Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vopsea de par care nu deterioreaza-pareri
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2, 3
Ariana
Sa vedem fetele...:)
Eu m-am vopsit ani de zile cu Rilken,din nefericirie a disparut de pe piata de vreun an si nu pot sa spun ca am descoperit o alta vopsea la fel de ok.
tits_herbert
Si eu sunt curioasa :D
Eu m-am facut destul de des cu Wellaton, care este bunicica. Acum, cred ca depinde si par si de tratamente, etc.
:-* Ariana
didilica
QUOTE
Tot despre par...

Ce vopsea de par folositi? (in afara de henna, careia ii cunostem toate beneficiile) Care e cea mai buna vopsea chimica pe care ati folosit-o?
In primul rand sa deterioreze cat mai putin parul, sa ii confere luciu pentru o perioada cat mai lunga si daca se poate sa reziste si culoarea cat de cat.

Intrebare dificila? 


Asta intrebam si eu la threadul "Despre par". Ii multumesc Arianei ca a deschis ea threadul asta.  :-* Astept sa ma luminati ca in curand trebe sa imi acopar claia de par.
tits_herbert
Ce ar mai fii sa nu stie nimeni ???
Poate ca cele profesionale sunt bune, zic si eu :D
didilica
QUOTE
Ce ar mai fii sa nu stie nimeni ???
Poate ca cele profesionale sunt bune, zic si eu :D

Huh, nu-mi aminti ca am cosmaruri. >:(
Ma duc o data sa imi cumpar vopsea si cum nu eram hotarata, individul de la magazin ma tot bate la cap sa imi iau londa profesional. Eu vroiam un blond, si cum pe cutiile alea nu e nici poza, nimic, imi arata el intr-un catalog de la londa cum ar trebui sa iasa.
Si ma vopsesc eu, si iasa un blond auriu, portocaliu, si nu mi se mai duce culoarea (ca astea profesionale sunt mai strong) si abia ma faceam cu altceva, ca peste 3 saptamani iar iesea portocaliul si l-am injurat pe ala cateva luni bune, am jurat ca nu mai cumpar niciodata fara sa vad macar culoarea pe cutie sau in catalog si nici acum nu am scapat cu totul de nuanta aia.   :pistolar:

Asa ca, aviz amatoarelor.
mahabharata
Toate deterioreaza :(. Eu le-am incercat pe toate. L`Orealul mi-a zdrentuit, efectiv, parul. Eu nu vad nici o deosebire intre o vopsea de 80.000 (Londa) si una de 350.000.
Nu stiu henna cum e, dar nu ma pricep...
Ariana
Maha si eu sunt de acord cu tine vis-avis de comparatie...Totusi mai sper intr-o vopsea-minune ,Rilkenul asa a fost...

Titzule si eu te tzuc . :-*
didilica
Mei, eu m-am mai facut cu garnier nutrisse si a fost ok. Adica nu a uscat prea tare parul, dar nici nu a rezistat prea mult culoarea. Iar la capitolul saten deschis-blond inchis nu au prea multe nuante. Pretul e oky, dar eu speram sa gasesc ceva mai bun decat asta.
Asteptam in continuare pareri.  :-*
angelito
Si mai e si henna, of course...

:-*
carrie30
Eu folosesc Alix Avien, blond. Si nu sunt multumita, ci foarte multumita de asta.
diotima
Eu ma faceam la un mom dat cu o vopsea similara celei de la Les 3 Chenes, preparata exclusiv pe baza de plante, se numeste Kores, dar nu cred sa se gaseasca in Romania  :(. Au cam aceleasi nuante ca si Les 3 Chenes, si tine destul de mult (dar nu atat de mult ca o vopsea normala). In plus, lasa parul matasos, nu il ataca.  :)
kale
nu cred ca ecista pe piata vreo vopsea care sa nu atace parul..l'orealul e foarte fain ca si culoare si rezistenta, dar face parul varza..din cauza ca ma vopsesc lunar folosesc la fiecare spalare masca de par..si e ok asa, adica arata multumitor, dar ocupa cam mult timp
didilica
Fetelor, am ajuns in sfarsit sa ma vopsesc, la cateva saptamani dupa experienta cu henna. Am dat peste o tipa coafeza taree simpatica. Mi-a placut cum m-a tuns, asa ca am indraznit sa o las sa ma vopseasca.
Foloseste ceva produse cred ca din italia, ALFAPARF se numesc, poate voi ati mai auzit de ele, eu acum am auzit prima data. Vopseaua este din aia profesionala, pentru saloane, are muuulte nuante si e mpartita pe nu stiu ce categorii... in functie de culoarea de baza sau asa ceva...  :-X
Culoarea mea a iesit foarte ok, parul nu mi se pare uscat deloc (acuma nu stiu cum va fi peste cateva saptamai, va tin la curent) si mi-a placut si samponul si masca ce a folosit-o. (aceeasi firma)
black_widow
Si eu am folosit Rilken-ul si mi-a placut tare mult, insa acum nu mai este asa ca ... m-am orientat spre alta vopsea. Am folosit o singura data L'Oreal si am fost suuuuuper multumita de el, insa pretul e prea piperat si mie imi trebuie mai mult de 2 tuburi.
De ceva timp folosesc numai Londa Color, cred ca costa pe undeva pe la 100.000 lei, ma tine culoarea mult timp si nu-mi strica parul. Mai trebuie sa mentionez ca nu ma vopsesc lunar pentru ca culoarea vopselei este apropiata nuantei mele de par, ci la aproximativ 2-3 luni.
Eu cred ca fiecare vopsea pica altfel pe parul fiecarei persoane in parte. Si mai cred ca nu face bine parului sa te vopsesti in fiecare luna sau sa-l decolorezi... ;)
catalina77
In general folosesc produsele de max. 100 de mii/cutie... nu am avut probleme decat cu Palette...mi-am luat blond si mi-a iasit roshcat chiar si dupa ce m-am decolorat :(

Cea mai buna vopsea pe care mi-am aplicat-o vreodata a fost Feria de la L'Oreal...dintr-un tub m-am facut de 2 ori (am parul tuns scurt) in decurs de un an...Mi-a placut f.f. mult pentru ca la inceput culoarea era de un rosu aprins, superb si foarte lucios , faceam cateva suvite si totul era super.

Acum, de cand s-au scumpit m-am linishtit. :(
idd
Mai fetelor, nu stiu ce sa zic, vad ca sinteti tare multumite de Rilken...dar mie mi-a facut parul praf vopseaua asta, sint vreo 5 ani de atunci.Coafeza s-a luat cu miinile de cap cind a vazut in ce hal arata parul.Tot ea mi-a spus ca nu sint eu singura ei clienta cu parul distrus de Rilken.De atunci am trecut pe Wellaton care e mult mai "blinda".Dar este foarte adevarat ca orice vopsea distruge parul...vopselele clasice contin toate amoniac.Iar cele pe baza de plante  eu personal nu le-am folosit.Dar probabil ca nu sint atit de agresive.Oricum, nu stiu, exista vopsea pe baza de plante care sa asigure un blond inchis uniform? Sau numai satenele/roscatele/brunetele pot beneficia cu succes de o astfel de vopsea?
walpurgik
didi, unde te-ai tuns? Intentionez sa-mi fac o noua freza si nu stiu unde sa ma duc aici la tm.
Celelalte fete din tm, imi puteti recomanda unde?
merci.
didilica
QUOTE(walpurgik @ Jun 21 2006, 10:27 PM) *
didi, unde te-ai tuns? Intentionez sa-mi fac o noua freza si nu stiu unde sa ma duc aici la tm.
Celelalte fete din tm, imi puteti recomanda unde?
merci.

Eu am fost acasa la tipa de care ziceam. In mod normal ea va lucra la un salon care se va deschide in curand, pe undeva prin Balcescu, si care am inteles ca va fi cel mai mare din Timisoara. (vor avea o gramada de servicii, dar si niste preturi, ca nu stiu cine se va putea apropia de el). Ultima oara urma sa plece la un training in Belgia, deci nu stiu exact daca e in tara acum.
Daca te intereseaza, iti pot da un numar de telefon. Eu am fost foarte, foarte multumita de ea.
walpurgik
pai, vreau numarul de telefon, te rog. trimite-mi un mesaj pe privat daca nu vrei sa faci public nr de tel. Acu cat am elan ca poate ma razgandesc. Multu.
angeldust
Woai si eu si eu si eu vreaaau nr de tel. Si dc se poate si alte detalii, unde, cu cat , etc..... Mersi anticipat didi kiss.gif
cornelia
: Salut fetele!

in sf mi-am refacut cont pe acest site:).Vreau sa va spun ca ma fac cu hena de foarte multzi ani,este magica, culoare placuta, hraneste parul,reduce caderea..numai ca nu prinde din prima foarte puternic pe par natural inchis la culoare(saten inchis,negru) dar se poate recurge la aplicari dese.Este 100%naturala.

incercatzi si o sa fie k:)
Fanny
mie nu mi-a placut procedura de vopsire cu henna. am asteptat cele 2 zile pana am putut sa ma spal cu sampon, ca pe ...mos craciun. laugh.gif
prefer o vopsea fara amoniac, de la l'oreal.
bombina_ofl
am citit mesajele voastre si am vazut ca nimeni nu a pomenit de vopseaua de par faberlic......tin sa spun ca este super, mai ales nuantele de blond (eu asta am folosit)si raportul calitate-pret e f bun biggrin.gif clap5.gif
Diana.
Sintem alergice la melemeuri, in special cel mai sus pomenit datorita reprezentantilor care ne polueaza si ne streseaza- asta e tot.
scumpic
Mie imi place Casting de la L'Oreal.Nu are amoniac.
ToothFairy
scumpic,daca sunt saten inchis si vreau sa ma fac roscat,ar prinde L`oreal Casting ? sa zicem o culoare de "visina putreda",ar prinde? magindesc.gif
asgaard
Nu stiu sigur de Casting, dar eu m-am facut asa cu Color & Soin, care n-are amoniac, si mi-a iesit (fara sa vreau, dar mi-a iesit) smile.gif
Fanny
Eu cred ca va prinde bine. Vopselurile de la casting mi se par foarte bune.
Eu eram fan blond mediu, dar mi-am stricat nuanta testand pe dovlecelul meu Revlon-ul fara amoniac. A doua zi m-am reparat cu un blond inchis/saten de la Casting, caci devenisem roscovana in degrade . laugh.gif
Diana.
M-am facut si eu. Am folosit Casting, nuanta cea mai deschisa de blond. Nu a prins foarte-foarte bine, am capatat o nuanta usor roscata, insa a fost fix cu o zi inainte de evenimente comuniste. O sa repet experienta in vreo 2 saptamini. Per total insa, sint foarte multumita pentru ca nu s-a ars deloc, nici nu s-a uscat.
ToothFairy
Ma gandeam sa ma fac cu henna,dar e prea laborios procedeul...si numai in timp se vad rezultate si parca nu am rabdare...
dar vroiam si`o vopsea care sa nu degradeze parul,dar totusi sa prinda si sa si tina...vreau cam multe...stiu...dar cred c-o sa incerc cu Castingu`...sa vedem ce iese,va comunic smile.gif
scumpic
Empty nu stiu ce sa zic, eu sint satena si am vrut un ton mai deschis, mai auriu asa si mi-a iesit.Cred ca iese ce vrei tu.
ToothFairy
si eu sper...atata ii tre`...sa nu iasa cum vreau io ! wink.gif
Altheea
QUOTE(EmptyG @ Apr 23 2008, 04:53 PM) *
scumpic,daca sunt saten inchis si vreau sa ma fac roscat,ar prinde L`oreal Casting ? sa zicem o culoare de "visina putreda",ar prinde? magindesc.gif

Da, prinde.Intr-un timp eram si eu vopsita saten inchis, mai deschis decat parul meu natural si cand vroiam sa ma alint bagam un casting mai roscat sau movuliu si prindea foarte bine.
Dixy
Casting-ul e cel mai bun.Eu am probleme cu pletele mele,in sensul ca-s blonda da...ma ascund sub un negru abanos blush.gif
ToothFairy
intrebarea pe care`o mai am de pus este:Castingu` iese la spalari repetate de tot sau nu ?
sar-na de raspunsuri fetele.
Dixy
Nu iese la spalat chiar daca nu contine amoniac.Se comporta la fel ca celelalte vopsele
Altheea
QUOTE(EmptyG @ Apr 23 2008, 10:55 PM) *
intrebarea pe care`o mai am de pus este:Castingu` iese la spalari repetate de tot sau nu ?
sar-na de raspunsuri fetele.

da empty, iese de tot! Asta e avantajul fata de o vopsea inchisa. Cand eram mai deschisa la par si mi se facea dor de culori inchise (negru sau roscat inchis) foloseam casting. Cam intr-o luna iesea fara sa lase urme.
ToothFairy
Supeeeer Castingu` asta...i-a sa-l incerc...eu m-am facut prin vara cu L`oreal Feeria...o nuanta de rosu foarte frumoasa...a prins un pic cam inchis,avand in vedere ca era par natural..si de atunci nu m-am mai vopsit,ca a inceput sa imi cada rau paru`,acu` si-a mai revenit,l-am resuscitat cu tot felu` de tratamente si si-a mai revenit...asa ca e timpu` de-o vopseala!:))


Sar-na Altheea!:kiss: Tu parca erai insarcinata(apropo,sarcina usoara)...te vopsesti in perioada asta?
Altheea
QUOTE(EmptyG @ Apr 24 2008, 10:22 AM) *
Supeeeer Castingu` asta...i-a sa-l incerc...eu m-am facut prin vara cu L`oreal Feeria...o nuanta de rosu foarte frumoasa...a prins un pic cam inchis,avand in vedere ca era par natural..si de atunci nu m-am mai vopsit,ca a inceput sa imi cada rau paru`,acu` si-a mai revenit,l-am resuscitat cu tot felu` de tratamente si si-a mai revenit...asa ca e timpu` de-o vopseala!:))
Sar-na Altheea!:kiss: Tu parca erai insarcinata(apropo,sarcina usoara)...te vopsesti in perioada asta?

Da, doar o data m-am facut cu casting, am inteles ca vopselurile fara amoniac nu afecteaza asa tare. Ce sa fac, am foarte mult par alb si se vede foarte tare, i special la tample sad.gif . Incerc sa ma fac cat mai rar. Am inteles ca henna neagra nu acopera firul alb si casting ar fi singura solutie. acum trebuie sa ma fac iar
Dixy
Poate Casting'ul iese la spalat la voi....la mine nu iese,chiar daca am o tona de negru in par
domnitzza
Casting'ul iese la spalat doar daca vrei sa-l scoti daca te speli corespunzator cu sampoane adecvate si folosesti masca si balsam il poti mentine o perioada mai lunga, eu il folosesc in diverse combinatii pentru obtinerea diverselor culori, in amestec cu fuxina,violetul de gentiana sau albastru de metil depinde ce nuanta imi doresc pentru o anumita perioada pentru nuante mai puternice si stralucitoare nuante care foarte greu le gasesti in cataloagele produselor cosmetice, culoarea rezista mai mult timp decat atunci cand ma fac cu diverse nuantatoare sau sampoane colorante pe care le gasesc in magazine sau in saloane. Acum am parul foarte scurt asa ca imi pot permite aceste artifici foarte usor si nu mai imi distrug parul ca si atunci cand foloseam diverse produse asa zise profesionale.
Cindy
Am vazut ca au adus la Sensiblu vopsea de par Phyto, din extrase de plante spun ei. Voi ati incercat? Parerile sunt in general bune.
Eu tot incerc sa imi mai inchid putin culoarea la par, adica un saten inchis, dar nu negru, care probabil m-ar imbatrani. Sa incerc asta sau sa raman tot la Casting?! zapacitul.gif
Poate nu am stiut eu unde sa caut, dar henna saten inchis chiar nu am gasit.. magindesc.gif
Diana.
Care este culoarea ta naturala, Suitie?
Cindy
Un saten, nu foarte deschis si nici inchis.. Mi-ar sta bine cu el putin mai inchis, eu fiind foarte alba si cu ochii inchisi la culoare. Mi-e frica sa nu imi iasa negru, banuiesc ca m-ar maturiza prea mult..ametit.gif

Henna brun de la Lush oare ce iese..saten inchis?
Hai ca acum incerc sa epuizez toate posibilitatile! laugh.gif
Diana.
Culoarea mea actuala facuta cu casting de la L`Oreal. A iesit morcoveata desi in poza nu prea se vede culoarea reala la fix.
chintesenta_raului
Di, daca tu esti morcoveatza inseamna ca pe mine ma cheama Rila Iepurila biggrin.gif
las ca pun diseara poze cu morcoveatza mea, ca sigur n-aveti de cine rade.
chintesenta_raului
nah ca am venit si eu cu freza mea :| sa ma fac de ras biggrin.gif



pe cutia vopselei era o culoare cam cum este parul tau acum laugh.gif si uite ce a iesit crying.gif
Cleo
chinte mie-mi place culoare smile.gif
really-really.
cred ca in partea de jos a pozei e culoarea adevarata sus iti bate lumina altfel si pare mai incinsa .
chintesenta_raului
mie mi se pare ca am pielea prea alba pentru culoarea asta a parului. iar dau lumii motive sa imi spuna "fata palida" :|
ToothFairy
ce-mi plac mie blondele...si eu vreauuuu...da` is sigura ca nu`mi sta bine...fiind bruneta cu piele alba... crying.gif
ce daca v-a iesit morcoviu,data viitoare iese sigur blonziu,norocoaselor!!

am tot zis ca`mi iau Casting`ul si m-am facut pana la urma cu Palette nuantator brunet ca il aveam prin casa si trebuia si el folosit...a iesit chiar fain,l-am tinut mai mult decat scrie pe prospect,m-am clatit cu otet si cu lamaie la sfarsit,l-am intins cu placa si are un luciu de-ti ia ochii...macar atat,daca nu poci blondaaaa..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.