Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sa ne lasam de fumat: tigarile electronice
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport
Oana
Diana, fumiginez si eu, uneori mult alteori ma amagesc ca le-am rarit si tot asa. Promit ca nu mai spun cuvantul cu pricina, cu toate ca uneori imi vine fara sa vreau si nu ma pot abtine. biggrin.gif
Jo, spune care e cea mai buna, e bine macar de stiut.
Jo-Anna
Hai sa va dau idee asa cam ce anume sa cumparati , sper ca Diana sa inteleaga ca nu e reclama okay Di smile.gif

1. Tornado E Cigarette Link - favoritele mele

2. The Fog atomazer LINK- face cel mai mult fum si nu se strica asa rapid

3. FUNSTORE RIVA E-GOLINK - asta e un kit ieftin , dar nu de caca


Lichide pe baza de glicerina penru ca fac cel mai mult fum , e important fumul asta pt incepatori mai ales smile.gif am sa caut si restul siturilor ca mai am , ideea e ca lumea cumpara ca incepatori tigarile alea cu alb si portocaliu sunt intradevar ieftine dar te doare gatul de la ele .. Vrei sa le cumperi pt ca arata ca tigarile , dar nu asta te face sa te lasi de fumat smile.gif
Diana.
Daaa, sigur e reclama morderis.gif
Oana
Jo, dar tigara asta cumparata nu are inclus si restul in pachet? Adica astea care le-ai enumerat tu; atomazer, kit, etc
Jo-Anna
Cand au ajuns prima data tigarile cu lichidele .. eram io cu pretenu, stateam si cautam pe net retete cu cata nicotina cata ghicerina etc , aratam amandoi ca niste medici cu manusile alea si ii ziceam , daca ne vede cineva ce facem , sigur o sa creada ca noi ne facem lichidul pt e cig , detective.gif aratam amandoi ca niste drog dealers din filme smile.gif
Diana.
Moama, dar rezultate da, Jo? Ca eu nu prea am incredere, nu stiu de ce... magindesc.gif
Si-au mai zis astia ca nu sint sanatoase, de parca fumatul ar fi laugh.gif
Jo-Anna
Sunt si kituri intregi : KIT Tornado ai sa vezi ca nu sunt asa ieftine .. nici nu recomand extrem de ieftine mai ales daca esti fumatoare locomotiva ca mine ..

Atomazerul este cel care se strica de la tigarile electronice , nu tin pe viata ! Link

Io tot iti dau cu tornado , ca mie imi plac astea cel mai mult , am vreo 6 tigari electronice , dar asta mi se pare cea mai buna , fum bun , bateria tine o zi , si in kit cum sunt 2 una o incarci cealalta o folosesti smile.gif lichidul e usor de pus in ele sunt instructiuni acolo pe site , nu trebe sa picuri in tigara la 5 minute ... eh si io cu pasarica mea ..

Ma io nu pot sa ma las de fumat doar cu vointa .. smile.gif sincer nu merge la mine ..

Nu va pot zice 100% cat de sanatoase sunt ca nu sunt medic , am gasit articole in care medicii recomanda , alte in care nu recomanda ca nu s-au facut teste de nu stiu care pentru nu stiu cat timp , pt ca sunt destul de noi ... Ideea e in felul urmator , la inceput conteaza procentul de nicotina - cat mai mare iar in timp - sa luam juma de an , ai sa incepi sa scazi nicotina cu picatura in minus pana la 0 nicotine... Cand ai ajuns la 0 nicotine , ziceau astia ( ca io citesc de pe un forum mare despre e cig in germana) ca fumezi tigarile doar pentru aroma .. Dar nu intotdeauna , doar cand ai chef ..


Tigarile au in jur de 4000 chimicale , tigarile astea electronice nu au decat ghicerina + nicotina + aroma ..

Pentru fumatori pasivi nu e grav , nu inhaleaza nicotina , nu pute, nu e rau pentru ei! Asta e un punct f important mai ales cand obisnuiesti sa fumezi langa nefumatori.
Diana.
Jo, asta e o treaba foarte.foarte buna daca reusesti sa scapi de dependenta de nicotina. Eu cam intru in servraj cind nu am tigari. zapacitul.gif
Oana
Fetelor, mie mi le-a cumparat sora mea. Se cheama Cigar Tronic Two si sunt de la E-Cigarette.
Le-a cumparat din farmacie, cu garantie de 3 luni. A dat 200 ron si cartusele astea cu lichid au nicotina. Cica asa e bine pt inceput, sa nu intri in sevraj.
De cand m-a anuntat sora ca le-a achizitionat, n-am mai fumat. Trei ore am asteptat fara sa fumez si apoi le-am adus acasa si le-am pus la incarcat.
Eu zic ca sunt faine tare, adica nu vreau sa mai fumez, sunt multumita cu astea. Nu prea scot fumul care-l vreau eu, dar imi cumpar eu ceva cu glicerina.
Daca se strica ceva sau nu sunt multumita imi pot face comanda de alt produs de la farmacia respectiva si mi le inlocuieste.
Dar cel mai important e ca au un gust dulceag si nu te ustura gatul si mergi sigur pe drumul cel bun.
Va urez succes celor care vreti sa urmati drumul asta, spre o viata fara tutun si miros urat in haine tongue.gif


Jo, dar de DSE901, ce stii?
Oana
Ma intorc cu noutati.
Bateria lor e slabuta, dar una sta la incarcat si cealalta poate fi folosita.
Mi-am achizitionat si lichidul. De menta si cu nivel mediu de nicotina. E fain ca nu ma tenteaza tigara normala absolut deloc.
Oana
Jo, abia astept sa vorbesc cu tine. Unde esti? sad.gif unsure.gif
Jo-Anna
Oana felicitari pt lichide , sunt doar de alea cu rezerva ? sau picuri tu pe bumbacul ala ?

Te sfatuiesc la inceput sa bei cat mai multa apa ... Pentru ca la inceput nu iti dai seama cat de mult fumezi cu astea si daca bagi prea multa nicotina ai tendinta sa te deshidratezi , asa ca baga lichide multe wink.gif
Oana
Am luat si rezerve si lichid si picur pe bumbacul ala.
In schimb nu mai tine bateria la nici o tigara, adica cel mai sigur ma duc la farmacia respectiva sa-mi dea altceva...nu stiu, o tigara mai performanta. De DSE 901 ce stii? Am auzit ca tine bateria binisor.

Oricum, azi am avut vizitatori si au fumat la greu , dar nu am fost tentata deloc sa trag macar un fum. Chiar mi s-a parut scarbos.
Oana
Revin cu noutati.
Azi dimineata tigarile au luat-o razna. Se aprindeau singure laugh.gif M-am dus la farmacia respectiva cu garantia si mi-am luat banii inapoi.
Am sunat la un numar de telefon de pe net, o tipa care vindea tigari electronice in Iasi. M-am intalnit cu ea si mi-a dat de proba o tigara si un lichid cu aroma de cirese. Daca sunt multumita maine o cumpar.
Deja pufai din ea de dimineata si bateria tine ...nu gluma.
Concluzia e ca nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere din farmacii, cica sunt cam de unica folosinta.
Oana
Tot eu vin cu noutati biggrin.gif
Am cumparat tigara si o baterie de rezerva. Sunt multumita, mai mult de faptul ca n-am mai cumparat tigari normale si nu ma tenteaza.
Sper din tot sufletul sa scriu si peste mai mult timp la topicul asta...numai vesti bune.
Jo-Anna
Oana f bine ca ai gasit pe cineva care te lasa sa testezi produsul , nu stiu de tigara aia , pare rau nu le-am cumparat pe toate , io m-am informat de pe un forum german ce sa imi cumpar de la alti fumatori inraiti smile.gif dar produsele mele sunt scumpe..

Acum la inceput iti trebe produse bune , ca pana la 3 luni tentatia este mare . De obicei produsele de la farmacii tin maxim o luna ..
Chiar ma bucur pentru tine ca nu te tenteaza tigara , si mie acu mi se pare oribil fumul laugh.gif dar am doar 21 zile fara sa fumez tigari normale, am inceput sa tusesc . M-am informat ce sa fac cu tusea asta , ziceau ca in tigari este f putina menta de aia nu tusim cand fumam , am sa imi cumpar lichid cu menta pe viitor , pana atunci am sa imi fac ceaiuri de menta laugh.gif sper sa ajute .

Nici pretenul nu mai fumeaza tigari deloc de 5 zile acu , si sunt f mandra de el smile.gif




kittyvrancea
Buna, tuturor!
Sa va zic cum m-am lasat eu de fumat? Simplu, fara cheltuiala si foarte eficace (in cazul meu, bineinteles).
Acum 2 ani am fost in vizita la cineva internat la Institutul de Pneumoftiziologie M. Nasta. Ce am vazut la pacientii cu boli cauzate in principal de la fumatul pe termen lung m-a determinat ca din secunda doi sa arunc pachetul de tigari si sa le las pentru totdeauna. Acei oameni erau distrusi. La mine s-a declansat acel click la nivel psihic si de atunci va zic ca ma simt mult mai bine fara nicotina, gudron si alte otravuri existente intr-o tigara.
Cat despre produsele care-ar trebui sa ne dea o mana de ajutor in renuntarea la acest viciu, va zic ca nu am incredere; cea mai buna metoda a fost, este si va ramane VOINTA.
Pe cine-l tine, sa faca o vizita la o sectie pneumo! E foarte constructiva.

Va pup!

Tudor
Oana cat te-a costat o tigara? Tata e mare amator de 2 pachete pe zi si ar fi o adevarata realizare daca l-as putea convinge sa treaca pe electronice.
Oana
Winu, prima data sora a dat 230 ron pe 2 tigari cu incarcator si tot ce trebuie. Pe lichidul de pus in tigara 60 ron.
Eu m-am dus dupa 2 zile cu ele la farmacie si le-am returnat. Am scris eu de ce.
Am cumparat de la o tipa de pe net 2 tigari Mini Cig , la pretul de 200 ron cu tot cu lichid vegetal de 10 ml.
Recunosc ca puteam lua o teapa frumoasa, dar tipa mi-a dat o tigara pentru o zi, sa o testez.
Nu stiu ce sa zic mai mult decat ca nu mai poftesc la tigarile normale smile.gif

Jo, tie cum iti mai merge?
Tudor
100RON TIGARA. Cat tine lichidul ? Sincer as prefera glicerina pentru ca iese mai mult fum si la inceput asta banuiesc ca este esential. Si noi suntem din IASI, poti sa-mi dai nr tipei? Ce parere ai de ofertele de EDITAT - sters link catre site romanesc ?
Oana
Winu, eu am intrat pe un forum in care se vorbea de tigari electronice, tepe luate de pe siteuri , pareri pro si contra etc
Parerea tuturor a fost ca tigarile astea la oferte super super faine , nu sunt tigari ok. Adica cumperi 2 la pret de 45 Ron laugh.gif si ai sa tragi 2 fumuri si-ti vor pocni in gura tongue.gif
De la tipa asta de care vorbeam eu, nu as mai cumpara lichid, nu-mi place...ma ustura gatul. Il folosesc pe asta din farmacie.
In filtrul de la tigara se pun 2 picaturi de lichid si tragi cam cat ai fuma o tigara normala. Eu zic ca pt un fumator inrait, o sticluta de 30 ml ajunge o luna.
Daca vrei numarul ei de telefon, facem cumva si ti-l dau. Poate Diana ne ajuta, ca nu-l pot posta pe forum.
Lenjerie Sexy
Eu nu am fumat niciodata si per ca nici nu o voi face.
Jo-Anna
azi implinesc 75 de zile de cand nu am mai fumat tigari normale ... nivelul la nicotina din tigara electronica e la 2 picaturi in minus ....
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Oana
Cum adica Jo, e la 2 picaturi in minus?
Lichidul nu e pe 3 trepte? Strong, medium si low?

Oricum ,felicitari si putere multa in continuare .
Eu sunt la nivelul low si acum mi-am facut comanda de lichid fara nicotina cu mai multe arome si sper sa nu-mi fie prea greu.
Lyssuk
Am vazut la stiri ca e o prostie treaba cu tigarile electronice si ca ar fi mai periculoase decat cele normale. Eu nu am incercat niciodata tigari electronice, deocamdata ma chinui sa ma las de astea normale si sper sa reusesc. Am mai redus din ele, dar inca nu am renuntat de tot.
Tudor
Nu vad de ce ar fi mai periculoase decat tigarile obisnuite, nu te lua dupa tot ce zic astia la stiri. Sa mai adaugam si ca sunt mai economice decat tigarile obisnuite, un fumator cheltuind in jur de 100RON pe consumabile.
La mine la firma acum 6 luni si-a cumparat cineva prima tigara si acum sunt vreo 7 care fumeaza doar electronice si sunt foarte multumiti. Fumeaza prin birou fara probleme si cand isi cumpara lichide cu arome sunt adevarate odorizante.
Jo-Anna
De jumate de an m-am lasat de fumat si acum sunt la un nivel f mic de nicotina cu tigarile electronice :-) sunt zile in care nici astea electronice nu imi trebe .. Pt mine s-a meritat toti banii ..
Lyssuk
Eu azi n-am fumat nicio tigara, ieri am fumat 3 si de electronice nu vreau sa ma apuc. Poate merge sa ma las asa, daca nu ma mai gandesc la tigari si nu-mi arde gatu' sper sa renunt de tot. Mi-am luat Kent 1, cel mai slab si daca bag o tigara din aia imi trece pofta si nici nu sunt tari sa imi sara capacele.
Diana.
Ne-am facut si noi comanda azi de tigari electronice. Sint foarte curioasa sa vad daca tine figura...
Teocris
Colega mea a tot pufait electronica din asta vreo doua luni, dar tot s-a intors la tigara normala.
Oana, tu ce-ai facut? Ai reusit sa te lasi?
Diana.
Ne-au venit tigarile azi. biggrin.gif Trag din ea chiar acum. Si pare sa fie ok. Sper ca incet-incet sa ma las de obiceiul asta pacatos, imputit, nesanatos si pagubos!
Diana.
Am tigara electronica de azi. E fain. Nu pute. Nu tusesc laugh.gif Da` partea proasta e ca tot imi vine sa o aprind cu bricheta! morderis.gif
copaciu_simina
si la cat timp trebuie sa o reincarci ? am vrut sa-mi cumpar si eu dar parca trebuie sa-ti cumperi rezerve destul de des
Diana.
In nici doua zile, ambele tigari nu mai merg. Li s-a stricat atomizorul. Misto, nu?!
Oana
Ai garantie la ele?
Diana.
Dap, ii sun acuma sa imi schimbe atomizoarele. Cica au 10 zile garantie. Culmea e ca un vecin cu acelasi tip de tigara, nu a avut nici un fel de problema. Ciudata maimuta.
Diana.
Am sunat azi la cei de la care am cumparat tigarile electronice si azi imi trimit atomizoare noi la schimb, pentru ca sint in garantie. As fuma o tigara normala ... imi vine sa ma urc pe pereti!
alexandra andreea
Sa imi spuneti si mie daca merge intr-adevar metoda aceasta. sunt tare interesata si curioasa. bine, cu vointa de fier probabil merge orice insa sora mea este fumatoare inraita si a incercat sa se lase cu tot, plasturi, tigari medicinale, etc... nimic nu a mers
Diana.
Nu merge. La tigari e ori te lasi, ori nu...
alexafa
QUOTE(alexandra andreea @ Jan 24 2012, 03:40 PM) *
Sa imi spuneti si mie daca merge intr-adevar metoda aceasta. sunt tare interesata si curioasa. bine, cu vointa de fier probabil merge orice insa sora mea este fumatoare inraita si a incercat sa se lase cu tot, plasturi, tigari medicinale, etc... nimic nu a mers

am un prieten care a incercat cu tigara electronica normala si nu a reusit.
acum a luat alta mai scumpa, de vreo 2 milioane, care se pare ca e mult mai tare si n-a mai fumat o tigara normala de vreo 5 luni.
user ban 29 08 2012
Buna
Cred ca cel mai bine va lasati de la sine fara tigara electronica. am inteles ca ca ar fi daunatoare chiar si aia si din experienta unui prieten spun ca nu reusiti sa va lasati. dupa ce renuntati la ea veti lua din nou tigara. este cazul lui si mai multor persoane. Putin mai multa vointa, e mai potrivita!
CristinaCristina
Eu am incercat tigara electronica aproximativ o luna jumate si nu m-a ajutat cu nimic. M-am reintors la tigari si abia dupa alte 6-7 luni am reusit sa ma las definitv. Pur si simplu nu am mai fumat. In primele 2 saptamani am suferit ca un caine si am mancat enorm de mult porma a inceput sa fie ok. Se poate dar trebuie multa multa vointa si tigara electronica nu este solutia, cel putin din punctul meu de vedere
Teocris
Cristina, felicitari ca ai reusit sa te lasi de fumat! Asta este o mare realizare! aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif
Cecily
Eu am sugerat oamenilor asa, iti propui sa nu fumezi azi, maine la fel si tot asa, nu te gandesti ca nu mai fumezi niciodata, doar azi, iti spui zilnic, dupa niste zile ai un moral mai bun si abordezi altfel, n-am zis ca e simplu dar e o varianta.
Sunt tari care interzic tigarile electronice, intr-un fel sau altul, Australia, Noua Zeelanda, Canada, Brazilia.
Recent a fost votata o lege pentru tigarile electronice in New York, care interzice folosirea lor in apropierea scolilor si vanzarea celor sub 18 ani.

QUOTE
It is now illegal in New York State to smoke an electronic cigarette within 100 feet of entrances to public or private schools.


sursa: newyork.cbslocal.com/2012/09/05/gov-cuomo-signs-new-electronic-cigarette-restrictions-into-law/

Ce ar fi important de retinut, tigara electronica e ceva temporar, daca treci la folosirea ei, la fel ca cea normala, cu anii nu e bine. N-am incredere mare in studiile unora, pot fi platite ori de cei pro tigari electronice, producatori de tigari electronice, sau de cei anti tigari electronice, marile corporatii care fabrica tigari, metoda naturala e cea potrivita probabil pentru lasatul de fumat.
bridesvbe
Eu sincer nu stiu pe nimeni sa se fi lasat cu tigari electronice. Am vreo 2-3 prieteni care au tot incercat, dar tot la clasice au revenit mai devreme sau mai tarziu...
Diana.
Eu stiu o singura persoana. La mine nu a functionat, asta e sigur.
margareta27
La multi ani! Uite asa sa ne fie plamanii anul asta:

. Am intrat sa prind curaj - de azi nu mai fumez. Am fumat in restul zilelor din anul asta ca sa ma apuc crying.gif ...aah las de lunea.
Mult succes si mie si voua!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.