IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rostul si rolul casatoriei in vremurile noastre, , este casatoria o institutie invechita?
Motive pentru care m-as casatori/m-am casatorit
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 34
Guests cannot vote 
Teocris
post Jan 6 2009, 04:56 PM
Post #41


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE(kalua @ Jan 5 2009, 10:57 AM) *
Din pacate cunosc mai multe cazuri in care semnatul actului a fost inceputul sfarsitului. Ma intreb si eu de ce, se intreaba si cei in cauza, raspunsul nu l-a gasit nimeni.


Mare adevar grait-ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 6 2009, 05:29 PM
Post #42





Musafir






Mda, ce zice Kalua e adevarat in multe cazuri. Una din cauzele pe care le suspectez eu, e ca acele cupluri la care s-a intamplat asta au fost cupluri in care unul din parteneri sau ambii au vazut in casatorie un scop, care odata atins i-a absolvit de orice fel de grija sau obligatie....ceva de genul :am tras 3 ani de el sa il conving sa ma ia de nevasta, acu pot sa respir linistita in sfarsit.
O alta cauza ar putea fi asteptarile nerealiste pe care le au unii vis a vis de acest act. Il vad ca pe o rezolvare a unor probleme existente, ca un fel de promise land unde odata ajunsi toate vor merge struna. Sau au idei fixe de genul : acum ca suntem casatoriti ar trebui sa fie asa si pe dincolo si in nici un caz nu ar trebui sa facem aia sau ailalta. Le lipseste flexibilitatea si capacitatea de adaptare pe care erau nevoiti sa le simuleze macar atunci cand nu actionau de la adapostul acestui act.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 6 2009, 05:33 PM
Post #43


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



QUOTE(Lexie @ Jan 6 2009, 12:24 PM) *
Faza cu hora in fata blocului nu o suport nici eu si am sa fac tot posibilul sa nu existe.

Lost, de 4 ori (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) : cununie civila, nunta la biserica cand stai acolo si trec toti sa te felicite, apoi cand ajugi la restaurant si ii intampini iar te pupa, apoi la plecare.



Haideti ma, nu ponegriti nunta pentru niste obiceiuri pe care orice cuplu in ziua de azi are alegerea daca le face sau nu. Nimeni nu mi-a sugerat mie vreo hora, vreun lautar sau alt personaj galagios, deci nu e absolut deloc un must. De pupat la cununie eu am scapat ca o facusem doar cu nasii prezenti, la biserica au venit o parte din invitati si ne-au pupat, corect, dar la restaurant am pupat doar pe cei care nu fusesera la biserica. Iar machiajul profesional rezista peeeeerfect la toate astea, chiar si la 35 de grade. Doar un strat fin de pudra am mai retusat din cand in cand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jan 6 2009, 06:24 PM
Post #44





Musafir






Nu ponegresc nimic, doar ca nu-mi plac obiceiurile astea bagate pe gat, atata tot. Cu siguranta eu nu o sa am picior de lautar sau hora in fata blocului. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 6 2009, 06:31 PM
Post #45





Musafir






Mai dragutelor, sa stiti ca eu am avut si lautari si hora-n fata blocului pentru ca stiam ca asta-si doresc parintii mei, ei fiind mai traditionalisti. Asa c-am inchis un pic ochii si-am mai facut un compromis, dar nu-mi pare rau. Uneori conteaza sa fie ceilalti mai multumiti decat sunt eu. Imi place sa vad bucuria din ochii lor.
La fel am zis ca la nunta mea nu se vor asculta manele. Si cand s-a dus varu' si-a dat bani la formatie si-a cerut 'maneaua' ce credeti c-am facut? Am zambit frumos si-am inceput sa dansez si pe asa ceva, ca nu-mi pica eticheta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 6 2009, 06:45 PM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca mi s-o scula pe chelie sa ma las in fundu` gol la nunta mea, o fac. Ca ii nunta mea.
Fiecare le stie pe ale lui; de unde atita "cherestea" pe lucruri intime si personale?
Iaca io o sa imi iau tambal. Si ma urc oe el si il sparg. Pe cine intereseaza? Ca doar ii nunta mea.
Roxana, bine ai facut! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 6 2009, 06:49 PM
Post #47





Musafir






Good for you Di!

Nu cred ca cineva a ponegrit dorintele intime si personale ale cuiva. Ne exprimam si noi niste pareri. Daca cineva a facut nunta cu lautari bravo lui, dar am si eu voie sa zic ca mie nu mi-ar placea nu?
Discutam discutii...nu e cazul sa se simta nimeni lezat si nici nu cred ca s-a simtit cineva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 6 2009, 07:26 PM
Post #48


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Maàt @ Jan 6 2009, 08:45 PM) *
Daca mi s-o scula pe chelie sa ma las in fundu` gol la nunta mea, o fac. Ca ii nunta mea.
Fiecare le stie pe ale lui; de unde atita "cherestea" pe lucruri intime si personale?
Iaca io o sa imi iau tambal. Si ma urc oe el si il sparg. Pe cine intereseaza? Ca doar ii nunta mea.

Mie nu mi se pare chiar asa, desi suna bine. Traim intr-o societate si intr-o mai mare sau mica masura, esti nevoit sa te supui unor conventii. Si impotriva traditiilor si mentalitatilor bine inradacinate, se lupta cel mai greu. Daca esti foarte sigur pe lucrurile tale si pe oamenii din jur (si asta e probabil cazul tau), atunci poti sa faci absolut tot ce iti trece prin cap, dar de obicei lumea se 'da' dupa multime, aspectele ei prestabilite, 'normal', e mult mai comod sa te supui valului si sa nu faci schimbari. Well, dar m-am indepartat de la subiect, am vorbit foarte in general.

Nici eu nu vreau hore, zbantuieli si chiuieli in fata blocului, galagiosenii lautaresti (cu 'fata mea este mireasa' etc. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) in sala de petrecere si furatul nevestei cu bunavointa ei. Nu stiu cum as vrea sa fie si nici nu ma gandesc de pe acum la ceva care s-ar putea sa nu se intample niciodata. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ahh, si nu imi place albul de nici o "culoare"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 6 2009, 07:30 PM
Post #49





Musafir






Mai fetelor, doar nu va trece prin cap ca m-am suparat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Doar va spuneam, ca de multe ori socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa.
Si la nunta, cred ca mirii-s ultimii care trebuie sa se simta bine. Intodeauna se sacrifica pentru distractia invitatilor. Eu una, recunosc c-am stat cu stresu'n vine (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .

Mai Di, dac-ai sti tu ce nunta super faina i-au facut bunicii mei unchiu-lui meu prin 198X cu tambal, cu cort, cu hora cu dat de haine si-a tinut 3 zile. Au venit astia de la Clejani (era doar el pe vremea aia). Eram copil, dar o tin minte si acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 6 2009, 07:44 PM
Post #50





Musafir






Cum adica sa nu ma simt bine la nunta mea? Neaaah, mai bine nu o mai fac (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2024 - 06:32 PM