Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Retete pentru felul doi
Forum pentru femei - eLady.ro > Gastronomie si retete culinare > Gastronomie > Tot felul de retete culinare
Pages: 1, 2, 3
maddy26
Eu fac tot felul de mancaruri simplute pe care le personalizez ..Hai sa va zic din ele ... :D
Pui chinezesc cu legume
Fasiutele de piept de pui se calesc in ulei incins ..Cand se rumenesc putin se dauga legumele bucatele : ciuperci , morcovi , vinete , ceapa verde ...Dupa calire se adauga sos de soia si condimente dupa gust .
Orezul ( cu bob mare lunguiet ) se fierbe , se spala cu apa rece si se amesteca intr-o tigaie cu ou facut tip omleta .
Apoi se prepara un sos chinezesc din : sos de soia , putin otet picant chinezesc , usturoi si putina menta .
Juri ca-s facute la Templul soarelui .Pofta buna .

TORTELLINI AL FORNO
SE ia o punga de tortellini ( daca Mulino Bianco sunt scumpe ...luati MonteBanato !)si se fierb 8-10 minute .
Intr-o tigaie se calesc impreuna : kaizer afumat , ciuperci , porumb, ardei gras .Se condimenteaza bine .
Intr-un alt vas se pun 400g smantana si se amesteca 1-2 minute cu 200g cascaval ras .
Totul ( pastele + sosul de smantana + amestecul din tigaie ) se pun intr-un vas de termorezistent  cu o lingura de sos tomat si se dau la cuptor 15 minute .
Ca la tratoria IL Calcio !Super bune !
Cleo
Musaca de legume

450g vinete feliate
120g linte verde
250g ciuperci feliate
400g naut la conserva
400ml rosii tocate in conserva
600ml supa de legume
1 frunza de dafin
45ml ulei de masline
1 ceapa tocata
1-2 catei de usturoi tocat
1 lingura de bulion
1 lingurita ierburi de Provence uscate
45ml apa
300ml iaurt
3 oua
50g cascaval cedar ras
sare, piper
patrunjel verde

- vinetele se sareaza se pun la scurs 30 minute
- in timpul asta supa de legume, lintea si foaia de dafin se pun la fiert
- se incinge ulei intr-o cratita, se prajesc ceapa si usturoiul pt cateva minute, se adauga lintea, nautul, ciupercile, rosiile, bulionul, ierburile de Province si apa si lasati la fiert 10 minute
- vinetele se clatesc, se scurg si se prajesc pe rand in ulei , eu le-am bagat la cuptor la grill
- intr-o forma ce merge la cuptor unsa cu putin ulei se aseza un rand de vinetele, legumele , iar vinete.
- se amesteca iaurtul cu ouale batute, sare si piper, se toarna peste vinete, se presara cu cascaval si se da la cuptorul incins la 180C aproxim 45 minute pana se rumeneste frumos. Serviti decorat cu patrunjel verde (l-am uitat din poza)



3A
Mmm, arata super, si cred ca o sa o incerc saptamana asta, dar o s-o fac de post.

Pun aici reteta pentru "Chiftelele de naut" (Falafel)

Ingrediente:
250 g naut, inmuiat cu o seara inainte
1-2 catei de usturoi pisat (dupa gust, ca unii sunt mai iuti)
patrunjel tocat marunt
marar tocat marunt
2 linguri de faina
1 lingurita de kimen pisat
3/4 de lingurita de bicarbonat
1 linguritza de coriandru pisat
sare, piper

Se macina nautul, pana devine o pasta.
Separat se amesteca mararul, patrunjelul, usturoiul cu doua linguri de naut pana obtinem o pasta omogena.
Apoi se adauga restul ingredientelor: restul de naut, faina, kimen, coriandru, bicarbonatul, sare si piper

Se incinge intr-o tigaie ulei vegetal, apoi se fac bilutze de 2 cm diametru (cat iei in varful degetelor) si se prajesc la foc potrivit.
Dupa ce s-au prajit se pun la scurs pe o tava cu hartie absorbanta.

Ies cam 30 din cantitatea respectiva.


Fanny
De mult imi doream sa incerc. Multam pentru reteta si pentru poza smile.gif
3A
Poti sa faci ca un kebab, dar cu chiftelele astea in loc de carne de pui.

Pui pe pita humus, putina salata, ceva hrean si ceva castravete murat plus vreo 3 chiftele zdrobite si iese o nebunie!

Ma bucur si sa-ti fie de folos!
kalua
Bigos a la Doris
(Doris e o amica de-a mea, nascuta si crescuta in Polonia)

15 g hribi uscati
200 g carne de porc
200 g carne de vita
200 g carne de cerb
200 g carnati afumati (cabanos, de ex.)
3 cepe tocate marunt
5 linguri ulei
5 linguri Madeira
500 g varza murata
500 g varza proaspata
1 conserva rosii fara pielita
4 cuisoare
1 bucata scortisoara (rulou)
1-2 foi de dafin
600 ml supa de carne
sare, piper
facultativ: faina alba (daca vreti, puteti tavali bucatile de carne prin faina inainte de-a le praji)

Se inmoaie hribii in apa clocotita, apoi se taie in bucati mai mici. Carnea se taie in cuburi de ca. 2,5 cm, carnatii in felii. Intr-o oala mare se prajeste carnea si carnatii, pe portii, apoi se scoate pe-o farfurie. Se caleste ceapa tot in oala respectiva, se stinge cu vinul de Madeira, se adauga carnea, carnatii, ambele feluri de varza, ciupercile, rosiile, cuisoarele, ruloul de scortisoara, foile de dafin, supa. Se lasa la fiert, la foc mititel, fara capac, cam doua ore. La sfarsit se potriveste de gust cu sare si piper.

Bigosul asta se face in fel si chip, precum sarmalele la noi. In orice caz se spune "cu cat mai multe feluri de carne, cu atat mai bun" si-i o mancare care, cu cat e incalzita mai des, cu atat e mai buna. Unii pun si prune uscate in el (se inmoaie odata cu ciupercile), unii vin rosu, altii numai varza murata, se pot pune si morcovi rasi.

Se potriveste de minune cu o bere si paine alba.

Cleo
saru-mana
imi ploo-n gura biggrin.gif
carne de cerb n-au adus saptamana asta tongue.gif (de-aia-i zice hunter's stew pe internet) dar in rest am de toate. Deci scot vita din congelator. mmm
kalua
Nici eu n-am pus de cerb, da' vita e buna tare in mancarea asta, eu zic ca trebuie pusa.
Dupa cum am mai spus, pe mine nu m-a prea impresionat bigosul. closedeyes.gif Da-i o mancare buna cand ai invitati nepretentiosi si multi pentru ca se poate pregati cu o zi, doua inainte.
Cleo
viu cu impresii smile.gif dar iti spun din start ca n-am sa pun cuisoarele si cred ca nici scortisoara.
kalua
Mie alea chiar mi-au placut. laugh.gif
Cleo
am o problema cu cuisoarele zapacitul.gif, scortisoara insa imi place
partenerul de la magazin punea cuisoare in toba (aia de porc) zicand c-asa se face la Sibiu de unde e el. Eu asa chestie gretoasa rar am gustat. Asa ca acum am sechele nusepoate.gif
Teocris
Pui cu ananas - reteta de la Claudia kiss.gif

2 piepti de pui fara os si fara pielita, doua cepe potrivite, 1/2 capatana mare de usturoi, doua cutii compot de ananas sau un ananas proaspat, o lingura pasta de tomate, sare si piper proaspat macinat

Ceapa si usturoiul se taie marunt si se calesc in putin ulei. Pieptii de pui se taie bucati de doua degete si se adauga peste ceapa si usturoi. Se lasa pe foc mic pana ce toata carnea devine alba.

Cand carnea e alba, se adauga compotul de ananas (cu tot cu zeama) ,sare si piper dupa gust, se acopera cu un capac si se lasa sa fiarba pana ce carnea este gata.

Pasta de tomate se pune numai dupa ce carnea este bine fiarta si se mai lasa sa dea un clocot.
Este o mancare foarte buna si usoara.



Parjoale cu crusta de susan sau mac

1 kg carne tocata, 3 cartofi, o ceapa mare, 1/2 capatana mare de usturoi, 2 oua, sare, piper macinat proaspat, condimente de friptura, cimbru uscat

Ceapa se taie marunt, usturoiul se piseaza si cartofii se dau pe razatoarea cu ochiuri mici. Se pun toate peste carne, se adauga sarea, piperul, cimbru ouale, condimentele pentru friptura si se amesteca bine.

Cu mainile umede se formeaza bile din compozitie, se dau prin susan sau prin mac si se prajesc in ulei .


Se scot pe servetele de hartie (sa se scurga de ulei).

chintesenta_raului
aoleu, ce de bunatati!
Teo, ce gust are puiul cu ananas? ca ma gandesc ca daca ananasul e dulce si ii mai pui sare si piper... magindesc.gif
Teocris
Asa gandeam si eu cand am primit reteta de la prietena mea.
Nu pot sa zic decat : incearca si sigur nu vei regreta. 322.gif
happyCat
Teo, am facut aseara puiul cu ananas. Pentru mine a fost un pic prea dulce, dar lui Mr Happycat i-a placut. smile.gif
Teocris
Ma bucur!
Data viitoare incearca sa pui apa si un pahar de vin alb ,in loc de zeama de la compot .Poate asa iti va placea si tie.
Cleo
despre anghinare

cum se curata:
- se taie 1/4 din varf, apoi se taie cu foarfeca din fiecare varf de petala (pt ca inteapa) apoi se taie si tulpina in asa fel incat sa stea cum veti vedea in poza finala

anghinare cu sos de migdale

4 anghinari mari
zeama de la 1 lamaie
2x cepe curate
2 catei de usturoi
sare si piper

- se pun anghinarile cu varful in jos intr-o cratita in asa fel incat sa stea una langa alta.
- se adauga zeama de lamaie, ceapa, usturoiul si se acopera cu apa. Condimentati generos cu sare si piper si dati in clocot, apoi la foc mic lasati sa fiarba 15-20 de minute pana intra cutitul cu usurinta. Lasati-le la scurs

pt sos
125 ml migdale prajite
125 ml smantana sau iaurt natur (minimum 4% grasime)
15 ml (o lingura) otet sherry sau otet de vin rosu
5 ml (1 lingurita) miere
sare si piper

- migdalele se maruntesc intr-o pudra fina (chiar cu masina de macinat cafea spune tipul) si se amesteca cu restul de ingrediente de mai sus

se servesc ca in poza. Inmuiati baza fiecarei frunze in sos si mancati doar partea aceea deci nu toata frunza. Inima este cea mai buna parte a anghinarii insa are o particica 'paroasa' care o acopera si care trebuie indepartata inainte s-o consumati

happyCat
Humus cu ardei copti

Avem nevoie de:
1 conserva cu naut in apa
200-300g ardei copti
2 linguri ulei masline
1 catel usturoi
2 linguri crema de branza Philadelphia
1 lingura zeama de lamaie
Sare dupa gust

Se pun toate ingredientele in mixer si se amesteca pana se face o pasta omogena. In reteta originala se pune de fapt ulei de masline cu usturoi (garlic oil), dar in lipsa de asta, m-am gandit ca se poate folosi ulei normal plus un catel de usturoi pisat. Eu am avut galic oil, de data asta si a iesit excelent. Conserva de naut se scurge de apa si in mixer se pune doar nautul.
Teocris
Ghiveci de legume

1 ceapa tocata marunt, 6 rosii mari curatate de pielita si taiate cubulete, 2 ardei grasi verzi taiati fideluta, 2 dovlecei potriviti de marime (cu tot cu coaja) taiati cubulete, 1/2 vanata mijlocie cu tot cu coaja(nu se pune prea mult pentru ca ia din dulceata ghiveciului) taiata cubulete, 1/2 morcov dat pe razatoarea mare, o mana de pastai, o mana de mazare, 1/2 ardei rosu mare, 1 praz(doar partea alba)taiat inele, o mana de ciuperci taiate felii, piper macinat, sare dupa gust, ulei, patrunjel verde

Ceapa, ardeiul si morcovul se calesc in ulei pana se inmoaie. Se adauga dovleceii, vanata, inelele de praz, pastaile si mazarea impreuna cu o jumatate de cana de apa (nu se pune mai mult pentru ca legumele isi lasa dastula zeama) si se acopera cu un capac. Focul trebuie sa fie micut.



Cand s-au inmuiat toate legumele, se adauga ciupercile si se mai lasa cateva minute la foc mic. La sfarsit se pun cubuletele de rosii, se potriveste de sare si piper, se mai lasa sa dea un clocot si se opreste focul. Se pune si patrunjelul. Se poate servi calda dar si rece. Este foarte gustoasa si usoara.





Pulpe de pui cu bere, la cuptor

Pulpe de pui, 1/2 l bere (de preferabil neagra pentru ca da o culoare foarte frumoasa carnii), piper macinat, boia de ardei dulce, sare, cimbru

Se incinge cuptorul.
Pulpele se spala, se taie bucati potrivite si se cresteaza din loc in loc. Se ajeaza in tava si se condimenteaza. Se toarna berea pe langa carne.



Se face focul potrivit la cuptor si se introduc pulpele. Dupa 20/25 minute pulpele se intorc, dupa alte 20 minute se intorc inca o data si se mai lasa 10 minute sa prinda o crusta frumoasa.



Pofta buna!





Cleo
Chiftele a la mozzarella si rosii smile.gif

700g carne de vita tocata
6 felii de mozzarella proaspata
2 rosii mari taiate rondele
0.5 felie de paine alba fara coaja
45ml lapte
1 ou batut
50g pezmet
1 lingurita oregan proaspat
6 ansoa din conserva taiate in 2 (daca n-aveti nu-i bai)
sare, piper, ulei pt prajit

- incalzititi cuptorul la 200C (400F)
- inmuiati painea in lapte, a amestecati cu oul si carnea, sare si piper si faceti 6 chiftele (mai rotunjoare) pe care le tavaliti prin pezmet si le prajiti 2 minute pe
fiecare parte
- ungeti cu ulei o tava ce merge la cuptor si asezati frumos cele 6 piftele, asezati pe fiecare 1 felie de rosie, presarati oregano, o felie de mozzarella si in cruce 2 felii de ansoa
- se dau la cuptor pt cca 15 minute pana s-a topit mozzarella



la noi carnea n-a parut coapta si-am mai lasat-o putin la cuptor insa mozzarella ar trebui sa ramana alba daca bucatarim a la carte. smile.gif
Diana.
Vitel cu rosii

Fac acum (e reteta mea) . Sa vaz poate imi iese si vreo pozica frumoasa.
Cleo
clatite Hortobagyi

cantitatile sint dupa necesitate
- am facut 12 clatite simple
- am taiat cuburi mici carnea de vitel si-am facut o tocanita cu ceapa rosie tocata si paprika, sare si piper, pt ca n-am reusit s-o tai f mica am dat toata tocana o tura in food procesor deci a iesit ceva mai pastos
- am umplut clatitele ca-n fotografie, deci un soi de pachetele
- am facut un sos simplu din smantana lichida, paprika si sos de rosii (ultimul e de la mine putere pt ca nu era suficient de rosu sosul)
- se toarna putin sos intr-o tava ce merge la cuptor, se aseaza frumos clatitele si se mai pune sos pe deasupra insa n-ar trebui sa fie chiar acoperite ci doar unse si de-acolo obtineti culoarea aceea faina din foto (deci kalua nu sint prajite smile.gif )
- le lasati in cuptor pana se rumenesc frumos. eu le-am pus la temperatura maricica 400-450F
- le serviti cu patrunjel verde tocat si as zice ca merge si ceva acritura


Cleo
curry de pui (am preluat de ici de colo idei si-a iesit tare bun)

o ceapa rosie mare taiata julien
2-3 catei de usturoi taiati marunt
1 lingurita de curry pudra
1/2 lingurita turmeric
1/2 boia dulce
sare, piper
1 conserva de sos de rosii; 200ml
1 conserva de lapte de cocos; 400ml
4-5 pulpe de pui partea de sus

am prajit ceapa in putin ulei, am presarat sare sa-si lase zeama mai repede, cand e sticloase intra si usturoiul in hora si se prajesc acolo amestesc des inca 3 minute. Am adaugat curry + turmeric si-am amestecat incontinuu 2-3 minute, apoi boia dulce (asta stiti ca se arde urgent) i-am dat o roata cu lingura apoi am turnat sosul de rosii si laptele de cocos si-am asezat frumos bucatile de carne in sos. Cam intr-o ora e gata.
Ca garnitura orez fiert sau galustele de faina sau macaroane


angeldust
vai deci clatitele alea sunt pe sistem nervos. Am facut o balta pe tastatura crying.gif
Alta carne nu merge bagata in ele? Ca stiu si io sa fac ceva de genul cu carne de porc dar nu arata asa de bine. Si eu le prajeam.
Cleo
merge cu ce carne vrei smile.gif insa culoarea e asa frumoasa pt ca am pus sos peste ele dar asa, fara sa le acopar si le-am dat la cuptor.

aripioare de pui la grill

deci la mine grill inseamna numai rezistenta de sus si o temperatura de 550F

am taiat in 2 fiecare aripioare si idealar fi sa mai taiati si din piele.
am pus folie de aluminiu intr-o tava, am aliniat frumos aripioarele si cu o pensula (am din aceea de silicon ) am uns aripile cu sos.
am avut din cel picant si din cel dulce. de vazut la sosuri
se dau la cuptor dar cu gratarul pe treapta a 2-a (de jos in sus) altfel se ard
cand se coloreaza se intorc se ung si se dau din nou la cuptor
reteta pe care am incercat-o spunea ca si dupa ce s-au prajit sa le ungem putin
au iesit lipicioase, dar bune. le-as fi vrut ceva mai rosii. cred ca trebuia adaugat boia in sos magindesc.gif

poate are kalua vreo alta reteta rolleyes.gif

angeldust
Pentru ca umbla zvonu prin targ cum ca e intimidant sa pui poze aici ca cica ar fi cateva fete care presteaza numai specialitati si mancarurile arata ca in revista, am zis sa pun si eu poza cu ce am gatit azi, sa mai scadem putin standardele laugh.gif
Paste cu piept de pui ?

(super simplu de facut, consistent si yummy)

1 piept de pui
paste penne
1 ardei gras
rosii cubulete la conserva biggrin.gif
usturoi, oregano, patrunjel

Am calit ardeiul in tigaie in putin ulei, apoi am pus pieptul de pui taiat cubulete mici si l-am lasat sa se rumeneasca doar putin. Separat am fiert pastele. Apoi am pus in tigaie peste pui rosiile din conserva, usturoiul maruntit si am mai lasat vreo 5 minute. Apoi am pus pastele fierte peste carne si am amestecat sa se patrunda asa cu sosul format. LA sfarsit oregano si patrunjel ... et voila laugh.gif
albinuza
Asa Angel! mai baga si de-a incepatoarelor!! biggrin.gif
Eu fac paste din astea cu piept de pui, dar sosul e pe baza de smantana, nu sos de rosii. In rest aceleasi ingrediente, acelasi mod de preparare biggrin.gif
Et voila!! biggrin.gif
Cleo
a vrut ea, anjelu, sa saboteze dar dejeaba ca nu i-a reusit figura
arata foarte bine smile.gif

albi care-s mai complicate? ca retete mai simple si mai faine ca aici nici ca gasesti
n-aveti voi chef de gatit nusepoate.gif aia-i alta treaba tongue.gif
albinuza
Bre, cum poti sa zici ca nu am chef de gatit? Tocmai am facut 7 ardei si 2 rosii umplute. Si am impresia ca sunt si bune biggrin.gif
Fac o poza acu si vin sa va arat, da nu aici.
kalua
Hai brava-n tine, Anjelu'!
S-apoi are dreptate cleo, mai toate retetele postate pe-aici sunt simple. Poate par unele mai laborioase la citit. Ca toata lumea de pe-aici simplifica lucrurile cat se poate.
angeldust
Maaaah, lasa-ma ca m-am muncit jumate de zi la clatitele alea cu carne a la Cleo laugh.gif E drept ca or fost bune, si mai drept e ca nu mi-or iesit nici pe jumate asa aspectuoase, iar concluzia finala e ca n-o sa mai fac degraba tongue.gif
Master of Norules
Hai Angel ca ti-au iesit fain.
Acum cred ca nus cat la suta din femei da' nu mare procentul gatesc de placere eu nu-s printre ele biggrin.gif . Eu gatesc ca n-am incotor si incerc sa fac cele mai simple retete posibile de multe ori ca nu-mi place sa stau prea mult in bucatarie cand vine vorba de mancare, cand vine vorba de dulciuri acolo se schimba treaba.
Cleo
Carne de pui in sos bechamel

Ingrediente: 600g carne de pui (piept sau pulpe partea de sus); 150g mozzarella; 200g costita afumata (bacon); 100g brie; sare; piper; unt, pezmet

- se taie carnea fasii subtiri si se aseaza frumos intr-o tava unsa cu unt si presarata cu pezmet
- al 2-lea strat este de bacon
- al 3-lea asezam alternativ branza brie si cascaval
- daca tava e mai mica va mai ramane de pus un strat de costita apoi iar branza apoi carnea de pui
- eu am avut doar 3 straturi
- se acopera cu sos bechamel, se presara cu putin pezmet si se da la cuptor 45-50 de minute

Sos bechamel: 50g unt; 50g faina; 500ml lapte; sare; piper, nucsoara (optional)
- intr-o craticioara topim untul, punem faina dintr-o data si amestecam repede sa nu se formeze cocoloase, adaugam laptele incet si amestecam incontinuu sa evitam formarea cocoloaselor. Adaugam sare, piper si nucsoara si amestecam pana se ingroasa sosul apoi tragem deoparte so pricedam ca mai sus


este f simplu de facut si gustul e grozav. Se potriveste cu o salata.

branza brie


Szimcsi
Doamne, ce bine arata. Trebuie sa incerc si eu asta! indragostita.gif
chintesenta_raului
ooooooooooooo, s-a apucat Ange de gatit! tongue.gif
dupa ce ne mai declari ca-ti place sa faci si curatenie te bagam in lista "gata de maritat" laugh.gif
acum pe bune, haleala arata f bine, felicitari clap3.gif
Girlish
Azi am facut ceva bun si rapid. Sa-i zicem: PESTE CU LEGUME LA CUPTOR

Am uns o tava maricica cu ulei, dupa care am asezat bucati(4) de file crap sarate si impanate cu usturoi, printre ele am pus 4 cartofi taiati putin mai mari ca pt. cartofii prajiti, 2 morcovi taiati bucati potrivite, 1 gogosar taiat bucati, 2 rosii taiate maricel le-am pus peste fiecare bucata de peste. Le-am bagat la cuptor vreo 20 min., dupa care am mestecat legumele in tava, le-am sarat si am turnat peste peste 150 ml vin alb. Dupa inca 30-40 min au fost gata. Inainte sa le scot din cuptor cu vreo 15 min am intors peste cu partea cu pielita in jos.

Cartofii au iesit ceva intre cartofi fierti, copti sau prajiti, iar morcovii f. dulci.
Meg
valei, cum arata clatitele aleaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...........................
angeldust
Azi m-a chinuit talentul sa gatesc ceva mai "exotic" laugh.gif
Asa ca am facut un soi de Cordon Bleu cu Vinete ?? zapacitul.gif

F simplu, am curatat o vanta de coaja, am taiat-o felii si am pus sare pe ea. Am lasat-o asa vreo juma de ora, dupa care am spalat feliile de excesul de sare si am pus intre doua felii de vanta, o felie subtire de costita afumata si una si mai subtire de cascaval. Le-am dat prin faina, am presat acolo bine sa nu se desire tot, apoi am dat prin ou si le-am prajit.
Aparent a iesit ceva interesant si gustos, din pacate insa vinetele tot au fost putin amare sad.gif Am mancat mult castravete refreshing odata cu ele sa nu simt si asta mi-a fost pranzul :|
Diana.
Trebuia sa si presezi vinetele. Amareala poate fi si daca vinata e putin batrina (are seminte mari).
chintesenta_raului
ce, numai voi sa va laudati? wait for me, wait for me biggrin.gif

so, dupa cum am anuntat pe topicul de bar si drinkuiala, m-am apucat de varza calita. am terminat-o, am si halit o portie si e buna. acum mi-am dat seama si de ce data trecuta cand am facut varza calita avea mancarea o culoare ciudata. am uitat sa pun bulion stupid.gif asta de acum e buna. si m-am hotarat: nu o sa ma mai entuziasmez atata la mancarurile facute de mama evazionistului. pot sa fac si eu la fel!

presupun ca tre sa bag si reteta smile.gif
am calit vreo doua cepe cu un ardei gras mare in putin ulei, cand s-au inmuiat un pic am aruncat carnaciorii afumati si le-am calit pe toate la gramada pana a ajuns ceapa aurie. apoi am rasturnat varza tocata (nu va puteti imagina cat m-am chinuit sa o toc, mi se pare cel mai greu lucru posibil), un pahar de apa si am lasat sa fiarba. mai mestecam din cand in cand dar nu a fost suficient si tot s-a prins un pic rusinosul.gif cand mi s-a parut mie ca a inceput sa mai scada, am mai pus niste condimente, piper, cimbru, un pic de sare si la final, cand varza deja era gata, am pus cateva linguri de bulion si niste zdrente de patrunjel si am mai lasat pe foc cateva minute amestecand. nu ma intrebati de cantitati pentru ca la mine totul se face ochiometric biggrin.gif
Diana.
Sincer, la mine acasa (si la bunicii dinstre mama, si la cei dinspre tata) mincarurile cu varza (mincare de varza cu carne de porc) si varza calita(varza murata la cuptor cu friptura sau cirnati) nu se fac cu ceapa.
Mai face cineva varza cu ceapa si ardei? magindesc.gif
chintesenta_raului
mey, eu nu stiam nici o reteta de varza calita, habar nu am cum o face mama, dar cum eu mereu gatesc dupa retete inventate de mine... ideea e ca e buna biggrin.gif
Diana.
SI, apropos, eu acum am terminat de facut varza cu niste coasta de porc... imi era pofta! smile.gif
iaca reteta: varza acra taiata fideluta o dai la cuptor cu cirnati sau carne afumata si cu apa cu bulion si ulei din belsug; atit! smile.gif
Incearc-o macar o data! wink.gif
chintesenta_raului
merci de pont, o sa incerc si eu alta data, desi mi se pare f ciudat sa gatesc dupa retetele altora. m-am obisnuit sa cumpar eu tot felul de legume si condimente si apoi sa ma apuc sa gatesc dupa inspiratia de moment. dar daca imi iese si varza a la Maat, Petrisor ma fac biggrin.gif
gloriana
La mine in zona sau cel putin la mine in familie, varza se face cu ceapa calita.
Diana.
laugh.gif Eu zic sa o incerci. Nu crez sa nu-ti placa daca poti mica varza cu ceapa.
Te rog sa nu te superi, te tachinez ( Qui s`aime, se taquine ! )
angeldust
Mie imi place doar varza noua, dulce, gatita asa fara ceapa si fara bulion. Si o manc cu taietei din aia lati biggrin.gif Yummy.
Cleo
si se pune mult piper angel
si mie-mi placea tare mancarea asta insa cred ca n-am mai mancat de cel putin 10 ani
Diana.
Ia sa puneti voi reteta asta, sa o fac si iop sa inteleg bine de ce salivati...
angeldust
Exact Cleo, cu mult piper! io reteta nu o stiu face (varza adica) dar nici n-am incercat, presupun ca nu e asa complicat. Poate te ajuta Cleo wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.