Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Citatul, proverbul sau paradigma zilei
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Social. Stirile Zilei
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
blondina
Cand te inseala cineva si tu il ierti,sa-i fie rusine..
Cand te inseala cineva a doua oara si il ierti,atunci sa-ti fie tie rusine!
blondina
O pisica fugarea un soarece pe o campie. Soarecele fuge, fuge si ajunge la o vaca:
-Vacuto, te rog, ajuta-ma, ca daca ma prinde pisica ma mananca!
Vaca e de acord si da o balega peste el, ca sa-l ascunda. Ajunge si pisica...
-Vacuto, n-ai vazut vreun soarec fugind pe-aici?
-Nu.
Sta pisica, se gandeste...si de-odata vede coada soarecelui iesind din balega. Il scoate, il sterge si-l mananca. Morala: Nu intotdeauna cine te baga in rahat iti vrea raul, la fel cum nu intotdeauna cine te scoate iti vrea binele. Si daca tot intri in rahat, macar intra ca lumea...
blondina
"Cel mai nefericit din toti este cel care nu mai iubeste si nu poate uita c-a iubit." Adam Mickievicz
blondina
'Do or not do, there is no try.' - Yoda catre Luke Skywalker (Razboiul Stelelor)
laryysa
  Te corectez : era invi  :P
blondina
Dap larrysa  ;)

"La început te vor ignora, apoi vor râde de tine, pe urma se vor coaliza si vor lupta sa te distruga si, daca scapi totusi, devii un om mare." Mahatma Ghandhi
laryysa
  Blondina  :-*  sa inteleg ca eu sunt om mare acum ?  :floricele:
laryysa
    Intrebare :

Cand are un pahar cu apa , proprietati contraceptive , inainte sau dupa  ?

 
  Raspuns :

In loc de .


:P
blondina
:morideris:

Fetele rele ajung unde vor,fetele bune ajung pe forum.  ::)
ella
QUOTE
    Intrebare :

Cand are un pahar cu apa , proprietati contraceptive , inainte sau dupa  ?

 
   Raspuns :

In loc de .


:P


permanent...daca il tii/strangi intre genunchi!  ;)
laryysa
  Multumesc blondino , suntem bune toate  :P
laryysa
  "Daca stai sa-i judeci pe oameni , nu mai ai timp sa-i iubesti "  :-*
angeldust
Daca noi nu am fi cu totii atata de interesati de noi insine, viata ar fi atat de neinteresanta incat niciunul dintre noi nu ar fi capabil s-o indure.
Arthur Schopenhauer

Viata e ceva ce ti se intampla atunci cand nu poti sa dormi.
Fran Lebowitz

Viata este risipita pe cei vii.
Douglas Adams - The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Omul de ieri a murit în cel de azi, cel de azi moare în cel de mâine.
Plutarh

O coarda prea întinsa se rupe, o coarda prea slaba nu vibreaza aşa cum trebuie.
Gautama Buddha

Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atât mai rau pentru fapte.
Martin Hegel

Iaca eu am postat pentru toata saptamana ca sa ma scap de griji  :P
laryysa
  " Calatorului ii sade bine cu clasa business "  :P
invisible
There is no fate, there is only choice and consequence
blondina
Sufletul meu saruta sufletul tau.
angeldust
The worst thing about censorship is *******************  :P
invisible
There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't!
berbecutza
:hohote: cat de misto e asta
invisible
invisible's random quote:

Customs agent: It seems Mr. Mboyo here swallowed half a kilo of latex wrapped heroin in Amsterdam. That was before catching a flight to Baltimore.
Lewis: Then what?
Cox: Then the condom broke is what.
Scheiner: I hate when that happens.
invisible
Si acum, 10 random quotes for your enjoyment:

Don't part with your illusions. When they are gone you may still exist, but you have ceased to live. [Mark Twain]

Sin only lies in hurting other people unnecessarily. All other "sins" are invented nonsense. [Robert Heinlein, Time Enough For Love]

The pure and simple truth is rarely pure and never simple. [Oscar Wilde]

The difficult we do at once; the impossible takes a little longer. [John Brunner, Stand On Zanzibar]

Yield to temptation. It may not pass your way again. [Robert Heinlein, Time Enough For Love]

The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled. [Plutarch]

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic. [Arthur C. Clarke]

Law of Divine Invulnerability: When things go right, God will be thanked. When things go wrong, he will be thanked that they are not worse. [Richard Dawkins]

I tried to join Paranoids Anonymous but nobody would tell me where were they meeting. [T. Wilson]

Common sense is the sum total of all prejudice deposited in the human mind prior to the age of 18. [Albert Einstein]

Quote of all quotes: All your base are belong to us.
blondina
The difficult we do at once; the impossible takes a little longer. [John Brunner, Stand On Zanzibar]
Asta e superba invi  ::)
invisible
si ultima pe ziua de azi, special pentru blondina:

All we need is a couple of facts. We already know the truth.
blondina
:fluierat: merci invi  :fluierat: What truth?Palmall truth?  :fluierat:
invisible
blondino... I said a couple of facts, not a couple of f**ks :D thank you very much :P
blondina
:offtopic:
:morideris: Rusine sa-mi fie..Ma gandesc numai la prostii..!  :fluierat:
angelheart
QUOTE

There is no fate, there is only choice and consequence


The Merovingian - Matrix Revolutions - "Where others see fate I see choice and consequence." (approx.)
invisible
QUOTE

QUOTE
There is no fate, there is only choice and consequence


The Merovingian - Matrix Revolutions - "Where others see fate I see choice and consequence." (approx.)




citatul propriu zis nu mai stiu din ce era exact, insa il stiu cu mult dinainte de a fi aparut matrix :) Pot cauta sursa exacta, daca vrei sa stii neaparat.
angelheart
Nu tin neaparat.  ;) Pur si simplu mi-am amintit replica si m-am gandit ca e "worth mentioning". Pupici!
invisible
Be the master of your habits, or they will be the master of you!
angeldust
"Practica speranta. Pe masura ce a spera devine un obicei, poti obtine o permanenta stare de fericire." (Norman Vincent Peale)
blondina
"I'm going to make him an offer he can't refuse." from The Godfather  :pistolar:
tits_herbert
Nimic nu-i inspaimanta mai mult pe oameni decat lucrurile pe care nu le inteleg.
angeldust
Loosers visualise the penalties of failure , winners visualise the rewards of succes

The sure-thing boat never gets far from shore

"Turn your face to the sun and the shadows fall behind you."
invisible
Use the fork Luke.
22ank
nu uri, caci cel ce uraste inca nu s-a vindecat de iubire.  :-*
black_widow
Posibilul întreaba Imposibilul: “Unde stai?”
Imposibilul raspunde: “În visurile slabanogilor”. (Tagore)
Laryss_A
"Nu conteaza lungimea baghetei,  ci magia din ea..." Murphy
tits_herbert
Un lucru bun nu vine niciodata singur - [glow=pink,2,300]Legea Tuborg no.3[/glow]
ella
"Nu te iubesc pt ceea ce esti, ci pt ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine" (Garcia Marguez)
catalina77
Cand nu poti sa fii alaturi de cel pe care-l iubeshti, iubeshte-l pe cel de langa tine (J.C. Powys)
berbecutza
QUOTE
Use the fork Luke.


:hohote: interesant
blondina
"Iata ca omul a ajuns ca unul dintre Noi, cunoscand binele si raul. Si acum, nu cumva sa-si intinda mana, si sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci" (Geneza 3,22)
albinuza
Hai sa scriem aici citate care ne-au placut, care poate chiar ne-au schimbat pe noi ca persoane sau ne-au schimbat gandirea din anumite puncte de vedere.
o sa incep eu cu cateva care mie mi-au placut...


"Nu renunta la vise, caci atunci acestea nu se vor mai realiza"- acesta este un fel de motto pt mine- din pacate nu stiu cine l-a grait

"Ai reusit? Continua!
  Nu ai reusit?Continua"-Nansen

"O mare durere sa iubesti,
  O mare nenorocire sa scapi de aceasta durere"- din nou nu stiu cine l-a spus
daca vedeti vreo unu anonim si stiti cine l-a scris, chiar va rog sa-mi spuneti.

" Nici macar Dumnezeu nu are de gand sa judece oamenii pana cand nu si-au dat ultima suflare"- Dr. Jhonson
cam atat deocamdata! mai am multe pentru voi si va astept si pe voi.. :-*
catalina77
Speranta este destinatia pe care o cautam.
Iubirea este cararea ce duce spre speranta.
Curajul este imboldul ce ne poarta.
Pe drumul acesta, iesim din bezna si patrundem in credinta (Cartea tristetilor numarate)
    [Dean R. Koontz - Betzia sangelui]
berbecutza
"Timiditatea - un defect al oamenilor mari, tupeul - defectul oamenilor mici." (Maurice Coyaud)

"Practica speranta. Pe masura ce a spera devine un obicei, poti obtine o permanenta stare de fericire." (Norman Vincent Peale) 
invisible
doar o mica intrebare. Care este diferenta intre acest topic si "Proverbul si paradigma zilei"?  ::)
albinuza
aaa TITLUL??? :-X  ::)  :hainoroc:
ei ce daca sunt 2?  :D
invisible
nu are rost sa avem 2 pe EXACT aceeasi tema, nu? O sa le unific, ca sa nu existe confuzii ;)
catalina77
Daca s-ar fi respectat titlulurile poate ca ar fi fost nishte diferente. :(

Albi a spus : CITAT.
Voi ati pus un altul : proverbe si paradigme.

Conform dictionarului iata, primele doua sunt distincte.

CITAT, citate, s.n. Fragment dintr-o lucrare scrisa reprodus întocmai şi de obicei cu indicarea exacta a izvorului, în scopul de a întari şi a ilustra o idee sau o argumentare; citatie: citat . 

PROVÉRB, proverbe, s.n. 1. Învatatura; morala populara; nascuta; din experienta, exprimata printr-o formula eliptica sugestiva, de obicei metaforica, ritmica sau rimata; zicala, zicatoare, parimie. 2. (Franţuzism) Opera dramatica scurta, al carei conţinut ilustreaza un proverb


PARADÍGMA, paradigme, s.f. 1. Totalitate a formelor flexionare ale unui cuvânt. ♦ Tablou al formelor unui cuvânt, dat ca model pentru flexiunea unei parţi de vorbire sau a unei clase din cadrul unei parţi de vorbire. 2. (Înv.) Exemplu, model; pilda; învatatura

Astfel....eu zic ca topicul Albinutzei nu trebuia unit cu acesta. Personal shtiu cateva citate de exceptie din carti...Oricum, voi faceti tot ce vreti...personal nu ma deranjeaza cu nimic. ;)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.