Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alimentatia bebelusilor si copiilor de pana la 3 ani
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Familie > Ingrijirea Bebelusilor si a Copiilor Mici
Cleo
Althe, Roxi, Martha si celelalte proaspete mamici va asteptam smile.gif

O supa pe care o adora fata mea era cea de carne de gaina, faceam totul (carne + legume) un piure mai curgator si manca o cana intreaga deci vreo 200-250 ml

si cerealele de la Nestle ii placeau tare, tot asa cate-o cana smile.gif
pescarush
Pe-aici nu prea recomanda medicii diversificarea alimentatiei inainte de 6 luni, mai ales in cazul in care alaptezi.
Tin minte ca noi am inceput mult mai repede, cand erau ai mei mici... ce-i drept ca si laptele meu era asa... ca de la o vacuta anemica laugh.gif si eu le-am introdus supica de zarzavat la 3 luni. Dar nu faceti ca mine. Oricum si la ai mei le-a placut mult supa de carne, cand au ajuns la ea. zapacitul.gif
Cleo
Eu pana la 5 luni am alaptat deci fata mea exclusiv lapte a mancat. Apoi m-am anemiat brusc sad.gif si-am incercat fel de fel de marci de lapte praf, pana la urma cred ca Nestle i-a placut. Din luna a 6-a am inceput cu piureuri de legume si cerealele apoi dintr-a 7-a a 8-a am pus si carnea in piure.
pescarush
Si noi tot cu Nestle am crescut (parca Nutrilon se chema), dar interesant ca le-a placut numai formula pana la 6 luni, peste 6 luni amandoi au facut yieck la acelasi lapte praf (doar diferit conform categoriei de varsta).
MarthaToma
Eu alaptez si acum, piciul face pe 7.03 8luni.
Am inceput pe la 4 luni si un pic cu urmatoarea schema:
Prima zi 1 lingurita de suc de mere, a 2a zi 2 lingurite si tot asa pina am ajuns la 7 lingurite de suc. Inca o saptamana tot cate 7 lingurite de suc de mere. Dupa saptamana in cauza am inceput sa adaugam si sucul de morcov tot treptat.
Dupa saptamana in care am avut 7lingurite suc de mere si 7 lingurite suc de morcov am inceput sa fac piure marul tot treptat cu cate o lingurita.
Dupa ce am trecut de saptamana de 7 lgt suc de morcov cu 7 lgt de piure de mar am inceput sa introducem supa de legume tot progresiv.
Acum la 8 luni avem in meniu: legume, carnita, fructe, ou, branza. Papa si ciorba de a noasta daca e facuta cu bors de casa si fara delikat sau alte minuni. Din cand in cand ii mai dau cate o coaja tare de paine pe care o molfaie, il ajuta la gingii cand il dor.
Noi am inceput la 4 luni caci avea aproape 7kg si poftea deja la ce mancam noi.
Sa nu uit, pentru fetele interesate am niste carti cu retete.

Altheea
Noi facem maine 5 luni si pana ieri nu i-am dat decat suc de portocale, dupa care este innebunit. Ieri am incercat si cerealele Milupa pentru 4 luni, cu mar si morcov si i-au placut mult. Saptamana viitoare as incerca si supita. Pediatra mi-a zis ca nu-i nevoie de diversificare pana la 6 luni iar doctorita de familie mi-a zis fara supa pana la 5 luni jumate. Cereale nu i-as mai da ca am inteles ca ingrasa si deja e cam maricel. Chiar nu stiu ce sa fac. Daca o sa-mi accepte supa cred ca o sa renunt la cereale huh.gif
MarthaToma
Din cate am inteles eu atunci cand alte alimente, decat laptele sau sanul, inlocuiesc o masa abia atunci ii putem spune diversificare. Pina atunci il obisnuim cu alimentele. Eu cereale ii mai pun doar cand vreau sa ii fac masa de fructe mai consistenta, in rest nu prea le-am folosit.
Cleo
Martha coltul de paine e cel mai bun la masat gingiile. Fii-mea s-a repezit la el ca la nu stiu ce delicatesa si n-am mai avut nevoie de alte jucarii special concepute pt perioada asta desi aveam in dotare.


Althe baietii sint mai mari de regula si daca e grasunel cu carnea tare si nu moale (ca atunci e grasime) nu mi-as face probleme. Am o colega cu baiat de varsta fetei mele, a mea are dimensiuni normale si totusi sint magazine unde hainele pt varsta ei ii sint mari, la baietel imi spune ca-i invers, ii ia cu vreo 2-3 numere mai mari. In afara de sucuri, de mar de protocale, asa cu lingurita (deci cate o lingurita in plus pe zi pana la cantitatea X) nu as introduce altceva decat dupa 6 luni daca laptele e suficient si copilul se dezvolta normal.
pescarush
Altheea, din cate l-am vazut eu in poze pe David, e si lung, nu e gras. Poti sa-i mai dai cereale (chiar daca in cantitati mai mici) si nu-ti fa probleme, ca nu-l ingrasi.
Si ai mei erau dolofani si au slabit de pe la 2 ani, acum sunt chiar prea slabi. ohmy.gif
Altheea
Nici mie nu mi se pare foarte gras. Dimensiunile sunt ale unui copil de 9 luni, ii iau hainute pentru copii de 9-12 luni. Laptele meu cred ca este suficient. Cred ca o sa mai astept o luna.
Cleo, de la sucul de portocale nu pot sa-l tin, ii ies ochii din orbite si e in stare sa inghita toata lingurita. Apoi o urmareste pofticios pana o umplu si ii dau iar. Tipa daca nu-i dau cat vrea el. O sa-l pozez o data cand ii dau sucul sa vedeti ce copil transfigurat de pofta am laugh.gif
Roxana_
Cleo, deocamdata la mine Sara se hraneste exclusiv cu lapte de la san. Cand ii voi diversifica hrana, va anunt smile.gif.
Cleo
Althe mie povestea cu lingurita de suc de mere mi-a spus-o la 4 luni si ideea era sa vad cum reactioneaza stomacelul ei la altceva si a fost ok. atata vreme cat nu sint probleme nu e nici un inconvenient in a bea suc de portocale oricum nu-i inlocuieste o masa si bea de sete smile.gif

Roxi ia sa vezi tu cum zboara vremea si pana veniti voi umplem ecranul cu idei smile.gif
MarthaToma
Din cate am mai inteles de la o doctorita foarte faina din spital, dupa ce bebe se obisnuieste cu mincarea solida, a ajuns la carne, ou si alte legume, ii putem da sa guste din aproape orice, mai putin carne grasa si prajeli foarte concentrate. Cu cat va cunoaste gustul la mai multe alimente cu atat va face mai putine mofturi mai tarziu la mincare.
Teocris
Teo jr. e carnivora convinsa. La fel ca tatal ei. Stramba din nas in fata legumelor si fructelor, insa ciuguleste un pic.
Eu sunt lacto-vegetariana in preferinte.
Am alaptat-o pana la 6 luni. Nu i-am dat nimic in plus. Dupa 6 luni am inceput cu supica de legume si de pui, pireu de mere cu biscuiti, carnita de pui fiarta si macinata.
Coltucul de paine a mers de minune si in cazul nostru, cand dintisorii au inceput sa iasa. 322.gif Mai aveam si un inel cu gel in interior, pe care il bagam un pic in frigider. Si pe asta il rodea cu mare placere. laugh.gif
Cleo
Teo fix asa si noi cu inelul din gel si cu coltul insa painea era ... caviar. laugh.gif
Mi-aduc aminte de perioada cand dadeau dintisorii nepoteilor mei si nu mai pridideam sa schimbam bavetele, insa fata mea nu a ''balit'' laugh.gif deloc.
MarthaToma
Fetelor aveti idee de la ce s-ar putea intampla urmatorul fenomen: sunt momente cand dupa de mananca ii apar pete rosii pe fata ce trec in 2-3 ore. Petele sunt ca si cum ar fi fost plesnit doar ca au circumferinta mica.
Am sa incerc sa urmaresc ce alimente ii dau cand ii apar magindesc.gif
pescarush
Ce-i dai sa manance, in general, Martha? Ii dai cumva iaurturi? Sau piureuri la borcanele? De la asa ceva zic eu ca ar putea sa-i apara. magindesc.gif Dupa cum descrii, s-ar putea sa fie o alergie la ceva. Urmareste atent cand ii iese, ce a mancat si vezi data viitoare cand ii dai acelasi lucru cum se comporta. Altceva, n-as sti ce sa-ti spun.
Cleo
si mie-mi suna a reactie alergica insa vorbeste mai bine cu pediatrul, precis te lamureste smile.gif
MarthaToma
Mancare la borcanel nu ii dau ca nu prea sunt de acord cu chestiile de genul.
Am observat ca la iaurt sau branza ii apar petele in cauza desi pina acum nu apareau.
Am sa urmaresc daca la o anumita categorie de iaurt ii apar, nu inteleg de ce totusi la branza caci numai branza de casa i-am dat de fiecare data magindesc.gif
Cleo
idei de piureuri pt papusele smile.gif
Mami de Rares
Rares are 1an si 2 luni si am inceput diversificarea la 5 luni si 2 saptamani, cu piure de legume. (evident facut in casa)

Apoi am inlocuit inca o masa de lapte cu fructe gatite la abur cu biscuiti, sau mar copt in cuptor pana la 9 luni. Abia dupa i-am dat fructe crude.

La 4 luni am incercat cu suc de piersici la recomandarea dr. de atunci si cand am ajuns la 30 ml a plans toata noaptea ca se deranjase la burtica si il durea burtica. Am sunat dr. a doua zi si ce credeti ca mi-a zis: continuati cu aceeasi doza si ii dati si ...... (nu mai stiu numele, era un medicament care se prepara cu apa si de obicei este intr-o sticla foarte mare pentru cat folosesti pt. bebe)
Dupa raspunsul asta am fost tare bulversata ca eu stiam ca atunci cand are probleme de la un aliment, tai alimentul problema.
Tati de Rares foarte suparat a zis sa schimbam dr. si asa am facut, si acum suntem foarte multumiti ca am luat aceasta decizie.

Apoi am aflat urmatoarele: fructele crude nu se dau bebe-ilor sub 6 luni pentru ca nu au "nu stiu ce" enzime care ii ajuta sa le digere si diversificarea nu se incepe cu fructe pentru ca sunt dulci si apoi va accepta foarte greu legumele, lucruri care mi separe foarte logice si care le-am aflat apoi de la alte mamici care au facut asta.

Acum dupa experienta cu Rares imi dau seama ca medicul pediatru bun este cel care personalizeaza schema diversificarii in functie de fiecare copil in parte. Nu cel care iti da o lista trasa la xerox.

Mentionez ca aici am spus parerea mea si cum am faut eu, fiecare mami de pui de om e libera sa faca cum crede ea mai bine pentru puiul ei.

Succes proaspete mamici. smile.gif si nu ezitati sa cereti retete de piureuri smile.gif
Altheea
Si eu am inceput diversificarea destul de tarziu, la 6 luni. N-am luat nicio lista de la pediatra, am facut eu cum am crezut mai bine. Asa si eu, am inceput cu piure de legume. Dupa o saptamana am introdus si carnita de pui pe langa legume. Ne-am chinuit foarte mult sa le acceptam, cam o luna s-a strambat la ele si manca putin. Acum abia asteapta masa de pranz biggrin.gif
Legumele le fierbeam la inceput dar la scurt timp mi-am adus aminte de aparatul meu de gatit la aburi, nefolosit de vreo 2 ani. Fructele ies si ele foarte bine la aburi, in spacial para cu nectarina...delicioase! Dimineata ii fac un piure din mai multe fructe, cel putin doua. De exemplu astazi a papat de dimineata mar, nectarina, caisa si cirese.
La pranz schimb meniul zilnic. Legumele le fierb la aburi si apoi le pasez. Carnea o fierb separat, doar pestele i l-am facut tot la aburi. I-am introdus si galbenusul de ou si ficatel.
Cu foarta multe placere papa piureul de spanac, in care mai bag si putin morcov si telina plus carnita, pui sau manzat. Dres cu putin iaurt, un deliciu pentru bebe!
Uneori am adaugat si fasole verde sau mazare in legume.
Maine avem pui cu brocoli in meniu.
In rest mai papam iaurt simplu, iaurt cu biscuiti, iaurt cu fructe la aburi sau cu 2 lingurite de cereale...variatiuni pe aceeasi tema laugh.gif
Plus cu alaptatul mergem inainte!

Mami de Rares, ma bucur ca esti aici! Ne mai poti indruma ce sa le facem puiutilor, al tau fiind flacau asa mare ai mai multa experienta biggrin.gif

sylvia_31
Fetelor, da' voi nu puneti si unt in piureurile de legume ? Din cate stiu eu, untul este esential pentru dezvoltarea corespunzatoare a creierului copilului pana la varsta de 2, 3 ani.
Diana.
Cica si piinea ar fi necesara in alimentatia copiilor (nu stiu de la ce virsta) tot din acelasi motiv.
Altheea
Ba da, Sylvia, pun unt sau un strop de ulei de masline. smile.gif
Maat, painica inca n-am incercat dar este o idee buna. Vreau sa-i fac zilele astea ciorbita de perisoare de pui si o sa-i dau cu painica.
Am uitat sa spun ca pun si verdeata in mancarica, patrunjel sau marar si cativa stropi de lamaie.
Mami de Rares
Eu mereu am pus ulei de masline sau unt in mancarica lui.

Am observat ca ii place foarte mult cand are dovlecel sau budinca cu dovlecel si branza, tot felul de combinatii. Stiti cum e iti trebuie putina inventivitate pentru combinatiile astea.

Si Paste cu sos de rosii cu pui.

La inceput dureaza ceva pana accepta mancarea solida si pana invata sa inghita. La noi a durat o saptamana in care ne-am facut ca niste purcelusi.... ca l-am lasat sa bage mainile in mancarica ....

Spanacul eu l-am facut cu rosii decojite mereu si cu pui sau curcan.

Altheea
Si la noi dovlecelul este beza in toate combinatiile de legume. face piureul mai cremos si il prefer in locul cartofului.
hehe, noi ne facem cat trei purcei, cu toata bavetica..degeaba! Imi prinde mana ca vrea sa ia lingurita, imi da peste mana si zboara mancarica peste tot, vorbeste cu mancarea in gura, rade, ma certa, stranuta etc
Camelia Nita
Noi am inceput diversificarea inca de la 5 luni cu cu supica de legume si de pui, pireu de mere cu biscuiti, piure de morcovi, carnita de pui fiarta si maruntita. Branza de vacuta, cereale ...
Teocris
Bine ai venit Camelia! welcome.gif
Cat timp are acum bebelusul tau? Baiat sau fetita? smile.gif
ana_amalia
Am un baietel de 2 ani si inca bea lapte praf seara. Ar fi cazul sa-i inlocuiesc laptele praf cu cel din comert? E cam slabut si bea spam lapte praf organic [/url].
butterflyaway
Laptele praf are si el asa-zisele facilitati, potrivite varstei copilului....eu n-as renunta. Daca vrei sa renunti, fa-o treptat, cu lapte cu cat mai putina grasime si din surse sigure (daca nu iei din comert).
nicolle
Buna mamici,

Sunt noua pe forum, dar sper sa nu ma ignorati. Nu stiu ce sa aleg ...

Deci...?

Multumesc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.