Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Castrarea animalelor de companie
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Animale de Companie
luciamanta
Buna ziua. As dori sa castrez 2 cateluse si mi-ar placea sa gasesc un medic bun pentru acest lucru. Va rog mult de tot sa-mi recomandati si mie un doctor in care pot avea incredere pentru rezolvarea problemei de care v-am vormit mai sus. Va multumesc anticipat si va doresc sanatate si reusite pe toate planurile!
Fanny
S-a vorbit intr-un topic separat de medici veterinari buni! Daca esti din Bucuresti, iti recomand cabinetele mentionate acolo.

welcome.gif
mihaelapred
nu stiu excat daca poti castra acolo catelusele , dar stiu sigur ca la DIVET (Bucuresti) gasesti doctori foarte buni. au 3 sedii, pe la crangasi, la dorobanti si mai e undeva,dar nu stiu exact unde.
Diana.
Primăria Capitalei refuză să sterilizeze gratuit maidanezii
10 aug, 14:17 / Nicoleta Vieru
De patru luni, Asociația Vier Pfoten se roagă de Primăria Capitalei să o lase să sterilizeze câinii maidanezi, fără niciun cost pentru municipalitate. Tot de atunci, Primăria nu i-a dat niciun răspuns. În tot acest timp, Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) cheltuiește aproape 10.000 de euro de la bugetul local pentru sterilizări.
Între septembrie 2010 și martie 2011, Asociația Vier Pfoten a avut un parteneriat cu Primăria Capitalei pentru sterilizarea câinilor din București. Contractul era simplu și extrem de avantajos pentru municipalitate. Practic, cei de la Vier Pfoten luau câinii de pe străzi și îi sterilizau cu fondurile lor și cu personalul lor, fără nicio cheltuială din partea Primăriei. Municipalitatea le oferea însă spațiu la adăpostul de pe Theodor Pallady. Mai exact, o sală de operații unde erau sterilizați câinii și o sală cu o sută de locuri pentru recuperarea postoperatorie, unde animalele erau ținute câte o noapte după operație.

Astfel, în șase luni aproximativ 4.000 de câini au fost sterilizați. La 1 aprilie, contractul cu Vier Pfoten trebuia reînnoit. Primăria nu a mai vrut însă.

“Pur și simplu nu a mai fost înnoit contractul. Nu înțeleg de ce, pentru că Primăria nu cheltuia niciun ban”, a declarat pentru B365.ro, Kuki Bărbulescu, project manager Vier Pfoten.

“Așa a fost conjunctura atunci. Dar acum suntem în discuții avansate cu ei pentru un nou parteneriat”, spune, fără a oferi alte detalii, Robert Lorentz, director al Autorității pentru Supravegherea și Protecția Animalelor, instituție subordonată municipalității.

De fapt, după patru luni, în care s-au rugat de cei de la Primărie să reînoiască contractul, cei de la Vier Pfoten au fost îndrumați să facă o cerere specială către Primarul general, Sorin Oprescu. Cererea a fost trimisă deja de zece zile, dar deocamdată nu s-a primit niciun răspuns.

Între timp, cei de la ASPA cheltuiesc bani de la bugetul local sterilizând aproximativ 500 de câini pe lună, față de peste 600 de sterilizări câte erau efectuate de Vier Pfoten. “Costul unei sterilizări, din momentul în care câinele este luat de pe stradă și până când este adus înapoi ajunge la 20-25 euro. Asta implică motorina, medicamentele, personalul, tot”, a precizat Kuki Bărbulescu de la Vier Pfoten. Practic, ASPA cheltuiește aproximativ 10.000 de euro pe lună pentru sterilizarea câinilor, deși această activitate se putea realiza gratuit. Cei de la Vier Pfoten au și o dotare mai bună decât cei de la ASPA. Mai exact, au câte cinci mașini pentru prinderea câinilor, fiecare cu câte un șofer și un prinzător. ASPA are doar trei hingheri.

3,2 milioane euro ne-au costat mușcăturile maidanezilor în acest an

De la 1 ianuarie și până pe 30 iunie, 6.712 persoane au ajuns la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș mușcate de câini dintre care 1.311 copii. Fiecare a avut de suportat un tratament care în unele cazuri a inclus și șapte vaccinuri. “În medie, tratamentul pentru o plagă mușcată costă 2.000 lei”, a precizat Adrian Streinu-Cercel, manager al Institutului Matei Balș din Capitală. Pacientul nu plătește nimic, dar banii sunt luați totuși din bugetul de stat.

Astfel, în doar șase luni s-au cheltuit 3,2 milioane euro pentru daunele provocate de câinii de pe străzile Capitalei.

“Cu un milion de euro pot fi sterilizați toți câinii din București”, spune reprezentantul Vier Pfoten.

Numărul câinilor fără stăpân din București este estimat la 50.000. Primăria Capitalei are doar două adăposturi care asigură în total 500 de locuri.
alexvala456
eu inca nu mi-am castrat cainele, dar mi-ai fi foare mila de el sad.gif
Diana.
Eu trebuie sa le castrez pe amindoua, urgent. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.