opera de arta laugh.gif
lxn
Angel, morderis.gif
chintesenta_raului
mie mi-e rusine sa spun cu ce am zugravit dormitorul cand aveam vreo 2-3 ani rusinosul.gif atata doar ca ai mei au trebuit de urgenta sa spele peretii si sa zugraveasca din nou laugh.gif erau maronii si "parfumati" :|
Master of Norules
Am zis ca vroiam sa-l termin pana de Pasti da' sunt in urma rau cu treburile asa ca nu stiu daca il termin. Dupa ce-l termin pun o poza. Ideea mi-a venit ca am pictat la fosta gradinita a fiica-mii peretii cu inca 2 mamici si atunci am realizat ca nu-i chiar asa greu.
kalua
Mie cred ca-mi place asta de la Ikea. nesigur.gif Nu sunt sigura pentru ca nu l-am vazut live si nu stiu daca nu arata ieftin. Am vazut ceva asemanator de la alta firma, numai ca ala costa de vreo 7-8 ori mai mult decat la Ikea, dar arata superb.
margri
QUOTE(Ariana @ Apr 15 2008, 07:54 PM) *
Am revenit in coltul meu. smile.gif
Datele problemei : apartament cu doua camere,clienti care mi-au dat mana libera
Living mare in jur de 25 de mp destul de ciudat ca forma in sensul ca era destul de lat si ca sa ingustez spatiul am ales ca unul din pereti sa fie bordeaux puternic(e culoarea sufletului meu pentru amenajari smile.gif ).Recunosc,am avut mari emotii vis-a-avis de impactul acestei culori puternice si am riscat putin dar in final am fost multumita de rezultat.
Mobilier minimal ,canapele din piele alba.Practic il vad ca pe o scena in care actorii urmeaza sa fie accesoriile care vor popula casa.

Bucataria deschisa spre living si am hotarat sa o delimitam prin mobilier si printr-un stalp fals din rigips.Asta dupa indelungi dezbateri daca sa o lasam ori nu deschisa.Fiind foarte mica eu insa am tinut sa nu inchidem spatiul caci ar fi rezultat ceva mic si ciudat.
Din pacate pozele nu sunt facute de mine.Nu am mai ajuns sa vad apartamentul in final dupa ce au pus si lustrele iar intre timp l-au inchiriat.

http://picasaweb.google.com/ariana.arsa/Amenajare

Relatia cu tamparul a parut excelenta la inceput dar spre final a fost un dezastru pentru ca omul desi tanar suferea de complexul tamplarului in fata designerului.Plus ca nu a respectat termene si nici indicatiile mele.
Zugravii raman preferatii mei. smile.gif Intotdeauna ne-am inteles bine.

Fanny
ce incerci sa spui, margri?
margri
Buna ariana!
Te rog daca poti sa ma ajuti cu colorarea si mobilarea unei camere ff dificile are 8x4,5 m si o inaltime deaprox 5.5 m, pe una dintre laturile de 4,5 are un gol dreptunghiular de aprox 1,5 x2 m cu doua trepte care face trecerea in alta camera ,pe una din laturile lungi de 8 m are usa de intrare in doua foi amplasata la mijlocul pertelui pe celalalt prerete sunt doua ferestre de 4,5 x1,5 m amplasate una deasupra celelilalte despartite intre ele de o bucata de perete de aprox 1,5 m inaltime, initial am pus perdea de sus acoperind cu cele doua ferestre si peretele dintre ele cu aceeasi predea dar arata ca d...ai imprsia ca camera este si mai inalta. Am un set de canapele din piele crem si cam atat. Te-as ruga daca poti sa ma ajuti sa decorez camera ca sa arate mai calda si prietenoasa mai acasa. Merci mult.
Cleo
servus margri.
ai cumva o poza a camerei s-o atasezi aici?
unde-s multi puterea creste si cine stie ce sugestii iti putem da.

margri
buna cleo!
Nu am poza si nici aparatul la indemana dar o sa fac poze si o sa le pun cel mai deveme maine
Cleo
pai asa smile.gif
apoi facem un brainstorming si-ti 'decoram' camera de nu s-a mai pomenit smile.gif
oricum taina e in jocul de culori si decoratii, galerii, perdele, draperii tablouri etc
Ariana
Margri din ce descrii tu camera e intr-adevar dificil de mobilat.
Hmmm...poti sa faci si niste poze?Sa vad unde sunt amplasate geamurile?
Clar perdelele au un rol hotarator in cazul asta.Si nu o singura perdea de sus pana jos ci un joc din mai multe texturi ...ma gandesc eu acum.dar pana nu vad Exact despre ce este vorba mi-e greu sa-mi dau cu parerea.
margri
Buna! Incerc sa incarc poze... si nu reusesc...
Va rog mult, puteti sa imi spuneti cum sa fac???
Multumesc mult!
margri
QUOTE(Ariana @ May 31 2008, 08:41 PM) *
Margri din ce descrii tu camera e intr-adevar dificil de mobilat.
Hmmm...poti sa faci si niste poze?Sa vad unde sunt amplasate geamurile?
Clar perdelele au un rol hotarator in cazul asta.Si nu o singura perdea de sus pana jos ci un joc din mai multe texturi ...ma gandesc eu acum.dar pana nu vad Exact despre ce este vorba mi-e greu sa-mi dau cu parerea.


Buna! Iaca si pozele


http://s280.photobucket.com/albums/kk191/m...ion=tageditmany
Cleo
margri fiecare poza are sub ea 3 casute cu 3 variante de afisare. te duci pe utlima cea care incepe cu [img
si dupa ce faci copy acolo ...pui aici cu paste. hai ia vezi, apoi imi sterg si eu mesajul
Cleo
margri daca pozele arata culoarea reala avem aceeasi culoare la canapea. eu mi-am vopsit cu un verde mustariu am sa fac o poza diseara sa vad daca iese culoarea frumos daca nu incerc sa o gasesc pe net.

rozul de pe perete e un pic prea tare si mie nu mi se pare ca se potriveste cu culorile din camera. Apoi senzatia de inalt e data si de faptul ca peretele de la jumatate incolo e vopsit in alb.

pe asa pereti mari se potrivesc si niste tablouri din acelea mari. la ikea am vazut
LostWhispers
ce imi place culoarea canapelei

si eu zic sa renunti la roz si la dunga aceea si sa faci aceiasi culoare peretele
as lua un covor rotund in locul celui dreptunghilar , apoi masuta rotunda as pune o acolo unde e celalalt corp de canapea pe care sta telecomanda , e prea frumoasa sa nu o ti in mijlocul camerei,
ghivecele mici le as lua de pe jos, in locul vezei cu flori galbene as pune planta aceea mare, sau un corp de iluminat mai inalt peste 1m
iar la perdele niste draperii in culoare deschisa

eu am zis ce as face , tu iei ce iti place din spusele mele acuma smile.gif
margri
Buna fetele!
Multumesc pentru sfaturi si eu vreau sa renunt la rozul de pe pereti care nu este din aceesi poveste cu galbenul din camera cealalta cu care comunica liber, mai vreau sa renunt si la corpul de biblioteca carte ocupa peretele dar nu am nici o idee cu ce sa il inlocuiesc , mi-ar mai trebui si un corp de mobilier pe care sa pun TV, iar canapelele le-as muta cumva ca sa nu mai stea asa in mijlocul camerei. Peretele l-as face tot in doua culori sus un galben pal si jos tot galben dar mai intens fara dunga aceea maron care nu prea da bine. Ce parere aveti?? De asemenea nu stiu ce sa fac cu predeaua face camera foarte inalta ,a-si face doua predele una pentru geamul de sus si alta pentru cel de jos fiecare cu galeria ei iar intre ele sa fie o bucata de perete libera neacoperita de perdea .O da bine??????
Cleo
mai vin pe seara cu idei insa daca vad bine si canapeaua e mustarie nu merge cu peretii galbeni IMO

apoi stii la ce ma gandeam ca s-ar potrivi pe peretele ala inalt. Dar cred ca e costisitor. ...o biblioteca din aia ca-n filme adica inalta pana in tavan smile.gif )) sa trebuiasca sa urci pe scara pana la cartile de sus smile.gif)
In filmul meet Joe Black cu Brad Pitt era una tare faina
margri
QUOTE(Cleo @ Jun 2 2008, 07:49 PM) *
mai vin pe seara cu idei insa daca vad bine si canapeaua e mustarie nu merge cu peretii galbeni IMO

apoi stii la ce ma gandeam ca s-ar potrivi pe peretele ala inalt. Dar cred ca e costisitor. ...o biblioteca din aia ca-n filme adica inalta pana in tavan smile.gif )) sa trebuiasca sa urci pe scara pana la cartile de sus smile.gif)
In filmul meet Joe Black cu Brad Pitt era una tare faina

Cleo multumesc pentru sfaturi canapelele sunt galben pai mai atasez niste poze si cu cele doua corpuri de mobilier de langa usa care nu se potrivesc si cu asezarea canapelelor total neinspirata taie camera cumva in doua iar in spatele lor ramane un spatiu de 2metri total inutil
http://i280.photobucket.com/albums/kk191/m...to/DSC01979.jpg
http://i280.photobucket.com/albums/kk191/m...to/DSC01978.jpg
http://i280.photobucket.com/albums/kk191/m...to/DSC01977.jpg
http://i280.photobucket.com/albums/kk191/m...to/DSC01976.jpg
Iar un corp de biblioteca foarte inalt mi-l-as putea permite cumva dar ar fi foarte greu de facut curat cred ca mai degraba a-si pune unul mai mic iar deasupra niste tablouri dar alegerea lor mi se pare ff dificila trebuie un ochi format si mult bun gust altfel.........
Cleo
mi-a mai venit o idee dar is la munca si nu pot sa ma desfasor. stay tuned biggrin.gif
cred c-avem canapele identice. hilar! laugh.gif

dupa mine, la tablourile astea moderne trebuie sa potrivesti mai degraba culorile cu ce e prin camera. mobila si canapeauna au culori tare faine. rozul si galbenul pe perete nusepoate.gif smile.gif

si eu am galben pe holuri, pe pereti il ador de altfel ... insa strict referindu-ne la camera asta e pacat de asa o culoare frumoasa la canapea si-asa o camera spatioasa sa nu te joci cu ceva mai spectaculos

uite aici nuante de verde a mea seamana cu lemon thyme insa e ceva mai intensa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.