IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Doctori de duzina, Medici care nu isi cunosc meseria
oanami
post Aug 21 2008, 12:05 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 14-August 08
Member No.: 4,472



In ultimul timp mi-e frica sa merg la doctor pentru orice. Am doi prieteni care acuma termina medicina, nu stiu nici macar grupele de medicamete. I-am intrebat daca doua medicamente pot sa fi combinate si ......
Ma duc la doctor si cer investigatii complete si imi face o simpla analiza de rutina.
trebuie sa te du-ci la zece doctori ca poate unul te asculta ce sintome ai
CE PARERE AVETI, CE INTAMPLARI AVETI?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 21 2008, 07:54 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Din ce cunosc, mediul e atat de corupt incat pentru a intra si supravietui e nevoie sa devii si tu la fel. Am doi prieteni buni care sunt in al doilea an de rezidentiat si se pregatesc sa plece din tara s-o ia de la capat undeva unde spera ca lumea medicala e mai umana.
Imi povesteau ca in doi ani de zile cunostintele lor s-au diminuat pentru ca nimeni in spital nu le permite sa faca nimic. Pe unul, care face rezidentiatul pentru medicina de familie, il cheama doctorul la care este repartizat o data pe saptamana pentru a-i semna foaia de prezenta. Prietena lui, face rezidentiatul in medicina de familie si merge mai frecvent la clinica, dar singura experienta e in completat fise. Daca nu ar sta sa repete acasa materia pentru a o pastra proaspata in minte si daca nu ar avea speranta ca in alta parte le va fi mai bine, probabil s-ar resemna si ar merge cu valul.
Sunt foarte putini medici de exceptie, dar mi-e teama ca-s si mai putini cei care le calca pe urme si care ne vor trata pe noi cand vom fi batrani si bolnavi. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ma gandesc cu groaza ca atat coruptia cat si dezamagirea existenta in bransa se propaga din generatie in generatie.

M-a intristat foarte mult un comentariu al cuiva din domeniul medical privind greva de la BCR. Respectivul le reprosa functionarilor bancari ca au tupeul sa se planga de cate ore sunt obligati sa munceasca, desi sunt bine platiti. Fara sa iau apararea unei parti in detrimentul alteia, stiu ce inseamna sa lucrezi la patron si ce inseamna sa lucrezi la stat.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 1 2008, 08:08 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Lipsa de pregatire si dezinteresul total al medicilor m-a lovit si pe mine direct in frunte. Cand copilul tau are 40 Grade, vomita si nu poate inghitii nici macar o gura de ceai, sa nu te puna Dumnezeu sa te duci la ora 1.45 la Urgenta in Medias. Doctorita va fi foarte nervoasa ca ai trezit-o din somn si o va pune pe femeia de serviciu sa-i ia temperatura si sa se uite in gatutul copilului. Ba mai si tipa la tine "da n-aveti medic de familie? Ce veniti la mine? Toata ziua am stat in picioare!"
Pai doctorul de familie m-a trimis!!!!!!!!!
Si cu ce sunt eu de vina ca ai venit la 18 si te-ai culcat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 1 2008, 11:43 AM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mie-mi spuneti? Mie mi-a uitat o doctorita stomatolog cand eram mai copil (de vreo 12-13 ani asa) un ac pe canalul unui dinte. De fapt, s-a rupt si nu a spus nimic. Cum am descoperit? Anul trecut cand aveam o infectie care nu trecea cu absolut nimic. Radiografii peste radiografii, analize, NIMIC. Pana la urma m-am operat sa scot punga de infectie. Ce credeti ca a gasit medicul acolo? Un varf de ac! Era asa mic ca nu se vedea in radiografie. Am tras de mi-au sarit capacele ca infectia urcase pana aproape de sinusuri. Toti ma tratasera ani de zile de sinuzita si era de la un dinte. Ca sa nu mai spun ca acel dinte era doar un pic cariat si nu trebuia sa se umble pe canal sa i se scoata nervul & co. Acum am pivot+coroana si am suportat o operatie greuta din cauza infectiei de-a lungul maxilarului superor ce a durat vreo 3 ore. MEDICII! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 1 2008, 04:31 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Nu-s medici, sunt incompetenti, Pinky!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Oct 5 2008, 10:56 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Si eu sint foarte lovita la capitolul asta pentru ca de 10 ani sint pe drumuri pe la medici, am cunoscut foarte multi dar doar vreo doi au fost oameni. In general sint foarte indiferenti si daca nu insisti tare sa le spui tot ce te doare nu te intreaba mai nimic, prescriu medicamente fara analize ca sa incerce sa vada cum te simti, daca nu merg alea, vii inapoi si ti le schimba si tot asa.
O sa vreau sa mentionez si nume. Unul de care m-am lovit recent: Mioara Mazilu de la Parhon, endocrinolog, nici nu m-a bagat in seama. Voiam dozari hormonale, i-am spus toate simptomele, pe care nici nu avea chef sa le asculte, mi-a luat o tensiune, m-a pipait la tiroida, a zis ca nu am nimic, nu mi-a prescris nici o analiza, m-a trimis cum am venit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinaindira
post Oct 5 2008, 11:10 AM
Post #7





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Copilasul de trei ani ai unor prieteni are neuroblostrom,adica cancer.Cu ajutorul unor prieteni ,dar si a multor oameni de bine, s-au strans banii necesari pentru a fi operat in Franta.Nu va spun ce se intampla cu copilasii tratati aici in Romania...Nici patuturi in care sa doarma separat nu au.Nu exista aparatura necesara de investigatii ,nu exista nici tuburi de dren .Pur si simplu se afla intr-un tinut al groazei si disperarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 5 2008, 11:11 AM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Am impresia ca tot mai multi medici sunt fie veterinari fie macelari (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Oct 6 2008, 05:39 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Si eu la fel. Am fost internata -n spital o saptamina si ce am mai auzit pe acolo!
Am fost vecina de pat cu asistenta aceea careia i-a murit copilul la 8 luni si 2 saptamini in burtica, am vazut la stiri cazul ei, cu politie, colegiul medicilor... M-a impresionat foarte mult fata asta, dar a picat pe mina unui macelar, a facut si infectie, i-a scos si uterul... Trist ce se intimpla in tara asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Oct 6 2008, 06:09 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Ma intristez foarte tare cand vad situatia sanatatii din Romania, cum din ce in ce mai multi medici nu respecta nici o farama din ceea ce spune juramantul.
Chiar daca provin din familie de medici,chiar cu relatiile pe care le au membrii familiei mele in domeniul medical m-am lovit de incompetenta medicilor si indiferenta lor.
Vreau sa cred ca atunci cand voi absolvi, nu ma voi schimba...si voi ramane OM si voi ajuta si neconditionat..
Am trecut si eu printr-o situatie de urgenta, cand am stat la cozi indurerata, si pana nu mi-am luat halatul pe mine si nu am dat buzna peste medic, nu m-a bagat in seama...
Cat despre Parhon, mi-a mai spus cineva acelasi lucru, scumpic...si nu mi-a venit sa cred...cata mizerie este, cata coruptie (nu dai banu`, nu-ti face nimic), cata incompetenta...te duci sa te analizeze hormonal si iti da impresia de fapt ca mergi sa te consulte medicul de familie, nu endocrinologu..
Nu stiu ce sa zic...ma intristeaza situatia foarte tare...
Nu invinuiesc numai medicii, lacomia lor vine din lipsa de apreciere a lor la adevarata valoare de catre sistem...salariile-s de toata jena, rezidentii mor de foame, cursurile de perfectionare scumpe, cartile scumpe...nu-ti permiti sa duci un trai decent dintr-un salariu de medic, de aceea de ajunge la jupuiala..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 10:34 PM