IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bucataria indiana
kalua
post Jul 12 2007, 09:34 PM
Post #1





Musafir






Adun aici cateva retete (toate incercate) pe care le-am pus pe alte topicuri.

Indienii folosesc faina de naut, daca n-o gasiti sub denumirea asta la magazinele de specialitate intrebati de Besan, asta-i denumirea indiana.

Tocinei de dovlecei

1 kg dovlecei dati pe razatoare
1 ceapa mijlocie data pe razatoare
3/4 cana faina de naut
3 linguri coriandru macinat
3/4 lingurita boia de ardei
2-4 ardei iuti curatati de seminte tocati marunt
1/4 cana corindru verde tocat
1/4 lingurita praf de copt
sare
ulei (de alune de pamant sau germeni de grau dupa posibilitate)

Se infierbanta uleiul intr-un wok, tigaie sau friteuza. Toate ingredientele se amesteca cu mana, se formeaza bile sau "chiftele" si se prajesc.

Naut picant

Linte cu smantana

Curry de creveti cu legume

300 g creveti
75 g fasole verde rupta in bucati mai mici
2 linguri ulei
1 ceapa
1 lingurita ghimbir dat pe razatoarea mica
1/2 lingurita praf de chili
1/4 lingurita curcuma
1/4 lingurita Garam Masala
sare
50 g rosii taiate marunt
75 g ardei gras rosu taiat marunt
75 g ciuperci
3-4 catei usturoi tocat marunt
facultativ: 1-2 ardei iuti verzi
1 priza zahar
1 lingura iaurt gras
2 linguri frunze de coriandru tocate marunt

Se infierbanta uleiul si se caleste usor ceapa in el. Se adauga ghimbirul, praful de chili, curcuma, Garam Masala si sarea, se amesteca si se lasa cateva secunde pe foc. Se adauga rosiile, ardeiul si ciupercile si se lasa pe foc alte 5-7 minute. Se adauga crevetii, usturoiul, ardeii iuti, fructoza si iaurtul, se lasa la foc mijlociu 7-8 minute. Se pune coriandrul si se mai lasa pe foc cateva minute.

Mai caut si mai pun ca am mult mai multe la activ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 12 2007, 09:40 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mmm fac si eu dovleceii aia in week-end insa coriandrul seminte pe cat e de bun pe-atat e de ingrozitor coriandrul verde. Vi l-as asemana eu cu ceva (yak) ... dar mai bine m-abtin. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

kalua tu spuneai pe-aici pe undeva ca-ti place butter chicken nu? L-ai facut vreodata acasa?
Salivez numai cand ma gandesc ce bun a fost (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
In week-end merg in cautare de condimente: graham masala and all that jazz (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

oare cu ghee tu ce faceai?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 12 2007, 09:48 PM
Post #3





Musafir






Ghee folosesti la prajit.

Mie-mi place si coriandrul verde in ciuda gustului lui sapunos.

Am incercat n-spe retete de butter chicken, trebuie s-o caut pe cea la care m-am oprit. Vezi ca exista in magazinele asiatice o pasta pentru butter chicken la plic, e foarte, foarte buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 14 2007, 12:57 AM
Post #4





Musafir






Am uitat ca mai este pe aici si reteta de pakoras.

Am dat si de reteta de butter chicken, o postez maine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jul 14 2007, 06:30 AM
Post #5





Musafir






Cānd postezi reţeta de butter chicken?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 14 2007, 10:13 AM
Post #6





Musafir






Butter chicken
asta mi s-a parut gustul cel mai apropiat de original

100 g ghee (sau unt)
ulei
2 cepe tocate marunt
1 lingurita ghimbir ras
2 lingurite Garam Masala
2 lingurite corinadru macinat
1 lingurita boia de ardei (dulce sau iute - dupa preferinta personala)
1 lingurita chimion in cruce
1 lingurita usturoi tocat mic sau dat pe razatoare
sare
3 capsule de cardamon verde
150 g iaurt gras (daca nu gasiti cu macar 10% grasime inlocuiti cu smantana)
2 linguri rosii pasate
2 piepturi pui dezosate si fara piele, taiate in cuburi
150 ml apa
2 foi de dafin
150 g smantana

Amestecati bine ghimbirul, usturoiul, Garam Masala, coriandrul, boiaua, chimionul, sarea cu iaurtul si rosiile pasate. Ungeti bucatile de carne cu amestecatura asta si lasati-le la marinat cel putin jumatate de ora.
Se infierbanta ghee intr-o tigaie mai inalta (daca folositi ghee nu mai trebuie ulei, daca folositi unt adaugati si nitel ulei) si se prajeste ceapa pana devine aurie. Puneti si carnea in tigaie cu tot cu sos si prajiti 5-7 minute. Se pune apa, foile de dafin si cardamonul si se lasa la fiert cu capac 30-40 minute. Se amesteca din cand in cand, sa nu se prinda. Se adauga smantana, se mai lasa pe foc vreo 10-15 minute si gata-i.
Se serveste cu orez.

Puteti folosi si pui facut de la rotiserie, il dezosati si-i dati jos pielea. Timpul de prajit al carnii se scurteaza atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 16 2007, 02:45 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



facut tocinei. stop. placut stop muncit cam mult la ei (la prajit) stop satisfacuta per total stop. va pun si-o pozica dupa-masa chiar daca nu stiu daca asa "ciufuliti" trebuie sa arate stop (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

kalua mi-am luat vreo 10 feluri de condimente in week-end (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) acu' trebuie sa le gasesc si vreun folos (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jul 16 2007, 02:50 PM
Post #8





Musafir






Cleo, zici c-ai muncit mult la tocinei? Mie nu mi s-au parut super elaboriosi, cei drept am stat pe langa ei pana s-au prajit. Pai la toate minunatiile alea, mai ales dulciurile pe care le faci, sunt sigura ca te chinui mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 16 2007, 02:57 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



roxi am facut din vreun kg sau mai mult de dovlecei (adevarul e ca n-am cantarit) cert e ca am obtinut un castron maricel de compozitie si ca atare am prajiiiiit si-am tot prajiiiit la ei (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ...dap cred ca aveam mai degraba vreo 2 kg (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ...si-acu mi-explic si de ce nu s-au legat foarte fain. Data viitoare respect reteta intocmai (IMG:style_emoticons/default/bataita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 16 2007, 03:05 PM
Post #10





Musafir






Foarte fain nu se leaga, mi se mai rup si mie la intors unii, dar eu zic ca merita de facut. Dar eu nu fac din 2 kg de dovlecei, cine-mi mananca atatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 01:36 PM