IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jocul la bursa
kalua
post Jul 10 2007, 01:49 PM
Post #1





Musafir






Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jul 10 2007, 02:50 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



QUOTE(kalua @ Jul 10 2007, 06:49 AM) *
Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.



Ar mai trebui ca firma in care investesti sa fie stabila.Apoi ideal e sa cumperi actiuni cand sunt in scadere si sa le vinzi cand sunt in crestere.
Doar ca la noi daca actiunile nu sunt mai vechi de 1 an platesti la stat 16% parca din valoarea castigului.Daca act sunt peste un an platesti 1%.
Pe termen scurt e posibil sa fie castiguri da pe termen lung poate fii o afacere profitabila si sa te trezesti ca ai castigat mai mult decat te asteptai.
Acuma inainte de a te apuca de asa ceva tre sa studiezi piata si sa nu te avanti, rabdarea da roade de multe ori la jocurile la bursa.
Na ca v-am impuiat capul:-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 10 2007, 03:45 PM
Post #3





Musafir






Eu nu l-as numi chiar joc, pentru ca e de facto o investitie, modul de manageriere a portofoliilor, respectiv tranzactionarea, punerea ordinelor in piata trag dupa ele poate ideea de miza si de pariu, dar au in spate o intreaga analiza financiara si o informare vigilenta si permanenta asupra simbolurilor tranzactionate. In primul rand depinde de piata pe care iti exerciti si manuiesti actiunile, pentru ca difera de la tara la tara foarte mult.
M-am distrat intr-o zi caci pe Wall Street la bursa din New York s-au executat niste tranzactii pe Microsoft in cca 2 minute, rulajul insumand mult peste toata suma rualta pe bursa din Romania de la inceputurile ei promitatoare adica de acum vreo 5 ani incoace (8 miliarde $). Deci imaginati-va diferenta de calibru pe care piata de capital o prezinta in fiecare tara (in America un procent de 60% din populatie are bani al bursa, 40% Germania, fata de Romania unde exista putin peste 100 000 de investitori). Bursa de valori din Romania prospera din ce in ce mai mult, cei care urmaresc si canalul tv The Money Channel poate au o idee mai bine formata despre ce se intampla in termeni de investitie la noi. Avand o economie care se dezvolta (acuma +- daca o simtim pe pielea noastra (IMG:style_emoticons/default/mos1.gif) ), existand din ce in ce mai multe fonduri straine care investesc in tara noastra, toate astea creeaza un mediu propice bursei de valori, numarul de investitori crescand o data cu constientizarea a ceea ce se poate realiza facand o astfel de investitie. Intr-adevar, bursa trebuie urmarita zilnic si e destul de dificil sa ai un job si sa stai cu stres nestiind ce se intampla in piata in absenta unui broker.
Nu stiu daca sa fiu de acord cu faptul ca banii pe care ii investesti trebuie sa fie left overs, e drept totusi ca trebuie sa uiti de ei pt o investitie viabila pe termen lung, dar cu cat suma e mai mare cu atat avantajele cresc si anume, investesti mai mult poti, castiga mai mult (in conditiile in care bagi bani pe o piata regular (Bucuresti) si nu pe una cu risc maxim gen Bursa futures din Sibiu), scade comisionul acordat Societatii de valori mobiliare prin care realizezi tranzactiile, daca piata e prielnica si brokerul inspirat poti face si 100% banii investiti intr-un an sa zicem. Asta numai sub auspicii favorabile, bineinteles se poate intampla si reversul monedei, dar cu precautie si atentie permanenta acordata investitiei e numai de bine.
Bull market piata in crestere: (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/bulmarket.jpg) (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Bear market, piata in scadere: (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/bearmarket.jpg) (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)

New York (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/stockmarket.jpg)
Mexico (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/mexico.jpg)

Bruxelles (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/bruxelles.jpg)
Chicago (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/chicago.jpg)

Frankfurt (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/stockfrankfurt.jpg)
traders at work (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/brokersatwork.jpg)

Buenos Aires (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/buenos.jpg)
Tokyo (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/tokyo.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 10 2007, 03:48 PM
Post #4





Musafir






walpu, da-mi voie sa te contrazic. Cu precautie nu cumperi actiuni, ci niste fonduri de investitie, unde castigul (daca e sa fie) e minimal in comparatie cu cel pe care-l poti face cu actiunile. Asta cu fondurile e de obicei un fel de-a tine banii la banca cu dobanda mai mare (adica banii lucreaza, nu stau pe raftul bancii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 10 2007, 04:10 PM
Post #5





Musafir






Un portofoliu de investitie trebuie diversificat in mod eficient atat pe termen scurt cat si pe termen mediu sau lung in functie de orizontul investitional al clientului. Bursa nu e echivalenta unei rulete. Un broker bun are intotdeauna si o doza de precautie intrucat momentan variatiile de la o zi la alta pe bursa de valori si RASDAQ sunt foarte mari, iar fara precautie si fara marcarea din cand in cand a castigului pe actiunile care au adus un castig suficient de mare din considerente care tin fie de analiza fundamentala sau tehnica, profitul poate fi diminuat. (un broker f bun cauta intotdeauna maximizarea profitului si prin speculatie si de aici eventualul risc pe termen scurt).
Fondurile de investitii nu fac altceva decat ceea ce face un broker bun doar ca la o scara mult mai larga si cu riscuri asumate mai mici, investitii orientate mai mult pe termen lung, realizand un profit mai mic din care investitorului in fond ii revine o parte din profit restul retinandu-si insusi fondul.
Eu cand ma refeream la fonduri straine tinteam spre banii straini care au inceput sa intre in acest an destul de puternic pe companiile cele mai reprezentative dar si pe cele mici si nicidecum orientarea investitorului catre fonduri de investitii. Toate investitiile straine care au intrat in Romania au declansat scaderea valutei si aprecierea leului greu si asta se observa big time in tara noastra astazi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jul 10 2007, 10:10 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Eu cred ca prospectarea pietei o poti face si singura.Tre sa fii atent la indicii de crestere si scadere si daca te-ai hotarat unde vrei sa investesti e bine sa ceri sfatul unui brocker pt ca ei au informatii si din underground si ei asta fac every day.
Si mai e ceva cand vezi ca ai castigat te gandesti ca e rezultatul tau nu al brocker-ului si esti de 2 ori mai bucuros.
E drept ca poti sa si pierzi dar tendinta in bursa e ascendenta nu descendenta.
Mai e o chestie inainte de a se da dividentele in perioada in care se dau care difera de la societate la societate cresc bine actiunile apoi urmeaza un dead line cand nu mai poti cumpara actiuni si sa primesti si dividente si apoi scad.
Acuma depinde cat de rentabil poate fii ca poate dividente nu iti dau cine stie ce si atunci nu-i asa rentabil dar se poate intampla sa iti dea dividente chiar si peste 50% din act si atunci e rentabil cu toata scaderea tot esti in profit.
Una peste alta e o investitie care merita si asa e cu cat investesti mai multi bani cu atata sansele de castig sunt mai mari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goldfrapp
post Jul 4 2008, 06:58 AM
Post #7





Musafir






QUOTE(kalua @ Jul 10 2007, 02:49 PM) *
Nu stiu daca topicul asta se incadreaza bine la cariera si afaceri, dar fiind vorba de bani cred ca aici e cel mai bine.

Ati jucat, jucati?

Eu nu, dar dragul meu s-a ocupat si cu asa ceva, chiar fara agent. Principiile lui:
- banii investiti trebuie sa fie "bani de joc", adica in plus, care sa nu ruineze pe nimeni daca se pierd
- bursa trebuie controlata de n ori pe zi pentru a remarca trendurile
- e bine de avut cat de cat intelegere pentru businessul firmei in care se baga banii pentru a intelege ce sau ce alte firme i-ar putea ridica sau scadea valoarea bursiera.



Cat de sigure sunt in acest moment investitiile la bursa, deoarece in ultimele saptamani sintagma de "minime istorice" imi da senzatia de eticheta pt acest domeniu.
Si cu ce ma ajuta firmele de brokeraj?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 4 2008, 10:11 AM
Post #8





Musafir






Bursa n-o sa fie (mai) niciodata sigura, de-aia-i si atat de interesanta si atragatoare. Pe brokeri ii platesti si ei au grija de actiunile tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 16 2008, 11:07 PM
Post #9





Musafir






S-a bagat vreuna dintre voi la cumparat actiuni zilele astea? Un AIG, ceva? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 16 2008, 11:53 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



AIG e pe duca. Varza! Nu as cumpara asa actiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 05:29 AM