IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Paine de casa, cornuri, croissante, Cele mai bune retete din aluat dospit
Diana.
post Jul 6 2010, 01:39 AM
Post #101


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



PLĂCINTĂ DIN FLORI DE SALCÂM
Umplutura:
-1 kg flori salcâm
- 100 ml apă
- 1 ceaşcă miez nucă măcinată
- 1 albuş

Se grijesc florile — se curăţă de codiţe şi frunze, se spală
Se pune apa la fiert, se adaugă florile, se amestecă până se-nmoaie şi devin o pastă
Se lasă să se răcească
Se amestecă insistent cu nucile şi albuşul, se lasă să respire.

Aluat: un aluat obişnuit, din o jumate kg făină, 1 pahar untdelemn, sare, 1 ceaşcă apă caldă, 1 gălbenuş
Se frământă bine, se întinde să ajungă foaia groasă de 2-3 mm
Se umple câte puţin cu pasta de flori şi se rulează, tot câte puţin (sau se întinde aluat pe fundul tăvii de cozonac, apoi se pune umplutură, apoi iar foaie de aluat şi tot aşa — deasupra trebuie să fie aluat, care se unge cu gălbenuş)
Se lipeşte bine aluatul şi se unge cu ulei şi gălbenuş, să nu crape.
Se pune în cuptor cu foc potrivit, circa 3 sferturi de oră.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 26 2010, 10:48 PM
Post #102


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://elady.ro/showphoto/articole/retetadepainedesecara_400.jpg)
Reteta de paine de secara
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 29 2010, 01:12 PM
Post #103


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5




Saratele cu seminte si faina de secara
Super, super reteta - am gasit-o pe netul rusesc si am zis s-o incerc pentru ca mi-a sugerat cineva in comentarii sa pun o reteta de saratele dietetice pe site. Am fost sceptica pana le-am gustat, nu-mi venea sa cred cat de simplu se fac si cat de bune si sanatoase pot fi. Semintele sunt foarte sanatoase si digestive, la fel si faina de secara - o gasiti la ypermarket sau plafar.

Deci recomand cu incredere, pot fi si in varianta de post/vegetariana sau nu, la fel pot fi dulci sau sarate, depinde cu ce le presarati deasupra.
Cantitate: 500 g (o farfurie plina de saratele)
Dificultate: usor
Timp de preparare: 120 min
Timp total de pregatire: 20 min
Ingrediente

Seminte de floarea soarelui 43 g sau 1/4 de pahar
Seminte de dovleac 43 g sau 1/4 de pahar
Seminte de in 29 g sau 3 linguri
Seminte de susan 57 g sau 6 linguri
Faina de secara 227 g sau 1 + 3/4 pahare
Sare 0.25 lingurite
Ulei de floarea soarelui 29 g sau 2 linguri
Miere 21 g sau 1 lingura, puteti pune miere sau sirop de agave
Apa 170 g 3/4 de pahar
Oua 1 buc se foloseste doar albusul, dar este optional sa-l folositi - puteti sa ungeti crackerii doar cu putin ulei

Pasi de urmat
Cantariti semintele de floarea soarelui, de in si de dovleac. Apoi le maruntiti bine in blender sau intr-un aparat de macinat cafeaua.
La aceasta faina de seminte adaugati semintele de susan(acestea nu se maruntesc) si sarea. Amestecati bine
Apoi adaugati faina si uleiul.
In apa calduta dizolvati mierea sau siropul de agave.
Adaugati apa peste restul ingredientelor si amestecati bine cu o lingura totul, pana se incorporeaza ingredientele. O alta varianta ar fi sa-l puneti in masina de facut paine si sa-l lasati sa se framante acolo 5-10 min.
Puneti mai multa faina de secara pe masa si scoateti aluatul de mai sus aici. Este un aluat mai lipicios de asta folositi faina sa nu se lipeasca de maini si masa. Il mai framantati asa cu faina 2-3 min pe masa.
Il impartiti in 4 bile.
Cu facaletul intindeti o bila de aluat, dar aveti grija sa presarati faina ca sa nu se lipeasca de masa alautul si sa se intinda mai usor. Grosimea foii ar trebui sa fie de 1 - 1,5 mm. Daca este prea lipicios si nu puteti sa-l lucrati il lasati 10-15 min sa se odihneasca. Dar din propria experienta va spun ca se lucreaza foarte usor aluatul, doar aveti grija sa puneti faina.
Cu un cutit sau taietor de pizza taiati romburi, triunghiuri din aluatul intins pe masa.
Intr-o tava de cuptor puneti hartie de copt, si aranjati pe ea romburile de aluat, cu un pic distanta intre ele.

Inainte sa le puneti la cuptor le ungeti astfel:
1. Pentru saratele cu sare - ungeti cu albus de ou amestecat cu 2 linguri de apa, presarati sare si susan/mac.
2. Pentru glazura dulce - amestecati albusul cu 1 lingura de miere, ungeti romburile si presarati zahar.
3. In varianta de post/vegetariana - ungeti cu putin ulei simplu sau de masline si presarti sare, seminte sau zahar.

Puneti la cuptor la foc mediu, si lasati pana se rumenesc usor - dar aveti mare grija sa nu se faca maronii, ca nu mai sunt buni. Se fac foarte repede deci sa fiti atenti la ele, nu lasati pe mult timp nesupravegheate.
Perfect ar fi sa le faceti in 2 tavi de cuptor o data, este mai repede, si le coaceti un pic sus si un pic jos pe nivelul cuptorului. Eu nu am tavile de cuptor bune, mi se arde totul in ele si nu le folosesc - am copt in tavi teflonate, un pic mai mult a durat dar nu le-am ars.
Le scoateti din tava si lasati sa se racoreasca putin, atunci devin si mai crocante.
Se mananca foarte repede si nu prea te poti lasa de ele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pofta Buna!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 4 2010, 11:22 PM
Post #104


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Paine pufoasa de secara cu chimen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 1 2011, 06:23 PM
Post #105


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



(IMG:http://i778.photobucket.com/albums/yy67/platanul/Baghetacususan3.jpg)
E numa' buna pentru masina de facut paine, Di (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ! Reteta se gaseste si pe blog si am luat-o cu copy-paste, deci e mai povestita asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Reteta de baghete
"Reteta cea de baza pentru bagheta obisnuita este asta (cantitati pentru 4 baghete a cate 100 gr):

1. 175 ml de apa
2. o lingurita de zahar
3. 3 sferturi de lingurita de sare
4. 250 gr faina simpla
5. 3 sferturi de lingurita de drojdie uscata
6. optional susan

In loc de susan poti adauga condimente, masline, seminte, chiar si branza.

Este foarte importanta ordinea in care pui ingredientele! Apa trebuie sa fie la temperatura camerei.
Se pun in cuva de copt ingredientele in urmatoarea ordine: apa, zaharul, sarea. Apoi se adauga faina si apoi drojdia uscata, punand-o peste faina si fara sa intre in contact direct cu apa. In functie de masina de paine pe care o folosesti, selecteaza din meniu programul pentru baghete (2h20) si apasa butonul on/off.

La primul bip al masinii poti adauga susanul sau ingredientele dorite. Ele nu se pun de la bun inceput pentru a nu se sfarama complet.

La al doilea bip (la mine a bip-uit cand mai erau 45 de min), deschizi usa masinii (verifica setarile masinii tale, s-ar putea sa se puna singura pe pauza atunci cand deschizi usa) si scoti aluatul. Il pui pe o suprafata de lucru tapetata cu faina si il imparti in 4 parti egale. Fiecare bucata o modelezi in forma de sul si o pui in tava speciala de baghete. Se fac 2-3 taieturi pe lungime cu un cutit foarte bine ascutit, dintr-o miscare ferma. Se unge fiecare bagheta cu putina apa pentru a se rumeni frumos si se presara cateva seminte de susan pentru decor."

This post has been edited by Diana: Feb 2 2011, 12:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 1 2011, 06:49 PM
Post #106


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Larry, tu ai forme de baghete? Daca da, de unde le-ai luat?
Multumesc foarte mult de reteta, o sa o sa fac chiar azi! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 2 2011, 12:58 AM
Post #107


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Cu placere (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .Au venit cu masina de facut paine. Nu stiu daca se pot cumpara si separat. Arata ca un rastel pe doua randuri, cu doua tavite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 2 2011, 01:08 AM
Post #108


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiu cum arata, insa nu am gasit decit online la vreo 80 de lei o tava. (IMG:style_emoticons/default/omg.gif) Ce masina de piine ai?
A trebuit sa las piinicile pe miine, nu ma simt bine deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 2 2011, 10:24 AM
Post #109


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Moulinex Moulinex Home Bread Baguette scrie pe ea . Dar in afara de denumirea asta si tavile de baghete e absolut normala. Adica are un singur program de baghete, restul sunt obisnuite. Eu am crezut ca toate vin cu genul asta de accesorii, chiar nu ma pricep...

Imi pare rau ca nu te simti bine, las-o pe alta data ca nu au intrat zilele in sac. Fa-te bine!

This post has been edited by Laryss_A: Feb 2 2011, 10:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 2 2011, 12:56 PM
Post #110


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Le-am facut azi-noapte. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 05:37 AM