IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Zborurile cu companiile low-cost, pareri pro si contra
Ala80
post Jun 1 2007, 08:45 AM
Post #11


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Un motor al unui avion de pasageri Airbus A-318, al companiei low-cost Wizz Air, a luat foc ieri-dimineata. Cursa, cu 76 de pasageri la bord, trebuia sa decoleze de pe Aeroportul Henri Coanda, din Bucuresti, spre Budapesta. Incendiul s-a petrecut la ora 6.13, iar decolarea nu a mai avut loc. Focul a fost stins in scurt timp de catre instalatiile de siguranta ale avionului. 'Incendiul a fost stins automat de sistemul special al avionului, inainte de interventia pompierilor de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta (ISU) Ilfov, care s-au ocupat de evacuarea pasagerilor', a declarat purtatorul de cuvant al ISU, Alin Maghiar.
Pasagerii au fost imbarcati dupa 11 ore intr-o alta aeronava pusa la dispozitie de companie.
sursa: Libertatea de ieri

Am taiat Wizz Air de pe lista. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 1 2007, 08:52 AM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



la mine nici nu era pe lista (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) eu am vazut ca pot aparea probleme si la companiile serioase, d-apai la astea.... orice s-ar zice, nu ma urc in viata mea. si eu vreau sa plec la budapesta peste vreo 2 luni dar o sa merg cu autocarul sau chiar cu trenul (IMG:style_emoticons/default/322.gif)

si, ca parere generala, eu am zburat cu tarom, alitalia, swissair, crossair, air france... cel mai scump si cel mai naspa in acelasi timp a fost taromul....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 1 2007, 08:56 AM
Post #13


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Nu am zburat cu ei pana acum, dar ma tentau pentru ca au preturi foarte bune. Cred ca renunt definitiv la ideea de a zbura cu companiile low cost. Oricum iubitu' meu nu le agreeaza deloc. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 1 2007, 09:37 AM
Post #14





Musafir






Maica-mea si fiica-mea au zburat alaltaieri cu Condor. Au avut intarziere la plecare 3 ore pentru ca s-a descoperit un defect tehnic la avion.
Condorul nu e companie de zbor low-cost. Deci se poate intampla oricui. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu am incredere in companiile de zbor low-cost, nelow-cost, care au voie sa aterizeze si decoleze de pe aeroportul münchenez. Aeroportul asta e scump pentru companiile de zbor si inafara de asta nu admite orice companie de zbor, au o gramada de cerinte de la ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 1 2007, 10:15 AM
Post #15


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Unde gasesc o lista cu companiile astea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 1 2007, 10:59 AM
Post #16





Musafir






Aici, in dreapta este planul de zbor de vara sau iarna in pdf. Daca deschizi unul dintre ele vei vedea in stanga sus toate companiile de zbor care au voie pe aeroportul münchenez.

Acum vreun an-doi s-a discutat despre publicarea unei liste negre a companiilor de zbor considerate nesigure dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa o lista. Am dat acum o cautare in google pentru "black list" si "airlines" dar n-am gasit nimic. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jun 1 2007, 01:56 PM
Post #17





Musafir






Am descoperit azi ce-i ala jumbo jet. Ia, priviti ce putere are grasu asta: jumbo vs people on the beach
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 1 2007, 09:04 PM
Post #18





Musafir






Eu am zburat cu companii low-cost si de fiecare data a fost foarte bine... (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 11 2007, 10:15 AM
Post #19


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Cei 170 de pasageri, blocaţi de aproape de 12 ore pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă, au fost īmbarcaţi la miezul nopţii īn aeronava reparată, care a decolat spre Londra. Aceştia trebuiau să decoleze ieri dimineaţă la ora 11 şi 30 de minute spre Londra cu un avion al companiei Wizz Air. Din cauza unor defecţiuni tehnice, plecarea a fost amānată.

"Pasagerii urmau să plece cu aubuzul pentru a se īmbarca la bordul aeronavei. Acest lucru nu s-a mai īntāmplat. Abia īn cursul după-amiezii am primit o primă informare, că aeronava ar urma să decoleze la ora 18. Ulterior, am fost informaţi şi asupra cauzei pentru care aceasta nu a decolat, respectiv una tehnică. Conform ultimelor informaţii, aeronava va decola la ora 23", a declarat Valentin Iordache, şeful Biroului de Presă al Aeroportului Henri Coandă.

Felicia Ene, unul dintre pasagerii care urmau să plece cu această cursă, a declarat pentru Realitatea TV că pānă la ora 16 şi 30 de minute au fost abandonaţi īn aeroport, fără nicio informaţie. La 17 şi 10 minute, li s-a spus că aeronava va decola peste o oră, iar apoi au fost informaţi oficial că aeronava va decola la ora 23.

Pasagerii au primit apă şi hrană din partea companiei Wizz Air, dar ghişeul acesteia din aeroport a fost īnchis. Şase dintre călători au renunţat la călătorie, ceilalţi aşteptānd o cursă de schimb care să-i ducă la destinaţia pentru care au plătit biletul transport.

Compania low-cost Wizz Air nu este la primul incident de acest gen. Săptămāna trecută motorul unei aeronave Airbus 320, cu 83 de persoane la bord, a luat foc, īn momentul īn care se pregătea să decoleze de pe Aeroportul Henri Coandă. Din fericire niciun pasager nu a avut de suferit. Cursa avea ca destinaţie Budapesta. Traficul pe aeroport nu a fost afectat semnificativ. Autorităţile din domeniu au deschis o anchetă pentru a depista cauza defecţiunii tehnice.
Sursa: Realitatea TV

Toate companiile mari au scos bilete ieftine care pot concura fara probleme companiile low-cost. Ex:
Bucuresti-Barcelona cu Tarom - 550ron
Bucuresti-Paris cu Tarom - 720ron
Bucuresti-Paris cu Air France - 770ron
Bucuresti-Milano cu Alitalia - 770ron


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 31 2007, 02:27 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, de fapt dl. Catalin si-a facutr cont ca sa isi puna link catre siteul prorpu... e buun siteul, doar ii apartine, nu?! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 04:17 PM