Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eu cu cine votez?
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei > Politica la zi
Fanny
Am primit azi in cutia postala primul fluturas de campanie. huh.gif semn ca cineva s-a gandit ca si votul meu conteaza!
Recunosc ca de 8 ani n-am ratat nici campanii, nici votari. Poate ar fi trebuit sa ma potolesc, deoarece nu prea mi-au iesit pasentele! Dar iaca ma intarat si de data asta sa cred ca stampila mea pusa pe-un buletin de vot, in cunostinta de personaje politice si platforme, va face diferenta. closedeyes.gif

Voi ce sentiment aveti la start de campanie electorala pentru parlamentare?


Lexie
Eu cu cine votez? nesigur.gif Cam asta e sentimentul, din pacate, pentru ca nu stiu pe nimeni promitator, dispus sa faca treaba si sa schimbe ceva in tara asta. O sa ma decid dupa ce urmaresc campaniile si argumentarile tuturora.
sylvia_31
Eu stiu deja cu cine votez - am scapat de-o grija . huh.gif Il cunosc pe unul dintre candidatii la colegiul din cartierul meu - am lucrat pentru el o perioada, si am o oarece incredere in el.
Fanny
Eu inca nu mi-am aflat candidatii importanti din colegiu. Dar unul: doamna cu Cocos-ul. wink.gif Da pee dansa nu pun stampila nici fripta!
angeldust
Mai...eu cum ma uit din an in pasti la TV-u sunt cam pe dinafara. Dar imi doresc sa aflu. In primul rand cine imi explica si mie ca la omu prost pe scurt cum e cu alegerile astea uninominale? Adica ce o sa fie diferit de alti ani? Eu habar n-am care-i treaba cu colegiile astea
chintesenta_raului
mey, avand in vedere ca acum aproape o luna am primit la iesirea de la munca o crizantema si o ciocolata rom de la pnl-isti si floarea aia inca rezista desi nu i-am schimbat apa, sunt tentata sa cred ca e ceva suspect cu ei laugh.gif dar daca ma gandesc mai bine, e ceva suspect cu toti, chit ca imi aduc sau nu flori sau ciocolata. habar nu am cu cine voi vota, mai am un pic si se face anul de cand am pierdut buletinul si nu am apucat sa imi fac altul, deci ciu ciu vot.
rozy
Eu NU ma duc la vot. Nici acum,si nici odata. Voturile noastre nu hotarasc decat cine isi va umfla buzunarele mai mult la anu ametit.gif
Fanny
Un avantaj e ca vom sti ce alesi avem in regiune. Personal, pana acum nu mi-am batut capul sa stiu ce deputati si senatori sunt de Bucuresti si ce fac ei pentru locuitorii din Capitala. Acum, de voie de nevoie, o sa aflu. De votat, tot platforma de partid, o vom vota, deci, aici nu se schimba nimic. Dar macar vom cunoaste si oamenii si nu vom stampila doar partidul X (care credem ne ca va fura si va minti mai putin decat celelalte).
Evident, ca in acest context, lupta nu se va mai da pe idei, ci pe popularitate. In campanie vom descoperi cu uimire un Smarandescu (bodyguardul lui Gigi Becali), o Luminita Angel, un Mircea Diaconu, un Nicolae Furdui Iancu, o Doina Melinte ( ohmy.gif )

angeldust
Da, am vazut ca se bat care mai de care pe vedete si pe popularitatea lor sad.gif
Nu mai stiu la ce emisiune ma uitam, zicea unu "Pai normal...cum sa nu votezi cu Smarandescu? Acolo e ceva de genul, vine Smarandescu si iti spune "Votezi cu mine" si tu executi, ce sa faci, nu e ca si cand ai avea de ales" laugh.gif
Fanny
Am revenit si cu o explicatie simplisto-tehnicista. Daca inainte se vota pe cricumscriptii (adica judete + Bucuresti), acum se voteaza pe colegii. Inainte fiecare circumscriptie avea delimitate un nr de fotolii de deputat si senator (in functie de cati locuitori erau inregistrati in perimetrul respectiv). In functie de scorurile obtinute la alegeri, partidele isi imparteau locurile. Acum Romania e bucatita pe colegii, vreo 340 cred. Astfel, fiecare partid mare si-a desemnat cate un candidat pentru fiecare colegiu. Exista si partide (ca PNG de exemplu, care si-a stabilit candidati doar pentru unele dintre colegii, unde au considerat ca au sanse de izbanda). Cei care obtin procentul cel mai mare de voturi, ajung in parlament. La Senat, colegiile sunt grupate cate 2 sau 3. (este stiut faptul ca Romania are un deputat la 70.000 de locuitori si un senator la 160.000 de locuitori).

Cautand pe google: bec +parlamentare +2008 veti descoperi site-ul Biroului Electoral Central. Deocamdata nu se regasesc listele cu cantindati, dar puteti vedea in ce colegiu sunteti incadrati.

Legat de ce spune Angel, mai sunt si alte faze demne de Cascadorii rasului. In Capitala, la colegiul 7, s-au inscris atat Dan Voiculescu (care are un istoric lung cu Securitatea), cat si Ioan Talpes (fost consilier pe probleme de aparare si securitate nationala). Talpes a iesit la atacuri dure la adresa contracandidatului inca inaine de campanie, asa ca mai mult pe sustache, decat pe fata, partidul l-a mutat pe asa-zisul Motan Felix la un alt colegiu, unde sa nu aiba cine sa-l invite la duel. ph34r.gif
Cleo
girlies, nu puteti spicui de undeva din platformele principalelor partide? Ma refer la cele care au o sansa la tron? Ca sa fie discutia mai completa si poate mai multe fete vor citi si hotara aici ce li se pare realizabil si mai apoi viabil.

PS cu ocazia asta poate reusim s-o trimitem pe rozy la vot tongue.gif
Oana
Imi cer scuze ca ma introduc si eu in scena ,asa pe nepoftite,dar eu cred ca e foarte important sa votam,deoarece s-ar putea ca printr-o minune mare mare sa-l gasim sau sa o gasim pe cea care ar face schimbarile pe care ni le dorim si poate macar copiii nostri se vor bucura de ceea ce noi nu am avut parte.
Meg
in casuta postala am gasit si eu o poza de familie cu gusa (?), sotia si cei 2 copii.
neinteresant
oricum, eu nu am buletin de B asa ca nu pot vota doar cu flotantul.
Cleo
servus oana_82, bine ai venit smile.gif

Categoric e important sa votam insa intrebarea este: 'cu cine?' si daca raspunsul e deja stiut atunci putem continua intrebarile cu 'de ce?'
rozy
Nu ma puteti convinge. Am fost cand s-a votat primarul,si mi-am zis "hai dom'le sa ma duc il aleg pe cutarescu( altu decat cel ce a fost),poate se schimba ceva,adica poate fura mai cu bun simt asa " ; a iesit acelasi hodorog care se incapataneaza sa-si tina dosu' in primaria aia; e un ramolit,creca are 70 si ceva de ani,abia vorbeste,ce mai,vai de mama lui. Si face si el ce fac toti candidatii la orice post: asfalteaza inainte de alegeri mad.gif
Fanny
Cleo, interesul pentru comunitatea in care traiesti nu se trezeste peste noapte. Si nici oamenii nu se duc la vot pentru ca de la televizor li se spune asta. Pe de alta parte, mi se pare normal sa vorbim si de platforme, chiar daca unele sunt fantasmagorice.

Rozy, la voi Dumitru Nicolae pare "vesnic", dar sa stii ca nu-i asa. Probabil n-are contracandidatul care sa faca diferenta. Un scurt gugal mi-a relevat ca adversarul sau de anul aceasta avea un trecut ascuns care i-a fost speculat la maximum. Cand stii ca X-ulescu joaca murdar, fie esti fara pata, fie esti mai istet decat el. closedeyes.gif
rozy
Sincer,l-as fi preferat pe Lisinschi,cu tot cu trecutul lui ascuns. Era totusi o schimbare. Asa continuam cu fosila asta care nu face nic. Eu ma gandeam ca daca Lisinschi are bani din alte surse, poate nu o sa fure(asa de mult) de la bugetul Galatiului.
De asta va zic ca MI-E SCARBA de tot ce inseamna politica, dar chiar astept cu interes,la acest topic, sa spuna toata lumea ce schimbari observa in orasul lor dupa alegeri wink.gif
Fanny
Acum, sincer, cand ai sub fund scaunul de primar, si presa locala la degetul mic, nu-i greu sa dobori un candidat "patat". Era foarte usor din partea lui Lisinschi sa lamureasca problema din start si ulterior sa-si sustina programul. (sa ne amintim ca Basescu a castigat presedintia, desi Nastase era favorit, dupa ce a recunoscut la tv ca romanii au de ales intre doi fosti comunisti).

Tocmai am aflat ca Luminita Angel candideaza tot in colegiul meu, dar din partea PNL. glare.gif
Oana
Mersi pentru primire Cleo biggrin.gif .Pacat ca dupa ce votam astia se lasa moi angry.gif ,nu mai fac ce ziceau innainte de alegeri si asta ma dispera tare de tot ohmy.gif ,dar e bine zic eu macar jumatate din ce au zis sa faca,nu mai spun de trei sferturi ca deja e SF.
Fanny
de maine... campanie electorala! Am ascultat la TVR cum se impart voturile... Sistemul e mult mai complicat decat ce-am explicat anterior...

2965 de candidaţi iau startul în campania electorală


În cursa pentru cele 137 de mandate de senatori şi 315 de deputaţi s-au înscris candidaţi din 35 de partide politice, alianţe politice, alianţe electorale şi organizaţii ale cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, precum şi 31 de independenţi. Pentru cele două Camere ale Parlamentului se vor confrunta în medie 6-7 candidaţi pe colegiu.
Dintre partidele parlamentare, Alianţa PSD-PC şi PNL au fiecare câte 452 de candidaţi, PD-L are 451 de candidaţi, UMDR – 449, iar PRM are 441. Partidul Verde Ecologist intră în cursa pentru Parlament cu 119 candidaţi, fiind urmat de Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale care are 96 de candidaţi. La alegeri mai participă încă trei partide: PSR cu doi candidaţi şi PNDC şi PRE cu câte un candidat. Din partea organizaţiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale participă 18 candidaţi.

Deputaţii şi senatorii se aleg în colegii uninominale prin scrutin uninominal, potrivit principiului reprezentării proporţionale. Norma de reprezentare pentru Senat este de un senator la 160.000 de locuitori, iar în ceea ce priveşte Camera Deputaţilor, un deputat reprezintă 70.000 de locuitori. Există 43 de circumscripţii electorale, câte una pentru fiecare din cele 41 de judeţe, una la nivelul Bucureştiului şi încă o circumscripţie separată pentru românii cu domiciliul în afara României. În cadrul fiecărei circumscripţii trebuie să existe minim două colegii de senator şi minim patru de deputat, prin raportare la normele de reprezentare. În cazul în care, în urma împărţirii, există cetăţeni necuprinşi în niciun colegiu, al căror număr depăşeşte jumătatea normei de reprezentare, adică 35.000 în cazul Camerei Deputaţilor şi 80.000 în cazul Senatului, se mai adaugă, în anumite limite reglementate de lege, un colegiu de deputat, respectiv de senator.

Pentru a ajunge în Parlament, partidele politice trebuie să obţină minim 5% din voturile valabil exprimate la nivelul întregii ţări, sau să aibă candidaţi câştigători în şase colegii uninominale pentru Camera Deputaţilor şi în 3 colegii uninominale pentru Senat. Această a doua modalitate de acces în Parlament reprezintă pragul electoral alternativ. În cazul alianţelor politice, la pragul electoral de 5% se adaugă 3% pentru al doilea membru al alianţei, iar pentru restul membrilor, dacă aceştia există, câte un procent, cu condiţia să nu se depăşească 10%. Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care nu au trecut pragul electoral şi care au dreptul conform Constituţiei la reprezentare în Camera Deputaţilor, obţin câte un mandat de deputat dacă au obţinut la nivelul întregii ţări cel puţin 10% din numărul mediu de voturi valabil exprimate pe ţară pentru alegerea unui deputat. Acest mandat se acordă peste numărul total de deputaţi rezultat din norma de reprezentare.

Alegătorii sunt obligaţi să voteze la secţia de votarea de pe raza localităţii în care îşi au domiciliul sau reşedinţa, excepţie de la această regulă făcând doar candidaţii, care pot vota la una dintre secţiile de votare din cadrul colegiului uninominal unde candidează.

Alegerile parlamentare din 2008 constituie un exerciţiu democratic nou atât pentru candidaţi cât şi pentru cetăţenii români. Pe lângă noutate, un alt element caracteristic acestor alegeri este amploarea, ce rezultă chiar din noul sistem de vot, şi care angrenează în primul rând bani mai mulţi atât din partea partidelor cât şi din partea bugetului de stat, Guvernul alocând pentru organizarea acestor alegeri 100 de milioane de lei.
NewsIn
Fanny
Pana cand votul sau discutiile despre programe ne va starni apetitul de discutii va invit sa ne amuzam si sa comentam sloganuri de campanie... pentru ca de azi, vrem nu vrem, le vedem pe toate gardurile. tongue.gif

Impreuna croim viitorul! Catalin Croitoru, candidat PD-L.

am aflat si candidatii la Camera Deputatilor din colegiul meu:

Elena Udrea, PD-L
Radu Munteanu, PNL
Luminita Anghel, PSD
Lorant Demeter, UDMR
Catalin Zmarandescu, PNG-CD morderis.gif
Marian Sorin Paveliu, independent
Bud Horia Andrei, independent

Doamne sfinte! Zmarandescu la tranta cu Udrea, in solfegiile Luminitei. zapacitul.gif Noroc ca dintre toti, unu' e pe placul meu. Diana stieeee!
Hori-Andrei Bud
QUOTE(Fanny @ Oct 31 2008, 10:45 PM) *
Pana cand votul sau discutiile despre programe ne va starni apetitul de discutii va invit sa ne amuzam si sa comentam sloganuri de campanie... pentru ca de azi, vrem nu vrem, le vedem pe toate gardurile. tongue.gif

Impreuna croim viitorul! Catalin Croitoru, candidat PD-L.

am aflat si candidatii la Camera Deputatilor din colegiul meu:

Bud Horia Andrei, independent

Doamne sfinte! Zmarandescu la tranta cu Udrea, in solfegiile Luminitei. zapacitul.gif Noroc ca dintre toti, unu' e pe placul meu. Diana stieeee!


Numai si numai pentru corecta dumneavoastra informare doamnelor trebuie sa facem o corectie:
Horia-Andrei Bud (subsemnatul) candidez din partea Aliantei Electorale PARTIDUL VERDE ECOLOGIST si nu ca independent.
scuze pentru intruziune.
Diana.
Nu ai de ce sa iti ceri scuze.
In orasul meu natal (Tecuci, Galati) un om de la PER a facut un parc grozav intr-un mic oras de provincie.

Cu domnul Marian Sorin Paveliu am avut ocazia sa vorbesc de nenumarate ori la telefon, imi place omul asta. Fanny, daca ai nevoie... biggrin.gifâSi+acum mi-am adus aminte ca l-am rugat o data sa ma puna in legatura cu doamna Mona Musca... si mi-a spus ca oricind vreau. Si de isteata ce sint... Lasa, ca nu e timpul pierdut!



http://www.youtube.com/watch?v=kr-TbRjMnv0
Fanny
Mii de scuze pentru eroare! De asemenea, felicitari pentru curaj!
Ca parere personala, mi-ar placea ca ecologistii sa fie mai vizibili in plan socio-politic. Eu aud de verzi doar cand sunt alegeri. Sper sa gasiti in timp metode pentru a va demonstra forta si sa reusiti sa convingeti macar o mica particica din publicul asta roman "plictisit si obosit de vorbe" .
Lexie
Votul ALB sau votul de protest

Veşti bune pentru românii care nu vor să meargă la vot pe 30 noiembrie. Legea uninominalului le oferă varianta votului alb, numit şi vot de protest.


Votul alb mai este cunoscut şi ca vot de protest. Un astfel de vot arată nemulţumirea alegătorului faţă de oferta electorală a partidelor. Concret, deşi nu vrei să alegi pe nimeni, te duci la vot, dar nu pui ştampila pe niciun candidat. Votul tău alb nu este considerat nul.

Toate voturile albe vor fi numărate şi anunţate separat de către birourile electorale. Când se anunţă rezultatele alegerilor, vor fi comunicate voturile valabil exprimate, voturile nule, dar şi cele albe. Un vot valabil exprimat este cel care are ştamepila “VOTAT” pe un singur candidat, adică pe un singur pătrat din buletinul de vot.

Dacă ştampila figurează pe două sau mai multe pătrate, deci pe mai mulţi candidaţi, buletinul de vot se anulează. Fiecare pătrat conţine numele partidului - în colţul din stânga sus, semnul electoral - în colţul din dreapta sus şi numele candidatului - în mijloc.

Sursa: Realitatea TV


Partea proasta este ca un astfel de vot in alb ar fi ca un cec in alb, deci orice binevoitor care este in contact cu buletinele de protest va putea sa fraudeze alegerile si oamenii care nu au avut pe cine alege sa voteze fara sa stie sleep.gif Ideal ar fi fost sa existe pe buletinul de vot o cauta speciala de "Vot alb", in felul asta am fi fost siguri ca nu se mai pot stampila ulterior buletinele de vot. Este prea tarziu insa, intrucat buletinele sunt deja tiparite.

Personal, nu stiu inca pe cine sa votez dar iau in considerare 2 variante: fie un partid mic si nou, pentru a nu da votul celor mari, fie votul alb, insa mi-e tare teama sa nu imi fie pusa stampila pe el ulterior nesigur.gif Tare mi-e sa o sa iasa PSD sau PRM (am vazut undeva un sondaj si PRM era pe primul loc iar PSD pe doi zapacitul.gif ).
Mie nu-mi suna a bine toata treaba asta sad.gif
angeldust
Si mie mi se pare o maxima prostie. Chiar ar putea face fraude la greu asa. Nu era ami simplu sa existe un patratel special marcat cu "Vot alb" de exemplu si sa pui stampila pe el?
Fanny
Eu nu v-as sfatui sa recurgeti la votul in alb. Daca nu aveti de gand sa girati vreun politician cu increderea voastra, puneti stampila pe mijlocul buletinului, numai sa apara stampila si sa se anuleze buletinul. Pana la urma si voturile nule sunt numarate si anuntate.
Iar daca sunt multe, arata ca a fost o metoda de potest folosita de populatie.
In felul acesta nu dati nastere unor posibile nereguli in sectiile de vot. De obicei sunt destul de eterogeni reprezentantii politici, dar... n-ai de unde sa stii ce se poate intampla. closedeyes.gif
Fanny
E mega-enervanta reclama cu "Ce faci pe 30 noiembrie" - bla-bla-bla si merg la vot! zapacitul.gif Nu doar ca nu va convinge pe nimeni, dar sunt sigura ca va si razgandi pe careva.
Pe de alta parte, deunazi am auzit la colt vocea Luminitei Anghel... (la megafon)... " Esti dezamagit, stii ca oricum nu se va schimba nimic, ce rost are sa votezi"
Asa ca stau in coltul meu si ma intreb cu ce-am gresit!? In loc s-aud propuneri concrete, aud laude in emisiuni electorale si indemnuri contradictorii in restul timpului! crazy28.gif

Inca un lucru! Am tot cautat un x-ulescu demn de vot la Senat... huh.gif E mai usor e de gasit acul in carul cu fan! O colega de birou are insa o provocare si mai naspa: Dan Voiculescu contra multi no-name! Consultand listele am tot vazut ca nicaieri nu lupta un grand PSD cu unul PDL si altul PNL... asa ca in basme - la tranta dreapta!
Hori-Andrei Bud
QUOTE(Fanny @ Nov 7 2008, 10:48 PM) *
Mii de scuze pentru eroare! De asemenea, felicitari pentru curaj!
Ca parere personala, mi-ar placea ca ecologistii sa fie mai vizibili in plan socio-politic. Eu aud de verzi doar cand sunt alegeri. Sper sa gasiti in timp metode pentru a va demonstra forta si sa reusiti sa convingeti macar o mica particica din publicul asta roman "plictisit si obosit de vorbe" .


Mii de scuze pentru intarzierea cu,care raspund...am tot incercat sa ma log-ez in toata aceasta perioada si n-am mai reusit...acum mi-am dat seama si de ce...evident din vina mea...asa-i cand mananci litere.

Mult adevar in vorbele tale. Din pacate trebuie sa confirm ca ecologistii isi fac simtita prezenta numai la alegeri. Aceasta este o stare de fapt pe care incerc s-o schimb pe viitor. Cred ca vremea ecologiei va veni odata cu treverea timpului, cand oamenii vor intelege ca ratiunea de a vota sau nu pe cineva nu trebuie sa treaca prin stomac. Grea sarcina dar nu imposibila. Usor-usor generatiile se schimba . pana una alta e bine totusi sa aratam ( cam timid ce-i drept) ca existam.

In ceea ce priveste asa-zisul "vot alb" cred ca este o capcana la fel de mare ca si neprezentarea la vot... chiar mai rau. "Votul alb" inseamna ca deja te-ai prezentat in sectia de votare, ai semnat de primirea buletinelor de vot....si apoi Dumnezeu cu mila... macar daca nu te prezinti la vot ii obligi sa-ti falsifice semnatura...parca tot e ceva. iloveelady.gif
Hori-Andrei Bud
QUOTE(Fanny @ Nov 23 2008, 08:35 AM) *
O colega de birou are insa o provocare si mai naspa: Dan Voiculescu contra multi no-name! Consultand listele am tot vazut ca nicaieri nu lupta un grand PSD cu unul PDL si altul PNL... asa ca in basme - la tranta dreapta!


Ca-n basme se va intampla din pacate doar in basme... baietii si-au impartit colegiile cum le-a picat lor bine. Aratat-mi un colegiu unde sa se intalneasca macar doi "grei" din PSD,PNL sau PD-L... nu veti gasi...tot circul cu delimitarea colegiilor a fost praf in ochi....in rest au avut grija sa-si asigure locurile si in viitorul legislativ.
Diana.
Pai si voi de ce stati cu miine-n sin? De ce nu iesiti in fata prin comportamentul afla in afara timpului de campanie? Este imposibil va un om si activitatea sa sa nu fie remarcata daca e asa cum ar trebui.
Fanny
Pentru ca un politician sa iasa la tv sa vorbeasca in perioada asta, trebuie sa plateasca din buzunarul propriu bani grei. Practic, la televiziunile mici, cu audienta pana in 0,5-1 pretul pentru participarea la o emisiune de o ora se ridica la 5.000 de euro. Plus, ca daca dai banii astia parca vrei sa-ti expui propriile idei, nu sa lovesti in drepta si in stanga. Plus, ca niciuna din emisiuni nu se produce cu un singurul invitat, asa ca timpul de vorbire se reduce considerabil.
Ziarele castiga si ele bani grei in perioada campaniei electorale, iar, in plus, in cazul presei scrise exista presiuni la greu sa nu apara subiecte de rau despre x-ulescu sau y-ulescu. closedeyes.gif Pana la urma tot patronii din presa trebuie sa-si plateasca salariatii, asa ca se fac multe compromisuri

PS: Daca veti sta sa va uitati la tv si in presa, macar saptamana asta, in mod cert o sa va dati seama cam cat de grase sunt conturile unora din politicieni.
Oana
Faza cu PRM ma sperie cumplit, nu pot sa cred ca au atatea voturi.
Fanny
laugh.gif Sunteti haioase foc! Spuneti-mi acum, 5 membri PRM de care sa fi auzit vorbind in ultima vreme!
Eu stiu doar 2. tongue.gif
Diana.
Nu vorbeam de iesit la tv.In primul rind politicanul reprezinta un colegiu. Un bun gospodar si un om cu tinuta morala, cu activitati efectuate in sprijinul comunitatii va fi sustinut de aceasta.
Cel putin asa s-a intimplat in micul orasel de provincie in carem-am nascut. Fara ca respectivii candidati sa iasa la tv, fara pomeni electorale.
Pur si simplu oamenii au votat omul, nu partidul. Cu atit mai mult o vor face acum cind votul este uninominal.
Fanny
La alegerile locale situatia este un pic mai simpla, Maat, pe cand la alegerile parlementare sistemul limiteaza intrarea in Parlament. Astfel, o formatiunea politica trebuie sa treaca, per ansamblu, de pragul electoral de 5%, pentru ca reprezentantii sai sa ocupe fotoliile pentru care au fost "alesi".
Avand in vedere asta, e imposibil pentru un partid mic sa intre in parlament. In trecut, cand se vot pe liste, cu doua tururi de scrutin, am ales si eu "mici" politicieni, care au strans in total nici 0,5% din sufragii. Acum nu mi-as permite sa-mi irosesc votul pe cineva in care nu cred sau care, matematic, n-are nicio sansa. Nu de alta, dar asta-i singurul votul pe care-l am la indemana pentru urmatorii 4 ani, probabil. closedeyes.gif
Philia
Iubitele am si eu o intrebare: am vazut la Realitatea, dar nu am prins de la inceput sad.gif
Eu daca am viza de flotant, votez in Bucuresti sau unde am domiciliul stabil? magindesc.gif
Fanny
-din cate inteleg, in localitatea in care ai domiciuliu stabil
Stirea de care spui:

Guvernul vrea să acorde călătorii cu trenul dus - întors către şi dinspre localitatea de domiciliul pentru tinerii cu vârste între 18 şi 25 de ani, în perioada 28 noiembrie - 1 decembrie, astfel încât aceştia să-şi poată exercita dreptul de vot la alegerile parlamentare din 30 noiembrie.
Proiectul de hotărâre se află pe ordinea de zi a şedinţei de marţi a Executivului. Călătoria gratuită se va face cu trenul rapid, la clasa a II-a.
Potrivit noii legislaţii privind alegerea Camerei Deputaţilor şi Senatului, studenţii, bolnavii, militarii, poliţiştii şi jandarmii care nu vor fi în localitatea de domiciliu în ziua alegerilor nu-şi vor putea exercita dreptul de vot, deoarece alegerile uninominale nu permit exercitarea acestuia decât în circumscripţia de domiciliu.
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) a solicitat recent ministrului Educaţiei să acorde două zile libere pentru studenţi, în 27 şi 28 noiembrie, pentru ca aceştia să poată merge să voteze în oraşul în care au domiciliul. Iniţial, studenţii au cerut o derogare de la Parlament ca să poată vota în localităţile unde studiază, însă cererea lor nu a fost aprobată. Potrivit ANOSR, peste 450.000 de studenţi care învaţă în altă localitate decât cea de domiciliu nu-şi vor putea exprima opţiunea electorală la alegerile din 30 noiembrie din cauza faptului că, potrivit legii, ei pot vota numai în localitatea trecută ca reşedinţă în buletin.

NewsIn
Philia
Multumesc, Fanny! kiss.gif
Fanny
Ai ocazia sa fugi acasa. Banuiesc ca oricum o faceai ca-i vacanta luni, pe 1 decembrie. wink.gif

Oricum, ai grija ca decizia se ia abia maine de catre Guvern!
Philia
Da, o sa merg. Si o sa incerc sa ii conving si pe ai mei sa o faca!
Ei nu inteleg ca mai bine alegi TU pe oricine, decat sa ti se bage pe gat unul sau altul sad.gif
Diana.
Pacar ca nu am facut un sondaj sa vedem care sint optiunuile noastre...
Fanny
Eu am votat, la Cdep. Pe buletinul de Senat nu aveam cu cine, asa c-am pus stampila astfel incat sa-mi anulez votul.
Pentru mine a fost mai important sa merg decat sa evit sectia de votare, pentru ca spiritul civic imi este destul de pronuntat.

Prezenta la vot, anuntata de BEC: 39,26%
Referitor la vot, rezultatele complete le vom afla abia peste vreo zi doua. In schimb avem acum rezultatele exit polurilor care arata ca PSD a luat 35%, PDL 31%, iar PNL 19% (asta a fost marea surpriza, din punctul meu de vedere).

Insomar 21:00 - PD-L a recuperat uşor din diferenţa faţă de PSD-PC la exit-poll-ul

Alianţa PSD-PC îşi menţine prima poziţie şi în exit-poll-ul realizat de Insomar la închiderea urnelor, obţinând 35,7% din voturile pentru Senat şi 36% din sufragiile pentru Camera Deputaţilor, însă PD-L a recuperat uşor din diferenţă faţă de ora 18:30.

Astfel, PD-L este cotat cu 31,7% din opţiunile de vot exprimate pentru Senat, faţă de 31,1% în sondajul Insomar cu datele obţinute până la ora 18:30. Pentru Camera Deputaţilor, democrat-liberalii au obţinut 30,8% din voturi în exit-poll-ul făcut la închiderea urnelor, comparativ cu 30,3% la ora 18:30, potrivit Insomar.

În schimb, procentul alianţei PSD-PC a scăzut uşor atât la Senat - de la 35,9% la ora 18:30 până la 35,7% în exit-poll-ul de la ora 21 -, cât şi la opţiunile pentru Camera Deputaţilor - de la 36,2% la 36%.

PNL a scăzut uşor la Senat între cele două sondaje ale Insomar, de la 19,9% la 19,8%, dar şi-a păstrat acelaşi nivel al opţiunilor de vot la Camera Deputaţilor - 20,4%.

Puţin după ora 18:00, premierul Călin Popescu Tăriceanu a făcut un apel către populaţie să meargă să voteze, subliniind că prezenţa la vot este foarte scăzută.

UDMR îşi păstrează procentul atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor, la 6,7%.

PRM şi PNG-CD rămân sub pragul electoral de 5% şi în exit-poll-ul de la ora 21:00 al Insomar. Astfel, PRM a obţinut 3,4% din voturi la Senat şi 3,1% la Camera Deputaţilor, în timp ce PNG-CD este cotat cu 2,1% la ambele Camere.

Geoană - 70,1%, Blaga - 50,1%, Tăriceanu - 45,8%

Sondajul Insomar mai arată că preşedintele PSD, Mircea Geoană, a luat 70,1% din voturi în colegiul 5 Senat Dolj, adjudecându-şi fotoliul de senator, în timp ce actualul premier a obţinut doar 45,8% din voturile exprimate în colegiul 4 Camera Deputaţilor Ilfov şi nu şi-a adjudecat direct mandatul de deputat, fiind nevoit să aştepte redistribuirea.

Secretarul general al PD-L, Vasile Blaga, ocupă primul loc în colegiul 5 Senat Bucureşti, cu 50,1% din voturi până la ora 21. Dacă procentul se confirmă, Blaga are asigurat automat locul în Parlament.

NewsIN
Diana.
Biroul Electoral Central a anunţat că potrivit datelor centralizate până la ora 8, din 71% din totalul secţiilor de votare, PD-L se situează pe primul loc, cu 33,29% la Camera Deputaţilor şi 34,67% la Senat.
Video (1) Foto (1)
Vezi Galerie Articol
Vezi Galerie Articol

Download (1)
BEC: Rezultatele parţiale la nivel naţional, ora 10

Alianţa PSD+PC a obţinut la Camera Deputaţilor 32,51%, iar la Senat 33,36%, potrivit rezultatelor parţiale.

PNL se situează pe locul al treila cu 18,10% la Camera Deputaţilor şi 18,18% la Senat.

UDMR a obţinut 6,20% din voturi la Camera Deputaţilor şi 6,44% la Senat.

Celelalte formaţiuni politice s-au situat sub pragul electoral de 5%. Cu 3,27% la Camera Deputaţilor şi 3,67% la Senat, PRM cel mai probabil nu va intra în Parlament. PNG-CD are, potrivit rezultatelor parţiale, 2,38% la Camera Deputaţilor şi 2,64% la Senat. Alte partide politice au obţinut mai puţin de 1%.

Biroul Electoral Central va reveni cu noi rezultate parţiale la ora 14.

Biroul Electoral Municipal a anunţat că la nivelul Capitalei au fost centralizate 1128 de secţii de votare dintr-un total de 1181, reprezentând 95,51%.

Numărul total al voturilor valabil exprimate a fost 499.464 pentru Camera Deputaţilor. Procentul faţă de voturile valabil exprimate pe partide este urmatorul: PD-L - 37,40%, PSD+PC - 33,63%, PNL - 15,74%, PNG - 5,04%, PRM - 4,10%.

Pentru Senat, au fost 499.251 de voturi valabil exprimate. Procentul de voturi pe partide: PD-L - 38,25%, PSD+PC - 35,06%, PNL - 15,37%, PNG - 5,09%, PRM - 4,73%.

Rezultatele parţiale ale alegerilor pentru Olt, Dolj şi Vâlcea
Au început să sosească primele rezultate parţiale din ţară. În unele judeţe s-a terminat numărătoarea şi sunt deja disponibile rezultatele finale.

În judeţul Dolj cel mai bun scor a fost obţinut de alianţa PSD+PC de 48,12% pentru Camera Deputaţilor şi 50,12% la Senat. Locul doi, în judeţul Dolj a fost ocupat de PD-L.

Aceeaşi situaţie o putem regăsi şi în judeţul Olt unde cele mai bune rezultate au fost obţinute tot de PSD+PC cu 42,89% pentru Camera Deputaţilor şi 42,09% pentru Senat.

În judeţul Vâlcea rezultate diferă puţin, astfel că la PSD+PC a luat la Camera Deputaţilor 35,92% dintre voturi, în schimb la Senat câştigători au fost cei de la PD-L cu 36,27%.



Sursa: Realitatea.net
danati
QUOTE(Maŕt @ Dec 1 2008, 11:18 AM) *
În judeţul Dolj cel mai bun scor a fost obţinut de alianţa PSD+PC de 48,12% pentru Camera Deputaţilor şi 50,12% la Senat. Locul doi, în judeţul Dolj a fost ocupat de PD-L.


Se pare ca s-a terminat numaratoarea in Dolj si procentele finale sunt asemanatoare cu cele de mai sus nusepoate.gif
Da' noi cand putem afla care sunt persoanele care au castigat ? Daca partidul a obtinut de ex. 31% atunci toti candidatii lui din judet au pierdut ?
Sau conteaza pentru fiecare candidat procentul obtinut in colegiul lui magindesc.gif
Fanny
BEC: 354.392 de voturi nule şi 289.226 de voturi albe, după numărarea a 92,73% din voturi

Purtătorul de cuvânt al BEC, Marian Muhuleţ, a declarat că, în urma centralizării a 92,73% din voturile pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi Senatului, au fost numărate, în total, 354.392 de voturi nule şi 289.226 de voturi albe.

Astfel, potrivit centralizării a 92,73% din voturile pentru alegerea Camerei Deputaţilor, au fost numărate 194.187 de voturi nule şi 128.064 de voturi albe, a precizat Muhuleţ.

El a mai arătat că, în privinţa situaţiei centralizării a 92,73% din voturile pentru alegerea Senatului, au rezultat 160.205 voturi nule şi 161.162 de voturi albe.
Pentru Camera Deputatilor, numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne, înscrişi în listele electorale din circumscripţia electorală, este de 6.729.848, iar pentru Senat, numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne, înscrişi pe listele electorale din circumscriptia electorală este de 6.729.848.

(MEDIAFAX)


Din calculele mele reiese ca la Cdep 2,8% voturi nule si 1,9% voturi albe, ia la senat 2,3% voturi nule si 2,4 voturi in alb.
Fanny
BEC a anuntat acus ca PSD+PC au luat cele mai multe voturi. Mai sunt asteptate rezultatele de la 4 circumscriptii, ca rezultatele sa fie finale.
Cdep
PSD -33,09%
PDL - 32,36

Senat
PSD + PC - 34,16%
PDL - 33,57
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.