IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 7 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru felul doi, Mancaruri - retete - idei pentru felul II
Diana.
post Feb 23 2010, 12:11 PM
Post #81


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(fatduck @ Feb 23 2010, 10:36 AM) *
bucataria probabil e unul dintre cele mai creative locuri din lume. aici, nimic nu e imposibil, totul se poate incerca (asta si pentru ca ai tot timpul la indemina cosul de gunoi, iar multi, si un stingator). asa ca acolo e locul meu de joaca. acolo inventez, testez si ma distrez. iar apoi ma laud lumii cu ce am reusit. pentru azi, carticele de piept de pui cu ananas
Carticele de piept de pui cu ananas
Cu reteta asta simpla si sanatoasa, gatesti o masa de trei stele Michelin intr-o jumatate de ora. Dar va mai trebui sa astepti inca zece minute ca sa o savurezi, pina se domolesc ropotele de aplauze ale invitatilor.

De trebuinta
500 gr de piept de pui
un ananas proaspat sau o cutie de ananas rondele

De aromat
ulei de masline, o lingura de mustar de Dijon, sos de soia
cimbru, oregano, busuioc

La treaba
Incepi cu un piept mare de pui, pe care-l tai in sase bucati. Apoi din fiecare bucata faci, cu un cutit subtire si taios, o “carticica”, dar fii atenta sa se mai tina “paginile” in putin “cotor”. Dupa ce cureti ananasul sau desfaci conserva, pui in fiecare “carticica” cite o bucata de fruct.
Pina se incinge cuptorul la 200 de grade, amesteci intr-un castron trei linguri de ulei de masline, o lingura de mustar de Dijon (din cel adevarat, cu boabe in el), o lingura de sos de soia si cite un praf de cimbru, oregano si busuioc. Torni toata zeama asta peste tava de sticla termorezistenta plina de carticele de pui cu pagini de ananas si completezi cu o ceasca de apa.
Bagi tava la cuptor si, dupa un sfert de ora, imbaiezi “biblioteca” cu sosul din tava. Mai lasi inca 15 minute si savanta reteta de pe retete-istete.ro e gata. Mai trebuie doar sa pui linga ea niste bulgur fiert si sa poftesti pe toata lumea la… lectura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 25 2010, 01:34 AM
Post #82


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tarta cu brinza, ceapa si bacon
Pentru aluat:
1 cana lapte,
1 galbenus,
1 lingura ulei,
2 lingurite de zahar ,
2 lingurite de sare,
1 lingura de drojdie
500 gr de faina

Pentru umplutura:
5 cepe mari
2 feliute branza topita
2 oua
200 gr. Branza feta
200 gr bacon
4 linguri cu varf de smantana
Sare
Piper

ALUATUL:
Se amesteca drojdia cu zaharul, pana ce se obtine o pasta, care se amesteca cu: laptele caldut, sarea, uleiul si galbenusul, apoi toate acestea se amesteca cu faina obtinandu-se un aluat care se lasa la cald aprox. trei sferturi de ora.
Se pregatesc toate ingredientele, adica: ceapa taiata fideluta, bacon-ul maruntit, Feta rasa, ouale batute, smantana, sarea si piperul, precum si 2 felii de branza topita taiata bucatele .
Se caleste cu putin ulei baconul, apoi se adauga ceapa, calindu-se si ea, cat sa devina aurie si deabia apoi se amesteca acestea cu restul ingredientelor.
Se intinde aluatul intr-o tava in care am pus o hartie de copt, se toarna compozitia in aluat si se da la cuptorul incins in prealabil, cam o ora, la foc mediu-vioi.
Se scoate apoi din tava si din hartie si se maninca. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 2 2010, 03:29 PM
Post #83


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tocana de mistret
1,5 kg carne mistret tanar
3 morcovi
2 cepe
2-3 catei de usturoi
1 pahar de vin
60 g unt
faina
sare, piper


Carnea taiata in bucati se trage in cratita mare cu jumatate din unt, pana cand este frumos rumenita. Cu restul de unt se trag cepele si morcovii taiati felii si se pun peste carnea din cratita. Se desface o lingura buna de faina in vin, se toarna peste carne, se amesteca si ses tinge cu 2 pahare mari de apa. Se adauga usturoiul sfaramat, sare, piper si se da la cuptor la foc potrivit, cam o ora. Se verifica daca bucatile de carne sunt bine fragezite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 23 2010, 09:41 AM
Post #84


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Mancarica de naut cu ardei

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/mancaruri%20cu%20si%20fara%20carne/DSC00293.jpg)
(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/mancaruri%20cu%20si%20fara%20carne/DSC00295.jpg)

Ingrediente:
- 250g naut
- 4-5 ardei grasi (eu am adaugat si un gogosar rosu)
- doua cepe potrivite
- 4 linguri ulei
- o jumatate capatana usturoi
- doua linguri pasta de tomate
- o lingurita delikat de legume
- sare si piper dupa gust

Nautul se pune la inmuiat in apa rece de seara pana a doua zi. A doua zi il clatim bine si il pitem folosi.
Punem la calit in ulei ceapa si usturoiul taiate marunt si ardeiul taiat fasiute. Le lasam pana se inmoaie bine. Adaugam pasta de tomate, amestecam bine si lasam 5 minute la foc potrivit. E momentul sa adaugam nautul inmuiat si clatit. Turnam apa calda pana acopera toate boabele, acoperim cratita cu un capac si lasam la fiert, amestecand din cand in cand. Boabele sunt fierte atunci cand se sfarama usor intre degete. Punem delikatul si potrivim de sare si piper.
Servim alaturi de salata de cruditati sau de muraturi.
Pofta buna!

Si pentru ca mi-a mai ramas ramas , a doua zi am blenduit restul de mancarica, fara sa mai adaug nimic si a rezultat un delicios

Pireu rosu de naut

(IMG:http://i287.photobucket.com/albums/ll150/teocris7/mancaruri%20cu%20si%20fara%20carne/DSC00297.jpg)

Am servit alaturi de mamaliguta rece si muraturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 1 2010, 08:29 PM
Post #85


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Fagita/3-20.jpg)
Pui a la Kiev
Eu fac umplutura de unt asa (pentru 2 piepi de pui intregi):
- 200 grame unt
- sare, piper
- 1 legatura mare de patrunjel
- 4 catei de usturoi pisati bine
- 2 cepe verzi taiate mic
- 4 linguri de zeama de lamiie proaspat stoarsa
Marinez intii pentru jumatate de ora pieptul in zeama de lamiie si un praf de sare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 7 2010, 07:49 PM
Post #86


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Fagita/1-26.jpg)
Mincare de inspiratie turceasca
Reteta e facuta dupa ce am mincat in urma cu citiva ani la un restaurant turcesc. Am intrebt ce are in ea, am mai pus si eu de la mine... Si a iesit o reteta care mi-a intrat in "patrimoniu". Deci, nu e "de la mama ei de-acasa", insa e originala prin ce am pus eu in ea... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Ingrediente:
- 1/2 kg carne macra (eu am facut si cu pui si cu porc, merge cu ambele)
- 1 vinata mare
- 1 ardei gras mare rosu
- 1/4 lingurita chili (ardei iute rosu facut pudra)
- sare
- 6-8 linguri ulei (eu am folosit de masline)
- 4 linguri babane de pasta de tomate (preferabil fara adaos de sare)
- 4 linguri de amestec arabesc cu thyme, susan si ce-o mai avea prin el (se gaseste la magazinele specializate)
- 300 grame iaurt de bivolita sau orice alt fel de iaurt gras (oaie de exemplu)
- 3 catei mari de usturoi curatati si pisati ca pentru mujdei

Curatati vinata, spalati-o si taiati-o cuburi. Presarati-o cu sare si lasati-o (vreo jumatate de ora sau pina carnea e facuta pe trei sferturi) ) sa se scurga bine toata zeama aia neagra si amara.
Taiati carnea in cubulete mici si o aruncati in uleiul incins. Lasati sa fiarba/prajeasca la foc mic, sub capac. Daca mai e nevoie, mai adaugati apa clocotota). Cind carnea e gata, aruncati ardeiul gras taiat fisii, condimentul arabesc si sarea si 3 linguri de apa fiarta.
Cind ardeiul e inmuiat, puneti bulionul (pasta de tomate) si pudra d eardei iute si mai lasati sa fiarba citeva minute.
Apoi intr-o tigaie puneti citeva linguri babane de ulei si prajiti vinata la foc mic, cu un praf de sare. Aveti grija sa fie facuta, insa sa isi pastreze forma (sa nu se faca terci).
Cind e gata facuta, amestecati cu usturoiul pistat si iaurtul. Puneti pe farfurie iaurtul cu vinata si carnea si papati.
PS: Pentru Montignac nu mincati lipia libaneza. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) In rest, totul e conform.

A, si pentru ca mi-am luat de curind o carticica cu bucate turcesti, probabil ca voi mai reveni cu retete. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post May 7 2010, 11:12 PM
Post #87


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Multam Di (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Balosesc pe tastaturaa (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post May 8 2010, 02:29 AM
Post #88


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Ce bine-arataaaaaa....
Si mi-e o foame la ora asta, dar nu mai mananc nimic, ma duc si ma culc (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post May 25 2010, 09:30 PM
Post #89


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Meatloaf sau cum a fost aici pe forum botezata "chiftea americaneasca"


Ingrediente pt compozitie: (4 portii)
-1kg de carne de vita tocata
-1 ceapa mica taiata marunt
-2 oua
-3 felii de paine (de obicei se pun crotoane, io pun paine normala)
- 150g lapte
-2 linguri de suc de rosii
-sare si piper , dupa gust
-io pun si putin cimbru
-pudra de usturoi , sau un catel mic pisat
-worcestershire sos (optional)
pt toping
- 1 lingurita de zahar brun
- 4 linguri de ketchup
- 1 lingura de mustar

1. Incalzeste cuptorul la 175°C
2. Intr-un bol combina carnea cu ouale, ceapa, sucul de rosii, painea , laptele , condimentele, sosul, pana se face o pasta
3. Pune niste grasime pe tava care se da in cuptor , de obicei se foloseste o tava de chec ... sau se poate pune folie de aluminium
4. Pune pasta in tava apoi amesteca separat mustarul , zaharul si ketchup intr-un ball mic si se pune deasupra pastei
5. Se da la cuptor pt 1h , 1 h jumate

Se serveste cald , sau rece , dupa placere


Meatloaf nu e doar aceasta reteta , asta e varianta mea , imi place simpla ,este o reteta care nu se opreste doar la cateva ingrediente ... Se pot adauga la carnea de vita si porc, si miel, legume branza .. hai ca am obosit

(IMG:style_emoticons/default/thankyou.gif)

This post has been edited by Julsko: May 25 2010, 09:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 8 2010, 02:15 PM
Post #90


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iaca o pun si eu pe-a mea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/Fagita/meatloaf02.jpg)
Meatloaf II (varinata Diana) aka reteta de chiftea americaneasca
- 1 kg carne tocata vitel
- 2, 3 cepe nici prea mari, nici foarte mici, tocate marunt
- 2 legaturi babane de marar tocat marunt
- 2 legaturi babane de patrunjel tocat marunt
- 6 oua
- sare, piper (sau secretul gustului) dupa gust
- 4- 5 linguri de ketchup (de buna calitate)
- 4-5 linguri de sos yorkshire (se gaseste la supermarketuri)
- pesmet cit sa ajute sa se lege (depinde de cit de umede sint restul ingredientelor)

Cum se face meatloaf II
Se amesteca toate ingredientele foarte bine si se lasa sa se odihneasca si sa se intrepatrunda bine aromele. Se incalzeste bine cuptorul. Se pune compozitia intr-una sau doua tavi (de chec) tapetate cu hirtie de copt (sau clasica combinatie de ulei + faina/pesmet) si se unge pe deasupra cu ketckup, sa i dea "fata comericala:.
Se da la cuptor la foc potrivit pentru cel putin 1 ora si jumatate, functie de cit de mare este tava. Se scoate, sa lasa sa se racoreasca si se maninca. Mie imi place si rece, si cald. Pofta buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 10:46 PM