IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V  « < 46 47 48 49 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retin A sau Smooderm, Recomandari si patanii, sfaturi, experiente placute sau neplacute
elle_01
post Oct 8 2009, 03:19 PM
Post #471


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 3-October 09
Member No.: 7,239



Pai da Cindy, exact asa patesc si eu. Am impresia ca nu are niciun efect. Dar observ ca mi se descuameaza pielea, lucru care ma face fericita. Am mai zis, nu am decat putine cosuri dar am puncte din acelea albe si am tenul murdar. sper sa ma ajute tot tratamentul acesta. in rest, folosesc un gel demachiant de la dior(cred ca e singura piesa de rezistenta in dulapiorul de produse pt ten), un demachiant de la farmacie, o lotiune tonica pt ten sensibil, o crema hidratanta tot de la farmacie, fdt de la l'oreal, sephora si maybelline, o pudra de la seventeen .. pana acum nu ma demachiam, de aici au inceput problemele, eram mica, proasta foloseam tone de fdt si adormeam. ma trezeam ma spalam putin sa ma dezmeticesc din somn si incepeam iar "tencuiala". Nu am tinut cont de firmele produselor sau de calitatea lor. am cumparat ca sa fie, m-am dezobisnuit sa imi cumpar produse din comert si cam atat. momentan am cam ramas in pana de bani, viata e dificila in privinta asta la 18 ani, iar pe mine m-a apucat grija de ten si m-am trezit din prostie exact in plina criza financiara.. :-< In ceea ce priveste retin a, ma dau in fiecare seara, dar in cantitati mici, pt ca, poate stii si tu, vreau sa am tenul alaperfect peste noapte si chiar nu pot sa astept sa ma dau o data la 2 zile. e periculos rau daca ma dau zilnic, cu toate ca nu am trecut nici prin nici usutirmi, nici mancarimi nimic?

Si multumesc pt "the welcome" (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) pupici

Ralu, ti-a dat tratament doar cu retin?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ralu_l
post Oct 8 2009, 06:16 PM
Post #472


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-October 09
Member No.: 7,251



mersic Cindy (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .Da mi-a dat retin A , un sapun dermatologic de la Iwostin si de asemenea mi-a spus sa folosesc o crema hidratanta si cu protectie solara.Vreau sa zic ca eu inainte acum vreo 3 ani cam asa am folosit Zynerit care si-a avut efectul dar mai apoi nu si-a mai facut efectul,apoi am folosit o crema antisebium care chiar imi rezolva problemele cu cosurile alea mari nu am mai avut nici un soi de cos mare si urat pe fatza,dar in august dupa ce am venit de la mare pe partea dreapta in jurul gurii si pe barbie mi-au aparut cosuri de alea rosii si urate..dar NUMAI in zona respectiva si am observat ca mi se inmultisera punctele albe pe frunte si barbie si vazand ca nu o pot rezolva am ajuns la dermatolog in special ptr punctele albe,iar doctorita mi-a prescris retin a si ce am specificat mai sus,ceea ce mi se pare mie este ca mi s-a cam agravat[de asemenea doctorita mi-a spus ca am agravat problemele tenului ptr ca am stat si eu ca tot omul la bronzat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ..acum regret ca am stat la bronzat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ].IN fine, nu mi trec bubitele albe[sunt ca niste chisturi] iar pe partea dreapta pare ca au trecut cosurile dar am ramas cu semne[sper s atreaca cu timpul]....greu cu probleme dintr`astea.Sper sa ai succes >:D<.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanaelena
post Jan 6 2010, 03:57 PM
Post #473


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 6-January 10
Member No.: 7,735



Am fost zilele trecute la medicul dermatolog si mi-a recomandat pt acnne Akne-Syt si gelul de curatare Ivapur de la Ivatherm, doxicilina si spektrum, un supliment. Mi-a zis in caz ca nu apar rezultate dupa 2 saptamani sa adaug la nevoie si brevoxyl, aplicat doar seara, deoarece in momentul cand il aplic pe fata nu trebuie sa intru in contact cu soarele, indiferent de anotimp. Ce vroiam sa va intreb: dupa ce aplic brevoxyl-ul pe fata la cat timp pot adauga o alta crema, de exemplu Akne-Syt-ul? Iar dimineata daca ies din casa musai trebuie sa aplic o crema cu factor de protectie? Multumesc mult pt raspuns (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
just_allexandra
post Feb 8 2010, 03:37 PM
Post #474


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 6-February 10
Member No.: 7,930



Buna fetelor! Am citit aproape tot topilul de la inceputuri, pentru ca si eu sunt pe cale sa incep tratamentul cu retin-A. Am fost la dermatolog, insa mi-a spus sa imi cumpar Roaccutane, 20mg timp de 3 luni. Sincer mi-e cam frica sa iau pastilele astea, pentru ca nu am o problema asa grava, doar ca tot ce am este sub piele, destul de adanc chiar, si nu trec cu nimic. Eu am mai luat mai demult, in clasa a 8-a Sotret, si nu am avut reactii extraordinar de urate, doar ca mi-a uscat fata insa ma simteam chiar bine, nu mai aveam uleiul ala de parca imi turnasem Unisol pe nas... (ce ma enervau oamenii care ma intrebau cu ce ma dau pe fata de-mi sclipeste asa (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) )
Prin urmare, nu stiu ce sa fac...sa ma apuc de retin oare? Parca din ce am inteles eu, e ff bun pentru cosurile sub piele. Sa fac o idee despre ce se afla acolo...mentionez ca sambata mi-am facut microdermabraziune la derma, si pe nas aveam un punctulet infim albicios asa, care observasem ca nu se duce deloc cu brevoxyl sau diacneal...l-am lasat in pace ca nu ma deranja. Dupa micro insa, puncticelul a devenit mai mare, si probabil zic eu ca are radacini bine infinpte in pielea mea (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ...si la fel in mai multe locuri. Ce sa fac? eu pentru tratamentul cu retin am pregatit demachiere cu sebium h2o si hidratare ori cu uriage hiseac restructurant, ori bioderma Atoderm. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Mar 12 2010, 07:40 PM
Post #475


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



La ce am citit pe acest topic,inseamna ca sunt un caz cat de cat norocos.Am folosit si eu Retin-a,cert e ca aveam o fata care se descuama intr-un hal dar nu aveam probleme cu hidratarea,la mine Vichy,Aqualia Thermal facea minuni!Atat am avut la inceput senzatia de arsura groaznica cand in prealabil ma spalam cu un gel de curatare,am renuntat la el si foloseam lotiunea micelara sensibio H2O sau ABCderm(folosita pentru uz pediatric) amandoua de la Bioderma.
Si ziua normal o crema cu ecran de protectie solara tot din gama Vichy,pentru ca ma dadeam pe toata fata in fiecare seara.La inceput a fost explozie pe fata mea insa am avut rabdare,citisem si ma documentasem zdravan inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spreadzz
post Mar 17 2010, 04:52 PM
Post #476


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 17-March 10
Member No.: 8,202



Am citit pe aici destule pagini, am vazut ca multi dintre voi folositi de mult aceste creme, de prin 2006 cam asa si eu.

Prima oara am auzit de Smooderm de la un doctor dermatolog, nu am si nici nu am avut probleme cu acneea, doar usoare cosuri din cand in cand. Dar pentru ca am o obsesie m`am dus la dermatolog sa vad cum pot scapa de ele.

Mi`a spus ca pot folosii Zinerit si isi va face efectul intre 1 luna si 2 luni. Sau pot folosii Smooderm o greme puternica pentru cei cu acnee grava si cam in 2 sapt trece totul.

Eu fiind incapatant am folosit si Smooderm si Zinerit impreuna am ignorat total ce scrie pe prospect (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Rezultatul pentru mine! ma repet pt mine a fost unul satisfactor... Adica ma dadeam 3-4 zile simteam o mica iritatie dar dupa imi venea pielea jos foarte tare si tenul se curatat perfect, intr-o saptamana eram normal cu ten curat si ma tineam cam 3-4 luni.

Cand mi sa terminat tubul nu am mai folosit timp de 1 an crema si am inceput sa am un ten cu tot mai multe impuritati. Hotarat sa imi cumpar din nou crema aceasta care pt mine a facut minuni... m-am dus la toate farmaciile si peste tot mi se spunea ca nu se mai fabrica... (ma intreb oare de ce ? e periculoasa ?) pentru ca pt mine era singura metoda care a dat rezultate clare. Bun am cautat pe net alternativa Retin-A. Am folosit dar ca sunt total nesatisfacut, nu mi se pare la fel de buna ca Smooderm nici pe aproape... Dupa 4 zile ma dau putin cam in exces, pielea mi se usca puternic dar pielea vine jos foarte greu. Am incercat si tactica cu zinerit dar tot vine foarte greu. Eu unul nu am rabdare sa fac tratamentul mai mult de 2 saptamani ca vreau sa stau si la bornzat...

Am vazut ca multe dintre voi folositi zi de zi crema regulat... Si folositi si crema hidratanta. Eu unul nu prea inteleg de ce, poate imi explicati, scopul cremei Retin-A e uscarea si caderea primului strat de piele, iar daca folosesti creme hidratante o vei hranii si cade mai greu.

De curiozitate am sa incerc sa folosesc si eu o crema hidratanta sa vad totusi ce rezultate are. Dar am ales pe cea de la Vichi , Normaderm (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) care are si ea efect exfoliant (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

This post has been edited by spreadzz: Mar 17 2010, 05:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 20 2010, 11:56 PM
Post #477


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai exfoliezi exfoliezi...dar pielea ta nu va mai avea puterea de a se regenera daca nu hidratezi corespunzator. In plus, deshidratare=riduri premature.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vera849
post Apr 18 2010, 07:19 PM
Post #478


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,327



buna! de cateva zile ma dau cu retin-A...o zi da una nu, cu crema de protectie Eucerin hydro protect cu SPF 15.
Pana acum, tenul s-a inrautatit...au aparut extrem de multe cosuri mici, tocmai in zonle unde nu dau cu retin-A. ( ma dau doar in zona T, nas, si 10% din obraji). Am folosit pana acum ZYNERIT, BREVOXYL,creme matifiante dela Eucerin si geluri de curatare tot Eucerin. Astea mi le-a recomandat un medic dermatolog, dar nici una nu a dat rezultat.!!!!
Am tenul gras, cu cosuri in piele, si puncte negre. Un ten imbaxit pe scurt.
Nu stiu ce sa mai fac, as incerca niste masti...naturale, cu lamaie ceva, impotriva sebumului si a punctelor negre.
Si pe spate, pe omoplati am cosuri rosii, si puncte negre X(X(....dar astea nu am deranjeaza asa rau precum fata.
am uitat sa precizez ca am si cicatrici ramase de la acnee din trecut...
Daca stiti niste masti naturale, va rog sa-mi spuneti (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
M2TWG
post Dec 5 2010, 11:44 AM
Post #479


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 1-August 10
Member No.: 8,944



Buna ziua. Am sosit cu intrebari pe baza a 2 subiecte. Primul e acneea. Am citit de peeling-uri, dermoabraziune, produse, dar eu vreau sa va intreb urmatorul lucru. Ce pot face la 14 ani? Momentan imi apar foarte multe cosuri (micute) pe spate. Pe fata, cosuri simple si niste puncte negre carora ma gandeam sa le fac o baie de aburi, totusi. Pe spate e ceva mai special cred, deoarece mama nu stie din ce cauza le am, si, dupa ce port o haina, imi miroase spatele a respectiva haina toata saptamana. Deci miros a Lenor, sau ce foloseste mama, de la o posta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) . Acum mama a schimbat minunea, si asteptam sa vedem daca voi mai mirosi mult a balsam de rufe (asa ii spunea?). Chestia cu mirosul de balsam se petrecea doar pe spate, in rest nu... Ma gandeam la o solutie cu care sa nu se obisnuiasca tenul (fie ca sunt medicamente, creme, masti, etc.), si sa nu fie nevoie sa le repet prea des. 

Apoi, recent am avut parte de varsat de vant. De scarpinat, nu m-am scarpinat (sau poate am facut-o, in somn), dar dupa 2 saptamani, cand am avut voie sa fac baie, dupa baie, am ramas cu: rani care nu s-au vindecat inca (nu au cazut cojile), gauri in piele si de asemenea, niste cicatrici (mai multe de acest gen) dar, care se prezinta sub forma de pete, nu gauri.  (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Mama m-a dat cu o mixtura mentolata (nu stiu cum se numeste), alba, si in rest cu nimic. Momentan, am ramas cu burta si o parte din piept plina de pete rosii, in unele parti fiind chiar maro. Si cu gatul plin de pete maronii.  (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) Ce as putea sa fac? Aici, nu ma deranjeaza daca tratamentul trebuie repetat sau nu, aici m-ar interesa ceva natural si nu prea scump. Cu... "ingrediente", daca trebuie sa imi prepar eu, care se gasesc in comert.  (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Va multumesc anticipat! 

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Dec 8 2010, 05:46 AM
Post #480


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



M2TWG, pt semnele de la varsat de vant foloseste retin-a, o gasesti la farmacie si e destul de ieftina insa ai grija sa urmezi instructiunile de folosire ca sa nu ai probleme. Asta a folosit fratele meu dupa varicela si a scapat chiar si de gauri care-s cele mai pacatoase.
Retin-a e bun in general pt acnee insa e mai delicat pt ca poate scoate la suprafata toata acneea si uneori din pacate nu trece adica sunt si persoane la care nu merge.
O crema buna este skinorenul (are acid azelaic), multi dermatologi o recomanda si partea buna este ca vezi direct rezultate.
All in all, nu exista solutie universal valabila, trebuie sa incerci.
Daca vrei ceva naturist 100% mergi la plafar si cere sfatul, citeste prospecte.
De curand am citit despre proprietatile curative ale mierei de manuka, se pare ca merge f bine si pt acnee (aplicata local) pt ca are efect antiseptic, antibacterian insa trebuie sa fie cel putin +15, eu as vrea sa incerc +25.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V  « < 46 47 48 49 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 08:29 PM