IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Colesterolul
roxanica10
post May 8 2008, 05:41 PM
Post #21





Musafir






Clara, imi pare tare rau c-ai astfel de probleme.
Si socrela mea are probleme cu colesterolul si-i spunea alui meu la telefon ca i-au zis doctorii ca-i ereditar. Mr. R si-a facut analizele si are un colesterol super, ba chiar mai mic decat al meu; are 170 si eu am 186. Am citit ca acest colesterol apare si pe fond de stres. Cu prima ocazie cand ne suna (se intampla cam o data pe luna) o intreb mai multe detalii despre tratamentul recomandat de medicii americani.
Multa sanatate Clara (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post May 8 2008, 11:01 PM
Post #22





Musafir






Cum va masoara voua colesterolul in Ro? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Ca mie mi-a iesit 4.2, ceea ce e mic. De la 4.9 in colo e considerat mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 9 2008, 05:14 AM
Post #23


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



happy exista sistemul international (SI) mmol/L care-i considerat cel standard si exista si sistemul mg/dl.
UK foloste SI

sa convertesti din mmol/l in mg/dl factorul de conversie este 38.67; valabil la colesterol total, HDL si LDL
deci tu ai 4,2mmol/L= 4,2 x 38.67= 162 mg/dl

Clara are 330mg/dl= 330/38.67= 8,53mmol/L

Multa sanatate Clara. Din pacate colesterolul poate fi dat si de istoria familiala.

la trigliceride factorul de conversie e 88.57

uite aici am scris cate ceva despre colesterol
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 9 2008, 05:52 PM
Post #24





Musafir






Astazi am aflat ca am si eu colesterolu maaare, respectiv 267. Cica nu e exagerat, dar sa trec la regim. Sa nu mai mananc prajit. Poc! .. fara fripturica??? Fara carne de porc. Si sa mananc cat de multe citrice, in special gref si pomelo (sper ca am scris corect).
Am citit la voi ca si usturoiul ii bun. uraaaaaa... din ala as manca intr-una ... miaam.
Inafara de ce am scris, de ce mai trebuie sa ma feresc?
S.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 9 2008, 05:59 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Poate te ajuta asta: http://www.elady.ro/articole/Regim-si-Diet...colesterol.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post May 12 2008, 10:10 PM
Post #26





Musafir






Clara, abia acum am reusit sa vorbesc cu socrela. Dansa ea Zocor 40 mg. Spune ca e genetic si regimul alimentar ajuta prea putin. Cel mai bine mergi la medic, sa-ti prescrie un medicament si doza in care trebuie luat. Multa sanatate (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 15 2008, 10:32 PM
Post #27





Musafir







In articolul recomandat.

"Pe cealalta parte, grasimile nesaturate ajuta in scaderea nivelului de colesterol. Deci este indicat sa inlocuieste grasimile nesaturate cu cele saturate, mai ales daca ai nivelul mai mare de colesterol."

(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) oare nu invers??

ok. oricum am prins ideea:fructe, legume, peste, pui la gratar, vin (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , fasole, pastai...
Mersi mult. O sa incerc.
Insa de ciocolata numa las! Nu ma las si gata.
S.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 4 2008, 11:57 PM
Post #28





Musafir






S-a nimerit sa intru in vorba cu o doamna mai in varsta care mi-a spus ca a fost sora medicala si ca acum 40 de ani valoarea 300 era cea maxima buna pentru colesterol. Si ca ea si tot colectivul cu care a lucrat suspecteaza industria farmaceutica ca a reusit sa coboare valoarea cu 100 pentru a face vanzari mai multe. Am cautat pe net ceva despre asta, dar am gasit foarte putine informatii. Poate aveti voi ocazia sa vorbiti cu persoane de specialitate in varsta si sa le intrebati ce cred despre toata tarasenia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Jul 5 2008, 10:00 AM
Post #29





Musafir






Exact discutia asta am avut-o zilele trecute cu o doctorita care e iesita la pensie, si tot la fel ii zicea mamei mele ca analizele is bune, ca pana acum nu asta era limita colesterolului (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) . Oricum, ea a spus ca spera mai degraba sa fie ceva de bine si sa sperie oamenii sa mai manance junk food(tradus fata de ce a zis ea in romana (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), decat sa fie doar o modalitate de a mai baga pastile in oameni.

In ceea ce priveste tratamentul, pentru persoanele care nu au colesterolul foarte mare, usturoiul se foloseste cam in acelasi fel cu boabele de mustar, adica un catel de usturoi intreg, fara sa fie mestecat, cu jumatate de ora inainte de masa. Multe cunostinte de-ale noastre au rezolvat cat de cat problema in acest mod, bineinteles cu regimul de rigoare.

Sanatate multa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 12 2008, 10:25 PM
Post #30





Musafir






Am citit un articol foarte interesat despre homocisteina, care da peste cap toata teoria colesterolului (ambele feluri de colesterol sa aiba valoarea de 300-400, atunci e bine). Valoarea homocisteinei se poate controla prin analize si pentru micirea ei se ia B6, B12 si acid folic, exact in concentratia pastilelor Synervit.
Mama, care are ceva cunsotinte medicale, citeste (de fapt studiaza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) o carte despre homocisteina de cateva zile si-i incantata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 01:23 PM