IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

51 Pages V  « < 47 48 49 50 51 >  
Reply to this topicStart new topic
> De-ale graviditatii, Schimb de idei, pareri, sfaturi legate de sarcina
ZIBBA
post Mar 17 2009, 12:20 PM
Post #481


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



Cristina,stai linistita ,leziunile care ti-au aparut sunt normale la unele gravide ...si mie mi-au aparut in timpul sarcinii pe spate,piept si abdomen.nu e nimic grav si nu afecteaza sracina in .eu foloseam calamina ,ceva asemanator alcoolului mentolat ,adica imi alina mancarimile.Rau a fost ca peste asta,pe la 7 luni mi s-a suprapus o varicela (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) .Imi venea sa ma frec de toti peretii.Dar asta trece,dupa ce ai sa nasti vor disperea.
Sa ai mare grija de tine si de bebel si sa fiti sanatosi amandoi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 17 2009, 12:46 PM
Post #482


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Cu mine vorbeai, iubita? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Multumesc mult pt incurajare, chiar am nevoie ca ieri ma deprimasem de-a binelea de teama ca oi avea ceva ce poate trece la bebe...

Am venit de la spital, sunt perfecte analizele de ficat si cele de serologie (rubeola, varicela etc), de asta ma temeam cel mai mult. Doctorul a zis ca nu are habar ce o fi, si ca situatia asta cand nu pot detecta cauza se cheama generic "viroza" care ar trebui sa treaca de la sine in maxim o saptamana. Joi fac o saptamana, nu stiu de ce nu cred ca va trece.

In rest doctorul nu a mai comentat nimic, dar vazui eu pe hartie ca am globulele rosii, hemoglobina, hematocritul si limfocitele mai mici decat intervalul de normalitate (limfocitele mai ales sunt amarate...), iar neutrofilele peste interval. Banuiesc ca sunt anemica? Sau poate doar in ziua aia oi fi fost, ca aproape am lesinat.

This post has been edited by claudia_electra: Mar 17 2009, 12:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 17 2009, 01:04 PM
Post #483


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



Cu tine vorbeam,Claudia,scuze.
La mine leziunile alea au durat toata sarcina.Cand esti insarcinata ,imunitatea coboara destul de mult(eu am facut varicela desi eram vaccinata).e posibile sa ai tu o piele mai sensibila si in combinatie cu hormonii sa iti apara acestea.
Referitor la hemograma ,e normal ca si aceasta sa fie un pic afectata,cerintele organismului sunt mai mari,hemoglobina si hematocritul mai scazute fiind din cauza cerintelor de fier mai mari.Da,esti un pic anemica si ar trebui sa iei niste suplimente.Am vazut in Romania Centrum materna(parca asa se numeste,sunt niste comprimate ce contin oligoelemente si vitamine) pentru gravide.Neutrofilele cresc ca masura de aparere a organismului,e posibil ca acele leziuni sa fie date de un microorganism numit stafilococ ,cu care noi avem permanent contact si gare traieste si pe piele.A prins momentul si gata,s-a facut mare,dar nu te speria ca nu e nimic grav.Important este sa nu faci febra.Febra apare atunci cand deja organismul sufera mult.
Asa,ca o concluzie...pune gura (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) si mananca verzituri,ficat,stii si tu.Ca eu am mancat ca o disperata si tot am facut diverse...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 17 2009, 01:35 PM
Post #484


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



(IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)

Iau de prin saptamana 15 niste suplimente pentru gravide si mananc verzituri si fructe in prostie, nu ma simt slabita sau asa ceva, dar duminica e drept ca am fost cam palida si prapadita (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , poate si de la atata grija si stress cu bubele astea exasperante. Varicela stiu si eu ca e periculoasa in sarcina, dar la asta sunt sigur imuna ca am avut-o cand eram mica. Incerc sa ma calmez, maine ma duc la terme sa ma relaxez (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , poate apa aia o face bine si eruptiei asteia buclucase...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 18 2009, 12:12 PM
Post #485


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



Foarte bine faci!Sa fii cumintica sa creasca bebe mare!:=)
Asa ca o curiozitate,esti olteanca?Ca vazui ca vorbesti cu "facui,dresai" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .Si io sunt,nu de alta...
Ai grija de tine si sa iti ajute D-zeu tiesi bebelusului tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 31 2009, 09:59 AM
Post #486


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Acum am vazut mesajul tau, nu, nu-s olteanca, dar vorbesc in fel si chip ce-i drept (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .

Voiam sa va intreb inca ceva. De cateva zile simt ca imi bate inima mai tare, nu am chiar palpitatii, dar simt cum face un efort...si parca ma ia "cu calduri" cand se intampla asta. Tensiunea o aveam f buna acum 2 sapt cand m-a vazut doctorul, dar sotul zicea aseara ca am pulsul cam mare. E normal sau sa ma alarmez (ca-s experta la asta )?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Mar 31 2009, 04:53 PM
Post #487


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Si mie mi se intampla, cel mai bine ar fi sa-ti iei tensiunea si daca ti se pare mare sa anunti medicul. In aceasta perioada bebelina ta creste cel mai mult, cu mare viteza. Si volumul de sange din organismul tau este cam cu 50% mai mult. Deci inima tre' sa pompeze ceva mai mult. Clau, draga mea, au inceput lunile mai grele, credeai ca o sa te simti ca un fluturas pana la nastere? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Este normal sa obosesti mult mai repede si sa te loveasca valuri de caldura. Pe mine ma apucau din senin de curgeau apele pe mine
Stai linistita, sunteti sanatoase si frumoase!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Apr 1 2009, 11:47 AM
Post #488


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) ce m-as face fara voi?

mi-a zis o prietena medic ca daca nu ma doara scafarlia nu am hipertensiune, iar ce simt eu se cheama tahicardie care e normala in sarcina. oricum incerc sa ma odihnesc mai mult, vegetez in pat cat pot.

insa nu stiu daca niste dureri fff slabe ca la menstruatie se cheama contractii sau nu...imi trec in cateva minute maxim, deci nici pastile nu am apucat sa iau vreodata, dar nu as vrea sa se micsoreze colul si eu sa nu am habar. urmatoarea vizita la ginecolog o am abia peste 3 sapt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Apr 1 2009, 05:07 PM
Post #489


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



hehe, nici eu nu stiam care sunt contractiile, mai ales ca in ultimele luni apar contractiile false, Braxton Hicks parca se numesc...nu mai stiu exact. Simteam si eu vagi dureri ca inainte de menstruatie. Iar din luna a 8-a mi se intarea burta asa de tare, ca un pietroi, in special dimineata. Daca te gandesti cumva ca acele mici dureri sunt contractiile de nastere...stai linistita, pe acelea o sa le simti mult mai puternic si nu o sa ai niciun dubiu, dor foarte tare. Acestea sunt "deliciile" ultimului trimestru. Mie cu o una inainte mi se asezase flacaul pe ficat de am crezut ca mor vreo doua zile, nu puteam sa stau dreapta de durere, inghiteam cate 4 no-spa pe zi degeaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Apr 1 2009, 06:02 PM
Post #490





Musafir






Clau, acum in ultimul trimestru, nu mai esti asa de disponibila pentru toate treburile.
Eu n-am avut contractii deloc inainte; dupa cezariana le-am simtit, dar mi-au facut calmant rapid si-am scapat de ele.
Vezi ca o sa ti se umfle picioarele si degetele de la maini. Sa nu te sperii. In ce saptamana esti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

51 Pages V  « < 47 48 49 50 51 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 12:37 PM