IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Plante aromatice in ghiveci, pe pervaz, Cum sa avem plante aromatice verzi la indemina tot timpul anului
Tudor
post Mar 19 2011, 11:48 AM
Post #51


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Teo poti considera ardeii tai planta ornamentale, sunt foarte frumosi.
Eu tre sa prind curaj sa-mi umplu balconul cu rafturi pentru flori, astept sa vina caldura ca sa-l varuiesc inainte... Mi-am cumparat momentan seminte de patrunjel si marar, astept sa apara rasadurile in piata apoi actionez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 19 2011, 07:34 PM
Post #52


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iaca plantele. Pozele au iesit cam nasparlii, insa va prinesti voi care e spilul.

Cimbrul de cultura - Thymus vulgaris L.
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010001-4.jpg)

Salvia: Salvia Officinalis Alba
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010004-3.jpg)

Rozmarinul mare (Rosmarinus officinalis)
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010011.jpg)

Rozmarinul ala micu` (Rosmarinus officinalis)
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010009.jpg)

Chives (Allium schoenoprasum) - aka ceapa perena pitica - ala mai mare
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010005-1.jpg)

Chives (Allium schoenoprasum) - aka ceapa perena pitica - ala mai mititel
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010007-1.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 20 2011, 02:18 PM
Post #53


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Salut Dia,

Cred ca pot sa iti ofer o mana de ajutor legata de problema ta cu micii daunatori ai rosmarinului si a mentei. De retinut este faptul ca este o solutie ecologica ce nu implica de loc produse chimicale care pot sa afecteze si planta odata cu daunatorii acesteia.
In primul rand trebuie stiut ca exista o serie de plante care datorita mirosului emanat tind sa alunge ba chiar sa omoare micile insecte care ne strica recoltele.
De exemplu se pot folosi cu succes urmatoarele:
- ceai de urzica si coada calului
- ceai de rostopasca
- ceai din coji de citrice
- ceai din foi de ceapa si usturoi
Aceste ceaiuri pot mixa intre ele (nu iti face griji daca nu reusesti sa gasesti una din plantele mentionate mai sus) cu care mai apoi stropesti plantele afectate, ba chiar mai mult se pot folosi si in drenarea solului, mai ales ca aceasta solutie este si un ingrasamant ecologic pentru plantutele tale.
O alta solutie extrem de utila pentru combaterea daunatorilor este mixarea laptelui degresat cu apa in care picuri si niste iod (1 litru de lapte la 10 litri de apa in care adaugi 20-30 picaturi de iod). Si aceasta din urma este foarte eficienta in salvarea plantutelor de daunatori la care mai adaugi faptul ca la fel ca si ceaiurile este un ingrasamand ecologic ideal.

Iti recomand calduros sa folosesti solutiile propuse de mine deoarece si eu am avut o problema asemanatoare la niste plante de apartament, dar cu ajutorul ceaiurilor respective am combatut cu succes problema si nici nu am folosit produse chimicale daunatoare:).

PS: Si eu mi-am pus rasaduri in ghiveci in primavara aceasta (rosmarin; busuioc; patrunjel; leustean; tarhon; ruta; oregano si fragute), la care urmeaza sa mai adaug ardeii iuti si lamaita postate de tine in poze.
O sa postez si eu poze cu ele pe masura ce cresc.

Spor la gradinarit:)!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 20 2011, 04:24 PM
Post #54


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Multam frumos, e bine de stiut! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 23 2011, 03:06 PM
Post #55


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Va spuneam anterior ca mi-am plantat si eu plante aromatice la ghiveci, iar de doua zile au si inceput sa rasara dintre ele. Cele mai curajoase au fost tarhonul, oregano, varza de bruxelles (mi-am pus niste rasaduri ca sa le pot planta in gradina de zarzavaturi a bunicii mele) care cica e foarte sanatoasa si mi-a mai iesit si brocolli (pus tot pentru rasad). Mai astept sa iasa si restu (menta, busuioc, rosmarin, patrunjel cret si normal, ruta, menta, fragute) si eventual le fac si niste poze pe masura ce cresc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 9 2011, 10:31 PM
Post #56


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi-am luat un maghiran superb azi de la Real si l-am si transplantat.
In final plantele aromatice de la real, cele la 7,99 lei sint super faine! (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dariuca
post Jul 18 2011, 09:33 AM
Post #57


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 18-July 11
Member No.: 10,428



salut fetelor,
ma numesc Madalina, 30 ani, din Giurgiu, momentan locuiesc in Portugalia de 1 an.
Cum stiam ca aici este f scump mararul si leusteanul , 80 de euro/kg mi-am adus plicuri cu seminte din tara pe care le-am plantat acum aproximativ o luna, cateva seminte din fiecare in cate un ghiveci in balcon.
Patrunjelul a iesit dupa o saptamana dar leusteanul nu da nici un semn.
La cat timp rasare leusteanul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 18 2011, 10:10 AM
Post #58


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Dariuca! Trebe sa astepti. Eu am asteptat vreo 3 saptamini-0 luna pina sa vad un semn amarit si tot nu am avut bafta multa. Ce stiu este insa ca la toamna prin octobrie si in februarie anul viitor imi pun iarasi seminte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 18 2011, 02:40 PM
Post #59


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Vedeti ca leusteanului nu-i prea place soarele, de aceea este indicat sa tineti ghiveciul mai la umbra. De asemenea, semintele nu trebuie plantate mai adanc de 1 cm in pamant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jul 21 2011, 08:01 PM
Post #60


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Am pus si eu seminte de vreo doua saptamani, mararul are vreo 7 cm, patrunjelul(doua soiuri) vreo 5cm. Suntem la a doua frunza si sunt cam aglomerate... plantele astea se raresc ? Au nevoie de un spatiu minim sau se aleg ele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 01:14 AM