Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi - Montignac?
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137
Ala80
Cred ca ne-ar fi de mare ajutor sa ne impartasim tot ceea ce mancam intr-o zi, conform MM. In felul acesta ne putem corecta micile greseli sau putem adopta anumite feluri de mancare.

Meniul meu de azi:
-mic dejun: salata de rosii cu telemea, cateva smochine
-o portocala la 3h dupa masa
-pranz: salata de rosii+ardei+morcovi cu pui la gratar
-o portcocala la 3h dupa masa
-cina: orez cu legume

pe parcusul zilei beau o cana de cafea fara cofeina cu indulcitor.

Voi ce mancati azi? Va rog sa-mi spuneti daca gresesc cu ceva.

kiss.gif
diotima
Meniul meu
mic dejun - branza Fagaras cu un adaos de iaurt, ceai verde.
pranz - iahnie de fasole cu muraturi, si poate un carnat
seara - salata facuta din salata verde, 1 rosie, 1/2 castravete, 1 ardei rosu, masline, branza de capra, vlastari de soia sau andiva, ulei masline.
Deja am dat gata 1,25 l lichide, mai am inca 0,75.
In loc de cafea mi-am facut Inka cu apa tongue.gif .
Mama vrea sa faca savarine pt maine, vine o verisoara la noi la masa. Arata bestial in poze, va dati seama prin ce chinuri o sa trec?
angelina
08.30 - 2 lipii mici (cele de care povesteam cu faina de ovaz, ulei si apa)
10.30-11- un mar
13.30-14-mancarica de naut cu spanac si un piept de pui la gratar
17-18 - doua mere
20-21 - probabil ton
am voie seara, dupa tonul (in apa) sa rontai o bucata de cascaval? cred ca are 30-40% grasime...
Alma
Angelina, dupa tonul in apa cred ca ai voie grasimi.

Eu am mancat azi:
Dimineata: 2 cani ceai verde neindulcit, pastrama de piept de pui si o bucatica de cascaval
la ora 11 am mancat 2 mere
Pranz: supa de rosii cu ceapa si conopida
dupa 3 ore am mancat un mar
Cina: Ton natur cu lamaie
Ala80
angelina, eu cred ca e ok. si eu combin carne/peste cu cascaval!
Ala80
meniul de azi:

mic dejun: iaurt 0.1% grasime cu paine integrala facuta in casa( dar necrescuta-am citit azi ce spunea kalua, ca nu ar fi ok)
11:00-smochine
pranz:salata cu rosii, castraveti, morcoci, telemea
dupa 3 h: o portocala
cina:inca nu stiu...poate un gratar cu salata

cafea fara cofeina cu indulcitor si apa plata cat cuprinde smile.gif

diotima, e ok fasolea uscata in faza 1? dar mazarea?

pupici
Alma
Meniul de azi:
dimineata: fructe
pranz: paine de naut cu zacusca
seara: orez integral cu gem conform. (sper)

Eu amestec o sticla de 2l de apa cu zeama de la o lamaie, o beau mai cu pofta si are si un plus de vitamina c.
Ala80
buna ideea cu lamaia! smile.gif
diotima
Fasolea uscata e conforma in faza 1, dar unele persoane pot sa stagneze in greutate daca mananca fasole uscata sau naut sau linte. Depinde de fiecare. Eu mananc, 1 data pe saptamana ori fasole, ori naut. Linte n-am prea mancat in ultimul timp, pt ca nu prea ma omor dupa ea.
Azi : D-branza fagaras +iaurt, ceai verde neindulcit.
11:30-inka cu apa
P- ciorba, mancare de ciuperci cu smantana, poate si putina farinata cu pateu
S-salata sau farinata cu branza si pateu
PAna acum am baut 1 litru lichide. Mai e inca unul.
angelina
multumesc mult, dragelor, pentru raspuns..
alma, grija mare la zacusca.. eu am luat din comert si avea destul de multi morcovi..
din cate stiu, morcovii fierti ar trebui mancati in cantitati mici (initial erau interzisi la faza 1)..
in ce ma priveste, astazi
-D - 2 lipii mici cu 1 iaurt degresat - mama lui de net!!! nu mi-a mers aseara si acum vad raspunsul diotimei.. deci, de maine fara lipii.. si nu stiam de unde vine jumatatea de kg... merci, diotima!!!
la11 -un mar
-P - pui la gratar cu varza calita
pe la 5-6 -2 kiwi
-S - inca nu stiu.. poate ma inspir de la voi..

pupici si o zi cum va doriti!
Ala80
si eu mi-am facut niste lipii din faina integrala, dar nu am pus dojdie. banuiesc k daca pun drojdie si le las la crescut e ok. voi ce ziceti?
kalua
Crescute sunt foarte ok.

Eu fac diseara glass noodles cu sos de smantana cu sofran (cu mazare si sunca fiarta). Pt. restul familiei fac spaghete nesigur.gif
angelina
sa inteleg ca va fi o compozitie din faina, apa, drojdie?
si lasate la crescut, dar cat timp?
diotima
Eu de abia astept s ajung acasa sa-mi fac painica neagra, sa mananc dimineata cu branza de vaci sau iaurt...
Ala80
nu vreau sa transformam topicul in retete. eu mi-am facut painici din faina si apa. au iesit cam tari, dar cu iaurt sunt numai bune.o sa las coca la crescut pana se face ca un balonas si e elastica. cam ca la cozonaci. iti dai seama dupa cum arata cand e crescuta si pufoasa.

eu azi am papat o felie de tort. asta a fost martisorul din partea baietilor de la IT si nu am putut sa-l refuz. smile.gif
Alma
zacusca mea e facuta de mama si mi-a zis ingredientele, nu sunt morcovi, e conforma.
Mai sigur asa, si eu am vazut in comert cu tot felul de ingrediente nepermise.
marthamihai
Eu azi am mancat:
dimineata---lapte{0%MG}cu fulgi de secara si ovaz{cu 3 pastile de ciclamat}
---cafea normala amestecata cu decofeinizata{cu 3 pastile de ciclamat}
---paine integrala cu dulceata fara zahar
gustare-----3 portocale
pranz--------2 carnati si o pulpa de pui{n-am avut garnitura}
seara-------5 mere
Am baut o sticla{500 ml}de cola light
Ala80
marha, nu e ok!
mm zice cat mai putin dulce in faza 1! nici eu nu sunt sfanta, dar daca poti cred ca ar trebui sa reduci nr de pastilute de ciclamat sau sa le inlocuiesti cu fructoza.
si cola light trebuie exclusa.
kalua
Ma alatur alei tongue.gif
martha, mai ai putin si treci la Atkins smile.gif
Atkins propaga indulcitorii sintetici, Montignac ii reneaga.
Masa de seara sa fie usoara, dar a ta e aproape inexistenta sad.gif
La pranz iti lipsesc legumele sau o salata, iar Cola e pfui!

Te asteptam cu meniul de maine! kiss.gif
angelina
merci mult, ala.
azi am trecut la fructe..
dimineata -mic dejun cu fructe: un grapefruit si 2-3 kiwi
pe la 11 cred ca 1-2 mere
pranz -varza la cuptor cu pui
pe la 5-6 o portocala
seara -salata de ton cu maioneza
Ala80
d-iaurt 0.1% grasime cu paine integrala
10:00-3 tablete de ciocolata cu 70% cacao
p-salata cu rosii, castraveti,ardei si telemea
dupa 3h-o portocala
c-cod file cu salata

cafea cu indulcitor si apa plata-1.5-2l
va povestesc pe topicul de dieta mm despre experienta mea cu cafeaua smile.gif
marthamihai
Stiam eu ca o sa ma "certati"pt ciclamat si cola! blush.gif dar am stat o zi fara "dulce"{a se citi indulcitor,ca de altceva chiar nu vreau sa ma ating}si eram aproape in sevraj.Stiu ca asta e si ideea dietei mm sa te dezveti de dulce nu pot sa beau cafeaua amara!!!!!!!!!!!!Ce sa fac???
Ieri mi-a fost cam rau,de aceea n-am mancat seara,iar la pranz nu am avut ce garnitura sa-mi iau.De fel mananc carne cu niste salata de varza sau de legume,dar la servici nu am incredere in sosurile din mancarea facuta de cei de la care mananc de obicei.
Azi dimineata -------lapte cu cicoare si fulgi
paine integrala cu dulceata dietetica
cafea{cu indulcitor}-----am citit raspunsurile voastre dupa ce am mancat si baut cu indulcitor frustaremare.gif
Nu prea stiu ce voi manca la pranz si la cina dar o sa va spun.
in ultima perioada am simtit nevoia acuta sa mananc lapte si fructe{cred ca am vre-o carenta de vitanine si calciu}Eu de fel sant mare mancatoare de carne si mai putin legume;iar branzeturi lactate si fructe nu mancam aproape deloc.Nu am trecut la Atkins pt. ca nu-mi place ideea sa stau toata ziua sa-mi numar carbohidratii,si la el nu exista o faza a 2 a {cu ciocolata 70% si clatite,si spuma de zmeura si prajituri cu ciocolata sau cu nuci}la care eu visez toata ziua. biggrin.gif
Alma
d: iaurt 0,1% cu fulgi de ovaz
la 11=2 mere
p: pizza cu blat din piept de pui macinat (in loc de faina, mi se pare mai bun)
s:pateu din soia si masline cu ton natur.


Martha,si mie la inceput mi-a fost greu sa beau laptele sau ceaiul neindulcit, dar dupa cateva zile m-am obisnuit si acum mi se pare ciudat sa le beau dulci. In ceai pun lamaie. Daca incerci de cateva ori, eu cred ca te obisnuiesti.

Pupici
marthamihai
Am revenit pranz-niste bucati de pulpa de porc pe gratar si salata de varza alba
cina -mancarica de pastai de fasole{congelata}cu piept de pui
Si innebunesc ca am 3 ciocolate {cu 70% cacao}in dulap si vreau si eu MACAR 2 BUCATELE valea.gif
SPER SA REZIST
kalua
Si eu sunt de-asta cu dulcele, dar corpul chiar ca se dezvata de dulce daca nu-i dai tongue.gif
Dar dureaza macar cateva luni sad.gif . Se poate manca un pic de ciocolata conforma, dar nu in fiecare zi.
kiss.gif
Ala80
d-un iaurt 0.1% grasime
p-gratar de pui cu salata
c-mai complicat, pt ca aterizez la mama si se declanseaza "operatiunea indopare"-sper sa pap conform smile.gif

cafea cu indulcitor si 2l de apa
Alma
d: iaurt 0.1 % si fulgi de ovaz
p:salata de ardei, rosii, branza si pastrama de pui
c:fructe

Fetele, credeti ca e ok daca o masa e constituita numai din fructe, de exemplu la cina sa mananci 2 portocale si 2 mere? Ca parca imi amintesc ca zicea monti ceva de genul asta (ca putem lua o masa numai fructe)
kalua
Eu din cate-mi aduc aminte MM spunea ca micul dejun poate fi numai din fructe (si atunci sunt permise si fructe de genul pepene, ananas, de-astea cu GI mare, dar incarcatura glicemica mare).
Atentie totusi la prea multe fructe, contin frcutoza si au o incarcatura glicemica marisoara, s-ar putea sa stopeze slabitul. sad.gif

La pranz am mancat omleta cu ciuperci si o salata asortata.
In seara asta fac raci (de apa dulce) in sos de smantana.
roina
Sal'tare, girls!
Ce a mancat copilul meu azi:
ora 7,30-un mar
ora 9,30(la scoala)- un mar ---de obicei are un sandwich cu paine integrala si branza 0%grasime dar azi nu a mai vrut.
ora 12,30- ciorba de fasole verde , mancare de spanac cu ou prajit.
ora 17-mar
ora 19- spaghete integrale cu lapte degresat
ora 21,30-mar

Ii plac mult bananele verzi. Sa ii dau?
Oare azi au fost prea multe mere (sunt golden verzi, mai necoapte)
kiss.gif
Ala80
eu cred ca poti sa-i sai una din cand in cand. are GI-45.
azi nu am prea tinut cont de ora la care pap.
am mancat: salata boeuf, gratare, ciorba de burta, salata de vinete..
Ala80
meniu luni

d: paine integrala (crescuta smile.gif ) cu gem de caise conform
p:gratar de pui cu ciuperci si legume verzi (am citit recent ca mm recomanda la faza 1 gratarul combinat cu legume cu GI max 15)
dupa 3h: 1-2 portocale
c: orez cu legume

cafea fara cofeina+2l de apa

ps: o sa incerc sa nu ma mai ating de ciocolata. o las acasa in dulap wink.gif

kiss.gif
Ala80
sper ca nu sunt singura care tine mm. nu ma lasati la greu sad.gif

azi pap:
d-paine integrala cu iaurt 0%
p-salata cu rosii, morcovi si telemea
c-gratar cu varza murata
Alma
azi eu am mancat:
dimineata :ciuperci umplute
pranz :ton cu sos de rosii
seara :cred ca orez cu gem conform
pupici
kalua
Eu am mancat pere si prune, la pranz am fost la cantina si pentru ca nu mai pot sa vad carne in fata ochilor, mi-am luat spaghete cu spanac (si macar erau fierte al dente). Acum mananc niste carne de rata cu legume sotate si muraturi.
roina
Fetelor, ce inseamna gem de caise conform? De unde il procurati?
kiss.gif
Alma
eu am gasit gem de caise cu fructoza la standul pentru diabetici, sunt putin mai scumpe, dar merita.
Exista oare gem natur fara fructoza, fara zahar sau fara indulcitori, doar din fructe??
Ca eu cum m-am dezobisnuit de gustul dulce, gemul care il mananc mi se pare prea dulce, cred ca ar fi fost mai bun fara sa fie indulcit suplimentar.
Ala80
azi pap la fel ca ieri.

eu am gasit la metro un gem conform la standul pt diabetici. este romanesc si super ieftin (2ron/borcan). mi-am luat de caise, capsuni si visine.

eu daca am pofta de ceva dulce dupa masa iau 2-3 lingurite de gem si imi trece.

pupici
angelina
buna dimineata!
eu am cam zbarcit-o ieri.. da' nu povestesc..
azi mi-am propus:
2 mere de dim si o cana de lapte 0.1% pe la 11
mancarica de linte cu piept de pui la pranz
salata de rosii cu branzica seara..

ala80, gemul pe care l-ai luat din metro este "Arovit", la borcanase mici de 200-250g?
l-am luat si eu din selgros -am fost placut surprins ade pret, recunosc (celelalte erau peste90-100 de mii). insa, dupa ce l-am aratat colegelor se pare ca fructele dinauntru sunt toate.. pasta de mere cu arome.. (eu mi-am luat de caise si visine).. sotul uneia din colege lucreaza in domeniul alimentar si le-a facut ceva vizite la fabrica pentru a vinde arome..
sigur, de aruncat, eu nu le arunc, dar ..cred ca o sa ma feresc pe viitor..
Alma
Dar Ala, gemul ala cred ca contine zaharina sad.gif . Eu asa am vazut...si atunci,nu prea e bun...


eu pap azi :
dimineata:Fructe
pranz: ciuperci umplute
cina: pizza conforma
pupici kiss.gif
Ala80
d-iaurt 0%gr
p-spanac cu piept de piu
c-fasole alba si varza acra

la cate ore dupa masa e ok sa pap clatite conforme?

apa-deocamdata 1l, ceai de lamaie
catalina77
Ala80, ce inseamna clatite conforme? nesigur.gif

Sunt interesata pentru ca sunt la o cura de slabire din februarie...am slabit vroe 5 kg. insa o vecina mi-a recomandat acest regim M. Spunea ca a slabit 20 de kg. in 3 luni si ca manca cate o paine neagra / zi ohmy.gif Eu de la inceputul lunii feb. nu am mai gustat nici un fel de paine.
La inceputul acestei luni am fost sa-mi fac analizele de sange. Rezultatul : glicemia, colesterolul si calciu MICI, sub minim (adevarul e ca intotdeauna am avut colesterolul si calciul mici); trigliceridele foarte bune; uree prea multa in urina...


Spuneti-mi va rog, pot manca musli cu lapte? Vecina mea spune ca nu se poate combina grupa 1 cu grupa 2 si 3 (musli avand si grupa 2 si 3). Nu prea inteleg...
Ala80
eu le-am facut cu faina integrala, albus si apa (nu am avut lapte 0.1%gr).le-am papat cu gem fara zahar.

ce dieta urmezi? mm nu pomeneste nimic de grupe de alimente. te referi la gruparea alimentelor dupa GI?
catalina77
Probabil...shtii ce se intampla? Vecina asta a mea avea principalele alimente impartite in 4 grupe.

Grupa 1 : carne,. peste , oua, lapte si inca ceva
Grupa 2: paine, faionoase, fasoale uscata, mazare, orez
Grupa 3: legume
Grupa 4: fructe

Mi-a spus ca nu se combina : 1 cu 2, 1 cu 3, 1 cu 4 si cam atat in schimb se combina 1 cu 3, 2 cu 3...Ceva in genula sta. Am acasa notat. blush.gif

Am ramas oarecum interzisa la mancatzi spuneti voi ca mancatzi... smile.gif

PS: Pana la urma pot manca lapte cu musli, iaurt cu fulgi? zapacitul.gif
Ala80
Montignac e cu totul diferit! Daca vrei cu adevarat sa vezi despre ce e vorba da-mi un mesaj privat cu adresa ta de mail si iti trimit ultimul sau studiu.
Alma
nu stiu cu ce faina faci tu clatitele ca sa iti raspund la intrebare. daca sunt cu faina de naut sau soia, dar contin ou si le prajesti in ulei, le poti manca dupa 3 ore de la o masa cu glucide.dar daca sunt cu faina integrala, ar trebui sa nu aiba ou, deci nu prea stiu...
apropo, tu cum le prajesti ?in ulei? ca daca sunt cu faina integrala, nu prea sunt conforme, nu?

eu am mancat azi :
d: paine integrala cu gem conform
p:varza calita si cascaval
c: fructe
kalua
Clatitele din faina integrala sunt conforme, asa cum le-a facu ala, fara grasime (a scris mai sus din ce le-a facut). Si-mi inchipui ca le-a prajit fara ulei smile.gif E o masa glucidica, se ia la 3-4 ore dupa una lipidica.
Alma
scuze ala, eu am citit din greseala doar pagina 2 si nu am mai vazut ultimele postari
pupici
Ala80
sad.gif
pai se lipeau daca nu puneam ulei. si am tigaie f buna (tefal).
off...voi cum faceti sa nu se lipeasca?
Alma
eu am facut in cuptor cu hartie pentru copt ca sa nu se lipeasca, au iesit bune, dar cam uscate. pupici
Ala80
alma, esti tare ingenioasa!

azi pap:
d-paine conforma cu gem
p-salata cu morcovi, castaveti si cascaval+3 patratele de cioco 70%cacao
dupa 2-3h-un mar
c-gratar cu legume

cafea fara cofeina si apa plata 2l.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.