Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema
Forum pentru femei - eLady.ro > Gastronomie si retete culinare > Gastronomie > Tot felul de retete culinare
Pages: 1, 2
kalua
Supa de cartofi cu avocado
(cica de provenienta mexicana)
Meg
QUOTE

Supa de cartofi cu avocado
Merge si fara avocado si sofran.



atunci nu se mai cheama supa de cartofi cu avocado  :hohote:
kalua
Supa de ardei cu naut
diotima
kalua, suna foarte bine cea de-a 2a  :P!O intrebare numai:maioran=maghiran?
kalua
rusinosul.gif da, ia sa pun mana sa corectez
kalua
Supa rece de castraveti cu somon afumat
numai buna pe caldurile astea
Diana.
Supa de rosii- fara bataie de cap, fara calorii multe

Suc de rosii proaspat facut (preferabil)
Telina, ceapa si pastirnacul nu se servesc in farfurie in general- mie insa imi plac si le maninc . smile.gif
Se serveste rece, de la frigider.
kalua
Mai am si eu una de vara:

Supa rece de curry
reteta senegaleza
Ala80
Si cu merele ce fac? Le calesc cu ceapa? smile.gif
kalua
aoleu, am adaugat si merele acum. blush.gif
fortelady
va rooooooooogg inainte de a muri de pofta biggrin.gif
am mancat in belgia o supa crema de ciuperci absolut dementiala... numai ca oricat am cautat o reteta asemanatoare nu am gasit.
am identificat in componenta unt (destul de mult), smantana (cred..) si multe multe ciuperci. gustul era senzational...
kalua
forte, incearc-o pe asta si da-ne de stire ce si cum:
Supa de ciuperci proaspete
kalua
O supa minunata, numai ca dureaza o ziulica intreaga pana-i gata. sad.gif Poate o faceti de Craciun sau Revelion, cand aveti ceva timp la dispozitie. Pun reteta de masa festiva.
Supa clara de coada de bou
kalua
Supa de cartofi cu ciuperci
kalua
reteta nemteasca

250 g linte, care se inmoaie cu cateva ore inainte de gatit
(sau ca. 500 g linte fiarta)
800 ml supa (instant)
1 foaie de dafin
250 g cartofi
2 morvovi
1 praz
1 ceapa
2 linguri ulei
4 crenvursti
patrunjel verde
otet, sare, piper

Lintea se fierbe in supa cu foaia de dafin ca. 40 min.
Cartofii si morcovii se curata si se taie cuburele. Prazul se curata, spala si taie felii. Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei. Se adauga cartofii si morcovii, se calesc si ei usor. Se adauga 150 ml apa si se lasa la fiert 15-20 min cu capacul pe oala. Se adauga prazul si se mai fierbe 3-5 min. Acum punem si lintea cu tot cu lichid, se lasa sa traga un clocot, dupa care se pun si crenvurstii, taiati felii. Se potriveste de gust cu un pic de otet bun, sare, piper (atentie, supa contine deja sare!).
In farfurii se presara cu patrunjel verde tocat.
kalua
Supa-crema de dovleac (bostan)

Pun niste ulei de masline la foc mediu si arunc peste el ceapa taiata mai mare, morcovi taiati felii groase, radacina de telina taiata tot mai mare. N-are rost sa le taiem fin pentru ca la sfarsit le facem oricum o apa si-un pamant. rock.gif Daca aveti la indemana, puneti si niste ghimbir. Se stinge cu apa, cat sa acopere legumele. Dar legume puneti din belsug. Cand incepe apa sa fiarba puneti bucatile de dovleac, vreo foaie, doua de dafin si niste boabe intregi de piper. Mai adaugati eventual niste apa clocotita si lasati pe foc pana s-a fiert totul. La sfarsit eu bag mixerul asta in oala si gata. Se serveste cu smantana si ulei de dovleac.

edit: inainte de-a o face crema se scot frunzele de dafin.
irinica
Kalua de care dovleac folosesti la supa asta?? Din asta din care fac tocinei?? Si ulei de dovleac a vazut cineva in romanuta?
kalua
Nu, dom'le, nu dovlecel, ci dovleac (bostan). Care sunt de multe soiuri. smile.gif
Master of Norules
O s-o incerc da trebuie sa fac putina, ca cred ca numai eu o sa fiu amatoare, ca ai mei nu-s cu dovleacul da mie imi place mult. Dovleac potocaliu Irinica, ii se pare ciudat cred pt ca la noi nu se fol la mancare doar la prajituri.
Teocris
CIORBA DE PUI SI SPANAC indragostita.gif

INGREDIENTE:-carne de pui 200g
-2 morcovi rasi
-300g spanac
-2 catei usturoi
-2 linguri orez
-3linguri faina
-1 cana lapte
Pui la fiert 1l apa cu putina sare si cand incepe sa fiarba adaugi carnea taiata cubulete.Dupa 30 min adaugi morcovii.Cand sunt aproape fierti se adauga spanacul taiat marunt si orezul.
Se fierbe cam 15 minute,intretimp desfaci faina in lapte si o adaugi in mancare.Mai lasi pe foc 10 minute si gata.
Pofta mare!
O sa va placa reteta asta!
jolie
O reteta de supa, ciorba de pui a la grec stie cineva?
Cleo
QUOTE(jolie @ Jan 5 2008, 10:46 AM) *
O reteta de supa, ciorba de pui a la grec stie cineva?


- ceapa, morcovi, telina si pastarnac
- un pui, nu-i oblugatoriu sa-l pui pe tot in ciorba
- aceeasi pasi ca la o ciorba obisnuita
- spre sfarsit se pune si orez
- se drege cu ou batut cu smantana
- se acreste cu zeama de lamaie
- se pune marar

sau ca sa n-ai suprize ca se face oul zdrente, serviti cu smantana si scoti partea cu dresul din reteta

cam asa smile.gif
Diana.
Am pu si eu Kotosoupa: Supa de pui greceasca.
Teocris
Ciorba de fasole boabe- un pic altfel indragostita.gif

-fasole boabe(mai mare)300g
-amestec chinezesc de legume(muguri de bambus, urechi de lemn - ciuperci,ardei gras,morcovi,varza...)
-ciolan afumat si dezosat
-bulion-2 linguri
-tarhon murat

Fasolea se pune in apa de pe o zi pe alta la umflat.
Ciolanul se spala si se pune la fiert,la foc mic, taiat in bucati potrivite. Se spumuieste de cate ori este nevoie. Dupa ce nu mai face spuma, se adauga fasolea scursa de apa in care a stat. Se continua fierberea la foc mic pana fasolea e fiarta. Trebuie sa fie fiarta foarte bine, asa ca nu va grabiti! Daca nu este fiarta cum trebuie, se intareste cand adaugati bulionul.
Legumele congelate(nu se decongeleaza!)se adauga in oala. Eu am pus jumatate de punga, cca 250g.Focul trebuie in continuare sa fie micut. Fiind congelate, legumele se fierb foarte repede si nu trebuie sa clocoteasca mult.
Bulionul se caleste in putin ulei intr-o tigaie. Se adauga un polonic de zeama de ciorba si se lasa sa dea un clocot scut. Se toarna apoi in oala, amestecand bine.
Se mai lasa 5 minute sa fiarba.
Se opreste focul si se adauga tarhonul murat,taiat marunt.
Pofta buna!


Precizare- eu nu am adugat sare deloc. Bulionul,ciolanul afumat,mixul de legume si,mai ales,tarhonul fac inutila adaugarea sarii.
Cleo
Di sa pui si tu reteta ta cand ai timp, sa vedem, sa comparam smile.gif

Ciorba de burta

Cantitatile sunt pentru o oala de 6-8 litri.
Picioare de vita cam 1kg- oricum ceva oase de vita ca alea lasa gust bun , o bucata de burta mai maricica (2 kg), 2 cepe, 2 pastarnaci, 3-4 morcovi, 500 gr. smantana, sare, 6-8 oua.

se pun oasele la fiert se ia spuma, se adauga zarzavatul tocat mai grosier (nu va omorati sa-l faceti prea marunt ca e doar pt gust) si burta si se fierbe mai multicel pana se patrunde burta, apoi se strecoara de zarzavat iar burta se taie in fasii.
In oala se pune doar burta taiata (in zeama strecurata) cand da in fiert se bat 6-8 oua dar mai intai se dizolva cu zeama de carne apoi se adauga smantana cam 500 gr. se potriveste de sare si otet....eventual delikat sau vegeta (insa nu e gustul original)
Usturoiul (mujdei fac eu) se pune in farfurie NU in toata ciorba. La ciorba asta nu se pune nici un fel de verdeata.

- o prietena care-mi spune ca e inchiriata pt ciorba de burta spunea ca ea pune si vreo lamaie sa fiarba in ciorba si gogosari murati taiati cublete. Asta e doar o varianta personalizata tongue.gif de ciorba eu n-am incercat-o. Si de acrit acreste tot cu lamaie.
Diana.
Reteta mea seamana foaaarte tare cu a ta, insa cu mici diferente:
- genunchi de vita sau cap de piept, merge si rasolul de vita
- eu pun si telina
- legumele le fierb intregi, nu le tai deloc (le scot si le fac vint oricum)
- din oua pun numai galbenusurile: le amestec intr-un castron cu smintina (numai foarte grasa, altfel se brinzeste si nu arata cremos, ci ca o ciorba cu "zdrente"), pun cu un polonic din zeama strecurata, apoi rastorn castronul in oala
- pentru ca usturoiul imi da arsuri, eu il pun in ciorba sub forma de mujdei si-l las sa dea un clocot teapan.
- o acresc numai cu otet si o servesc cu ardei iute proaspat sau murat
Altheea
ma bag si io!
Si eu pun o telina medie si legumele intregi. Si din oua pun doar galbenusurile. In plus, pentru design, dupa ce scot morcovul fiert il dau pe o razatoare marunta, il calesc in putin ulei si il pun si pe el in ciorbita. Si mi-a mai dat o prietena (thanks dixy kiss.gif ) intr-o sticla niste ardei rosu tocat , am pus si din asta o lingura.
Eu n-am avut oase de vita, sunt convinsa ca ar fi iesit mai buna daca puneam...dar a mers si asa!
Dixy
Auzi Altheea,da ciorba aia de burta cum o faci tu,nu o dau pe nimic altceva din ce mai gatesti tu.Fetelor, e experta in ciorba de burta,mananci pana crapi !!!
Cleo
asa-i Di de fapt legumele si eu intregi le pun. Azi dimineata am facut copy+paste de pe forumul acela micut de-aici de care iti povesteam la reteta postata acum 2 ani. M-ati pus pe ganduri cu ciorba de burta magindesc.gif Dar totusi cred c-o las dupa Pasti.
Diana.
Eu am facut-o saptamina trecuta. Acum ma pregatesc de ciorba de miel. O sa pun reteta mea zilele astea.
pescarush
si eu tot cam asa o fac, cu diferenta ca fierb burta separat, arunc apa de pe ea si apoi o tai fideluta si o bag in supa strecurata, dupa care pun restul (oua, smantana, otet, sare si usturoi - eu pun mujdeiul in ciorba, ca si maat).
abia astept sa fac ciorba de burta, asta e in meniu pentru Pasti, anul asta.
Cleo
l-am intrebat pe sotul meu daca sa fac si-a zis da deci pesca mancam la fel smile.gif

apoi eu nu mai pun usturoiul in ciorba pt ca a 2-a zi l-am gasit verzuliu. E singurul motiv ca de dres oricum dregem ciorba cu toate cele in farfurie
Diana.
Daca fierbi ciorba, nu se inverzeste nimica. Sun la ai mei sa imi "improspatez" memoria cu ciorbita de miel.
pescarush
cleo friends3.gif
maat, cred ca voi incerca si eu sa-l fierb un pic de data asta, ca si al meu se inverzeste un pic, dar nu m-a deranjat pana acum. pupaceala.gif

edit: mi-e o foaaaameeeee! si tot pe la topice de mancare ma invart, si mai am jumatate de ora pana la lunch. crying.gif
Diana.
Am pus sus pe site reteta mea de ciorba de miel.
Asa facea ciorba de miel si strabunica mea, asa o face si mamaia mea, si mama mea... Asa o fac si eu. Este o reteta "de familie", daca vreti. smile.gif
LostWhispers
fetele mele, o reteta pt condimentat mielul avem aici( pe topicurile de mancare) sau eu nu gasesc nesigur.gif
Diana.
La Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema nu ai cum sa gasesti... smile.gif
lorelay
QUOTE(Maàt @ Apr 24 2008, 01:34 PM) *
Reteta mea seamana foaaarte tare cu a ta, insa cu mici diferente:
- genunchi de vita sau cap de piept, merge si rasolul de vita
- eu pun si telina
- legumele le fierb intregi, nu le tai deloc (le scot si le fac vint oricum)
- din oua pun numai galbenusurile: le amestec intr-un castron cu smintina (numai foarte grasa, altfel se brinzeste si nu arata cremos, ci ca o ciorba cu "zdrente"), pun cu un polonic din zeama strecurata, apoi rastorn castronul in oala
- pentru ca usturoiul imi da arsuri, eu il pun in ciorba sub forma de mujdei si-l las sa dea un clocot teapan.
- o acresc numai cu otet si o servesc cu ardei iute proaspat sau murat


Buna ziua!
Daca ai probleme ca mine cu stomacul, ia in perioadele de mancare mai grea, in fiecare dimineata cate un Omez, Cam o luna!
Si eu pun telina la ciorbita de burta!Dar mai pun si gogosar acru spre sfarsit!
Se mai poate servi si cu hrean in loc de usturoi si ardei iute!
Teocris
Supa exotica de pui cu galuste

1/2piept de pui, 1/2 punga amestec de legume chinezesti, 2 oua, 6 linguri gris. 2linguri ulei

Intr-un castronel se bat ouale. Se adauga grisul(eu la un ou mare pun trei linguri de gris; compozitia trebuie sa aiba consistenta unei smantani groase)si se amesteca bine. Se lasa apoi la odihnit.
Pieptul de pui se fierbe la foc mititel si se spumuieste, apoi se scoate si se taie bucatele mici-mici. Legumele congelate se adauga in supa impreuna cu bucatelele de pui si se lasa sa dea cateva clocote(tot la foc mititel). Cu o lingurita formam galuscute in felul urmator: inmuiem lingurita in supa fierbinte, luam compozitie si ii dam drumul in supa. Nu trebuie luata multa compozitie pentru ca la fiert galuscutele isi maresc volumul. Eu iau cam o jumatate de lingurita. Este foarte important sa facem compozitia de gris cu ou inainte(ca sa aiba timp grisul sa se inmoaie)si sa mentinem focul micut.
Dupa ce toate galuscutele s-au ridicat la suprafata, acoperim oala pe trei sferturi cu un capac si lasam sa fiarba aproximativ 20 minute.

3A
Mmm, arata super supita ta, Teo! M-as servi nitel de acolo!

Fetelor, am si eu o intrebare, ati tot spus, cele din Ardeal de supa de salata, si nu gasesc reteta, puteti sa-mi dati si mie un link sau reteta cu pricina?

Multumesc
kiss.gif
Cleo
3a n-o gasesti ca i-am spus ciorba de salata
o aduc cu copy-paste aici

3-2-1 go smile.gif
acum daca tot ati pomenit ciorba hai sa v-o introduc si pe gabriela_k . Am sa pun copy paste reteta +poze pt ca mi-a dat permisiunea.


Ciorba de salata verde

Avem nevoie de:
1- 3 capatine de salata verde
2- 2 cepe mari
3- 1 capatina de usturoi
4- 1 cutie de smintina
5- 1 packet de bacon felii(500gr.)
6- 6+2 oua medium size
7- 2-3 linguri de otet
8- marar verde sau uscat(cam 2 linguri)
9- sare cam 2 linguri
10- ½ lingura piper


Se ia o oala de cam 6-7 L si se umple cam 3/4cu apa rece.
Se pune apa cu sarea,usturoiul presat marunt si ceapa tocata marunt,la fiert la foc medium-maxim, sa fiarba.
Se spala si se taie salata cam de 2 degete latime si se pune la scurs.
Luam bacon si asa in felii cum este la packet,il taiem cam de 1 deget latime.
Luam o tigaie care nu lipeste sau tigaie normala si punem putin ulei ca sa putem cali si reduce bacon-ul,il aducem la stagiul de jumerii.(vezi picture).Cind jumerii sunt gata ii scoatem pe o farfurie si in grasimea ramasa sau o putem scurge(optional), facem o papara de oau din 6 buc.O rupem in bucati mici cu lingura sau o taiem in bucati mici cu cutitul.
Eu facind papara in tigaie am sfarimat ouale prin amestecare in tigaie cu lingura de lemn.
Cind si papara este gata o scoatem pe o farfurie.
Luam salata care a sta la scurs si o punem in oala,in apa care fierbe.Lasam salata sa fierba cam 5-10 min doar atit cit sa se inmoaie.Adaugam imediat bacon-ul si papara de oeu dupa care oprim focul.
Intre timp,cu cele 2 oua ramase crude ,le separam galbenusul de albu;iar cu cele 2 galbenusuri le frecam cu smintina, otetul si mararul tocat marunt.Le amestecam pe toate intr-un castron mare.
Lasam ciorba sa se opreasca din fier sis a se ajeze bine,cam 15 min dupa care luam ca 5-6 cups din ciorba si temperam smintina din castron.Dupa fiecare cup de ciorba adugata in smintina amesteca ca sa nu se taie smintina de la cioba calda,Asa procedam pina aducem smintina la aceasi temperatura cu ciorba,dupa care varsam smintina peste ciorba ramasa in oala.Amestecam usor dupa care se poate servi adaugind otet dupa gustul fiecaruia.
Aceasta ciorba sta f. bine la frigider citeva zile bune.

Ptr. cine vrea sa excluda bacon-ul,o poate face fara probleme dar nu se poate exclude omleta >

;;
;;
pescarush
wow, cleo, asa cu pozici, pentru 3A, sa se si apuce de gatit. laugh.gif
ma duc sa ma dau si eu la supa mea, ca mi-am tot asteptat pescarii, dar mi se lungesc urechile de foame, mai ales daca mai intru mult pe-aici, pe la bucataria voastra.
Teocris
Ciorba de salata (varianta II laugh.gif )

4 capatani de salata proaspata, 1 legatura ceapa verde, 1/2 capatana mare de usturoi (se poate folosi si usturoi verde), 5+2 oua, 400g kaiser, ulei, sare, piper proaspat macinat , 300g smantana

Ceapa si usturoiul se toaca marunt si se calesc in cratita in care urmeaza sa facem ciorba, apoi se aduga kaiserul taiat fasii mai grosute si se mai caleste un pic.

Salata spalata bine si rupta bucati potrivite, se pune si ea in cratita si se caleste pana se inmoaie toata.

Se umple oala cu apa 3/4 si se tine pe foc mic . Se condimenteaza cu sare si piper dupa gust si se lasa pe fo pana da un clocot. Intr-o tigaie se face o omleta di 5 oua si 2 albusuri, se taie bucati mici si se pun si ele in ciorba.

Se mai lasa sa dea un clocot scurt si se opreste focul.
Intr-un castronel se bate smantana cu 2 galbenusuri si se aduga in ciorba dupa ce aceasta s-a mai racorit.
Pofta buna!

;
;
3A
Fetele, in weekend fac supitza d-asta! Multzam mult pentru retete! Si revin cu poze! Promit blush.gif
Cleo
noh, ca mi-ai luat vorba din gura. biggrin.gif
deci asteptam cu nerabdare "martori" la varianta 3(A) ots.gif yes.gif
Nimphetamin
Da, si eu fac supa asta, dar inca nu m-am hotarat in care varianta magindesc.gif
Cleo
supa-crema de anghinare

1 lingura de ulei masline
1 ceapa tocata
2 catei de usturoi tocati
800g inimi de anghinare la conserva
600ml supa de legume
2 linguri de cimbru proaspat
150ml smantana lichida
2 rosii uscate taiate lamele
paine proaspata langa

- intr-o ulcica se incalzeste uleiul
- se pune ceapa la prajit cateva minute apoi si usturoiul (ultimul se prajeste mai repede)
- supa de legume am inlocuit-o cu apa si-am adauagat legume (morcovi, pastarnac etc)
- cand se inmoaie morcovii se adauga anghinarea taiata grosier si se lasa cateva minute la fiert (cam 5)
- se transfera totul in robotul de bucatarie si se transforma in piure
- se adauga cimbrul si smantana si se lasa la racit
- ideal sa fie lasata la rece 3-4 ore
- se imparte in 4 castronase, se garniste cu lamele de rosii uscate si se serveste acompaniata de paine proaspata


3A
Pe weekendul viitor o fac pe asta, sa o surprind pe mama, sa gateasca frigiderul plin cu mancare gatita laugh.gif
Teocris
Ce se intampla cu pozele mele?
Se sterg asa, fara sa le atinga nimeni nesigur.gif

Cu speranta ca nu se va pierde in neant:

Ciorba acra de legume, cu perisoare

Ingrediente: legume de sezon sau congelate(eu am folosit o jumatate de punga de amestec chinezesc si o mana zdravana de miez de dovlecei ramas de la dovlecei umpluti cu ton), trei patru rosii decojite si taiate marunt+ 4-5 linguri de pasta de tomate subtire(eu am folosit o conserva de 400g rosii cubulete in sos tomat), 400g carne macinata amestec, un varf de cutit de sare de lamaie(cine are bors de casa- bravo lui!), sare, piper proaspat macinat, un ou, leustean verde.
Sa purcedem acus la treaba ca am lenevit destul.
Intr-o oala punem apa cat sa o umplem 3/4 si o punem la foc moderat. Se adauga legumele taiate frumusel(sa dea bine in farfurie), un pic de ulei si se lasa pe foc pana sunt aproape fierte.

Carnea tocata se amesteca bine cu rosiile decojite si tocate si cu pasta subtire de tomate (las la alegerea gospodinelor daca sa aduge sau nu un pumn /doi de orez ales si spalat, eu nu am pus din motive de Monti- dar zau daca i-am simtit lipsa). Se amesteca bine si cu oul, sare si piper dupa gustul fiecaruia.

Cand legumele sunt fierte (dar mai trebuie lasate olecuta), ne udam bine mainile si formam bilute din carne pe care le adaugam in oala. Aici imi permit sa intervin cu trei sfaturi:
1. nu faceti bilutele mari- nu da bine in farfurie si riscati sa se desfaca in ciorba
2. mainile trebuie udate permanent pentru a nu lasa compozitia sa se lipeasca de ele
3. Insist cu focul- trebuie sa fie moderat nu mare si nici deabea sa palpaie. Apa trebuie sa fiarba cand adaugam perisoarele.

Cand s-au ridicat toate la suprafata, se da focul micut si se acopera oala cu un capac. Timpul de fierbere este conditionat de marimea perisoarelor.
Daca va place mai rosie zama, adaugati pasta de rosii dupa ce s-a fiert carnea. Eu nu am adaugat. Imi place cum iese asa.
La sfarsit, dupa ce opriti focul, dizolvati sarea de lamaie in putina apa si adaugati in ciorba pana e acra dupa gustul vostru. Daca folositi bors, trebuie sa il fierbeti si il adaugati fierbinte in ciorba- tot dupa gust.
Leusteanul innobileaza mancarea asta, facand-o de neuitat.
Se serveste fierbinte cu sau fara smantana dar neaparat cu un ardei iute.

Pofta buna!
Cleo
- eu la perisoare pun: ceapa, sare, piper (ar merge si paprica sau putin sos de rosii), orez, ou si marar
- orezul poate fi inlocuit si cu gris insa imi plac mai mult cele cu orez
- mie in ciorbele in care leustean musai pun bors cele 2 merg de minune, cu zeama de lamaie prefer mararul
- in ciorbele in care pun bors nu pun rosii, dupa gustul meu rosiile si borsul nu merg impreuna
- de regula la cirobe pun intregi: morcovii, patrunjelul, telina si le toc dupa ce s-au fiert insa pt gust pun mai multe si unele sfarsesc apoi in gunoi sau le fac piure si le adaug asa in ciorba, de la inceput toc doar ceapa si ardeiul
- la ciorbele cu carne se potriveste f bine si-o bucata de varza, lasa un gust tare bun
- la noi de Craciun se face o ciorba din perisoare cu carne de porc de fapt compozitia este cea de carnat= cu usturoi si toate cele (fara orez sau gris) si se acreste cu zeama de varza indragostita.gif


Teo daca mai ai pozele in album si mai poti edita poate le mai pui oadata. N-am idee care-i problema cu flickr dar arata dezolant posturile cu poza stearsa smile.gif

mie in photobucket nu mi s-a intamplat niciodata in 3 ani
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.