IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mi-e dor si doare
Diana.
post Apr 1 2008, 11:12 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://elady.ro/photos/articole/artmiedorsidoare.jpg) Cand suntem raniti, fizic sau psihic, avem tendinta de a ne retrage rapid in cochilie. Nu e ceva controlabil, instincul de autoaparare isi spune cuvantul si la primul semn de durere am fugit. Ne retragem, ne ascundem si, dupa un timp... citeste Mi-e dor si doare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 1 2008, 12:46 PM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Ce frumos... Da, ar trebui sa spunem ce ne doare atunci cand ne doare! Insa persoanele ce ranesc in general nu simt nimic. Ranile sufletului sunt ranile cele mai usor de facut si rareori isi dai seama daca acestea se produc sau cat de adanci sunt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Apr 1 2008, 03:42 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Tocmai de aia ar trebui sa tipam, sa ii facem pe cei care ne-au ranit constienti de raul facut. Si ce daca nu le pasa? Macar sa stie ca nu e in regula...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 1 2008, 05:17 PM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu personal nu prea zic ce ma doare decat atunci cand nu mai pot suporta! Sunt cam inchisa in mine... Rareori cer ajutor. Cred ca societatea contribuie mult la acest fapt. Si barbatii sufera poate la fel de mult ca noi femeile numai ca ei au fost educati de mici: tu nu ai voie sa plangi, trebuie sa fii puternic, tu trebuie sa tii familia, tu trebuie sa ocrotesti femeia si copilul ei, tu trebuie sa fii mereu lucid, etc. In schimb femeia e educata: sa nu iesi din cuvantul barbatului, sa ia grija de copii, sa faci curat, sa gatesti, sa gestionezi bine veniturile, sa nu pui cariera pe primul loc, etc. De aceea se ajunge la atatea sinucideri sau tentative de sinucidere, boli psihice... Societatea este cruda si nemiloasa, insa nu putem trai singuri. Suntem condamnati daca spunem ca ne doare, suntem luati in ras daca suntem bolnavi si ma intreb eu oare se mai poate trai in deplina fericire undeva? Sau fericirea nu este de fapt un mit?? M-am saturat sa ma incadrez in standarde de orice fel impuse de societate...

Poate am luat-o pe carari cu subiectul asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 1 2008, 08:15 PM
Post #5





Musafir






Spun ce ma doare rar la alte persoane decat familia, asta pt ca am invatat ca sufletul meu e cel mai bun jurnal si lacatul nu se poate deschide decat daca vreau eu.

am invatat ca ce nu ma doboara ma intareste, am vazut ca odata ranita a doua oara nu mai simt la fel de tare si am simtit ca unele rani mai adanci dezv alte rani

This post has been edited by divi2007: Apr 1 2008, 08:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Apr 2 2008, 08:07 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



Pink, sunt de acord cu tine.
"Eu personal nu prea zic ce ma doare decat atunci cand nu mai pot suporta!" - la fel sunt si eu, dar nu stiu daca e cea mai buna solutie, pentru ca tot noi suntem persoanele care sufera mai mult.
Atunci cand o persoana raneste/jigneste pe cineva cred ca se elibereaza de o cantitate de energie negativa, ori prin tacere (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) , noi o acumulam.
Deci, cine e mai castigat? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Cu siguranta ca nu cel care tace...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 2 2008, 10:14 PM
Post #7





Musafir






Eu zic ca depinde de situatie, de persoana, circumstante, etc. Cateodata prefer sa trec cu vederea, dar de obicei reactionez (chiar urat) la rautati/jigniri, mai ales daca sunt gratuite. Incerc sa nu jignesc si sa nu fac rau nimanui (cel putin nu o fac intentionat), dar reactionez. Asa sunt eu, impulsiva, partea buna este ca astfel ma racoresc si nu port ranchiuna persoanelor respective.
Szi, foarte sensibil si frumos scris. Mi-a placut mult, ca toate articolele tale, de altfel. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

This post has been edited by pescarush: Apr 2 2008, 10:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post Apr 2 2008, 11:36 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



Frumos spus Szi, sunt total de acord cu tine!
Mai ales persoanele care nu au fost invatate sa spuna ca doare, vor tipa intai, apoi cu timpul inveti sa spui la timp ca te doare.

E f. important sa spui ca doare, chiar daca persoanei care te-a ranit e f. posibil sa nu priceapa sau sa nu vrea sa priceapa.
De la caz la caz, dar oricum ne facem noua insine un mare bine spunandu-ne durerea.
Daca o tinem in noi obtinem 2 efecte negative:
- asa cum spunea Arinela, acumulezi acea energie negativa, si te trezesti cu nush ce boala...facuta pe sistem nervos, de la stres
- se poate intampla ca in poanta aceea cu autobuzul (te calca unul pe picior si nu spui nimic, te calca altul pe picior si iar nu spui nimic, si cand al treilea doar te atinge, ii tipi in ureche ca te doare, si al treilea cam plateste borcanele sparte de ceilalti doi ceea ce nu e chiar fair (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) )

Am fost una dintre cele care am tacut cand a durut...dar acum m-am schimbat, daca doare tip!
Si mi-e mai bine, in plus raman langa mine doar oamenii care merita si nu ma ranesc decat din nestiinta si sunt dispusi sa indrepte lucrurile!

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Apr 3 2008, 10:41 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



[quote name='3A' date='Apr 3 2008, 12:36 AM' post='157303']

"Am fost una dintre cele care am tacut cand a durut...dar acum m-am schimbat, daca doare tip!
Si mi-e mai bine, in plus raman langa mine doar oamenii care merita si nu ma ranesc decat din nestiinta si sunt dispusi sa indrepte lucrurile!"

3A, cred ca un ton mai ridicat e mai usor de suportat de catre celalalt decat o jignire/insulta.
Iti doresc sa ai in jurul tau doar persoane care "nu te-ar atinge nici cu o floare" (sper ca mai iti mai amintesti aceasta expresie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), desi..... cam rar intalnesti asta (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) .
Dar suntem oameni, suntem supusi greselilor si mai ales avem puterea de a ierta si de a tolera mici/mari abateri, depinde de importanta si insemnatatea celui care ne-a gresit si il vrem totusi aproape.
(IMG:style_emoticons/default/wave.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post Apr 3 2008, 11:40 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Mersi, Arinela.

Pai da, asa e, asta e diferenta acum, ca am invatat sa tolerez doar pe cei care isi cer scuze cand isi dau seama ca m-au ranit si incearca sa indrepte.
Inainte ii toleram pe toti (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Pesca ma stie, nu tip eu chiar asa de repede, am invatat sa dau drumul la supapa mai repede (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si acum e doar un ton mai iritat, si ma si scuz ca mi se trage si de la istorii mai vechi.

Dar...tot mai am ceva lipsuri ca sunt unii oameni care-i simt ca ignora tonul meu iritat, si atunci da, tip...in loc sa intorc spatele si sa plec...Mai am de invatat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 8th May 2024 - 06:49 AM