IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Micile domnisoare si moda
kalua
post Oct 17 2007, 10:56 PM
Post #31





Musafir






forte, tu poti sa zici ce vrei, dar fetita asta arata a paiata. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Adica se vede ca are 11 ani, numai fardul si tocurile nu se potrivesc.
happyCat, pai daca ajunge o coafeza bazata, castiga mai mult decat un prapadit de injiner. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ca sansele sa fie in topul 3 al celor mai bune coafeze din Anglia sunt mici, asta-i altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 17 2007, 10:57 PM
Post #32





Musafir






colegele ei au?

oricum, dupa "simptome" eu zic ca nu mai dureaza mult (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

EDIT: kalua, eu nu m-am referit la cum arata fetita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
doar ca la varsta ei (sau chiar si la 14 ani, ca eu am avut fata de copil, chiar si acum desi sunt om mare primesc macar 2 ani mai putin decat am in realitate...) si machiat si pe tocuri de 14 cm sunt convinsa ca nici eu nu aratam mai breaza (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 17 2007, 11:13 PM
Post #33





Musafir








Nu stiu daca au mentruatie colegele ei...si nici nu stiu daca se machiaza asa ca ea. Aaa, am uitat sa va spun ca mama ei este beauty therapist, deci are si de unde sa invete. Totusi asta nu e o scuza sa ii permiti copilului tau sa arate ca o paiata, cum zice kalua, la o varsta asa de frageda. Toate la timpul lor, zic eu.

Cat despre dream-job-ul ei de coafeza ... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) asta incercam si noi sa ii explicam, sansele ca ea sa devina coafeza intr-un salon unde merg Madonna sau Victoria Beckham sunt destul de mici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 18 2007, 12:06 AM
Post #34





Musafir






Aaah, deci de la mama naturala i se trage. Locuieste la voi sau la mama?

Mi-am adus aminte de o chestie: la Monopoly exista o carte "Ai castigat un concurs de frumusete, ia 400 euro" si fiica-mea citea mai intotdeauna 4000. La care tac'su ii spunea de fiecare data ca numai pentru frumusete nu se primesc atatia bani. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Si eu am avut primele tentative de machiat (cu albastru! pe la ochi (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) ) pe la 14 ani, dar mi-a trecut cativa ani, chit ca aveam colege care se fardau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 18 2007, 01:39 AM
Post #35


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



no, hai ca m-am uitat si eu la poze
poza cu rochita alba o gasesc ..trista. Nici pt o joaca de-a machiatul nu mi-ar fi placut, daramite de iesit asa pe strada. Vorbim totusi de o fetita de 11 ani

toate facem prostioare la varstele alea insa parca prea se duce varsta spre zero. Devine inspaimantator.

Eu la 13 ani intr-o zi de scoala, mi-am tras sosetutele albe si mi s-a parut ca am parul cam mare pe picioare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) desi aveam doar un puf blond si am tras de cateva ori cu lama de barbierit a lui tata (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ...
de machiat efectiv nu mi-a trecut prin minte ...mai tarziu da, pe la 17 ani si atunci de cate ori incercam ceva ma stergeam repede. Aveam buzele rosii, ten impecabil, tot ce puneam era un surplus care ma uratea

Ziua de azi cu accesul la aproape orice e cu 2 taisuri ...
aici Barbie e surclasata de Bratz si desi amicele mele cu fetite isi dau ochii peste cap de cate ori aud `mami vreau si eu o papusa bratz' toate fetitele au si intr-o proportie mai mare sau mai mica le copiaza. Si fii-mea e fan insa deocamdata hainele eu i le cumpar iar cererile nelalocul lor, ca exista si din astea, au ca raspuns 'nu'

Dupa mine mama e un exemplu foarte important.
Si pe undeva, chiar si daca o vreme ne razvratim prin tinuta/machiaj, bunul simt si linia aia fina care defineste chic-ul de vulgar exista, daca exemplul a fost unul bun. In cazul contrar cred ca se intampla rar ca aschia sa sara departe de trunchi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 18 2007, 10:09 AM
Post #36





Musafir








Fetita locuieste cu mama ei naturala, dar vine si sta si cu noi in weekend-uri si in vacante.
Parerea mea este ca o parte din vina o are societatea de astazi, in magazine se gasesc pantofiori cu tocuri pentru fetite incepand de la 6-7 ani, de asemenea se gasesc sutiene, chilotei tanga pentru fetite cam de aceeasi varsta. Ce le trebuie sutien la varsta asta ca nu este nici urma de sani? Plus truse de machiat pentru copii... Eu am mai vazut si alte fetite de varsta ei din alte familii, toate au acolo niste mazgaliciuri cu care se mai dau din cand in cand, prin casa, insa in cazul fetitei mele este foarte serios. Are o trusa de machiat cu produse adevarate, fond de ten, pudra, corector, rimel, gloss...etc. A trecut de mult de faza cu Bratz, le considera papusi pentru fetite mici, ea e 'mare' acum.
Din pacate nu prea am ce face, ea o ia de exemplu pe mama ei naturala care se pare ca nu ii refuza nimic. Eu ma inteleg bine cu asta mica dar nu prea am cum sa influentez educatia ei pentru ca deja a apucat pe o anumita cale.
Asta e.




This post has been edited by happyCat: Oct 18 2007, 10:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 18 2007, 10:14 AM
Post #37





Musafir






pai- daca sta cu mama ei, nu prea ai ce face. Idem, daca mama aproba comportamentul - pana la urma, deciziile in cresterea si educarea copilului le iau ambii parinti - nu mama nr 2, oricat de dureros ar fi. Poti cel mult sa o sfatuiesti ce sa faca, dar nu ii poti impune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 18 2007, 10:45 AM
Post #38





Musafir






Ei, sa dea Domnul sa fie numai asta ceva la nelocul lui! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si poate ca se face coafeza prima data si dupa aceea visagista si la 20 de ani o sa aiba o experienta in ale fardatului cum nu mai au multe. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am aratat poza si unor colege, au zis ca arata pervers cum e aranjata (cam au dreptate, ea e dulce la baza). Si m-a frapat intrebarea uneia dintre colegele mele: "e americanca sau englezoaica?" (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Oct 18 2007, 11:16 AM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



happy,adevarul e ca nu arata de 11ani spui k are vreo 13, e prea machiata pt varsta ei si nici imbracamintea nu mi se pare adecvata varstei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Oct 18 2007, 02:10 PM
Post #40





Musafir






Poza pe care ati vazut-o voi a fost facuta anul trecut, cand avea 10 ani, ceea ce e si mai scary. Si eu cand am aratat poza unui prieten din Romania a zis: mama, ge gagica! Si dupa aia si-a dat seama ca era un copil, de fapt. Nu e normal. Dar cine stie, poate o sa fie fata serioasa si muncitoare cand o sa creasca, macar stie ce vrea sa se faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 08:44 AM