Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gradinile noastre: Sfaturi si idei pentru amenajari, flori, arbusti ornamentali sau pomi fructiferi
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Flori de apartament si gradina
Diana.
Anul acesta ne facem gradina frumoasa. smile.gif Sau asa intentionam. laugh.gif sa vedem ce o sa iasa in final...
Gradinita noastra nu este mare, are cam 65 de metri patrati dintre care "utili" pentru gradinarit sint cam 52 la care se adauga o "limba" in fata casei de circa 5 m2.
Pe "limba" am pus doi tuia ieri si pina saptamina viitoare le inconjuram cu gazon.
Pentru gradinita propriu-zisa am luat ieri 12 butasi de trandafiri: 2 rosu grena, 2 rosu sangeriu, 2 gaben tivit cu rosu, 2 albi si 4 cataratori: 2 albi si 2 galbeni... Acum ma documentez sa vad ce le trebuie in general.
O sa mai imi pun seminte in paharute de plastic, sa imi fac rasaduri de craite, banutei si regina noptii.

In gradinita o sa punem gazon si pe margini tuia, trandafiri si floricele. Nu pot pune floricele peste tot pentru ca avem cateii care trebuie sa se joace. smile.gif
Diana.
Simbata si duminica am pus gazonul. Adica al meu l-a pus. Arata ok, acum trebuie sa il udam la greu, sa se prinda radacinile in pamint. Mi-am pus seminte de tufanici, regina-noptii, zorele si craite in rasadnite improvizate, insa nu am mari sperante. Vedem!
Teocris
Eu mi-am cumparat seminte de levantica smile.gif Tine-ti-mi pumnii sa creasca pls.gif
Voi planta cateva in ghiveci, acasa la mine si restul la mama in gradina. Sa vad unde le prieste magindesc.gif
Diana.
Sa stii ca si eu am vrut sa iau, insa am avut o retinere. Da` cind mai trec pe la bricostore, imi iau macar sa experimentez!
Abia astept sa ma simt maibine sa imi pun trandafirii!
Teocris
Eu tare m-as bucura de o tufa de levantica indragostita.gif
Fa-te repede bine, Diana! kiss.gif
Diana.
Am vrut sa imi si iau caprifoi si iasomie, da` nu mai avea sad.gif
Saru` mina, Teo! kiss.gif
Teocris
Are mama in gradina o planta cataratoare care face niste flori ce au un miros divin indragostita.gif Se prinde foarte repede, creste repede si nu e deloc pretentioasa smile.gif Daca te intereseaza, da un semn smile.gif
Arata asa:



Diana.
Asta e caprifoiul sau Mina Maicii Domnului!!! De asta ziceam si eu mai devreme!
Asta voiam si eu da` nu am mai gasit sa cumpar!
Vreau, vreau, vreau! Da` nu stiu cum se inimulteste, in afara de cumparat! Butasi? Am vazut in Otopeni si am vrut sa ma cocot pe un gard sa sterpelesc, insa nu m-a lasat musiu laugh.gif
Teocris
Prin butasi smile.gif
O intreb pe mama cum a facut ea si-ti spun. Acum vrea s-o tunda si iti pot trimite si tie smile.gif
Diana.
Daaaa, te rog frumos!!!
Teocris
Dienus, am intrebat-o pe mama si a zis ca ea a rupt de langa un gard vreo trei lastari cu un pic de radacina si i-a plantat in gradina la ea. Au crescut de mai mare dragul indragostita.gif Trebuie plantati primavara sau toamna, dupa ce le trec florile. Nu sunt deloc pretentiosi, dar le place la soare smile.gif
Da-mi un PM cu adresa sa-ti trimit colet smile.gif
Diana.
Ioi, cum am ratat asta! Trimit!
Azi am pus cei 4 trandafiri cataratori/cugatori. Doi albi si doi galbeni si am mai plantat o tuia.
In rasadnitele mele au inceput sa dea frunzulite. Faza misto e ca am scris pe paharute cu un marker care in final s-a dovedit a fi carioca. Si a plouat si eu nu mai stiu ce plantute dau de-acolo! morderis.gif
Bia
Sa ne pui poze atunci cand vor inflori! smile.gif
Diana.
Cei 4 trandafirasi cred ca vor ramine doar 3. Ori Ara, ori Judy, au hoatarit ca unul trebuie mincat periodic si ieri l-am gasit chiar smuls de tot! sad.gif
Restul de 8 trandafiri l-am pus in ghivece, insa cred ca am intirziat cam tare, pentru ca pe 2 nu cred ca ii salvez. Restul is bine, sanatosi... biggrin.gif Unul chiar are un bobocel! aplauze.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.