IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce trebuie sa faca o nasa de botez/ Ce trebuie sa se faca la taiatul motului, Indatoriri de nasa / cumatra
dr_wise
post May 8 2008, 06:53 PM
Post #1





Musafir






Dragutelor, sunt intr-o mare nebuloasa!
Pe 17.05 sunt nasa de botez si inca nu stiu ce anume tb sa-i cumpar omuletului in aceasta calitate.
Sa insir ce aprovizionare am facut pana acum (mentionez ca omuletul va implini exact 2 luni in ziua botezului):
pt botez:
salopeta cu ursuleti marinari (imprimeu) si guler de marinar
scutec cu acelasi model (in caz ca-i necesar sa-l "impachetez" repede, dupa ce-l scoate din vasul acela cu apa)
body cu maneca lunga si unul cu maneca scurta (in fctie de vreme)
sosete
pantofiori (cat de mari sunt, doar Dzeu stie!)
crasma
caciulita
fasa
pampers-i de rezerva
Buuuuuuuuuuuun...
Pt scaldatoare:
caciulita
prosop special, cu gluga
body
salopeta cu care-l voi imbraca dupa balaceala
o alta caciulita gen sapca...mi-a placut tare mult
un rucsac Nivea Baby cu o multime de cosmetice pt baita si ingrijire corporala
OK pana aici.
Mai stiu ca tb sa cumpar lumanarea pt botez si ca pt scaldatoare tb sa am pregatite o multime de nimicuri pe care tb sa le pun in apa, respectiv ou, fulgi, zahar, orez, petale de flori, etc...eu personal n-as intra in apa aia nici sa ma plateasca cineva, da' te pui cu traditiile romanului?! No chance!!!
A, si la biserica tb sa platim slujba si preotul, plus tb sa-i oferim un prosop si un sapun preotului.
OK pana aici...
Ce mai tb sa cumpar?! Ganditi-va bine!
Pozele, pt exemplificare, le voi pune mai tarziu, acum sunt lesinata de foame.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post May 8 2008, 07:59 PM
Post #2





Musafir






Doctoreaso, am fost sambata la botez insa partea cu zahar si petale si alte minunatii nu o stiam (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Mai trebuie sa cumperi o sticluta de ulei (fie de bebelusi fie de masline) pe care preotul il sfinteste si-l unge pe cel mic. Prosop si sapun pentru preot am vazut ca au luat cate unul pt fiecare, au fost 2 preoti. Daca-mi mai amintesc ceva, te anunt (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 8 2008, 10:19 PM
Post #3





Musafir






Atat? Altceva nimic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara
post May 9 2008, 08:42 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 159
Joined: 8-June 07
Member No.: 1,761



dr wise, treaba cu chestiile de pus in apa se fac a doua zi de dupa botez, si trebuie sa ai si un banut de argint pe langa cele enumerate de tine, dupa baita, se ia cadita si se varsa la radacina unui copac... bun topicul si eu voi fi nasa dar de fetita care inca nu s-a nascut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 9 2008, 09:13 AM
Post #5





Musafir






Multumesc! Ai dreptate, parca mi-a spus cineva ceva de un inel de aur, sau ceva din aur. Care o fi diferenta si ce semnifica ambele metale? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
M-am gandit sa-i cumpar si un scaun special pt cand va sta in fundulet si va servi masa ca tot omu'....sau aproape...am vazut unele tare dragute.
Altceva mai tb cumparat?
Heiiiiiiiiiiii, care e mamica de "miaunica" botezat?!
Am uitat sa precizez: pt fetite se gasesc o multime de hainute frumoase si haioase, chiar si mai deosebite, pt botez. In schimb, pt baieti, e nenorocire! In afara de fracurile alea cu papillon, care mie personal mi se par de prost gust si neuzuale, altceva e greu de gasit.
In schimb am devenit oarecum experta in magazine cu lucruri de calitate pt bebei. Sunt cateva firme cu imbracaminte f frumoasa, de calitate si la preturi bune.
Deseara sau maine incerc sa-mi incarc bateriile la aparat si sa pozez ce i-am luat, fiindca astept pareri din partea mamicilor de baieti si nasicelor de "miaunici".

This post has been edited by dr_wise: May 9 2008, 09:19 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post May 9 2008, 09:48 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



doftoreaso, poti suplimenta linistita stocul de pampersi si de body-uri pana la varsta de un an, sunt foarte utile.
Ca idee de autre chose, poti sa le iei un album pentru pozele bebelusului, au aparut acum o multime de modele faine.
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 9 2008, 10:09 PM
Post #7


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu sunt pur si simplu fascinata de Jurnalele pentru bebelusi. Cele in care poze pun si poze si scrie, pentru eternitate, unele din poznele micutului. In librarii am vazut unul mai fain, dar google-ul m-a ajutat cu poza asta:
(IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/jurnalumeudebebelus.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 9 2008, 10:24 PM
Post #8





Musafir






Multumesc! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) habar n-aveam ca exista asa ceva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 10 2008, 08:39 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(dr_wise @ May 8 2008, 04:19 PM) *
Atat? Altceva nimic?


replica asta pe langa cea in care ai insiruit tot ce ai de gand sa cumperi e hilara (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

baia pe care i-o faci tu dupa unii se face a 2-a zi. Frumos a fost cand am botezat o fetita aici in Canada si-a 2-a zi, intr-o luni adica, dupa servici, a trebuit sa mergem la mama naibii la vreo ora si ceva de condus in trafic infernal pt baia copilei.
Cred in botez, in Dumnezeu, dar in toate chestiile astea inventate de om nu cred.

deci baia de a a2-a zi s-ar numi scoaterea din mir, baia o pregatesti tu pui orezul care inseamna c-o sa creasca precum creste orezul in apa, petale de trandafiri ca sa miroasa frumos, busuioc sa fie mereu in comuniune cu Dumnezeu, fulgi sa fie usor ca fulgul aka un dansator maiastru (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , zahar sa fie un dulcic etc

Ca sa rezum, ai cumparat tot ce trebuie. Dupa mine crasma, fasa si lumanarea ar fi obligatorii, restul tin de buzunarul si bunavointa nasului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

distractie placuta. sa ne pui poze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am botezat de 2 ori pana acum si mi-aduc aminte ca de fiecare data inainte de intarea in biserica cand spuneam 'ma lepad de Satana' m-apuca plansul de emotii pt puiul de om. Oricum toata slujba botezului si tot ritualul ei imi lasa o impresie asa, ca o secventa din alta lume, in sens bun
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 11 2008, 08:12 AM
Post #10





Musafir






Pai sa stii ca intreb tocmai d-aia, fiindca sunt foarte patrunsa de importanta evenimentului si vreau sa iasa ceva frumos.
N-am mai botezat pana acum si sunt f emotionata. Precis imi vor da lacrimile si mie in timpul slujbei.
Acum nu stiu cum sa fac, sa-l tin eu in brate, sau sa-l tina sotul meu, tinand cont ca-i baiat? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) vedem noi...
Oricum, promit sa pun poze!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 6th May 2024 - 07:30 AM