IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
Cindy
post Jan 25 2008, 01:56 AM
Post #41


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu nu am nimic impotriva disciplinei, dar din partea amandurora.

This post has been edited by sweet_girl: Jan 25 2008, 01:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 25 2008, 01:59 AM
Post #42





Musafir






care mari colegii?unde sunt trasi de par? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 02:03 AM
Post #43


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vezi Eton par egzamplu. si-o iau aia peste ochi de nu se vad. Sapala bude, vase, sapa... chestii inaltatoare, ce mai!
Se inscriu pe lista d easteptare cu cel putin doi ani inainte; si nici nu se stie daca vor fi acceptati.
Nu e vorba doar de disciplina; este vorba de ierarhie- de invaratea, acceptarea si dorinta de a te ridica; toata societatea in care traim functioneaza pe acest sistem; toata planeta, toata lumea asta. Cind tu elev, te vezi pe picior de egalitate cu profesorul, something is wrong.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 25 2008, 02:10 AM
Post #44





Musafir






mai...nush...mie nu mi se pare in regula ca plodu sa si-o ia peste ochi FARA MOTIV.daca plodu e nesimtit si iti vorbeste ca la usa cortului,atunci il tratezi ca pe ce este:un golan! altfel nu!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 25 2008, 12:14 PM
Post #45





Musafir






eu am fost mereu un elev extrem de nesimtit. Am avut profi pe care i-am indragit si profi pe care i-am facut sa iasa plangand din clasa. Nu am acceptat niciodata sa mi se impuna sa fac lucruri pe care nu le doresc fara sa mi se dea un motiv sau o explicatie, nu am acceptat sa fiu tratata de sus chiar daca omul avea o anumita functie, am spus mereu ce am avut pe suflet si am dat cu pumnul in masa cand a fost cazul. Pe mine m-au crescut ai mei sa repect oamenii pentru cat de oameni sunt si nu pentru ce functie au si m-au invatat ca atunci cand sunt sigura ca am dreptate sa imi sustin punctul de vedere cu orice pret si sa mor cu ei de gat daca e nevoie. Pe copiii mei nu o sa ii bat ca pe fasole in nici un fel de conditii si la fel o sa ii invat sa nu inghita cacaturi de la nimeni, sa isi asume responsabilitatea pentru actiunile lor si sa fie obiectivi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 25 2008, 02:02 PM
Post #46


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Maat, nu am acum timp sa scriu cat as fi vrut,dar:
1.Nu sunt elevul problema,ca fapt divers am intrat cu 9,92 si este foarte posibil sa am si 10 media generala(si nu, nu sunt o tocilara, merg la olimpiade la materiile care imi plac, si in general nu am luat note pe ochi frumosi) asa ca nu se pune problema ca sunt aia mai bleaga, care pe deasupra se machiaza si vine cu buricu' gol la scoala.
2.Machiajul pe care il am e oricum destul de discret,nu se vede de parca as avea 5straturi de fdt, iar eu cel putin am o "scuza" ca il folosesc, pe cand toate toapele din liceu care-si dau cu pudra bronzanta nu prea au(mai ales ca arata si mai bine fara), insa de ele nu se ia nimeni.
3.Nu stiu ce sa zic, dar profesoara cred ca s-a luat de mine pur si simplu subiectiv, am mai zis ca nu e prima oara cand face asta si numai de mine se leaga.
4.Imbracamintea de asemenea nu e tipatoare, nu ma imbrac "foarte trendy foarte roz si extrem de lucios", nu port aceleasi haine aurii pe care scrie cu majuscule RICH, sau faimoasele cizme peste blugi. Am un stil de a ma imbraca "foarte personal", placut,combinat frumos, si care nu iese in evidenta prin vulgar.
5.Ca si in cazul lui Angeldust, de cand sunt mica, tati imi spune sa nu judec oamenii dupa cat de "destepti" sunt,dupa cat de multi bani au,dupa valoarea telefonului(fara credit de obicei)fiindca pana la urma e simplu sa cumperi ceva,oricine poate cumpara, daca nu are un caracter frumos, daca e un nesimtit si jumatate,un ingamfat,increzut si asa mai departe nu merita niciun pic de respect. Asa am fost invatata, am de obicei foarte mult bun simt, cand vorbesc cu cineva am grija sa nu spun ceva care l-ar putea face sa se simta prost. Un om nu valoreaza mai mult daca e profesor, trebuie sa fie om in primul rand nu(sau macar pedagog)?
6.Cand sunt iritata la maxim de cineva, imi pare foarte rau, dar nu pot sa ma abtin sa nu-i raspund cu aceeasi moneda.
7.Nici mie, sincer, nu mi s-a mai intamplat pana acum ca vreun profesor sa se ia asa de mine, chiar ma intrebau unii colegi de la alte clase cum fac de sunt asa apreciata de profesori.
8. Poate nu am inteles eu bine,si voi vorbeati in general,despre unghii rosii si asa mai departe, fiindca nu ma regaseam deloc prin ce scriati, si ma atac degeaba>my bad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jan 25 2008, 02:57 PM
Post #47


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Cu siguranta fetele vorbeau in general, nu despre tine neaparat!
Pastelata, eu am impresia ca acest complex foarte puternic al tau te-a impins sa vezi lucrurile un pic denaturat. Nu cred ca femeia aia a stat sa iti analizeze fata sa vada cate cosuri ai si cat esti de afectata de acest lucru si in nici un caz nu ti-a facut acea remarca in scopul de a te umili in fata clasei. Si nici nu mi s-a parut atat de deplasata intreberea pusa colegei tale in legatura cu olimpiada la matematica. Tu in schimb, sa nu te superi, dar mi se pare ca ai reactionat un pic exagerat. Nu te-a facut proasta, nu te-a lovit, nu te-a terorizat! Daca e iesita la pensie, inseamna ca are o varsta si din aceasta cauza i se pare greu de accept un elev mazgalit pe fata la scoala.
Sa fi fost de fata as fi zis ca tu esti cea frustrata si complexata, nu profesoara! Fara suparare,trebuie sa inveti sa te apreciezi mai mult, sa nu te mai lasi atinsa asa usor de orice vorba si sa nu mai cauti ceva negativ in tot ceea ce iti este adresat! Data viitoare da cu un pic de fond de ten si pe gat si pe decolteu, ca sa nu mai observe diferenta si gata!
Si nu mai pleca de la premisa ca toata lumea, inclusiv profesorii, te arata cu degetul pentru cateva cosuri pe care le ai pe fata. Esti o fata desteapta (se vede din ceea ce postezi), invata sa te iubesti un pic mai mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 25 2008, 06:15 PM
Post #48


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



faptul ca ai intrat cu 12 poate spune multe sau putine.
felicitari, dar stiu copii buni care din cauza emotiilor .. nu au putut stapani bine situatia la anumite examene.
si nu inteleg de ce tot faci comparatii intre tine si altele.
sa moara si capra vecinului, te-ar face sa te simti mai bine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 25 2008, 06:42 PM
Post #49


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Nu,dar am dat exemplul ala ca sa argumentez subiectivitatea profesoarei. Si da, probabil sunt eu mult prea sensibila,mai ales daca e vorba de chestii de genul acesta, iar cat despre intrebarea cu olimpiada, tin sa precizez ca nu e prima data cand intreaba ACELASI lucru.
In fine, am gresit si eu, dar si profesoara are partea ei de vina, dupa parerea mea, cea mai mare parte, deoarece, ca profesor, ar trebui sa fii si un bun pedagog, sa ajuti elevii nu sa ii faci sa se simta prost la orele pe care le tii, sa ii sprijini si nu sa ii tratezi cu o superioritate si ironie care nu isi au rostul in relatia elev-profesor.
Iar in legatura cu emotiile de la concursuri/examene/olimpiade: toti au emotii, mai mult sau mai putin, eu pot sa zic ca uneori am f mari emotii si cateodata deloc, si nu am observat diferenta intre rezultate obtinute la emotii/ne-emotii. Daca stii, pana la urma, te descurci, rezolvi totul, pentru ca emotiile dispar in momentul cand citesti subiectele(ai emotii de ce?fiindca crezi ca subiectele vor fi mult prea grele si nu te vei descurca, iar apoi, dupa ce le-ai citit, emotiile dispar..cat de cat). Of course, mai depinde si de moment, de cat de obosit esti (mi se intampla ca pt o olimpiada sa lucrez mult iar cand trebuie sa dau proba oboseala se resimte si cheful aproape dispare, avand senzatia ca..oricum stiu..poate e problema asta nasoala sau pt o olimpiada sa lucrez doar in ultima saptamana si sa am rezultate neasteptate->frica era mai mare,credeam ca nu ma voi descurca si am facut TOT ce am putut), dar despre asta..altadata.

Mititik, banuiam eu... (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 25 2008, 06:44 PM
Post #50





Musafir






parerea mea (se putea sa nu-mi dau eu cu parerea?):
1. ea probabil a gresit cand a intrebat cu ce te-ai dat pe fatza - dar e o intrebare nevinovata - cel putin vazut din exterior. Nu are nimeni nimic cu tine ... ok,, presupun ca tonul intrebarii nu a fost cel mai potrivit
2. tu ai gresit cand ai intervenit pentru colega ta - era o discutie care nu te privea; daca voia parerea ta, te intreba "tu, pastelata, ce parere ai de X ca a luat 7 la teza?". E drept ca nu era treaba ei, dar dincolo de toate, ca profesor, desi trebuie sa te itnereseze strict obiectul pe care-l predai si sa nu te uiti alaturi, na, te mai uiti. Si poate a fost mirata de faptul ca a dat-o in bara colega ta, sau a crezut ca s-a intamplat ceva (nu zic cum se uitau profii la mine cand am luat o nota foarte mica in teza la chimie - si cate intrebari am primit cu "Ce s-a intamplat?"

3. in general, cel de la catedra nu trebuie privit ca pe dusmanul elevului (nu ca n-ar exista exemplare bune de dus la Antipa)...

restu-s detalii, mi-e lene sa scriu acum de ce mi se par atat de gresite povestile cu "pe vremea mea" si "trebe sa fie ordine frate, sa spalam cu ei pe jos"... sau ma rog, "si-o iau peste ochi"

edit: diana, situatie de viata- mi-am adus aminte de o chestie din copilarie cand am citit fraza ta "Sincer, cind o veni vremea sa am un copil si de-o da dracu` sa se dea burta-verde el la scoala in fata vreunui profesor, indiferent cit de timpit o fi profesoru ala, ii scot io "independenta" din cur la foc automat. Ii trimis la scoala sa invete. Punct.".
am venit cu unghiile si palmele vinete de la scoala pt ca nebuna de invatoare m-a batut ca nu-mi cususera ai mei manualele. ca asa ceruse ea. iar eu i-am explicat (chiar si la 6 ani aveam oarescare logica) ca-s manualele cumparate de ai mei si ca ei tre' sa decida cand le cos sau nu, nu cand vrea ea . si m-a batut la palma cu un batz.
intr-o situatie de genul asta, ai mai fi adeptul la "l-am trimis la scoala sa invete, pot sa-l omoare aia p'acolo?"
mi se pare ca esti radicala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:08 AM