IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
Diana.
post Oct 31 2006, 09:59 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Educatoarea acuzată că lipea scotch pe gură copiilor, anchetată
Anchetă la grădiniţa numărul 4, din Bucureşti. Una dintre educatoare îşi aşteaptă sancţiunea, după ce a fost acuzată că teroriza copiii gălăgioşi şi le lipea scoci pe gură.

sursa:ProTV.ro

Istoric:
A lipit gura unei fetite cu banda adeziva
29 Noiembrie 2003

O educatoare din Tirgu Secuiesc a lipit cu banda adeziva gura unei fetite de cinci ani, enervata ca aceasta nu tacea. Parintii copilului au semnalat cazul Inspectoratului Scolar abia dupa citeva saptamini, timp in care copilul a fost torturat psihic de educatoare, conform afirmatiilor acestora.
Potrivit tatalui fetitei, educatoarea Kovacs Tunde, de la Gradinita ?Benedek Elek? din Tirgu Secuiesc, a pedepsit-o pe aceasta pentru ca vorbea tot timpul, transmite Mediafax. Inspectorul-sef al Inspectoratului Scolar Judetean Covasna, Kerestely Irma, a declarat, vineri, ca pina acum nu s-a aflat despre acest caz fiindca parintii fetitei nu au dorit initial sa semnaleze incidentul.
Dupa citeva saptamini, insa, acestia au depus la inspectorat o plingere impotriva educatoarei. Tatal copilului afirma ca a asteptat ca educatoarea sa-si ceara scuze, dar in aceasta perioada Kovacs Tunde a supus copilul unei torturi psihice, umilindu-l cu expresii de genul: ?Esti prost ca si mama ta?.

sursa: arhiva EzZ.ro

Ce ne facem ?


Sint de acord ca cei mici sint uneori adevarate catastrofe... insa bre, cu leucoplast pe gura...mi se pare prea mult. Si daca ar permite statul roman si finantele sa nu fie grupe de multi copii, ar fi si rezultate mai bune, si copii mai cuminti, si educatoare mai calme... si nu cu nervii-n batista.

Intrebarea care se ridica este cum ajung asemenea oameni in sistemul de educatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Diana   Educatie cu scotch pe gura?   Oct 31 2006, 09:59 PM
zetta   dia, eu am vazut la tv la stiri reportajul cu pric...   Nov 1 2006, 09:43 AM
Dore   Din păcate ajung, Diana, fiindcă pentru ...   Nov 1 2006, 06:11 PM
Ariana   Prezent si eu ca reprezentat al acestei nobile mes...   Nov 1 2006, 08:08 PM
Meg   mare e gradina DOmnului .. si ..   Nov 1 2006, 11:11 PM
pescarush   fiu-meu cel mare a prins o buna parte din gradinit...   Nov 5 2006, 03:56 AM
Leea   Of, eu cand aud de invatamantul din Romania imi vi...   Nov 5 2006, 09:35 AM
Ariana   Leea la varsta prescolara(si nu numai) colaborarea...   Nov 5 2006, 01:45 PM
ATB   Mama mea a fost profesoara ani de zile (acum este ...   Nov 6 2006, 05:47 PM
Meg   Ari, degeaba exista UN profesor la clasa care se c...   Nov 7 2006, 04:11 PM
Pastelata   Voiam sa trec peste partea cu urasc replica asta ...   Jan 24 2008, 05:39 PM
Ala80   Nu avea dreptul sa iti puna astfel de intrebari si...   Jan 24 2008, 05:46 PM
Pastelata   Chiar si eu am folosit cuvantul "impertinenta...   Jan 24 2008, 05:55 PM
Meg   si eu sunt de acord cu Ala; pana la urma, tu esti ...   Jan 24 2008, 06:01 PM
Fanny   Draga mea, tu in ochii unui profesor esti o copila...   Jan 24 2008, 06:06 PM
Pastelata   Nu am putut sa tac,mai ales ca nu e prima data can...   Jan 24 2008, 06:07 PM
Meg   Fanny, bine mai zici! eu am terminat acum cati...   Jan 24 2008, 06:08 PM
Fanny   culmea e ca la varsta aia voiam sa fim femei si ac...   Jan 24 2008, 06:13 PM
Pastelata   Imi cer scuze pentru mesajul postat in celalalt to...   Jan 24 2008, 06:15 PM
Fanny  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:30 AM